REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop ojcowski, Nadgodziny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik może przesunąć rozpoczęcie urlopu ojcowskiego z powodu choroby

Pracownik złożył 12 września br. wniosek o urlop ojcowski od 1 października br. na córkę urodzoną 5 listopada 2011 r. Jednak 14 września br. zachorował i dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 14 września do 3 października br. Pracownik dostarczając zwolnienie lekarskie poprosił o wycofanie złożonego wniosku o urlop ojcowski. Czy możemy wycofać wniosek pracownika? Jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Dłuższy urlop ojcowski - nowelizacja kodeksu pracy

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się za skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu wydłużającego urlop ojcowski do ośmiu tygodni (obecnie dwa tygodnie). Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotował Ruch Palikota.

Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych

Każdy pracownik ma prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. W ramach rekompensaty pracodawca może przyznać dodatkowe wynagrodzenie lub czas wolny od pracy.

Czas pracy w podróży służbowej

Rozliczenie czasu pracy w czasie podróży służbowej pracownika może powodować trudności zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Trudności te wiążą się z ustaleniem, co należy rozumieć przez czas pracy w podróży służbowej oraz w jaki sposób należy go rozliczać.

REKLAMA

Czy za pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub czas wolny?

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Tylko jedno z rodziców może korzystać z urlopów rodzicielskich (art. 189 (1))

W przypadku, kiedy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień rodzicielskich może korzystać jedno z nich.

Czy konkubent ma prawo do urlopu ojcowskiego

Czy konkubent może dostać urlop okolicznościowy w związku z urodzeniem mu się dziecka i czy należy mu się urlop ojcowski?

Liczba godzin nadliczbowych w ciągu tygodnia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Za złamanie tych regulacji pracodawcy grozi kara grzywny.

REKLAMA

Dłuższe urlopy macierzyńskie i ojcowskie

Od początku 2012 r. urlopy macierzyńskie i ojcowskie są dłuższe. Matki będą mogły wykorzystać 24 tygodnie urlopu, zaś ojcowie 2 tygodnie.

Godziny nadliczbowe a dyżur

Pełnienie dyżuru nie oznacza wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. Dopiero w przypadku, gdy pracownik podczas dyżuru będzie faktycznie wykonywał pracę przekraczającą ustalone normy czasu pracy, czas ten będzie traktowany jako godziny nadliczbowe.

Czy pracownik ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, jeżeli jego dziecko urodziło się w 2011 r.

Dziecko naszego pracownika urodziło się 16 czerwca 2011 r. Pracownik nie korzystał dotychczas z urlopu ojcowskiego na to dziecko. Czy będzie mógł wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego w styczniu 2012 r.?

Urlopy macierzyńskie - zmiany od 1 stycznia 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. zwiększeniu ulegnie wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (tzw. dodatkowego urlopu adopcyjnego). Urlop ojcowski osiągnie natomiast swój docelowy wymiar (2 tygodnie).

Uprawnienia rodzicielskie na stanowisku kierowniczym

Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikom – rodzicom, należącym do kadry kierowniczej, prawo m.in. do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego czy ochrony stosunku pracy.

Liczba godzin nadliczbowych w ciągu roku

W określonych przez przepisy prawa okolicznościach pracownik może, a nawet musi pracować w godzinach nadliczbowych. Kodeks pracy określa także maksymalną liczbę godzin, w jakich pracownik musi zostać po godzinach.

Godziny nadliczbowe Vademecum

Godziny nadliczbowe to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Za pracę po godzinach pracownik ma prawo do dodatku do wynagrodzenia lub do dnia wolnego.

Godziny nadliczbowe w pytaniach i odpowiedziach

Praca w godzinach nadliczbowych nastręcza problemów zarówno pracodawcom, jaki i pracownikom. Odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące pracy w nadgodzinach.

Jakie są konsekwencje odmowy pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych jest obowiązkiem pracownika wynikającym z jego podporządkowania pracodawcy. Co do zasady pracownik nie noże odmówić pracy w nadgodzinach. W przypadku nieuzasadnionej odmowy pracy w nadgodzinach pracownik naraża się na karę porządkową lub może zostać zwolniony z pracy.

Co grozi za odmowę pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych jest obowiązkiem pracownika. Czy jednak pracownik zawsze musi się zgodzić zostać po godzinach. A jeśli nie zostanie, jakie grożą mu konsekwencje.

Praca w godzinach nadliczbowych bez zgody pracodawcy

Zasadą jest, że to pracodawca decyduje o tym, czy zleci pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych. Jednak, czy pracownik nie może sam podjąć decyzji o pozostaniu po godzinach.

Jaka jest wysokość dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownik, który pracuje w godzinach nadliczbowych przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz do dodatku. Wysokość dodatku zależy, w jakim czasie przypada praca w godzinach nadliczbowych.

Jak zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi wynagrodzenie wraz z dodatkiem. Pracodawca może również udzielić pracownikowi wolnego czasu od pracy.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Zleceniobiorca złożył wniosek o udzielenie mu 7 dni wolnych i o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego (jego dziecko ma 8 miesięcy). Czy zleceniobiorca ma prawo do takiego zasiłku? Czy i jak rozliczyć za niego składki na ubezpieczenia za miesiąc, w którym wypłacimy mu ten zasiłek?

Rozliczanie składek za zleceniobiorcę na urlopie ojcowskim

Zleceniobiorca ma dziecko w wieku 8 miesięcy. Złożył nam wniosek o udzielenie mu 7 dni wolnych i o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Czy zleceniobiorca ma prawo do takiego zasiłku? Czy i jak rozliczyć za niego składki na ubezpieczenia za miesiąc, w którym wypłacimy mu ten zasiłek?

Urlop ojcowski w praktyce

Od 1 stycznia 2012 roku urlop tacierzyński (ojcowski) będzie co do zasady mógł trwać 2 tygodnie. Od nowelizacji Kodeksu Pracy wprowadzonej w 2010 r., także ojciec może wziąć urlop i zajmować się dzieckiem. Rozwiązanie, które miało dać ojcom możliwość poświęcenia czasu w pierwszych miesiącach od narodzin dziecka nie cieszy się raczej powodzeniem. Jak wygląda urlop „tacierzyński” w polskich realiach? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Coraz więcej osób korzysta z urlopów ojcowskich

Coraz więcej mężczyzn korzysta z urlopów ojcowskich. Według ZUS, w styczniu zeszłego roku na takim urlopie było zaledwie 75 mężczyzn, w maju już 1,6 tys., a w styczniu i lutym 2011 roku z urlopów ojcowskich skorzystało już 3,1 tys. ojców.

Zasiłek ojcowski dla rodziców adopcyjnych

Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy wydłużyła okres urlopu dla rodziców dzieci adopcyjnych. Pracownik – ojciec wychowujący dziecko przysposobione ma prawo do urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 1 tygodnia w okresie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie.

Nadgodziny nawet bez wyraźnej zgody pracodawcy - porada

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Jak wykazać urlop ojcowski w dokumentacji ZUS

Jednemu z naszych pracowników udzieliliśmy urlopu ojcowskiego na 7 dni w terminie od 10 do 16 marca 2011 r. Wypłata zasiłku nastąpi w kwietniu. W jaki sposób w dokumentacji rozliczeniowej do ZUS powinniśmy wykazać wypłacony ojcu dziecka zasiłek macierzyński?

Urlop ojcowski dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Premia uznaniowa za godziny nadliczbowe

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Jak rekompensować pracę w godzinach nadliczbowych?

Wykonywanie pracy w czasie przekraczającym obowiązujące pracownika normy, a także w czasie przekraczającym przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, jest związane ze zwiększonym wysiłkiem i przysługuje za nie zwiększone wynagrodzenie.

Komu nie wolno zlecić pracy w nadgodzinach?

Pracodawca nie może zlecić pracy w nadgodzinach m.in. kobietom w ciąży, pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia oraz młodocianym. Za złamanie tego zakazu pracodawcy grozi kara grzywny.

Jak oddać pracownikowi dzień wolny za nadgodziny?

Udzielenie pracownikowi czasu wolnego od pracy w zamian za pracę w nadgodzinach może mieć miejsce albo na wniosek pracownika, albo bez jego wniosku z inicjatywy pracodawcy. W pierwszym przypadku udziela się czasu wolnego w wymiarze równoważnym liczbie godzin nadliczbowych, natomiast w drugim przypadku w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

Pracownikowi należy się rekompensata za każdą minutę pracy nadliczbowej

Pracownikowi za pracę w nadgodzinach należy się dodatek w wysokości 100% lub 50% wynagrodzenia. Pracodawca jest zobowiązany rozliczyć każdą minutę pracy nadliczbowej. Tak więc czas pracy w niepełnych godzinach nadliczbowych, powinien być rozliczany odrębnie.

Praca w godzinach nadliczbowych

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Nowe zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca zmiany w Kodeksie pracy w zakresie prawa do urlopu ojcowskiego. Nowelizacja ma na celu ułatwienie korzystania z urlopu ojcowskiego pracownikom–ojcom adopcyjnym, pozbawionym tej możliwości m.in. z powodu długotrwałej procedury adopcyjnej.

Jak udzielać urlopu ojcowskiego po zmianie przepisów

Od 1 stycznia 2011 r. wydłużono czas, kiedy ojcowie adopcyjni mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego. Po zmianie przepisów mają oni prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego do upływu 12 miesięcy od uprawomocnienia się wydanego przez sąd postanowienia o przysposobieniu dziecka.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku

Od początku 2011 roku weszło w życie wiele nowych aktów prawnych. Niektóre z nich mogą mieć duże znaczenie dla osób zajmujących się prawem pracy.

Rozliczanie pracy w godzinach nadliczbowych - porada

Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Od prawidłowego rozliczenia godzin nadliczbowych zależy m.in. wynagrodzenie pracownika.

Urlop ojcowski - prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy

Prezydent podpisał ustawę z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Nowelizacja zmienia przepisy regulujące prawo pracownika–ojca wychowującego dziecko do urlopu ojcowskiego.

Uprawnienia dla pracowników-ojców - nowelizacja kodeksu pracy

Możliwość wykorzystania urlopu ojcowskiego dla ojców adoptujących dziecko do 7. roku życia przewiduje nowelizacja kodeksu pracy. Senat nie wprowadził poprawek do tej nowelizacji.

Czy za pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub czas wolny?

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zatem za pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza płatników składek i pracodawców na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bhp, zasiłek chorobowy, kontrolę zwolnień lekarskich, zasiłek macierzyński.

Pracodawca nakazuje nadgodziny w ciąży - porada

Jestem w szóstym miesiącu ciąży. Mój pracodawca często każe mi zostawać po godzinach, grożąc, że mnie zwolni, jeśli odmówię. Od czasu do czasu mogłabym zostać dłużej, ale ostatnio mój lekarz kieruje mnie na różne badania, przez co potrzebuję wolnych popołudni, żeby zdążyć do szpitala. Czy pracodawca może wywierać na mnie taką presję?

Czy do stażu pracy można doliczyć godziny nadliczbowe?

Pracuję w firmie, w której bardzo często musimy zostawać po godzinach. Nie są one szczegółowo ewidencjonowane, pracodawca jednak mniej więcej wie, ile dodatkowo musi nam zapłacić. Zastanawiam się, czy te nadgodziny zostaną mi wliczone do mojego stażu pracy?

Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego

Pracownik naszej firmy wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego. Czy przysługujący pracownikowi zasiłek macierzyński mamy wypłacić tylko za dni robocze? Jakie są zasady wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku za urlop ojcowski, tzn. czy do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć premię miesięczną, którą wliczamy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, oraz nagrodę roczną? Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru zasiłku?

Dodatkowa praca urzędnika tylko za jego zgodą

Dotychczas urzędnicy opiekujący się dzieckiem lub osobą chorą nie mogli „zostawać po godzinach”. Zgodnie z nowymi przepisami będą mogli sami decydować o tym czy chcą pracować dłużej.

Jak rozliczyć godziny nadliczbowe pracowników zarządzających zakładem pracy?

Pracownicy, których dotyczy zadaniowy system pracy, czyli pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych zakładu pracy, w razie konieczności mogą wykonywać pracę poza normalnymi godzinami pracy, bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Co przysługuje pracownikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych

Co do zasady, czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż osiem tygodni. W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 12 godzin na dobę. W rozkładach tych czas pracy nie może jednak przekraczać średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 12 tygodni.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (art. 151(1))

Przyjmuje się, iż obowiązujący pracownika zatrudnionego na cały etat wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. Przekroczenie tych limitów oznacza pracę w godzinach nadliczbowych, za które należy się wynagrodzenie bądź czas wolny.

REKLAMA