Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu służebności. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące służebności.
Służebność przesyłu - prawa właściciela nieruchomości
Aktualizacja: 20.05.2013
Służebność przesyłu może powstać na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Umowa powinna w szczególności określać treść ustanowionej służebności oraz ujmować ewentualne wynagrodzenie przysługujące właścicielowi obciążonej nieruchomości. »
Czym jest służebność osobista?
Aktualizacja: 27.11.2012
Służebność osobista należy do zamkniętego katalogu ograniczonych praw rzeczowych. Służebność osobista różni się od służebności gruntowych przede wszystkim tym, że uprawnionym z tytułu służebności osobistej nie jest każdorazowy właściciel nieruchomości władnącej, lecz imiennie oznaczona osoba fizyczna − zadaniem i celem służebności osobistej jest zaspokojenie osobistych potrzeb uprawnionego. »
Odszkodowanie za słupy energetyczne
Aktualizacja: 22.10.2012
Urządzenia w postaci słupów elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągi, gazociągi itp. nie są własnością właściciela działki a przedsiębiorstwa przesyłowego, które korzysta z cudzego gruntu. Taki stan powinien zostać uregulowany umową ustanowienia służebności przesyłu. »
Kiedy można domagać się zniesienia służebności?
Aktualizacja: 06.09.2011
Zgodnie z art. 285 kodeksu cywilnego nieruchomość może zostać obciążona służebnością, tj. prawem rzeczowym, polegającym na tym, iż właściciel określonej nieruchomości może w określonym zakresie korzystać z nieruchomości obciążonej takim prawem, albo też, na ograniczeniu zakresu uprawnień właściciela nieruchomości obciążonej wobec jego nieruchomości. »
Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.
Aktualizacja: 24.08.2011
Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie »
Aktualizacja: 14.12.2011
Droga konieczna jest służebnością. Polega na przeprowadzeniu drogi pomiędzy nieruchomością niemającą dostępu do drogi publicznej, a drogą publiczną, która przebiega przez nieruchomość sąsiednią. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Służebność mieszkania to służebność osobista, na podstawie której uprawnionemu przysługuje prawo do zamieszkiwania w budynku położonym na cudzej nieruchomości. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Służebność drogi koniecznej polega na tym, że jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich to właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem służebności drogowej. »
Ustanowienie nieodpłatnej służebności może drogo kosztować
Aktualizacja: 01.08.2011
Służebność nieodpłatna nie jest wolna od podatku od spadków i darowizn. W przypadku służebności bezterminowych jest naliczany podatek w wysokości do 40 proc. wartości rzeczy. Aby uniknąć płacenia tego podatku, wystarczy ustalić opłatę za służebność. »
Jak napisać wniosek o ustanowienie drogi koniecznej?
Aktualizacja: 01.04.2014
Jeżeli działka nie ma połączenia z drogą, konieczny będzie przejazd przez działkę sąsiednią. Jeśli nie ma zgody właściciela sąsiedniej nieruchomości konieczny będzie wniosek o ustanowienie drogi koniecznej. »
Kancelaria Prawnicza Polz & Polz
Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »