Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu urlop ojcowski. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące urlop ojcowski.
Dyrektywa w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów
Aktualizacja: 13.06.2019
Unia Europejska przyjęła nową dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dotyczy głównie urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz elastycznej organizacji pracy. Ile czasu państwa członkowskie mają na wdrożenie przepisów wykonujących dyrektywę? »
Urlop macierzyński i inne prawa rodziców w pracy w 2019 r.
Aktualizacja: 15.04.2019
Urlop macierzyński to tylko jedno z licznych praw, które Kodeks pracy gwarantuje rodzicom. Wiele z nich przysługuje już na etapie ciąży, np. zwolnienie z pracy na nadania, zmiana czasu pracy czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Główne uprawnienia rodzicielskie to urlopy: macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski. Czym się różnią i kto może z nich skorzystać? »
Ojcowie coraz częściej na urlopie rodzicielskim
Aktualizacja: 22.02.2019
Ojcowie coraz częściej decydują się na opiekę nad dziećmi zamiast wracać do pracy. Pierwsze 14 tygodni po porodzie musi wykorzystać matka dziecka. Kolejne tygodnie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego mogą zostać przypisane ojcu. Ponadto ojcom przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni. »
Uprawnienia pracownika ojca w 2019 r.
Aktualizacja: 14.01.2019
Uprawnienia pracownika ojca w 2019 r. to: zwolnienie z pracy na opiekę nad członkiem rodziny, urlop ojcowski, urlop macierzyński, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy, dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Ponadto pracodawca musi otrzymać zgodę pracownika na pracę w godzinach nadliczbowych. Poznaj prawa taty w pracy. »
Wniosek o urlop ojcowski po terminie
Aktualizacja: 26.10.2018
Wniosek o urlop ojcowski składa się pisemnie w terminie minimum 7 dni przed planowanym urlopem. Czy pracownik, który złożył wniosek po terminie, otrzyma urlop zgodnie z planem? »
Aktualizacja: 30.11.2018
Ile dni urlopu ojcowskiego przysługuje w 2018 i 2019 roku? Kto i ile płaci za czas przebywania na urlopie ojcowskim? Jak napisać wniosek o urlop ojcowski? Jakie dokumenty należy do niego załączyć? »
Urlop ojcowski, urlop rodzicielski i nie tylko - jakie prawa przysługują ojcu dziecka?
Aktualizacja: 02.12.2018
W dniu 23 czerwca obchodziliśmy Dzień Ojca. Z tej okazji warto MRPiPS jakie prawa mają mężczyźni wychowujący dzieci. Ojcowie mogą skorzystać nie tylko z urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego czy też wychowawczego, ale także z m.in. obniżenia wymiaru czasu pracy, zakazu nadgodzin i innych uprawnień dzielonych z matką dziecka. »
Komu przysługuje urlop ojcowski?
Aktualizacja: 15.07.2015
Urlop ojcowski stał się bardzo popularny. Tylko od początku 2015 r. skorzystało z niego ponad 52 tys. mężczyzn. »
Urlop ojcowski niezależny od urlopu tacierzyńskiego
Aktualizacja: 19.03.2015
Urlop ojcowski jest jednym z przywilejów rodzicielskich. Jest on niezależny od urlopu macierzyńskiego oraz tacierzyńskiego. »
Aktualizacja: 16.12.2014
Możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu to jedna z głównych zmian, jakie ma wprowadzić w 2015 roku prezydencki projekt ustawy rodzinnej. Co jeszcze zmieni się w zasadach korzystania z urlopów rodzicielskich w 2015 roku? »
Urlop ojcowski równocześnie z macierzyńskim
Aktualizacja: 22.08.2014
Urlop ojcowski może być wykorzystywany równocześnie z urlopem macierzyńskim, na którym przebywa matka dziecka. Warunkiem uzyskania dwutygodniowego urlopu ojcowskiego jest złożenie u pracodawcy wniosku na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Z prawa do urlopu ojcowskiego mogą korzystać – równocześnie z matką – zarówno ojcowie biologiczni jak i adopcyjni. »
Zasiłek ojcowski dla rodziców adopcyjnych
Aktualizacja: 09.05.2011
Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy wydłużyła okres urlopu dla rodziców dzieci adopcyjnych. Pracownik – ojciec wychowujący dziecko przysposobione ma prawo do urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 1 tygodnia w okresie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie. »