REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana kodów tytułów ubezpieczeń od 1 kwietnia 2014 r.

Z początkiem kwietnia 2014 r. zaczynają obowiązywać nowe kody tytułu ubezpieczenia. Wprowadzenie nowych kodów związane jest z koniecznością weryfikacji uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej w świetle unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Przejście z OFE do ZUS

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. członkowie OFE mogą zdecydować, gdzie będzie kierowana część ich składek emerytalnych. Należy złożyć w tym celu stosowne oświadczenie w sprawie przejścia z OFE do ZUS. Jak złożyć oświadczenie o przejściu z OFE do ZUS?

Zmiany w OFE

W 2013 r. wprowadzone zostały istotne zmiany w systemie emerytalnym. Zasada zdefiniowanej składki z 1999 r. pozostała jednak bez zmian. Największe zmiany dotyczą Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na czym polega reforma OFE?

Przejście z OFE do ZUS

Przejście z OFE do ZUS jest możliwe na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717). Decyzję w sprawie przejścia z OFE do ZUS podjąć można w ciągu czterech miesięcy, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Kto i na jakich zasadach może przejść z OFE do ZUS?

REKLAMA

Wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

Stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe nie określi ZUS, to płatnicy składek sami muszą ustalić jej wysokość na kolejny rok składkowy. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest obecnie na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca następnego roku.

Okresowa emerytura kapitałowa

Komu przysługuje okresowa emerytura kapitałowa? Jak kształtuje się prawo do okresowej emerytury kapitałowej po ostatnich zmianach w systemie emerytalnym?

System emerytalny - system zdefiniowanej składki

System zdefiniowanej składki zachęca do dłuższego pozostawania na rynku pracy, ponieważ dłuższa aktywność na rynku pracy skutkuje wyższym świadczeniem emerytalnym w przyszłości. Na czym dokładnie polega system zdefiniowanej składki?

Przejście na emeryturę

Każdy ubezpieczony w celu przejścia na emeryturę składa wniosek o ustalenie prawa do emerytury. Aby mógł to zrobić, musi osiągnąć odpowiedni wiek zwany emerytalnym. Kiedy przechodzi się na emeryturę? Czym jest emerytura częściowa?

REKLAMA

Reforma systemu emerytalnego – wady i zalety

Niedawno przeprowadzona reforma systemu emerytalnego wprowadziła istotne zmiany w gromadzeniu środków finansowych przeznaczonych na pokrycie przyszłych emerytur. Część środków gromadzona jest w OFE, a część w ZUS. Jakie są wady i zalety polskiego systemu emerytalnego?

Rozpoczęła się kampania informacyjna o systemie emerytalnym

17 marca 2014 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Finansów rozpoczęło kampanię informacyjno – edukacyjną związaną z systemem emerytalnym.

Składki ZUS przy działalności gospodarczej

Osoby zakładające własną działalność gospodarczą zobowiązane są do opłacania składek do ZUS. Czy wszystkie składki są obowiązkowe? W jakim terminie należy je opłacać i w jakiej wysokości? Wśród odprowadzanych ubezpieczeń wyróżniamy ubezpieczenia obowiązkowe: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz ubezpieczenie dobrowolne: chorobowe. Dodatkowo przedsiębiorcy objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym odprowadzają składkę na Fundusz Pracy.

O ile wzrosły emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Jak co roku, 1 marca 2014 r. ZUS przeprowadził waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Świadczenia te, a także kwoty najniższych emerytur i rent oraz różnego rodzaju dodatki zostały podwyższone wskaźnikiem 101,6%.

Składki ZUS od zlecenia i inne propozycje zmian w ubezpieczeniach

Składki ZUS będą płacone także od zlecenia. Składka emerytalna i rentowa od umów-zlecenia będzie odprowadzana od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co jeszcze ulegnie zmianie w systemie ubezpieczeń społecznych?

ZUS ZSWA – termin na złożenie informacji

Przedsiębiorcy muszą do końca marca złożyć ZUS ZSWA. Za jego pomocą zgłasza się danych o pracy w szczególnych warunkach. Formularz ZUS ZSWA muszą przekazać przedsiębiorcy, którzy opłacali składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Dobrowolne podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu

Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo. Jeśli okres dobrowolnego objęcia tymi ubezpieczeniami będzie przekraczał 10 lat, nie będzie obowiązywać gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w wypadku gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Składki ZUS od umów zleceń

Umowy zlecenia mają być obłożone składkami emerytalnymi i rentowymi od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia – o ile ubezpieczony taki przychód osiąga. 4 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Praca zarobkowa na zwolnieniu lekarskim - orzecznictwo

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie może wykonywać pracy zarobkowej. Praca zarobkowa na zwolnieniu lekarskim powoduje utratę zasiłku chorobowego. Jak wygląda orzecznictwo sądów dotyczące pracy na zwolnieniu lekarskim?

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy pracownik w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej albo czy nie wykorzystuje zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Jakie są zasady i tryb przeprowadzania kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Warunki umorzenia należności zaległych ZUS

Przedsiębiorca, który ma długi wobec ZUS, może starać się o umorzenie należności zaległych ZUS. Jakie są warunki umorzenia należności zaległych do ZUS?

Najważniejsze zmiany w prawie w styczniu i lutym 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących usług płatniczych, otwartych funduszy emerytalnych i działalności funduszy emerytalnych, jakie weszły w życie w na przestrzeni stycznia i lutego 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Warunki przyznania ulgi w spłacie należności do ZUS

Przedsiębiorca, który zalega z płatnościami wobec ZUS, a jednocześnie nie zatrudnia pracowników, może starać się o ulgę w spłacie należności z tytułu składek. Jakie są warunki przyznania ulgi w spłacie należności do ZUS?

Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności do ZUS

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, który zalega z płatnościami wobec ZUS, może ubiegać się o ulgę w spłacie należności z tytułu składek. W jaki sposób złożyć wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności do ZUS.

Ogólnopolski Kongres Kadry i Płace 2014 „Najnowsze zmiany przepisów oraz praktyka ich stosowania” 18-19 marca 2014 r.

Zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Kadry i Płace 2014 „Najnowsze zmiany przepisów oraz praktyka ich stosowania”, który odbędzie się w Warszawie w dniach 18-19 marca 2014 r.

Abolicja składek ZUS

ZUS przedstawił informacje określające warunki umorzenia należności z tytułu nieterminowego opłacania składek. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie są w stanie opłacić zaległych składek mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie ich na raty.

Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny. Jest wystawiane w formie papierowej. Projekt resortu pracy zakłada wprowadzenie e-zwolnień (elektronicznych zwolnień lekarskich). Na jakich zasadach będą wystawiane zwolnienia lekarskie w 2015 roku?

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych

Rusza program aktywizacji zawodowej 50+

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczyna program aktywizacji zawodowej 50+. Zakłada on podniesienie poziomu wskaźnika aktywizacji dojrzałych pracowników do poziomu 50%. Powodem takiego działania są zmiany w strukturze wiekowej społeczeństwa.

Emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Emerytury i renty podlegają waloryzacji. Od dnia 1 marca 2014 r. obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, dodatków oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent z tytułu osiągania przychodu z działalności zarobkowej. Jakie to kwoty?

Budżet państwa opłaci składkę emerytalną podczas sprawowania opieki nad dzieckiem

W przypadku sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem we wszystkich grupach zawodowych, budżet państwa opłaci składkę emerytalną. Takie zmiany zostały wprowadzone 1 września 2013 r. w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Umowa zlecenia – oskładkowanie

Umowa zlecenia to jedna z cywilnoprawnych form zatrudnienia. Ministerstwo pracy i polityki społecznej proponuje zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, mianowicie w oskładkowaniu umów zlecenia, które mają wejść w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2015 r. Założeniem projektu jest pełne oskładkowanie umowy zlecenia.

Jak zrezygnować z OFE?

Jak zrezygnować z OFE? W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele wątpliwości związanych z OFE i emeryturami. Czym jest OFE i czy naprawdę mamy możliwość rezygnacji z Otwartego Funduszu Emerytalnego. Poniższy artykuł wyjaśni kilka istotnych kwestii

Nowa aktualizacja programu PŁATNIK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, iż od 20 lutego 2014 r. został udostępniony pakiet aktualizacyjny programu PŁATNIK do wersji 9.01.001B.

Jakie obowiązki ciążą na wcześniejszym emerycie?

W związki z pobieraniem wcześniejszego świadczenia emerytalnego ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nakłada na wcześniejszych emerytów obowiązki wobec ZUS. Wcześniejszy emeryt ma obowiązek złożenia do ZUS zaświadczenia o zarobkach do końca lutego.

Emerytura częściowa

Emerytura częściowa została wprowadzona do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych w 2013 roku jako rekompensata dla osób, które muszą pracować dłużej. Przyznawanie emerytury częściowej rozpocznie się w kwietniu 2014 roku. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o to świadczenie?

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe należą do ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych istnieje katalog osób podlegających im obowiązkowo. Komu przysługuje prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym?

Emerytura mundurowa 2014

Emerytura mundurowa należy się szczególnej grupie pracowników, do której należą m.in. funkcjonariusze policji czy straży pożarnej. Obecnie przysługuje już po 15 latach służby. Nowelizacja przepisów wprowadzona z początkiem 2013 r. zakłada, że funkcjonariusz przyjęty do służby po 31 grudnia 2012 r. przejdzie na emeryturę po 25 latach służby.

Dorabianie do renty socjalnej

Dorabianie do renty socjalnej jest ograniczone ustawowymi limitami po przekroczeniu których zawiesza się wypłatę świadczenia. Od września 1 września 2013 r. prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona do renty osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 2 528,80 zł.

Urlop wychowawczy nieubezpieczonych

Nowelizacja z dnia 26 lipca 2013 r. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zrównała uprawnienia emerytalne osób nieubezpieczonych, przedsiębiorców a także rolników sprawujących opiekę nad dziećmi z prawami pracowników, którzy korzystają z urlopów wychowawczych. Urlop wychowawczy przysługuje osobom nieubezpieczonym, przedsiębiorcom, studentom i rolnikom na takich samych zasadach, jak pracownikom.

Rozliczanie przychodu emeryta z kilku zleceń na rzecz tego samego podmiotu

Zleceniobiorca, który zawrze kilka umów zlecenia z tym samym podmiotem, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z jednej umowy – zwykle z tej, którą zaczął wykonywać najwcześniej. Każda z tych umów podlega jednak obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jaki wpływ na sposób rozliczenia składek i podatku w przypadku wykonywania przez jedną osobę kilku umów zlecenia ma uprawnienie tej osoby do emerytury?

Emerytura – zawieszenie prawa do świadczeń

Zawieszenie prawa do emerytury lub zmniejszenie wysokości świadczenia związane jest z uzyskiwaniem przez emeryta/ rencistę dodatkowego przychodu. W celu otrzymania zawieszonej emerytury należy złożyć do ZUS odpowiedni wniosek.

Składki na ubezpieczenia społeczne w 2014 r.

W 2014 r. obowiązują wyższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Wzrost składek jest wynikiem wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wyższego prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

OFE – zmiany w 2014 roku

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. Stanowią tzw. II filar systemu ubezpieczeń emerytalnych. Od lutego 2014 roku oszczędzanie w ramach OFE będzie dobrowolne. Jakie inne zmiany w zakresie funkcjonowania OFE wejdą w życie w 2014 roku?

Emerytury 2014

Emerytura od 2014 roku będzie uzależniona od dobrowolnej decyzji ubezpieczonego dotyczącej wyboru pomiędzy subkontem w ZUS a Otwartym Funduszem Emerytalnym (OFE). Jakich formalności i w jakich terminach musi dopełnić ubezpieczony by oszczędzać na emeryturę na zasadach wprowadzonych w 2014 roku?

ZUS wypłaci zawieszone emerytury

19 lutego 2014 r. wejdą w życie przepisy dotyczące wypłat zawieszonych emerytur w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Wypłata zawieszonej emerytury nastąpi jedynie na wniosek.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych z prawem do zasiłku

Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej chce wprowadzić w życie projekt zmian w ustawie przyznającej zasiłki opiekunom osób niepełnosprawnych, które utraciły prawo do zasiłku. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać prawo do pobierania zasiłku?

Wypłata emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r.

19 lutego 2014 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. Komu będzie przysługiwała wypłata zawieszonych emerytur?

Kiedy mija termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców?

10 dnia każdego miesiąca mija termin zapłaty składek ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Od 2014r. przedsiębiorcy muszą zapłacić składki ZUS w nowej, wyższej kwocie. Opłacenie składek w dotychczasowej wysokości może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego.

Emerytury 2014 – jakie nastąpią zmiany?

Od 1 lutego 2014 r. obowiązują zmiany wprowadzone w niektórych ustawach w związku z zasadami wypłaty emerytur ze środków gromadzonych w OFE. Nastąpi stopniowe przekazywanie całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS. Jakie jeszcze nastąpią zmiany w 2014 r.?

Zmiany w emeryturach od lutego 2014 r.

Jakie zmiany w emeryturach obowiązują od 1 lutego 2014 roku? Jak będzie wyglądał okres przejściowy ustalony na okres pomiędzy 1 lutym 2014 r. a 30 października 2014 r.?

Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Osoba ubezpieczona może złożyć wniosek do ZUS o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. Może zdarzyć się, że po ponownym ustaleniu wysokości emerytury, ZUS w dalszym ciągu będzie ją zaniżał. Czy w takiej sytuacji możliwe jest odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury?

REKLAMA