Co jest większe? Pytanie na pozór banalne, ale odpowiedzi nie są wcale takie oczywiste. Czy jesteście gotowi na przygodę z porównywaniem i sprawdzaniem, co jest większe? To świetna okazja, aby przetestować swoją wiedzę i umiejętność oceny rozmiarów różnych rzeczy. Przygotujcie się na zestaw pytań, w których będzie trzeba wybrać spośród dwóch opcji odpowiedzi. Niektóre są zaskakujące, na inne na pewno znacie odpowiedź. Ale nie spieszcie się, bo łatwo o pomyłkę. Zapraszamy na nasz podchwytliwy quiz.
Dzień Matki. 26 maja to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych okazji do świętowania. I my też świętujemy! Nasz quiz na Dnia Matki to doskonała możliwość, aby odkryć fascynujące fakty, ciekawostki i historie związane z tym wyjątkowym dniem. Czeka na Ciebie seria pytań dotyczących znanych matek z historii, kultury, literatury i filmu. Może to dobra okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodzicielką? Sprawdźcie, czy dacie radę zdobyć wspólnie komplet punktów!
Kto to napisał? Dopasuj tytuł książki do autora. Jesteś miłośnikiem książek, znasz na wyrywki klasykę literatury? Świetnie, ale czy uda Ci się zdobyć komplet punktów w naszym quizie? Przejdziemy przez różne epoki literackie, wyciągniemy z czeluści może lekko zapomniane dzieła, przypomnimy bestsellery. Quiz na pozór banalny, ale uważaj na pułapki, nie daj się zwieść. Zapraszamy do rozwiązania!
Sporty ekstremalne. Czy jesteś gotowy na ekstremalne wyzwania? Przygotuj się na adrenalinę i test swojej wiedzy. Czy znasz różnorodne dyscypliny i terminy związane z tym dynamicznym światem? Czy wiesz, które sporty możemy zaliczyć do sportów ekstremalnych. Czy wiesz czym się różni kitesurfing od wakeboardingu czy snorkelingu? Jeśli tak to rozwiążesz quiz bez problemu, jeśli nie, to zapraszamy, aby pogłębić swoją wiedzę w tym fascynującym temacie! Kilkanaście pytań, tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Do dzieła!
Sklepy w PRL. Pewex czy Baltona to coś dla obywateli PRL niezwykle istotnego, były częścią jakże kolorowej i wymarzonej rzeczywistości. Oczywiście, aby wejść do tego „sezamu” i wyjść z czymś pod pachą należało mieć twardą walutę lub bony. Marzenia o wizycie w Peweksie, po Donalda pobudzały mocno wyobraźnię najmłodszych, tak samo jak ich mam po markowe kosmetyki, pończochy czy peruki a tatusiów po dobry koniaczek lub papierosy. Nastolatki zaś marzyły o walkmanach i prawdziwych jeansach z Baltony. Pamiętacie, co jeszcze było do nabycia w tych dewizowych sklepach? Niezależnie od stanu waszej pamięci zapraszamy do naszego dewizowego quizu
Kuchnie świata. Czy wiesz, jak smakują tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata? Czy potrafisz rozpoznać pochodzenie i składniki popularnych dań z Azji, Afryki, Ameryki Południowej czy Europy? Jeśli tak, to ten quiz jest dla Ciebie! Zapraszamy do testu wiedzy kulinarnej. Przygotuj się na wyzwania smakowe. Czy uda Ci się rozpoznać wszystkie potrawy albo wskazać skąd pochodzą? Sprawdź swoją wiedzę i przekonaj się, jak dobrze znasz kuchnie świata! Tylko ostrzegamy, że wcale nie będzie tak łatwo!
Skróty z PRL. Czy jesteście gotowi, aby sprawdzić swoją wiedzę na temat skrótów, które były powszechne w PRL-u? Czy rozpoznacie wszystkie, które były wtedy w użyciu? A może pewne skróty są Wam zupełnie obce? Oto kilka pytań, które sprawdzą Waszą wiedzę. Bądźcie czujni i zastanówcie się dobrze przed udzieleniem odpowiedzi, bo niektóre są podchwytliwe. Zapraszamy na quiz. Powodzenia!
Romanse PRL. Świat artystyczny w dobie przedinternetowej był nie mniej barwny i huczący od plotek niż dziś, choć zapewne wiele więcej można było ukryć i to przez dłuższy czas. Wystarczyła jednak niewielka szminka zgubiona za łóżkiem kochanka (jak wspominała Krystyna Mazurówna) i afera gotowa. Fani interesujący się nie tylko artystycznymi dokonaniami swoich ulubieńców, ale także ich życiem prywatnym, tak samo jak teraz byli spragnieni najświeższych ploteczek. Lata 60., 70. czy 80. obfitowały w przeróżne skandale oraz romanse, o których dziś byłoby również przez dłuższy czas głośno. Sprawdźcie, na ile pamiętacie najsłynniejsze pary tamtych czasów. Zapraszamy do quizu.
PRL-owski sprzęt grający nawet jeśli nie był drogi, to niekiedy po prostu ciężki do zdobycia, dlatego tym bardziej cenny dla posiadaczy. Mimo wielce pożądanych magnetofonów, odtwarzaczy, telewizorów czy gramofonów z zagranicy, to nasza rodzima produkcja całkiem nieźle sobie radziła. Wielu z nas pamięta też na pewno „momenty ciszy” w domu, gdy głośnik w głośnik nagrywało się np. ulubioną Listę Przebojów Trójki. A walkmany, jamniki oraz radia przenośne były prawie w każdym domu. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy pamiętasz ten sprzęt, powspominaj, jak to działało.
Kultowe filmy PRL. Czy pamiętacie najważniejsze filmy z tamtych czasów? W PRL kino miało ogromne znaczenie w kształtowaniu kultury. I chociaż kręcić nie było łatwo, bo często na straży stała cenzura, powstało wówczas wiele wspaniałych produkcji. Duża część filmów z tamtych lat zyskała miano kultowych i oglądamy je po dziś dzień, niektóre sceny czy dialogi znając na pamięć. Przygotujcie się na filmową podróż, rozwiążcie quiz i sprawdźcie, czy jesteście ekspertami od kina PRL-u. Połowa punktów to już sukces!
PRL był nie tylko kolorowy, ale też nie taki wolny, jakby się mogło dziś zdawać. Mieliśmy także swoje auta, pędzące z zawrotną prędkością po tzw. „gierkówce”, ale i „szarych drogach powiatu”. Motoryzacja, którą wielu z nas pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa jest wciąż obecna nie tylko w sercach, ale i garażach prawdziwych pasjonatów. Na polskich drogach królowały wówczas głównie produkcje socjalistyczne z NRD, Czechosłowacji, Rumunii i ZSRR. Czy przejedziecie się z nami w sentymentalną podróż pojazdami z epoki PRL oraz rozpoznacie poszczególne marki, czy kraje ich pochodzenia? Jeśli tak wsiadajcie i ruszamy z quizem!
Kosmetyki PRL. Czy wiedzieliście, że w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mieliśmy i my swoje kosmetyczne hity? Musieliśmy sobie radzić, zwłaszcza przez trudności z importem oraz ograniczoną produkcją. Wiele osób do dziś z ogromną nostalgią wspomina kosmetyki z tamtych czasów, które wbrew wszystkiemu miały swoje walory. Czy jesteście gotowi na podróż w czasie i przypomnienie sobie kultowych kosmetyków, które wtedy władały sercami Polek i Polaków? Znajdziecie tu naprawdę ciekawe pytania i to w sporej dawce! Zapraszamy, bo naprawdę warto.
Okres PRL-u w Polsce był czasem, gdy spożywanie kawy, herbaty, papierosów i alkoholu stanowiło bardzo ważny element codziennego życia Polaków. Dostępność owych produktów była często ograniczona (wiele z nich było na kartki), a ceny mocno kontrolowane przez władze komunistyczne. Mimo to, kawa, herbata, papierosy czy luksusowe alkohole potrafiły odzwierciedlać nie tylko uwarunkowania kulturowe, ale także status społeczny czy ekonomiczny w życiu codziennym. Zapraszamy na quiz! Macie odwagę podjąć wyzwanie?
Wiosna, ach to ty… a skora wiosna to i powódź różnobarwnych kwiatów. Kwiaty są jednym z najpiękniejszych darów natury oraz stanowią nieodłączny element wielu kultur na całym świecie. Od wieków ludzie zdają sobie sprawę z piękna i symbolizmu, który niosą ze sobą różne gatunki kwiatów. Rośliny te są też wykorzystywane w celach dekoracyjnych, ceremonialnych, jako symbole uczuć i emocji, od ich nazw nadaje się też imiona. Wiele kwiatów używa się do sporządzania smacznych i niebanalnych potraw jak np. kwiaty czarnego bzu w cieście naleśnikowym… Poniżej przygotowaliśmy quiz na temat kwiatów, który może was zaciekawić. Zapraszamy.
Maturzyści! Niełatwe zadanie przed Wami już niebawem, ale jesteśmy pewni, że świetnie dacie sobie radę. Pamiętacie kto tworzył w pozytywizmie? Czym jest homonimia albo o czym są „Kazania sejmowe”? O to nie zapytamy. Uporządkujcie swoją wiedzę przed egzaminem z języka polskiego. Przygotowaliśmy dla Was kilka podstawowych pytań. Czy trudne? To musicie sprawdzić sami. Rozwiążcie quiz, podzielcie się wynikami, a potem dajcie odpocząć mózgowi i idźcie się zrelaksować. Jesteście gotowi? To zaczynamy, powodzenia!
Hanysy, paprykarze, scyzoryki albo krawaciarze, to obiegowe i często wielce stereotypowe, mniej lub bardziej znane wszystkim określenia mieszkańców różnych regionów Polski. Bez względu na formalne podziały administracyjne, są jeszcze nazwy lokalne. Każdy region naszego kraju ma swoją gwarę i powiedzonka z nią związane, a do mieszkańców poszczególnych miast i terenów przylgnęły także obiegowe określenia. Czy na pewno znacie je wszystkie i wiecie, kto jest lajkonikiem, a kto brzeszczotem? Jeśli macie choć cień wątpliwości, to nie bądźcie pyra i sprawdźcie się w naszym quizie! Zapraszamy wszystkich z każdego regionu Polski!
W dobie przedsmartfonowej - tak to ujmując, istniało jeszcze coś takiego jak zabawy podwórkowe, które zwłaszcza w PRL były bardzo popularne. Stanowiły nieodzowną (i najlepszą) część dzieciństwa wielu osób dorastających w tamtych latach. Przeróżne gry oraz zabawy były nie tylko sposobem na spędzenie wspólnie z rówieśnikami wolnego czasu, ale także możliwością dodatkowych harców. Większość z ówczesnych podwórkowych aktywności była prosta oraz dostępna dla wszystkich dzieci, co czyniło je wyjątkowymi i niezapomnianymi jeszcze po wielu, wielu latach. Poniżej w quizie kilka zabaw, które były popularne na polskich podwórkach zwłaszcza w okresie PRL.
Moda z czasów PRL. Ten kto powiedział kiedyś, że PRL był szary i nudny, to chyba dobrze nie wiedział, co mówi, a może nie rozróżniał kolorów. Obawiamy się, że najprawdopodobniej nawet ich nie widział. Wiadomo było, że co dekada to stylizacje różniły się od siebie niekiedy dość mocno i potrafiły być jeszcze bardziej kolorowe oraz szalone od poprzednich. W PRL - u pojawiały się także nowe trendy, takie jak buty na słoninie, bananowe spódnice, getry robione na drutach, piramidy czy ortaliony. Dziś dla wielu jest to już jedynie historia mody, ale nie dla wszystkich. Odważycie się rozwiązać nasz modowy quiz? Komplet punktów tylko u znawców tematu.
Rozrywki w PRL. W tamtych czasach stanowiły istotny element życia społecznego. Pomimo panujących restrykcji i braku dostępu do wielu rzeczy Polacy szukali możliwości do dobrej zabawy, gdzie się da. Co więcej, rozwijali i tworzyli własne formy rozrywki. Muzyka, kinematografia, sport, teatr – na wszystko było miejsce. Chociaż władza próbowała kontrolować i dyktować gusta to głód wolności i rozwijania swoich pasji był większy. Zapraszamy na quiz o najpopularniejszych rozrywkach z PRL, ale uprzedzamy – łatwo nie będzie!
Słynne budowle to nie tylko atrakcje turystyczne, ale również niezwykłe dzieła architektury, stanowiące często symbol danego kraju lub miasta. Niektóre z nich przetrwały wieki, inne powstały stosunkowo niedawno, ale zachwycają swoim pięknem i niepowtarzalnym stylem. Czasem rozpoznajemy po zarysie, innym razem wystarczy fragment zdjęcia. W quizie sprawdzamy, czy uda Wam się odgadnąć miejsce pochodzenia budowli po jej nazwie. Nie obiecujemy, że będzie łatwo, ale warto spróbować swoich sił! Do dzieła!
Afryka jest jednym z największych lądów na świecie, mieści się w pierwszej trójce kontynentalnych gigantów, tuż po Azji. Jest też jednym z ciekawszych tematów do nauki na lekcjach geografii w klasie 8. Ten obfitujący w niesamowitą bioróżnorodność kontynent sprawia, że każdy choć raz w życiu chciałby go odwiedzić. W dobie dzisiejszej rozwiniętej komunikacji tzw. kiedyś „czarny ląd” jest niemal na wyciagnięcie ręki. Jedno z przysłów afrykańskich głosi „Dzielenie się z drugim- oznacza bogactwo” – więc my dzielimy się z Wami quizem o Afryce. Warto go rozwiązać, zwłaszcza, jeśli czeka kogoś klasówka z tego tematu. Ciekawi nas, jak sobie poradzicie.
Rowerowe ciekawostki. „Rower jest wielce okej, rower to jest świat” śpiewał Lech Janerka. Górski, szosowy, miejski, trekkingowy, elektryczny – przy wyborze roweru można się pogubić. Dla jednych to codzienny środek lokomocji, inni sporadycznie korzystają z jednośladów, jeszcze inni nie wyobrażają sobie życia bez dwóch kółek. Jazda na rowerze poprawia wydolność organizmu, krążenie, zapobiega zakrzepom. Korzyści jest wiele! Nawet jeśli nie jeździliście bardzo długo – tego się nie zapomina. Zapraszamy na nasz rowerowy quiz z ciekawostkami.
Kuchnia w PRL - tego się nie zapomina, dlatego przygotowaliśmy niezapomniany quiz dla smakoszy. Jedzenie w PRL było geograficznie zróżnicowane oraz kształtowane przez wiele czynników, w tym (niestety bardzo często) dostępność produktów, czy prozaiczny brak jakiegokolwiek wyboru. Bywały okresy, gdy wiele produktów było na kartki, a sklepy często puste. Wraz z upływem czasu, gospodarka i w tym temacie zaczęła się poprawiać, dlatego już w latach 70-tych i 80-tych kuchnia zaczęła wstępować na wyższy poziom, a wpływ kuchni zachodniej, w tym radzieckiej, niemieckiej, włoskiej i chińskiej, stał się bardziej zauważalny. Zaczęły się pojawiać u nas nie tylko zapiekanki, ale też bliny czy sajgonki, choć najbardziej i tak pamięta się schabowego, nawet jeśli bywał z mortadeli.
Kultowe przedmioty z czasów PRL. Jedne ułatwiały codzienność, inne były synonimem luksusu, o jednych marzyło się miesiącami, a inne chętnie wyrzuciło z pamięci. Niewątpliwie stanowią jednak znak tamtych czasów. Pamiętacie jeden z najsłynniejszych foteli czasów PRL, wiecie jak nazywał się ręczny odkurzacz albo kto widniał na reklamówce sklepu „Baltona”? Jeśli tak, to z quizem nie będziecie mieć problemu. Ale są też podchwytliwe pytania, zachowajcie czujność. Zapraszamy również do naszych pozostałych quizów o tematyce PRL.
QUIZ Kultowe słodycze z PRL! Ach, chyba każdy z nas pamięta ten boski smak oranżady w proszku, jedzonej wprost z ręki (bez rozrabiania w wodzie), albo bloku czekoladowego robionego przez mamę z mleka w proszku i kakao. Żeby nie było tak słodko, to mieliśmy wtedy i słodyczowe „koszmarki” - choćby słynny wyrób czekoladopodobny. W czasach PRL-u wybór słodyczy był znacznie mniejszy niż dziś, a dostęp do nich często ograniczony. Jednakże, pomimo braków, istniały popularne słodycze, które wciąż są pamiętane przez wielu Polaków, a na półkach sklepowych królują do dziś. Sprawdźcie swoją pamięć i znajomość słodkości z tamtych czasów. Zapraszamy na quiz!
Rewolucja przemysłowa - to termin obecny w naszej świadomości mniej więcej już od XVIII w. Wszystko zaczęło się w Anglii, a potem szybko rozszerzyło na cały świat. W związku z narastającym już od XVI w kryzysem energetycznym szukano nowych rozwiązań technologicznych usprawniających przemysł i ułatwiających ludziom życie. Jednym z pierwszych rewolucyjnych osiągnięć było zmodernizowanie warsztatu tkackiego poprzez wynalezienie tzw. Przędzącej Jenny (Spinning Jenny) - maszyny przędzalniczej. Tak rozpędzona myśl technologiczna, zaowocowała z biegiem lat m.in. samochodem, komputerem i niestety także atomem. Poniżej w „przemysłowym” quizie znajdziecie kilka ciekawych pytań z tej dziedziny, a nas ciekawi, jak sobie poradzicie z odpowiedziami.
Stolice świata. Dziś podróże palcem po mapie, sprawdzamy Waszą wiedzę dotyczącą stolic świata. Niektóre odpowiedzi są oczywiste, inne bardziej podchwytliwe, a nad jeszcze innymi trzeba się mocno zastanowić. Jeśli byliście pilnymi uczniami na geografii albo podróżowanie to Wasza pasja, nie będziecie mieć problemu ze wskazaniem poprawnych odpowiedzi. A jeśli niekoniecznie, to i tak zapraszamy na quiz, warto sobie tę wiedzę odświeżyć. W zakładce czekają na Was jeszcze quizy z flagami państw. Nie przegapcie!
Pszczoły to bez wątpienia owady socjalne, żyją w koloniach, gdzie każdy osobnik pełni określoną rolę w życiu społecznym ula. Na czele hierarchii stoi królowa, która składa jaja i jest matką całej kolonii, robotnice - zajmują się zbieraniem nektaru, obroną gniazda i opieką nad potomstwem. Są także trutnie, których zadaniem jest jedynie rozród. Pszczoły są niezwykle pożyteczne i ważne dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele roślin, bez których mogłoby zabraknąć pokarmu. Człowiek od tysięcy lat żyje nie tylko obok pszczół, ale żyje też dzięki nim oraz ich produktom tj. miód, czy wosk, wykorzystywanym także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Poniżej króciutki, słodki i pachnący miodem quiz. Zapraszamy
Wielkanoc w PRL. Jak obchodziło się Wielkanoc w czasach PRL? Pewne tradycje wielkanocne są niezmienne, ale to najważniejsze święto w kościele katolickim obchodziło się kiedyś trochę inaczej niż dzisiaj. Jakie były wówczas ozdoby, czy w Wielką Sobotę można było zrobić zakupy i co się najczęściej jadało na święta? Cofnijmy się w czasie i sprawdźmy, jak wyglądała Wielkanoc w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zapraszamy na quiz, ale ostrzegamy – łatwy nie będzie! Jak rozwiążecie, wyślijcie swoim znajomym.
Flagi państw Afryki. „Nie wiem, jak to naukowo wytłumaczyć, ale w nocy widzi się w Afryce dalej niż w innych miejscach. A gwiazdy świecą tu jaśniej.” – Karen Blixen. Na pewno coś jest na rzeczy, podobnie jak z barwnymi flagami kontynentu afrykańskiego na których kolor, egzotyka a niekiedy też tajemnicze symbole czy napisy przykuwają wzrok. Nie zawsze też do końca wiemy, skąd się one wywodzą i do czego się odnoszą. Bez znajomości kultury i historii każdego z afrykańskich krajów na pewno nie jest to łatwe. Dlatego serdecznie zapraszamy do kolejnego quizu w cyklu „flagowym” tym razem flagi Afryki. Sprawdźcie się koniecznie!
Tradycje wielkanocne. Święta Wielkanocne kończą wymagający czas wielkiego postu i ustępują pola odnowie, rodzinnemu ciepłu, miłości, zwycięstwu życia nad śmiercią. Wielkanoc obfituje w naszym kraju w wiele tradycji i zwyczajów ludowych. W obrzędach kościoła katolickiego mamy triduum paschalne, Niedzielę Palmową, mszę rezurekcyjną. Obecnie także obok śmigusa-dyngusa, „pogrzebu żuru i śledzia”, czy siudej baby wraca wiele, wydawałoby się, zapomnianych obrzędów wielkanocnych. Na szczęście nasze tradycje są tak bogate i oryginalne, że warto znać je wszystkie. Zapraszamy do świątecznego quizu!
Prima aprilis. Jedno kochają ten obyczaj i wprost nie mogą się go doczekać, inni na samą myśl o 1 kwietnia są przerażeni. Jedno jest pewne, żadnego innego dnia żarty, dowcipy i psikusy nie ujdą nam na sucho tak, jak w prima aprilis. Czy wiecie, jaki był pierwszy primaaprilisowy żart w telewizji albo czego unikać 1 kwietnia, aby nie mieć później pecha? Zanim zwiążecie komuś buty sznurówkami, posolicie kawę czy przykleicie kubek do blatu, sprawdźcie, co wiecie o tym zabawnym dniu. Zapraszamy na primaaprilisowy quiz.
Polskie zamki i pałace. Niektóre są wielkie i majestatyczne, inne niepozorne, ale skrywające wiele tajemnic. Są i budowle ze średniowiecza jak i takie sprzed kilku dekad. Niewątpliwe warto zgłębić niesamowite historie, które skrywają polskie zamki i pałace. A jest tego mnóstwo! Legenda o Białej Damie, Diabeł Boruta i wiele, wiele innych. Dziś jednak nie będziemy Was przepytywać z legend i tajemnic tych niezwykłych budowli. Dziś sprawdzimy, czy uda Wam się rozpoznać je po zdjęciu. Dacie radę? Spróbujcie! Zapraszamy na quiz!
Chemia w szkole to dla niektórych prawdziwa „zmora” i choć długo była uważana m.in. za alchemię, to podejście do niej zaczęło się zmieniać mniej więcej w połowie XVII wieku. A dziś jest jedną z ważniejszych nauk przyrodniczych, która dzieli się na działy - t.j. chemia organiczna, chemia nieorganiczna, chemia fizyczna i chemia analityczna.
"Spotkanie dwóch osobowości jest jak kontakt dwóch substancji chemicznych: jeśli zachodzi reakcja, obie ulegają przemianie". (Carl Gustav Jung)
Też tak uważamy i zapraszamy do rozwiązania naszego chemicznego quizu.
Cytaty o Polakach. „A to Polska właśnie” padło w „Weselu” Wyspiańskiego. O Polsce i Polakach na przestrzeni dziejów mówiło się i mówi, wbrew pozorom, całkiem sporo na świecie. Niektóre cytaty są pochlebne, inne trochę mniej. Niektóre słowa padały z ust najznamienitszych person, pod innymi podpisywali się ci mniej podziwiani. Najważniejsza pozostaje kwestia: kto to powiedział? Przed Wami 11 pytań o słynne cytaty znanych ludzi o Polakach. Czy uda Wam się poprawnie odgadnąć wszystkie? Zapraszamy na quiz, może być sporo zaskoczeń!
Ogródki działkowe. Podobno nie ma to jak na własnej działeczce spędzić wiosenny weekend, wśród śpiewu ptaków i zieleni drzew. Już jakiś czas temu zespół Alibabki śpiewał „Jak dobrze mieć sąsiada, Jak dobrze mieć sąsiada, On wiosną się uśmiechnie, Jesienią zagada, Pomoże ci w rachunkach…”. Taka pomoc, zwłaszcza na działce na pewno nie raz się przyda. Dodatkowo jest zawsze weselej, można wspólnie poświętować choćby taki Dzień Działkowca czy inne uroczystości. Te i inne ciekawostki dotyczące Rodzinnych Ogródków Działkowych znajdziecie w naszym quizie, do rozwiązania którego zapraszamy, nie tylko działkowców.