| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Łączenie kar > Ciąg przestępstw w prawie karnym (art. 91)

Ciąg przestępstw w prawie karnym (art. 91)

Jeżeli sprawca popełnia w podobny sposób, w krótkich odstępach czasu, dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw, sąd orzeka jedną karę na podstawie przepisu, którego znamiona każde z tych przestępstw wyczerpuje, w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Jeżeli sprawca w warunkach określonych w artykule 85 kodeksu karnego popełnia dwa lub więcej ciągów przestępstw określonych w § 1 lub ciąg przestępstw oraz inne przestępstwo, sąd orzeka karę łączną, stosując odpowiednio przepisy tego rozdziału.

Jeżeli sprawca został skazany dwoma lub więcej wyrokami za przestępstwa należące do ciągu przestępstw określonego w § 1, orzeczona
w wyroku łącznym kara nie może przekroczyć górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, przewidzianego w przepisie, którego znamiona każde z tych przestępstw wyczerpuje – artykuł 91 kodeksu karnego.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Na wstępie należy wyjaśnić co uznaje się za jeden ciąg przestępstw.

Jeżeli sprawca w krótkich odstępach czasu, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw, popełnia dwa lub więcej przestępstw w podobny sposób, to wtedy możemy mówić o ciągu przestępstw.

Podobny sposób popełnienia kolejnych czynów polega na powtarzalnej technice lub sposobie działania. Będą to np. popełniane przy wykorzystywaniu tej samej techniki działania kradzieże kieszonkowe, seryjne zabójstwa popełniane tym samym narzędziem, popełniane przy użyciu tej samej techniki i narzędzi włamania, wymuszenia rozbójnicze polegające na stosowaniu groźby itp.

Krótkie odstępy czasu oznaczają przedział obejmujący od kilku minut do maksimum kilku lub kilkunastu dni.

Wystąpienie wskazanych powyżej cech powoduje obowiązek sądu przyjęcia za podstawę skazania ciągu przestępstw i wymierzenia kary na podstawie tego przepisu, którego znamiona każde z tych przestępstw wypełniło. Sąd ma możliwość wymierzenia kary od dolnej granicy zagrożenia ustawowego do górnej granicy zwiększonej o połowę.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Sąd nie wymierza kary za poszczególne przestępstwa, a wyłącznie jedną karę za ciąg przestępstw.

Jeżeli sprawca dopuszcza się ciągu przestępstw oraz innego przestępstwa albo kilku ciągów przestępstw, sąd, stosując odpowiednio zasady określone w kodeksie karnym dotyczące zbiegu przestępstw, wymierza karę łączną, wymierzając uprzednio karę za każdy z ciągów przestępstw i za każde przestępstwo osobno.

Jeżeli sprawca został skazany dwoma lub więcej wyrokami za przestępstwa, które w ocenie sądu wchodzą w zakres ciągu przestępstw, wydając wyrok łączny sąd jest zobligowany warunkami przewidzianymi w artykule 91 § 1 kodeksu karnego. Oznacza to, że orzeczona w wyroku łącznym kara łączna nie może przekroczyć więcej niż o połowę górnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego w przepisie, którego znamiona każde z tych przestępstw wyczerpuje.

Podstawa prawna: Art. 91 Kodeksu karnego

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Krótkie odstępy czasu oznaczają przedział obejmujący od kilku minut do maksimum kilku lub kilkunastu dni.
Krótkie odstępy czasu oznaczają przedział obejmujący od kilku minut do maksimum kilku lub kilkunastu dni.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »