| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Kary i środki karne > Nadzwyczajne złagodzenie lub odstąpienie od wymierzenia kary

Nadzwyczajne złagodzenie lub odstąpienie od wymierzenia kary

Przepis art. 39 kodeksu wykroczeń przewiduje, iż w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można - biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy - zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego. Przepis powyższy wskazuje na to, że sąd kierując się dwoma kryteriami: podmiotowym (właściwości i warunki sprawcy) oraz przedmiotowym (charakter i okoliczności czynu) może nadzwyczajnie złagodzić karę lub odstąpić od jej wymierzenia.

Nadzwyczajne złagodzenie kary

Nadzwyczajne złagodzenie kary polega na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia albo kary łagodniejszego rodzaju.

Jeżeli niekarany i wzorowy student, który dopiero co odebrał prawo jazdy popełni z braku doświadczenia wykroczenie z art. 90 (tamowanie i utrudnianie ruchu drogowego), to w ramach nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast grzywny może dostać jedynie naganę.

Odstąpienie od wymierzenia kary lub środka karnego

Zobacz również: Odstąpienie od wymierzenia kary oraz środków karnych (art. 61)

W sytuacji odstąpienia od wymierzenia kary można zastosować wobec sprawcy jedynie środek oddziaływania społecznego, który będzie miał na celu przywrócenie naruszonego porządku prawnego lub naprawienie wyrządzonej krzywdy. Wskazany środek może polegać na:

  • przeproszeniu pokrzywdzonego;
  • uroczystym zapewnieniu niepopełniania więcej takiego czynu;
  • zobowiązaniu się sprawcy do przywrócenia stanu poprzedniego.

Jeżeli X zabierze z działki sąsiada małą garść owoców, aby poczęstować przybyłe wnuki (wykroczenie z art. 123 - kradzież płodów ziemi), to można zamiast kary orzec wobec niego obowiązek przeproszenia sąsiada.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gnoińska

Ekspert w zakresie strategii IT dla HR. Wcześniej 20 lat dyrektor i członek Zarządu odpowiedzialny za HR, komunikację i zarządzanie zmianą. Pracowała w spółkach międzynarodowych i krajowych w sektorze bankowym, mediów i energetycznym. Studiowała finanse i zarządzanie we Francji i w Niemczech w ramach NEOMA Business School. Dodatkowo ukończyła program Swedish Institute w zakresie CSR i program „Creativity&Innovation in the Organization” na UCLA. Europejka z przekonania. Mówi pięcioma językami. Pasjonuje się przyszłością pracy, zrównoważonym rozwojem w dobie globalizacji oraz przywództwem kobiet

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK