REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Służebności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mieszkanie obciążone dożywotnią służebnością a podatki

Mieszkanie obciążone dożywotnią służebnością . Podatnik kupił mieszkanie, ale zmuszony był je sprzedać, i to po cenie znacznie niższej niż rynkowa. Powodem zaniżenia ceny transakcji była ciążąca na nieruchomości dożywotnia służebność mieszkania, przez którą, pomimo upływu lat, nie mógł z niej korzystać. Fiskus stwierdził, że w przepisach podatkowych nie ma mowy o tym, aby wada prawna nieruchomości należała do katalogu okoliczności, które mogą wpływać na zaniżenie podstawy opodatkowania. Ochronę przed takim działaniem podatnik uzyskał w sądzie, który przypomniał fiskusowi, że „…zgodnie z uwarunkowaniami konstytucyjnymi nie wolno niejasnych uregulowań podatkowych interpretować na niekorzyść podatników…” (wyrok WSA w Gdańsku z 2 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 1099/20).

Służebność osobista mieszkania

Służebność osobista mieszkania jest instytucją prawną dość często myloną z dożywociem. Kwestie służebności osobistej nieruchomości regulują przepisy art. 296-305 kodeksu cywilnego.

Opodatkowanie służebności przesyłu w 2015 r.

Na chwilę obecną trwają zintensyfikowane prace nad zmianami w podatku dochodowym. Podatnicy mogą liczyć na nowe rozwiązania, które umożliwią im zmniejszenie obciążeń podatkowych. Projekt do znowelizowanych ustaw podatkowych zakłada m.in. zwolnienie z opodatkowania uzyskanych przychodów z tytułu służebności przesyłu.

Służebność przesyłu - prawa właściciela nieruchomości

Służebność przesyłu może powstać na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Umowa powinna w szczególności określać treść ustanowionej służebności oraz ujmować ewentualne wynagrodzenie przysługujące właścicielowi obciążonej nieruchomości.

REKLAMA

Czym jest służebność osobista?

Służebność osobista należy do zamkniętego katalogu ograniczonych praw rzeczowych. Służebność osobista różni się od służebności gruntowych przede wszystkim tym, że uprawnionym z tytułu służebności osobistej nie jest każdorazowy właściciel nieruchomości władnącej, lecz imiennie oznaczona osoba fizyczna − zadaniem i celem służebności osobistej jest zaspokojenie osobistych potrzeb uprawnionego.

Odszkodowanie za słupy energetyczne

Urządzenia w postaci słupów elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągi, gazociągi itp. nie są własnością właściciela działki a przedsiębiorstwa przesyłowego, które korzysta z cudzego gruntu. Taki stan powinien zostać uregulowany umową ustanowienia służebności przesyłu.

Kiedy można domagać się zniesienia służebności?

Zgodnie z art. 285 kodeksu cywilnego nieruchomość może zostać obciążona służebnością, tj. prawem rzeczowym, polegającym na tym, iż właściciel określonej nieruchomości może w określonym zakresie korzystać z nieruchomości obciążonej takim prawem, albo też, na ograniczeniu zakresu uprawnień właściciela nieruchomości obciążonej wobec jego nieruchomości.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.

Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie

REKLAMA

Droga konieczna

Droga konieczna jest służebnością. Polega na przeprowadzeniu drogi pomiędzy nieruchomością niemającą dostępu do drogi publicznej, a drogą publiczną, która przebiega przez nieruchomość sąsiednią.

Służebność mieszkania

Służebność mieszkania to służebność osobista, na podstawie której uprawnionemu przysługuje prawo do zamieszkiwania w budynku położonym na cudzej nieruchomości.

Służebność drogi koniecznej

Służebność drogi koniecznej polega na tym, że jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich to właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem służebności drogowej.

Czy ustanowienie służebności drogi koniecznej wymaga zgody wspólnoty?

Wspólnota mieszkaniowa, która chce ustanowić służebność drogi koniecznej na nieruchomości wspólnej musi uzyskać zgodę właścicieli lokali, jest to bowiem czynność przekraczająca zwykły zarząd. Właściciele lokali nie mogą jednak udzielić zarządowi pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o ustanowieniu służebności drogowej.

Podatek od nieodpłatnej służebności

W świetle obowiązujących przepisów nabycie prawa nieodpłatnej służebności podlega podatkowi od spadków i darowizn. Należy podkreślić, że dzieje się tak tylko wtedy gdy służebność ma charakter osobisty. Natomiast służebności gruntowe dotyczą gruntów, a nie użytkowników tych gruntów, dlatego ich ustanowienie nie podlega opodatkowaniu. Z kolei służebności odpłatne są objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ustanowienie nieodpłatnej służebności może drogo kosztować

Służebność nieodpłatna nie jest wolna od podatku od spadków i darowizn. W przypadku służebności bezterminowych jest naliczany podatek w wysokości do 40 proc. wartości rzeczy. Aby uniknąć płacenia tego podatku, wystarczy ustalić opłatę za służebność.

Ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomości

Nieruchomość może być obciążona licznymi prawami osób trzecich- te najpoważniejsze zawsze muszą być one ujawnione w rejestrach.

Jak zasiedzieć służebność drogi koniecznej?

Służebność drogi koniecznej to rodzaj służebności gruntowej. Jest ona ustanawiana w sytuacji, gdy dana nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub nie ma odpowiedniego dostępu do należących do tej nieruchomości budynków.

Służebność przesyłu

Przedsiębiorca korzystający z urządzenia przesyłowego (np. słupa sieci wysokiego napięcia) musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości, na której się ono znajduje. Może nim być służebność przesyłu- ustanawiana za wynagrodzeniem.

Na czym polega służebność gruntowa

Służebność gruntowa jest prawem, na podstawie którego właściciel nieruchomości władnącej może m.in. korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, najczęściej uzyskuje prawo przejazdu i przechodu przez sąsiednią nieruchomość, aby uzyskać dostęp do drogi publicznej.

Kiedy można znieść służebność gruntową

Służebność gruntowa jest prawem, na podstawie którego właściciel nieruchomości władnącej może m.in. korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, najczęściej uzyskuje prawo przejazdu i przechodu przez sąsiednią nieruchomość, aby uzyskać dostęp do drogi publicznej. Ustanowiona może zostać przez oświadczenie właściciela nieruchomości obciążonej bądź orzeczeniem sądu, jeżeli strony nie mogą dojść do porozumienia.

Jak napisać wniosek o ustanowienie drogi koniecznej?

Jeżeli działka nie ma połączenia z drogą, konieczny będzie przejazd przez działkę sąsiednią. Jeśli nie ma zgody właściciela sąsiedniej nieruchomości konieczny będzie wniosek o ustanowienie drogi koniecznej.

Jak przejechać przez działkę sąsiada?

Jeżeli działka nie ma połączenia z drogą, konieczny będzie przejazd przez działkę sąsiednią. Jeśli sąsiad nie zgadza się na przejazd, można ustanowić tzw. drogę konieczną. Trzeba ją będzie jednak zrekompensować, oraz wybudować na własny koszt.

REKLAMA