REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat: Komisje rekomendują przyjęcie bez poprawek noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Subskrybuj nas na Youtube
Pomoc dla obywateli Ukrainy. Zmiany w ustawie
Pomoc dla obywateli Ukrainy. Zmiany w ustawie

REKLAMA

REKLAMA

Senackie komisje zarekomendowały na połączonym posiedzeniu przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jednocześnie senatorowie zwracali uwagę na potrzebę wprowadzenia poprawek przy okazji kolejnej nowelizacji tej ustawy, która ma zostać przeprowadzona w ciągu miesiąca. Za wnioskiem senatora Ryszarda Majera (PiS)o przyjęcie nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 25 senatorów, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Sejmowa komisja praw człowieka, praworządności i petycji, komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej rozpatrzyły we wtorek na połączonym posiedzeniu nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Konsultacje z samorządami – edukacja

REKLAMA

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki przedstawiając założenia nowelizacji tej ustawy przypomniał, że ma ona charakter doprecyzowujący zapisy, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 12 marca 2022 roku. Dodał, że obecnie trwają konsultacje ze stroną samorządową - szczególnie jeśli chodzi o kwestie edukacyjne. Kolejna nowelizacja ma zostać przeprowadzona w ciągu najbliższego miesiąca.

W trakcie dyskusji uwagi do ustawy mieli zarówno senaccy legislatorzy, jak i senatorzy; wycofali się jednak z chęci złożenia poprawek po deklaracji wiceszefa MSWiA Bartosza Grodeckiego, który zapewnił, że zgłaszane uwagi zostaną wzięte pod uwagę przy okazji następnej nowelizacji tej ustawy - w ciągu miesiąca. Kolejna nowela ma dotyczyć m.in. edukacji i samorządu. "Na dzisiaj byśmy opiniowali wszystkie poprawki negatywnie co nie znaczy, że je odrzucamy" - powiedział Grodecki.

Opieka nad najmłodszymi uchodźcami z Ukrainy

Senator Magdalena Kochan (KO) podczas dyskusji podnosiła m.in. kwestię pieczy zastępczej. Dodała, że ma przygotowany cały szereg poprawek dotyczących tego zagadnienia. "One dotyczą po pierwsze nie wliczania dzieci ukraińskich w limity dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przy jednoczesnym zapewnieniu grupom dzieci ukraińskich standardów opieki nad nimi wynikających z polskich, lepszych dla dzieci przepisów" - mówiła.

REKLAMA

Dodała, że prawo ukraińskie wyznacza nie mniej niż jednego opiekuna na 15 dzieci, a prawo polskie nie mniej niż jednego opiekuna na 14 dzieci. "W tej sytuacji nie łamiąc prawa ukraińskiego możemy polepszyć warunki bytowe dzieci" - zaznaczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kochan mówiła też o poprawce dotyczącej "możliwości pełnienia funkcji rodzin zastępczych i wszelkiej innej rodzinnej opieki zastępczej nad dziećmi z Ukrainy" nie tylko przez polskie rodziny zastępcze, ale także kandydatów na te rodziny pod warunkiem uzupełnienia kursów.

Kwestia uchodźców z Ukrainy bez ukraińskiego obywatelstwa

Senator Jacek Bury (Polska 2050) mówił m.in. o potrzebie dodania, że ilekroć w ustawie jest mowa o obywatelu Ukrainy, rozumie się przez to nie tylko nieposiadającego obywatelstwa ukraińskiego małżonka obywatela Ukrainy, ale również rodzica o ile przybył on na terytorium RP z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi. "Bywają sytuacje takie jak ostatnio słyszeliśmy, że na Ukrainie byli uchodźcy polityczni z Białorusi, którym dzieci urodziły się już na Ukrainie. Te dzieci posiadają już obywatelstwo ukraińskie, oni natomiast nie" - mówił.

Jak mówił podczas posiedzenia komisji wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy rozszerza zakres obowiązującej ustawy m.in. o dystrybucję produktów leczniczych przeznaczonych na pomoc humanitarną na terytorium Ukrainy przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS)). Doprecyzowuje także zasady nadawania statusu osoby korzystającej z regulacji ustawy i określa, kiedy osoba małoletnia musi być obecna przy składaniu wniosku o PESEL, a także umożliwia incydentalne upoważnienie osób niezatrudnionych w urzędach gmin i miast do realizacji czynności związanych z nadawaniem numeru PESEL obywatelom Ukrainy.

Uproszczenia dla uchodźców z Ukrainy - PESEL 

Regulacja umożliwia także delegowanie pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym, aby mogli oni wesprzeć organy realizujące nadawanie numerów PESEL, które w obecnej sytuacji związanej z masowym napływem uchodźców z Ukrainy są obciążone wykonywaniem zadań pomocowych. Doprecyzowuje też kwestię zapewnienia transportu m.in. z miejsca zakwaterowania na lotnisko do innego punktu pośredniego, z którego będzie realizowany dalszy transport, do punktu docelowego w celu np. kontynuacji podjęcia leczenia na terytorium innego państwa.

Pomoc medyczna dla uchodźców

Ustawa zakłada również upoważnienie wojewody do organizacji doraźnej pomocy medycznej w miejscach, w których gromadzą się obywatele Ukrainy przebywający na terenie RP, umożliwienie tymczasowego wykonywania zawodu na terytorium Polski lekarzom i dentystom z państw spoza UE w celu udzielania pomocy medycznej obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terytorium RP, a także stworzenie ram regulacyjnych dla działalności RARS w zakresie gromadzenia, przechowywania i przekazywania stronie ukraińskiej produktów leczniczych przeznaczonych na cel przeciwdziałania skutkom działań wojennych w Ukrainie.

Dodano także rozwiązanie pozwalające na dostęp obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Polski uznaje się za legalny do uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez Centrum Integracji Społecznej, czy umożliwienie świadczenia usług psychologicznych przez obywateli Ukrainy na rzecz swoich rodaków, którzy nie znają języka polskiego.

Regulacja umożliwia również zawieszenie w okresie do 31 grudnia 2022 roku biegu terminów na załatwienie spraw dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt w postępowaniach prowadzonych przez wojewodę, umożliwienie lekarzom i lekarzom dentystom posiadającym warunkowe prawo wykonywania zawodu udzielania świadczeń zdrowotnych również poza podmiotami przeznaczonymi do leczenia Covid-19, a także wsparcia ukraińskiego środowiska naukowego.

Nowela zakłada też utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Gwarancji Kryzysowych, w ramach którego udzielane będą gwarancje i poręczenia spłaty kredytów lub innych zobowiązań zaciągniętych przez przedsiębiorców.(PAP)

proces legislacyjny

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

REKLAMA

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA