Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakimi zasadami kieruje się współczesne prawo karne?

Agnieszka Żbikowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa karnego.
Jedną z głównych zasad prawa karnego jest zasada winy.
Jedną z głównych zasad prawa karnego jest zasada winy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Współczesne prawo karne mówi, że każdy człowiek, który popełnia czyn zabroniony czy to poprzez działanie, czy zaniechanie podlega odpowiedzialności karnej - i ta zasada nazwana jest zasadą odpowiedzialności karnej za czyn.

Kolejna zasadą na której opiera się prawo karne jest zasada winy, która mówi nam, iż sprawca czynu zabronionego ponosi odpowiedzialność karna wyłącznie jeżeli można przypisać mu winę, a winę można przypisać tylko w sytuacji, kiedy z popełnionego czynu można zrobić zarzut. Każdy człowiek za swój czyn odpowiada indywidualnie i osobiście( nie można odpowiadać za czyn sąsiada) i tak też nazywa się kolejna zasada współczesnego prawa karnego a mianowicie zasada odpowiedzialności indywidualnej i osobistej.

REKLAMA

Ponadto prawo karne powinno kierować się zasadą humanitaryzmu. Według tej zasady człowiek zawsze stanowi najwyższą wartość. Jednak jest to zasada nierealistyczna, gdyż prawo karne nie może dać absolutnego pierwszeństwa kosztem interesów państwa, ogółu społeczeństwa. Zasada humanitaryzmu odnosi się w praktyce do humanitarnego traktowania skazanego i stosowania takich środków i kar, aby były zgodne z tą zasadą i nie były okrutne.

Zobacz: Kiedy funkcjonariusz odpowiada za przekroczenie uprawnień?

REKLAMA

Inne zasady współczesnego prawa karnego to: zasada nullum crimen sine lege, która mówi, iż nie ma przestępstwa jeżeli nie ma takiego zapisu w ustawie; zasada nullum crimen sine lege scripta- akty prawa karnego zawsze muszą być w formie pisanej (a nie ustnej, odrzuca ta zasada prawo zwyczajowe); zasada nullum crimen sine lege certa zwana zasadą przejrzystości- zapisy prawa karnego powinny być zawsze zrozumiałe dla odbiorcy.

Kolejna zasadą prawa karnego zresztą bardzo ważną jest zasada zabraniająca analogii- zakaz analogii- jednostka nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za popełnienie czynu podobnego do zabronionego jednak nim nie będącego. np. uprawa maku jest zabroniona , natomiast uprawa innej rośliny , która będzie wyglądała podobnie do maku, choć nim nie będzie nie może być zabroniona. I tu mamy zakaz analogii nigdy prawo karne nie może posługiwać się podobieństwem zawsze czyn musi być dokładnie i precyzyjnie opisany. Jeżeli jednak prawo karne takiego czynu nie opisuje tzn. nie ma ustawy nie ma przestępstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza tym przepisy karne nie mogą działać wstecz i o tym mówi kolejna zasada tj. zasada nullum crimen sine lege praevia(lex retro non agit). Warto też wspomnieć o zasadzie nulla poena sine lege dzięki której rodzaj kary jej dolne i górne granice zawsze muszą być określone w ustawie.

Zobacz serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2023 r.? To już w październiku!

  W październiku tradycyjnie czeka nas zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Jakie przepisy to regulują? Co z pracownikami, którzy w tym czasie mają nocną zmianę?

  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  REKLAMA

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  REKLAMA

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  REKLAMA