REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uchodźcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ukraińcy uciekli przed wojną, ale nie do pracy

W ciągu 40 dni wojny w Ukrainie do Polski przyjechało ponad 2,4 mln osób. Mimo planów ich szybkiej aktywizacji zawodowej – do tej pory – pracę podjęło tylko ponad 1 proc. Ukraińców. Kolejni zrobią to wkrótce, jednak przełożeni gotowi na ich przyjęcie, muszą uzbroić się w cierpliwość, bo aktywizacja zawodowa chętnych do pracy Ukraińców w praktyce jest bardzo skomplikowana.

Więcej stanowisk do nadawania numerów PESEL

Dziesięć nowych stanowisk do nadawania numerów PESEL uruchomił szczeciński magistrat - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta. Do tej pory w Szczecinie wydano ponad 3,5 tys. numerów PESEL dla obywateli Ukrainy.

Mieszkanie dla uchodźcy. Zamiast najmu - prekarium

Ostatnie tygodnie pokazały olbrzymią falę dobroci Polaków płynącą w stronę Ukrainy i jej obywateli, uciekających z ogarniętego wojną kraju. Wsparcie płynie zarówno od osób prywatnych, jak i firm. Przekazywane są środki finansowe, dary rzeczowe, a także udostępniane są lokale mieszkalne dla uchodźców. Specustawa, czyli ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, reguluje wiele istotnych obszarów prawnych związanych z tym wsparciem, jednak wciąż wątpliwości budzą zapisy z zakresu regulacji prawa pobytowego. Dlatego też na popularności zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorców niosących pomoc uchodźcom, zyskuje instytucja prekarium. Czym jest prekarium? Czym różni się od najmu i użyczenia?

Spotkanie prezydentów Polski i USA z organizacjami pomagającymi uchodźcom

W piątek przed godz. 17 w Rzeszowie-Jasionce rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Joe Bidena z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Amerykański przywódca przybył w piątek do Polski z dwudniową wizytą.

REKLAMA

Mieszkanie komunalne dla uchodźcy z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy mają coraz większe problemy ze znalezieniem lokum na komercyjnych warunkach. Czy Ukraińcy mogą otrzymać gminny lokal? Czy uchodźcy z Ukrainy mogą dostać mieszkania komunalne? Obywatelstwo ukraińskie nie wyklucza możliwości skorzystania z mieszkaniowej pomocy w Polsce. Chodzi zarówno o mieszkania komunalne oraz socjalne, jak i dodatki mieszkaniowe. jednak w praktyce uchodźcy z Ukrainy mogą mieć poważny problem dotyczący korzystania z komunalnego zasobu mieszkań. Chodzi po prostu o brak dostępnych lokali. W wielu miastach kolejki po mieszkanie komunalne są kilkuletnie.

Uchodźcy z Ukrainy - podjęcie pracy w Polsce

Obywatel Ukrainy może rozpocząć pracę w Polsce bez posiadania zezwolenia na pracę. Pracodawca musi jedynie pamiętać, aby potwierdzić ten fakt w ciągu 14 dni na stronie internetowej praca.gov.pl.

Pracodawcy sygnalizują, że w określonych branżach może brakować rąk do pracy

W związku z tym, że część Ukraińców opuściła Polskę, by bronić ojczyzny, na rynku pracy pojawiła się luka. Pracodawcy sygnalizują, że może brakować w określonych branżach rąk do pracy. Pracujemy nad rozwiązaniami w tym zakresie – wskazała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg.

Uchodźcy wojenni z Ukrainy a prawo UE [Інформація для людей, які тікають від війни в Україні]

Komisja Europejska przygotowała najważniejsze informacje dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy do Unii Europejskiej. Informacje dotyczą praw tych osób w zakresie przekraczania granicy z krajem UE, prawa do tymczasowej ochrony, ubiegania się o ochronę międzynarodową, a także przemieszczania się na terytorium Unii Europejskiej. Jakie prawa mają uchodźcy z Ukrainy w państwach UE? Jaka jest różnica między ochroną tymczasową a azylem? 18 marca 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła wytyczne operacyjne odnośnie stosowania dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony.

REKLAMA

Zmiana w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy będzie nowelizowana. Zmiana w specustawie rozszerza pomoc na Ukraińców, którzy przybyli do Polski przez inne kraje, a nie tylko bezpośrednio z Ukrainy.

Jak zatrudnić Ukraińca?

Jak zatrudnić Ukraińca w 2022 r.? Powiadomienie urzędu pracy o zatrudnieniu Ukraińca w terminie 14 dni wystarczy do legalnego zatrudnienia Ukraińca. Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy upraszcza proces zatrudniania uchodźców.

Uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do świadczeń, w tym do 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek o środki muszą oni posiadać PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu - wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. ZUS niedługo uruchomi wnioski.

Punkt nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy ruszył w Tauron Arenie

Punkt nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy w Krakowie rozpoczął działalność w środę rano w hali Tauron Arena. Przed obiektem ustawiła się kilkudziesięciometrowa kolejka. Punkty działają też w urzędach gmin w mniejszych miejscowościach np. Zielonkach.

Możliwości zatrudnienia uchodźców

Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Krakowie zwrócił się z zapytaniem do pracodawców o możliwości zatrudnia uchodźców z Ukrainy. Ankietę zgłaszającą chęć zatrudnienia uchodźców można wypełniać online na stronie WUP.

ZUS - infolinia i tłumacze dla Ukraińców

ZUS udostępnia infolinię i tłumaczy dla Ukraińców. Specustawa zalegalizuje pobyt uchodźców, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego 2022 r. Usprawni to możliwość przyznania im świadczeń przewidzianych w ramach pomocy.

Specustawa - jakie prawa dla ukraińskich uchodźców?

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy została 9 marca 2022 r. uchwalona w Sejmie. Jakie prawa będą mieli Ukraińcy w Polsce? Jakie będą warunki ich zatrudnienia?

Praca dla uchodźców z Ukrainy

Dramatyczna sytuacja na Ukrainie spowodowała, że do Polski trafiło już kilkaset tysięcy osób uciekających przed wojną. Czy rynek pracy jest gotowy na napływ uchodźców wojennych z Ukrainy?

Polska może wchłonąć co najmniej 0,5 mln pracowników z Ukrainy

Polski rynek może wchłonąć w ciągu sześciu miesięcy ok. 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie - stwierdził w poniedziałek założyciel Firmy Personnel Service Krzysztof Inglot.

Pomoc medyczna i leki dla uchodźców z Ukrainy. Gdzie można się zgłosić?

Ponad 7 tys. miejsc w 120 szpitalach zostało przeznaczone dla obywateli Ukrainy. Każdy już teraz może otrzymać bezpłatną pomoc lekarską oraz potrzebne leki z refundacją.

Specustawa w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy

Specustawa w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy jest dopracowywana. Jakie sprawy będzie regulowała?

Praca i świadczenia rodzinne dla uchodźców - będą nowe przepisy

Praca i świadczenia rodzinne dla uchodźców będą przyznawane jak dla Polaków. Trwają prace nad nowymi przepisami. Proponuje się specjalny, czasowy program obejmujący migrantów wojennych z Ukrainy.

Polskie emerytury i renty na ukraińskich kontach - pomoc ZUS

Polskie emerytury i renty wypłacane na ukraińskie konta mogą zostać przekierowane na polskie rachunki. O pomoc w tej sprawie uchodźca powinien zgłosić się do najbliższej placówki ZUS.

Dziecko z rodzicami - jeżeli nie ma dokumentów - będzie mogło wjechać z Ukrainy do Polski?

Uchodźcy z Ukrainy - szef MSWiA o wymogach przy przekraczaniu granicy Polskiej przez osoby wyjeżdżające z Ukrainy.

Jak zmieniło się życie w strefie stanu wyjątkowego? [PODCAST]

Stan wyjątkowy. Działania pomocowe na rzecz uchodźców, mieszkańcy Podlasia podejmują już od września 2021. O tym, jakie są motywacje pomagających, ile ich to naprawdę kosztuje i jak zmieniła się codzienność w strefie stanu wyjątkowego w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) opowiada Joanna Łapińska z Białowiejskiej Akcji Humanitarnej. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

Punkt pomocy uchodźcom w Michałowie

Punkt pomocy uchodźcom w Michałowie. W gminie w województwie Podlaskim, położonej niedaleko granicy z Białorusią, rozpoczął działalność Punkt Pomocy Osobom Potrzebującym.

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią przedłużony

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią przedłużony. Gdzie obowiązuje? Ile potrwa?

Możliwe przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni

Stan wyjątkowy. Kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego zajmie się rząd podczas najbliższego posiedzenia - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal poważna i wymaga szczególnych działań. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Status uchodźcy a praca w Polsce

Status uchodźcy zapewnia możliwość podjęcia pracy w Polsce. Jakie prawa ma uchodźca? Ile jest uchodźców? Gdzie można znaleźć legalną pracę?

Stan wyjątkowy w Polsce 2021 – co oznacza, ograniczenia

Stan wyjątkowy w Polsce 2021 – co oznacza, ograniczenia. Od kiedy stan wyjątkowy i ile trwa? Gdzie i dlaczego wprowadzono stan wyjątkowy?

Uchodźcy - rejestracja w polskim urzędzie pracy

Uchodźcy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę. Muszą w tym celu dokonać rejestracji w urzędzie pracy. Jakie warunki należy spełnić?

MSWiA zmieniło rozporządzenie o ruchu granicznym

Rozporządzenie o ruchu granicznym - zmiany dokonane w przepisach to odpowiedź polskiego rządu na sytuację na granicy z Białorusią. Według prawników i organizacji pomagających uchodźcom wprowadza ono zakazaną przez prawo międzynarodowe praktykę push-back.

REKLAMA