reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Poddanie sprawcy próbie > Podjęcie postępowania warukowo umorzonego (art. 68)

Podjęcie postępowania warukowo umorzonego (art. 68)

Skutki prawne warunkowego umorzenia postępowania uzależnione są od przebiegu okresu próby, a w szczególności od tego, czy sprawca w tym czasie przestrzegał porządku prawnego i wykonywał nałożone obowiązki, orzeczony środek karny, jak również polecenia kuratora lub instytucji albo organizacji sprawującej dozór.

Sąd podejmuje postępowanie karne, jeżeli sprawca w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które został prawomocnie skazany. Jest to jedyny przypadek obligatoryjnego podjęcia postępowania.

Sąd może podjąć postępowanie karne, jeżeli sprawca w okresie próby:
• rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił jakiekolwiek inne przestępstwo niż przestępstwo, za które został skazany,
• uchyla się od dozoru,
• uchyla się od wykonania nałożonych obowiązków próby lub orzeczonego środka karnego,
• nie wykonuje zawartej z pokrzywdzonym ugody,
• po wydaniu orzeczenia o warunkowym umorzeniu, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności w tym czasie popełnia przestępstwo.

Zobacz: Pomoc prawna

Rażące naruszanie porządku prawnego może przejawiać się bądź w dopuszczeniu się przestępstwa (wtedy jest ono oczywiste), bądź też w inny sposób, jeśli stwierdzone zostanie drastyczne lub uporczywe naruszenie przez sprawcę norm prawa, np. cywilnego, rodzinnego, pracy lub prawa o wykroczeniach. Wtedy, gdy postawa sprawcy jest negatywna a jego zachowanie, naruszające porządek prawny, ma charakter uporczywy (np. uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego, porzucenie pracy, prostytucja, paserstwo, uporczywe zakłócanie porządku publicznego) sąd może podjąć postępowanie. W razie podjęcia postępowania warunkowo umorzonego sprawa toczy się od nowa i na zasadach ogólnych przed sądem właściwym do jej rozpoznania.

Zobacz serwis: Poddanie sprawcy próbie

Podjęcie postępowania może nastąpić tylko w okresie próby i w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Dotyczy to zarówno obligatoryjnego, jak i fakultatywnego podjęcia postępowania. Okres sześciu miesięcy jest niezbędny dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, aby podjąć wszystkie czynności do sprawdzenia okresu próby aż do jej ostatniego dnia. Podjęte postępowanie toczy się od nowa na zasadach ogólnych przed sądem właściwym do rozpoznania danej sprawy. Może się więc skończyć skazaniem sprawcy.

Podstawa prawna: Art. 67 Kodeksu karnego.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W razie podjęcia postępowania warunkowo umorzonego sprawa toczy się od nowa i na zasadach ogólnych.
W razie podjęcia postępowania warunkowo umorzonego sprawa toczy się od nowa i na zasadach ogólnych.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama