REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat: Komisje rekomendują przyjęcie bez poprawek noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Zmiany w ustawie
Pomoc dla obywateli Ukrainy. Zmiany w ustawie

REKLAMA

REKLAMA

Senackie komisje zarekomendowały na połączonym posiedzeniu przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jednocześnie senatorowie zwracali uwagę na potrzebę wprowadzenia poprawek przy okazji kolejnej nowelizacji tej ustawy, która ma zostać przeprowadzona w ciągu miesiąca. Za wnioskiem senatora Ryszarda Majera (PiS)o przyjęcie nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 25 senatorów, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Sejmowa komisja praw człowieka, praworządności i petycji, komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej rozpatrzyły we wtorek na połączonym posiedzeniu nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Konsultacje z samorządami – edukacja

REKLAMA

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki przedstawiając założenia nowelizacji tej ustawy przypomniał, że ma ona charakter doprecyzowujący zapisy, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 12 marca 2022 roku. Dodał, że obecnie trwają konsultacje ze stroną samorządową - szczególnie jeśli chodzi o kwestie edukacyjne. Kolejna nowelizacja ma zostać przeprowadzona w ciągu najbliższego miesiąca.

W trakcie dyskusji uwagi do ustawy mieli zarówno senaccy legislatorzy, jak i senatorzy; wycofali się jednak z chęci złożenia poprawek po deklaracji wiceszefa MSWiA Bartosza Grodeckiego, który zapewnił, że zgłaszane uwagi zostaną wzięte pod uwagę przy okazji następnej nowelizacji tej ustawy - w ciągu miesiąca. Kolejna nowela ma dotyczyć m.in. edukacji i samorządu. "Na dzisiaj byśmy opiniowali wszystkie poprawki negatywnie co nie znaczy, że je odrzucamy" - powiedział Grodecki.

Opieka nad najmłodszymi uchodźcami z Ukrainy

Senator Magdalena Kochan (KO) podczas dyskusji podnosiła m.in. kwestię pieczy zastępczej. Dodała, że ma przygotowany cały szereg poprawek dotyczących tego zagadnienia. "One dotyczą po pierwsze nie wliczania dzieci ukraińskich w limity dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przy jednoczesnym zapewnieniu grupom dzieci ukraińskich standardów opieki nad nimi wynikających z polskich, lepszych dla dzieci przepisów" - mówiła.

REKLAMA

Dodała, że prawo ukraińskie wyznacza nie mniej niż jednego opiekuna na 15 dzieci, a prawo polskie nie mniej niż jednego opiekuna na 14 dzieci. "W tej sytuacji nie łamiąc prawa ukraińskiego możemy polepszyć warunki bytowe dzieci" - zaznaczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kochan mówiła też o poprawce dotyczącej "możliwości pełnienia funkcji rodzin zastępczych i wszelkiej innej rodzinnej opieki zastępczej nad dziećmi z Ukrainy" nie tylko przez polskie rodziny zastępcze, ale także kandydatów na te rodziny pod warunkiem uzupełnienia kursów.

Kwestia uchodźców z Ukrainy bez ukraińskiego obywatelstwa

Senator Jacek Bury (Polska 2050) mówił m.in. o potrzebie dodania, że ilekroć w ustawie jest mowa o obywatelu Ukrainy, rozumie się przez to nie tylko nieposiadającego obywatelstwa ukraińskiego małżonka obywatela Ukrainy, ale również rodzica o ile przybył on na terytorium RP z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi. "Bywają sytuacje takie jak ostatnio słyszeliśmy, że na Ukrainie byli uchodźcy polityczni z Białorusi, którym dzieci urodziły się już na Ukrainie. Te dzieci posiadają już obywatelstwo ukraińskie, oni natomiast nie" - mówił.

Jak mówił podczas posiedzenia komisji wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy rozszerza zakres obowiązującej ustawy m.in. o dystrybucję produktów leczniczych przeznaczonych na pomoc humanitarną na terytorium Ukrainy przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS)). Doprecyzowuje także zasady nadawania statusu osoby korzystającej z regulacji ustawy i określa, kiedy osoba małoletnia musi być obecna przy składaniu wniosku o PESEL, a także umożliwia incydentalne upoważnienie osób niezatrudnionych w urzędach gmin i miast do realizacji czynności związanych z nadawaniem numeru PESEL obywatelom Ukrainy.

Uproszczenia dla uchodźców z Ukrainy - PESEL 

Regulacja umożliwia także delegowanie pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym, aby mogli oni wesprzeć organy realizujące nadawanie numerów PESEL, które w obecnej sytuacji związanej z masowym napływem uchodźców z Ukrainy są obciążone wykonywaniem zadań pomocowych. Doprecyzowuje też kwestię zapewnienia transportu m.in. z miejsca zakwaterowania na lotnisko do innego punktu pośredniego, z którego będzie realizowany dalszy transport, do punktu docelowego w celu np. kontynuacji podjęcia leczenia na terytorium innego państwa.

Pomoc medyczna dla uchodźców

Ustawa zakłada również upoważnienie wojewody do organizacji doraźnej pomocy medycznej w miejscach, w których gromadzą się obywatele Ukrainy przebywający na terenie RP, umożliwienie tymczasowego wykonywania zawodu na terytorium Polski lekarzom i dentystom z państw spoza UE w celu udzielania pomocy medycznej obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terytorium RP, a także stworzenie ram regulacyjnych dla działalności RARS w zakresie gromadzenia, przechowywania i przekazywania stronie ukraińskiej produktów leczniczych przeznaczonych na cel przeciwdziałania skutkom działań wojennych w Ukrainie.

Dodano także rozwiązanie pozwalające na dostęp obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Polski uznaje się za legalny do uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez Centrum Integracji Społecznej, czy umożliwienie świadczenia usług psychologicznych przez obywateli Ukrainy na rzecz swoich rodaków, którzy nie znają języka polskiego.

Regulacja umożliwia również zawieszenie w okresie do 31 grudnia 2022 roku biegu terminów na załatwienie spraw dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt w postępowaniach prowadzonych przez wojewodę, umożliwienie lekarzom i lekarzom dentystom posiadającym warunkowe prawo wykonywania zawodu udzielania świadczeń zdrowotnych również poza podmiotami przeznaczonymi do leczenia Covid-19, a także wsparcia ukraińskiego środowiska naukowego.

Nowela zakłada też utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Gwarancji Kryzysowych, w ramach którego udzielane będą gwarancje i poręczenia spłaty kredytów lub innych zobowiązań zaciągniętych przez przedsiębiorców.(PAP)

proces legislacyjny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA