| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.

Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie

Ustanowienie drogi koniecznej jest powodowane brakiem dostępu nieruchomości do drogi publicznej. Będzie tak, gdy nieruchomość będzie otoczona ze wszystkich stron przez inne prywatne nieruchomości. W takiej sytuacji można zwrócić się do sądu o ustanowienie służebności drogi koniecznej.

Ustanowienie takie następuje za wynagrodzeniem, a droga powinna być przeprowadzona z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które ma prowadzić (art. 145 Kodeksu cywilnego).

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Gdzie złożyć wniosek

Rozpatrywanie spraw dotyczących służebności drogi koniecznej dokonuje się w ramach postępowania nieprocesowego. Oznacza to, że w celu jego rozpoczęcia składamy wniosek, a nie pozew, tak jak np. przy powództwach odszkodowawczych.

Wniosek taki należy złożyć do sądu rejonowego, co wynika z art. 507 Kodeksu postępowania cywilnego, właściwego ze względu na miejsce położenia rzeczy.

Jeżeli nieruchomość pozbawiona dostępu do drogi publicznej leży w gminie Połaniec, wtedy też właściwy będzie Sąd Rejonowy w Staszowie, w którego właściwości znajduje się gmina.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Kto składa wniosek?

Wniosek może być złożony przez właściciela nieruchomości. Oprócz niego z wnioskiem mogą wystąpić użytkownik wieczysty, samoistny posiada nieruchomości, spółdzielnia produkcyjna, współwłaściciele nieruchomości.

Wypełniając wniosek należy także pamiętać o tym, że w treści wniosku należy wymienić również zainteresowanych w sprawie. Jest to każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania. Do tego kręgu trzeba będzie zaliczyć właścicieli nieruchomości przed które mogłaby przechodzić droga konieczna. Należy pamiętać, że chodzi również o tych przez nieruchomość których droga konieczna mogłaby przechodzić choćby tylko hipotetycznie. Poza nimi należy również wskazać użytkowników wieczystych tych nieruchomości. Nie wolno zapominać także o współwłaścicielach naszej nieruchomości, jako że sprawa także ich spraw dotyczy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK