REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop ojcowski, Nadgodziny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców - pierwsze czytanie w Sejmie

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców były tematem pierwszego czytania podczas pierwszego dnia 91 posiedzenia Sejmu. Zakłada uproszczenie i uelastycznienie urlopów rodzicielskich oraz ułatwienie korzystania z elastycznych form czasu pracy. Projekt trafi do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich

Zapowiadają się duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich. Przewiduje się połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z urlopem rodzicielskim. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać w 4 częściach. Projekt nowelizacji zakłada również możliwość skorzystania z 16 tygodni w późniejszym okresie. Jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone?

Kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego

Prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni przysługuje ojcu dziecka do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia. Urlop przysługuje wyłącznie ojcowi wychowującemu dziecko. Kiedy mężczyzna spełnia wymogi uprawniające do urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski niezależny od urlopu tacierzyńskiego

Urlop ojcowski jest jednym z przywilejów rodzicielskich. Jest on niezależny od urlopu macierzyńskiego oraz tacierzyńskiego.

REKLAMA

Urlopy dla rodziców - plany

Coraz więcej osób korzysta z urlopów dla rodziców. Więcej ojców decyduje się na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Nowy urlop rodzicielski także cieszy się coraz większą popularnością. MPiPS planuje wprowadzić świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł na miesiąc. Jakie zmiany mogą zostać wprowadzone?

Zasiłek macierzyński 2015

Zasiłek macierzyński w 2015 r. osiąga wysokość rzędu 60%, 80% i 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jego konkretna wysokość zależy od trybu złożenia wniosku bądź wniosków o kolejne urlopy związane z urodzeniem dziecka.

Kiedy dochodzi do przekroczenia normy przeciętnie tygodniowej czasu pracy?

Zgodnie z art. 151 1 § 2 kodeksu pracy, dodatek w wysokości 100% przysługuje za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba, że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w art. 1511 § 1 kodeksu pracy t.j 50% lub 100% wynagrodzenia za godzinę pracy z tytułu przekroczenia normy dobowej czasu pracy.

Wykonywanie pracy ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy przez niepełnoetatowca

Na podstawie art. 151 § 5 kodeksu pracy, strony ustalają w umowie o pracę, dopuszczalną liczbę godzin pracy, ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia wykonującego pracę, do normalnego wynagrodzenia oraz dodatku do wynagrodzenia, jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

REKLAMA

Urlop rodzicielski 2015

Możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu to jedna z głównych zmian, jakie ma wprowadzić w 2015 roku prezydencki projekt ustawy rodzinnej. Co jeszcze zmieni się w zasadach korzystania z urlopów rodzicielskich w 2015 roku?

Wynagrodzenie czy czas wolny za pracę w sobotę?

Ostatnio w mediach często podnoszony jest temat dyskutowanej w Sejmie zmiany przepisów Kodeksu pracy dotyczących tzw. pracy w soboty (art. 151(3) k.p). Proponowane zmiany zakładają wprowadzenie możliwości rekompensowania takiej pracy nie tylko czasem wolnym, ale również dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Ostateczny kształt zmian nie jest jeszcze znany, jednak propozycję wyraźnego uregulowania możliwości płacenia za pracę w soboty uważam za słuszną. Odpowiada ona bowiem realnym problemom pracodawców i sankcjonuje rozwiązanie stosowane w praktyce.

Prywatne wyjście z pracy

Prywatne wyjście z pracy w celu załatwienia spraw osobistych w czasie pracy jest – po nowelizacji Kodeksu Pracy, która weszła w życie 23 sierpnia 2013 r. – możliwe. O prywatnym wyjściu z pracy należy poinformować pracodawcę w formie pisemnego wniosku o udzielenie czasu wolnego. Jak i kiedy odpracować takie osobiste wyjście?

Pracodawcy przeciwni wydłużeniu tygodnia pracy

Trwają prace nad nowelizacją przepisów kodeksu pracy, które miałyby wprowadzić ułatwienia dla pracowników. Za pracę w sobotę bądź inny dzień wolny, pracownicy mogliby otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Pracodawcy są jednak przeciwni wydłużeniu tygodnia pracy do 6 dni. Konfederacja Lewiatan przedstawia swoją opinię.

Urlop ojcowski w świadectwie pracy

W świadectwie pracy należy zawrzeć informację o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego. Ma to zapobiec ponownemu wykorzystaniu urlopu u nowego pracodawcy. W którym miejscu należy umieścić tę informację?

Urlop ojcowski a działalność gospodarcza

Urlop ojcowski co do zasady przysługuje tylko pracownikowi. Jednak osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, pomimo tego, że nie przysługuje im urlop ojcowski w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, mogą liczyć na zasiłek macierzyński z tego tytułu za okres 14 dni.

Dokumenty do wniosku o urlop ojcowski

Urlop ojcowski to specjalne uprawnienie rodzicielskie przysługujące ojcu dziecka zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby go otrzymać?

Wniosek o urlop ojcowski

Pracownik ojciec może otrzymać z tytułu narodzin dziecka 2 tygodnie (14 dni) płatnego urlopu ojcowskiego. W tym celu należy złożyć wniosek o urlop ojcowski. Jak napisać wniosek?

Warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego, nawet gdy matka dziecka sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. Jakie są warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski – wzór wniosku, warunki udzielania i korzystania

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Z urlopu ojcowskiego może skorzystać nawet wówczas, gdy matka dziecka sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem.

Jak skorzystać z urlopu ojcowskiego

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Może z niego skorzystać nawet wówczas, gdy matka dziecka sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem.

Urodzenie dziecka – jaki urlop?

Kobiety zatrudnione na umowę o pracę, po urodzeniu dziecka, mają możliwość skorzystania z kilku rodzajów urlopów – macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, z czego jedynie wychowawczy jest bezpłatny. Urlopem macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym rodzice mogą się podzielić. Poza tym ojcu przysługuje urlop tacierzyński i urlop ojcowski. Ile trwają poszczególne urlopy i kiedy z nich skorzystać?

Urlop ojcowski równocześnie z macierzyńskim

Urlop ojcowski może być wykorzystywany równocześnie z urlopem macierzyńskim, na którym przebywa matka dziecka. Warunkiem uzyskania dwutygodniowego urlopu ojcowskiego jest złożenie u pracodawcy wniosku na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Z prawa do urlopu ojcowskiego mogą korzystać – równocześnie z matką – zarówno ojcowie biologiczni jak i adopcyjni.

60 godzin pracy w tygodniu - problem 12% Polaków

Tygodniowa norma czasu pracy wynosi przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Tymczasem aż 12% Polaków pracuje 60 godzin tygodniowo. W czym tkwi problem?

Praca w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy dobowej czasu pracy

Praca w godzinach nadliczbowych powoduje powstanie po stronie pracownika roszczenia o stosowne wynagrodzenie wraz z dodatkiem z tytułu przepracowanych nadgodzin. Kiedy pracownik nabędzie prawo do świadczeń w związku z przekroczeniem normy dobowej czasu pracy lub pracy wykonywanej ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego systemu i rozkładu czasu pracy oraz zasady rozliczania tej pracy?

Urlop ojcowski - wniosek

Każdy ojciec spełniający wszystkie wymagane formalności ma prawo do 14-dniowego urlopu ojcowskiego. Aby uzyskać prawo do urlopu, należy swojemu pracodawcy złożyć pisemny wniosek o urlop ojcowski. Co taki wniosek powinien zawierać i w jakim terminie należy go złożyć?

Urlop ojcowski - dokumenty

Prawo do wykorzystania urlopu umożliwia świeżo upieczonym ojcom cieszyć się czasem, który mogą spędzić z nowo narodzonym dzieckiem. Każdemu tacie pozostającemu w stosunku pracy przysługuje w ramach urlopu ojcowskiego 14 dni wolnych od pracy. Jakie dokumenty należy złożyć i jakich formalności dopełnić, aby móc skorzystać z tego urlopu?

Odpracowywanie wyjścia prywatnego

Od zeszłego roku pracownicy, którzy chcą w czasie pracy załatwić prywatne sprawy muszą odpracować swoją absencję. Co musi zrobić podwładny, aby dostać pozwolenie na wyjście prywatne i w jaki sposób rozliczyć czas pracy pracownika, który zwolnił się w celu załatwienia prywatnych spraw?

Urlop ojcowski 2015

W 2015 roku nie zmienią się zasady, na jakich przyznaje się urlop ojcowski. Podobnie, jak obecnie, pracownik opiekujący się dzieckiem będzie mógł skorzystać z 14 dni kalendarzowych urlopu, obejmującego również soboty, niedzielę i inne wolne od pracy dni.

Zasiłek za urlop ojcowski

Zasiłek pobierany przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje głównie pracownikom przebywającym na ojcowskim, ale należy się on także wszystkim innym pracującym, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym. Będą to m.i.n. osoby objęte umową agencyjną i umową zlecenie czy odbywające służbę zastępczą.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi poza normalnym wynagrodzeniem za pracę, przysługuje również dodatek. Wysokość dodatku uzależniona jest od dnia i pory wykonywania obowiązków służbowych w godzinach nadliczbowych.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego - dokumenty

Ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Wymagana dokumentacja obejmuje m. in. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka a jeśli zasiłek wypłacany jest przez ZUS - również odpowiednie zaświadczenia.

Ogólnopolski Kongres Kadry i Płace 2014 „Najnowsze zmiany przepisów oraz praktyka ich stosowania” 18-19 marca 2014 r.

Zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Kadry i Płace 2014 „Najnowsze zmiany przepisów oraz praktyka ich stosowania”, który odbędzie się w Warszawie w dniach 18-19 marca 2014 r.

Prywatne wyjście w godzinach pracy

Prywatne wyjście w godzinach pracy to konieczność, jeśli chcemy uregulować sprawy urzędowe i inne formalności. Czy w każdej sytuacji wymaga to uzyskania dnia wolnego lub zwolnienia się na kilka godzin? Jak można rozliczyć wyjście prywatne w godzinach pracy?

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje na mocy ustawy – Kodeks pracy pracownikowi, który świadczy pracę ponad obowiązujące go normy czasu pracy. Stanowi dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny. Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych nie przysługuje jednak pracownikom samorządowym.

Jak rozliczać godziny nadliczbowe?

Ważny projekt, nadmiar obowiązków, brak czasu i niezadowolony pracodawca – to tylko niektóre z codziennych zmagań przeciętnego pracownika. W wielu przypadkach wymagają one szeregu nadgodzin. Jak rozliczać godziny nadliczbowe? Jakie prawa przysługują wtedy pracownikowi?

Nigdy nie lekceważ ryzyka wypalenia zawodowego

O wypaleniu zawodowym z całą pewnością większość z nas słyszała niejednokrotnie. W większości przypadków bagatelizujemy jednak to zagadnienie, uznając, że nas z całą pewnością ono nie dotyczy. To bez wątpienia błąd, ponieważ pierwsze symptomy wypalenia wcale nie są spektakularne, a długo ignorowany problem szybko może osiągnąć poziom, na którym nie obejdzie się bez pomocy psychologa. Jak zatem uniknąć wypalenia zawodowego?

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o przepisy Kodeksu pracy.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski to dwa różne rodzaje urlopu przysługujące pracownikowi ojcu, który chce sprawować opiekę nad dzieckiem. Zasadniczą różnica między nimi polega na tym, iż urlop tacierzyński zależy od tego czy matka dziecka wróci do pracy i zrezygnuje z części urlopu macierzyńskiego, a urlop ojcowski jest udzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego.

Limit godzin nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych jest dozwolona w ściśle określonych przypadkach. Limit godzin nadliczbowych przewiduje Kodeks pracy. Wprowadza maksymalną liczbę godzin nadliczbowych, która zależy od przyczyny warunkującej pracę w godzinach nadliczbowych.

Czym jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika

Czym jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika? Kodeks pracy przewiduje sytuacje, gdy podstawą do obliczenia składnika pensji jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika. Do tych sytuacji zalicza się przestój, godziny nadliczbowe i dyżur.

Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa w ściśle określonych przypadkach. Kodeks pracy przewiduje też sytuacje, w których praca w godzinach nadliczbowych jest bezwzględnie zakazana.

Urlop ojcowski 2014

Skorzystanie z prawa do urlopu ojcowskiego jest uwarunkowane wiekiem dziecka i złożeniem odpowiedniego wniosku do pracodawcy. Mogą z niego skorzystać zarówno ojcowie biologiczni jak i adopcyjni. Obecnie pracownikowi przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni.

Urlopy rodzicielskie - jeszcze w 2013 r.

Urlopy rodzicielskie jednomyślnie przyjęte przez Sejm. Zmiany w Kodeksie pracy mają wejść w życie 17 czerwca 2013 r.

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski to jedno z uprawnień związanych z rodzicielstwem. Przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Pisemny wniosek o urlop ojcowski składa się w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Urlopy rodzicielskie w Sejmie

Urlop rodzicielski to nowe rozwiązanie proponowane przez rząd. W Sejmie trwa debata nad nowelizacją Kodeksu pracy, wprowadzającą w życie roczne urlopy dla rodziców.

Urlop rodzicielski w 2014 roku

W 2014 roku rodzice będą mogli już skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca nowe rozwiązania prorodzinne ma bowiem wejść w życie 17 czerwca 2013 roku.

Obniżenie stawek za nadgodziny - recepta na bezrobocie?

Obniżenie stawek za nadgodziny, które są w naszym kraju zbyt wysokie w porównaniu z innymi państwami, powinno zmniejszyć koszty pracy i zwiększyć liczbę nowo tworzonych miejsc pracy - uważa PKPP Lewiatan.

Zmiany w urlopach dla rodziców w 2013 r.

Jednym z uprawnień rodziców związanych z urodzeniem się dziecka są urlopy. Na razie w 2013 r. obowiązują takie same zasady ich udzielania jak w ubiegłym roku. Przygotowanych jest jednak kilka kolejnych zmian w tym zakresie, np. wprowadzenie wspólnych urlopów rodzicielskich.

Urlopy dla rodziców w 2013 r.

Jednym z uprawnień rodziców związanych z urodzeniem się dziecka są urlopy. Na razie w 2013 r. obowiązują takie same zasady ich udzielania jak w ubiegłym roku. Przygotowanych jest jednak kilka kolejnych zmian w tym zakresie, np. wprowadzenie wspólnych urlopów rodzicielskich.

Urlop macierzyński i ojcowski od 2013 roku

Od 1 września 2013 roku wejdą w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona zostanie nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której będą miały prawo zarówno matki, jak i ojcowie.

Jak uzyskać dzień wolny za przepracowane nadgodziny?

Pracownik, który pracował w godzinach nadliczbowych ma możliwość uzyskania wolnego w pracy w wysokości wypracowanych nadgodzin. Co trzeba zrobić, żeby mieć wolne za nadgodziny?

REKLAMA