REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatek za tajne nauczanie do emerytury lub renty

Dodatek za tajne nauczanie to świadczenie powiększające wysokość emerytury lub renty. Przysługuje nauczycielom, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie. Ile dodatek za tajne nauczanie wynosi od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.?

Emerytura na konto czy od listonosza?

Emerytura i renta mogą być wypłacane na konto bankowe osoby uprawnionej bądź za pośrednictwem poczty do ręki emeryta lub rencisty. Jak ZUS częściej przekazuje świadczenia - przelewem czy przez listonosza?

Ile emeryt może dorobić od 1 września 2019 r. do 30 listopada 2019 roku?

Emeryt może dorabiać, jednocześnie pobierając emeryturę z ZUS. Od 1 września 2019 r. do 30 listopada 2019 r. limity dorabiania będą niższe. Ile mogą wynosić dodatkowe dochody emeryta?

Ochrona prawna domeny internetowej należącej do firmy

Nie sposób dzisiaj prowadzić działalności gospodarczej nie używając przy tym internetu. To właśnie dzięki sieci możemy być łatwo odnalezieni, możemy prowadzić kampanię reklamową, zawierać umowy, pozyskiwać klientów. Jednak aby móc to robić, konieczne jest bycie zauważonym. W spełnieniu tego warunku pomoże odpowiednia domena internetowa.

REKLAMA

Dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty 2019/2020

Co to jest dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty? Ile wynosi od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Komu przysługuje?

Standardy obsługi urzędników skarbówki w ocenie przedsiębiorców

Przeprowadzone badania polskiej mikroprzedsiębiorczości pokazują, że blisko połowa przedsiębiorców dobrze ocenia standardy obsługi urzędników skarbówki. Natomiast nieco słabiej pod tym względem wypada ZUS.

Whistelblowing w praktyce. Czy jesteśmy już na to gotowi?

Whistleblowing to sposób ujawniania informacji o złym postępowaniu oraz nadużyciach. Jako początek wistelblowingu wskazuje się wczesne lata 70. XX wieku, kiedy to aktywista Ralph Nader apelował o sygnalizowanie możliwych zagrożeń w odniesieniu do korporacyjnych skandali jakie wówczas nękały Stany Zjednoczone.

Jak chronić IoT podłączone do firmowej sieci?

Internet rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) jest dziś jednym z najbardziej narażonych na cyberzagrożenia obszarów. Każde urządzenie, które łączy się z siecią, może być potencjalnym celem ataku. Odpowiedniej ochrony wymagają nie tylko komputery i smartfony, ale również inne sprzęty działające online, takie jak drukarki, kamerki Wi-Fi, routery czy Smart TV. Dlatego przedsiębiorstwa powinny pamiętać o wdrożeniu odpowiednich zasad cyberhigieny i rozwiązań ochronnych.

REKLAMA

Kontrole fiskalne w firmie - co warto wiedzieć?

Czynności kontrolne związane z opłacaniem podatków i składaniem deklaracji prowadzą urzędy skarbowe. Kontrole celno-skarbowe i urzędowe sprawdzenie to zadanie urzędu celno-skarbowego. Natomiast audyt i czynności audytowe (z wyjątkiem gospodarowania środkami pochodzącymi z budżetu UE) wykonuje izba administracji skarbowej. Co składa się na kontrole, kto, kiedy i gdzie przeprowadza kontrole fiskalne?

Prosta spółka akcyjna (PSA), czyli nowa i elastyczna forma prowadzenia działalności

Prosta spółka akcyjna (PSA) to nowa forma działalności, która ma pobudzić działalność innowacyjnych firm. Pojawi się w polskim systemie prawnym od 1 marca 2020 r.

Dodatek kombatancki - wniosek, wysokość 2019/2020

Dodatek kombatancki przysługuje kombatantom, którzy mają ustalone prawo do emerytury lub renty. Składając wniosek o dodatek, należy dołączyć dokument potwierdzający uprawnienia kombatanckie. Ile dodatek kombatancki wynosi od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.?

Biała lista podatników VAT - problem z e-zakupami

Przedstawiciele branży finansowej wskazują, że jeżeli uchwalone przepisy dotyczące białej listy podatników VAT nie zostaną poprawione, to w 2020 r. przedsiębiorcy mogą mieć problem z odliczaniem płatności kartą kredytową lub na rachunki takich operatorów jak PayPal, PayU lub Blue Media.

Ulga IP Box – czym jest i kto może z niej korzystać?

Ulga podatkowa IP BOX to nowe narzędzie wspierające działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorstw. Dzięki niej przedsiębiorcy uzyskujący dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, po spełnieniu określonych warunków, mogą w odniesieniu do tych dochodów zastosować preferencyjną stawkę podatku dochodowego (podatku PIT jak i CIT) w wysokości 5%.

Dodatek dla sieroty zupełnej 2019/2020 – wysokość, wniosek

Kwota dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej podlega corocznej waloryzacji. Jaka jest wysokość dodatku od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

13 sierpnia - ostatni dzień na złożenie wniosku do dostawcy energii

W dniu 13 sierpnia 2019 r. upływa termin dla przedsiębiorców na złożenie u dostawcy energii oświadczenia, które pozwoli na zamrożenia cen energii w II półroczu 2019 r. na poziomie cen stosowanych 30 czerwca 2018 r. Pozwoli to uniknąć rachunków wyższych nawet o 30–50 proc., a uprawnione są do tego m.in. mikro- i małe przedsiębiorstwa czy szpitale. Radca prawny zwraca uwagę, że wysłanie pocztą oświadczenia w ostatnim dniu przewidzianym na składanie wniosków może nie być skuteczne. Najlepiej złożyć wniosek osobiście.

Rekompensata za pracę przed monitorem kineskopowym

Osoby urodzone po 1948 roku mogą starać o rekompensatę za pracę przed monitorem kineskopowym. Praca ta zakwalifikowana została jako praca w szczególnych warunkach (sygnatura akt - III UK 150/18).

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS do 14 sierpnia 2019 r.

Ostatnie listy z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS dotrą w środę 14 sierpnia 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę 3 tygodnie przed terminem. Co zawiera IOSKU?

Dodatek pielęgnacyjny - wniosek, wysokość 2019/2020

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje emerytom i rencistom w dwóch przypadkach. Jego wysokość podlega corocznej waloryzacji. Jaka jest kwota dodatku pielęgnacyjnego od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Jak złożyć wniosek?

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności - skutki w PIT i VAT

Myśląc o założeniu własnej działalności gospodarczej warto rozpatrzyć różne możliwości zdobycia funduszy. Jedną z tych form jest dotacja z Urzędu Pracy (PUP). Podpowiadamy, jak traktowana jest tego rodzaju dotacja na gruncie przepisów o podatku PIT i VAT.

Dofinansowanie do karnetów sportowych dla pracowników a składki ZUS

Jaką formę finansowania przyjąć, aby koszt dofinansowania do karnetów sportowych mógł zostać wyłączony z podstawy oskładkowania?

Rozliczanie podatku VAT w imporcie - zmiany od 1 lipca 2020 r.

Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny będzie mógł rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów. Ponadto, będzie można stosować terminy rozliczania podatku VAT podobne do obowiązujących w państwach, w których znajdują się porty konkurujące z portami polskimi. Nowe regulacje w tym zakresie wejdą w życie 1 lipca 2020 r.

Zatory płatnicze - jak ich uniknąć?

Zatory płatnicze są zmorą zwłaszcza małych przedsiębiorstw i chociaż stanowią problem dość powszechny, to praktyka niepłacenia kontrahentom jest patologią, na którą nie można się godzić. Eksperci podkreślają, że winni temu są oczywiście ci, którzy nie płacą, jednak ofiary zatorów często też nie są bez winy, a lista ich grzechów jest długa.

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS w 2019 r.

W pierwszej połowie 2019 r. ZUS skontrolował 324 tys. zwolnień lekarskich. Wstrzymano wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 19,2 mln zł.

Ulga na złe długi w podatkach dochodowych (PIT, CIT) od 1 stycznia 2020 r.

Z początkiem roku 2020 pojawią się nowe regulacje, których celem jest wzmocnienie płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez ograniczenie występowania zatorów płatniczych. Zakłada się m.in. wprowadzenie ulgi na złe długi na gruncie podatków dochodowych (PIT, CIT), czyli możliwość pomniejszenia przez wierzyciela podstawy opodatkowania o kwotę wierzytelności, jeżeli wierzytelność ta nie zostanie uregulowana w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu płatności.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego na profilu PUE

ZUS wysyła listy z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Nie wszyscy jednak dostaną list. Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego znajdzie się na profilu PUE.

Wniosek o rozłożenie zadłużenia w ZUS na raty

Przedsiębiorcy, którzy mają problem ze spłatą zobowiązań w ZUS mogą wnioskować o rozłożenie długu na raty.

Renta szkoleniowa z ZUS - wysokość 2019/2020

Renta szkoleniowa z ZUS może zostać przyznana osobie, która jest niezdolna do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie, a lekarz orzecznik ZUS orzekł o celowości przekwalifikowania zawodowego. Jaka jest wysokość renty szkoleniowej?

Konferencja Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe wymogi. Oszczędzać czy nie?

Zapraszamy na konferencję "Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe wymogi. Oszczędzać czy nie?", która odbędzie się w dniach 26-27 września 2019 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor.

Wyższe składki ZUS przedsiębiorcy od 2020 r.

Przedsiębiorcy w 2020 r. zapłacą wyższe składki ZUS. Ile wyniesie składka emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa i na Fundusz Pracy? Jaką wysokość będą miały składki preferencyjne?

Wypadek przy pracy - na jakie świadczenia z ZUS można liczyć?

Wypadki przy pracy często zdarzają się latem. Głównie w sektorze budowlanym. Jeśli pracownik jest ubezpieczony, a od jego wynagrodzenia odprowadzana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe, może liczyć na szereg świadczeń z ZUS. Jakie to świadczenia?

VI edycja konferencji "Bezpieczeństwo danych i zasobów firmy"

9 października 2019 r. odbędzie się VI edycja konferencji "Bezpieczeństwo danych i zasobów firmy". Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Niezgłoszenie upadłości a sądowy zakaz prowadzenia firmy

Niezgłoszenie upadłości może doprowadzić do sądowego zakazu prowadzenia firmy nawet na 10 lat. Lubelski sąd orzekł w ubiegłym roku blisko 200 zakazów prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak zarządzać danymi w chmurze

W 2018 r. przetwarzanie w chmurze po raz pierwszy w swojej historii wkroczyło w fazę początku stabilizacji oczekiwań (ang. „Slope of Enlightenment”) na słynnym wykresie Gartner Hype Cycle, który przedstawia kolejne etapy dojrzewania technologii. To punkt zwrotny — chmura przestała być technologią, o której dyrektorzy oraz menedżerowie działów IT rozmawiają, ale niekoniecznie wdrażają, i stała się podstawowym „wyposażeniem” każdego przedsiębiorstwa cyfrowego.

Świadczenie uzupełniające dla niepełnosprawnych z zasadą "złotówka za złotówkę"

Zasada "złotówka za złotówkę" będzie miała zastosowanie w przypadku świadczenia uzupełniającego, potocznie nazywanego "500 plus dla niepełnosprawnych". Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego.

Sprzedaż spółki a długi w ZUS

Czy sprzedaż zadłużonej spółki jest sposobem na pozbycie się długów w ZUS? Co zrobić, gdy zadłużenie w ZUS przekracza możliwości spłaty?

Konsekwencje skrócenia przez ZUS zwolnienia lekarskiego pracownika

Pracodawca otrzymał z ZUS pismo skracające zwolnienie lekarskie pracownika. Niestety pismo to dotarło po wypłacie zasiłku chorobowego. Jak skorygować listę płac, dokumenty ZUS? W jaki sposób możemy ubiegać się o zwrot nadpłaconego zasiłku? Czy pracownik jest zobligowany do jego zwrotu?

Mikro- i małe przedsiębiorstwa mogą zachować ceny energii - oświadczenia do 27 lipca 2019 r.

Mikro- i małym przedsiębiorstwom przysługuje uprawnienie do zachowania cen energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r. Podstawą do tego jest złożenie oświadczenia potwierdzającego status odbiorcy końcowego. Termin składania oświadczeń mija 27 lipca 2019 r.

Zmiany w powiadomieniach o zwolnieniach lekarskich od 29 lipca 2019

Z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zmuszony zmienić treść powiadomień przekazywanych mailem oraz smsem pracodawcom, które dotyczą zwolnień lekarskich ich pracowników.

Wyższe składki ZUS od 2020 r.

W czerwcu br. rząd przedstawił prognozy makroekonomiczne zawarte w założeniach projektu budżetu państwa na kolejny rok. Wynika z nich, iż przedsiębiorców czeka wzrost wysokości składek na ubezpieczenia społeczne. Zmianę najbardziej mają odczuć mali przedsiębiorcy.

Zakładanie sklepu internetowego - firma na próbę lub jednoosobowa działalność gospodarcza

Działalność nierejestrowana (firma na próbę) to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą spróbować swoich sił w e-commerce i założyć sklep internetowy. Innym rozwiązaniem może być prowadzenie takiego biznesu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

ZUS: zmiany w powiadomieniach sms i e-mail dla pracodawców

Od 1 grudnia 2018 r. zarówno pracodawca jak i pracownik mogą otrzymywać powiadomienia na telefon o wystawieniu zwolnienia lekarskiego i jego długości. Zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych w powiadomieniach znajdzie się wyłącznie informacja o wystawieniu lub anulowaniu zwolnienia.

Jak oznaczyć środki trwałe, aby ułatwić sobie inwentaryzację?

W ostatnich latach przy przeprowadzaniu inwentaryzacji coraz częściej wspomagamy się oprogramowaniem komputerowym. Programy do inwentaryzacji przyspieszają oraz upraszczają procedury związane ze spisem z natury, a na dodatek zapewniają automatycznie generowane arkusze podsumowania, na których jak na dłoni widać ewentualnie popełnione błędy. Skuteczne działanie tych programów uzależnione jest jednak przede wszystkim od przejrzystego i trwałego sposobu oznakowania całego majątku.

Jak chronić firmę i jej menadżerów przed skutkami finansowymi roszczeń?

Od początku roku wydano 43 wyroki na mocy decyzji UOKiK, a łączna wysokość związanych z nimi kar przekroczyła 74 mln złotych. Przed potencjalnymi karami spółki i ich managerowie mogą chronić się ubezpieczeniem D&O.

Uwaga na fałszywe maile z ZUS!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami wysyłanymi do klientów o błędnie opłaconych należnościach.

Świadczenie uzupełniające (500 plus) dla niepełnosprawnych 2019 – uprawnieni, wniosek

Świadczenia uzupełniające (500 plus) będą przysługiwały uprawnionym osobom niepełnosprawnym od 1 października 2019 r. Wnioski rozparzą organy emerytalno-rentowe.

Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. - wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie

Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie to jedna ze zmian zaproponowanych w Pakiecie Przyjazne Prawo (PPP). Wydłużenie będzie możliwe do 25. dnia następnego miesiąca, zamiast obecnych 10 dni od odprawy celnej albo od dnia wydania decyzji celnej. Inne propozycje zawarte w PPP to prawo do popełnienia błędu przez pierwszy rok działalności gospodarczej, ochrona konsumencka dla firm z CEIDG czy rozszerzenie definicji rzemieślnika. Nowe regulacje w większości mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Jak zabezpieczyć firmę i klientów przed utratą danych?

Internet stanowi obecnie najpopularniejsze narzędzie komunikacji. Za jego pośrednictwem przesyłane są ogromne ilości danych, z których spora część to tzw, dane poufne (wrażliwe), a zatem informacje o szczególnej wartości dla ich właścicieli, a także przedsiębiorstw. Ze względu na ich znaczenie, powinny one (a niektóre z nich w świetle prawa muszą(!)) być odpowiednio zabezpieczane. Najważniejszą metodą ich ochrony jest aktualny certyfikat SSL.

500 plus dla niepełnosprawnych - kto dostanie, wniosek

Świadczenie 500 plus otrzymają osoby, które pobierają świadczenia w wysokości niższej niż 1100 zł brutto. W celu uzyskania świadczenia należy złożyć odpowiedni wniosek. Zgodnie z zapowiedziami ustawa ma wejść w życie 1 października 2019 r.

Wniosek o świadczenie dobry start również przez PUE ZUS

O świadczenie dobry start będzie można ubiegać się za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez zakład Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Zmiany wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r.

Dofinansowania na innowacje technologiczne dla MŚP

W czwartym kwartale 2019 roku przedsiębiorcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) będą mogli ubiegać się o dofinansowania na innowacje w ramach szóstej edycji konkursu Kredyt na innowacje technologiczne. Wnioski mogą składać firmy, które zatrudniają nie więcej niż 250 pracowników, mają dobry pomysł i zdolność kredytową. Kwota dofinansowania może sięgnąć 6 mln zł.

REKLAMA