REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienie z pracy, Epidemia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

Odprawa dla zwalnianego pracownika w 2024 roku. Jaka wysokość? Maksymalnie 63 630 zł w I połowie roku. Kto może otrzymać?

Prawo do odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem przez pracodawcę z przyczyn nie dotyczących pracownika np. z powodu likwidacji stanowiska pracy jest jednym z częściej zadawanych pytań przez pracowników.

UNICEF alarmuje: jest 3 tys. procent więcej zachorowań na odrę!

UNICEF alarmuje, że od początku roku w Europie i Azji Środkowej odnotowano ponad 30 tys. potwierdzonych zachorowań na odrę, podczas gdy w ubiegłym roku było to zaledwie 909 przypadków. 

Pielęgniarka epidemiologiczna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

Pielęgniarka epidemiologiczna – jakie są wymagania zawodowe? Wymagania do pracy, jako pielęgniarka epidemiologiczna są nieco większe niż wobec regularnej pielęgniarki. Aby stać się czynną specjalistką od spraw higieny i epidemiologii należy spełnić kilka warunków. Jaki jest jej zakres obowiązków pielęgniarki epidemiologicznej? Kto może wykonywać ten zawód? 

REKLAMA

Kiedy koniec stanu epidemicznego w Polsce?

"Cały czas obserwujemy zejście ze szczytu fali covidowej. Spadki zakażeń są na poziomie 30 proc. Za nimi podąża spadek hospitalizacji" – napisał na Twitterze szef MZ. Zatem co dalej ze stanem epidemicznym w Polsce? 

Stan zagrożenia epidemicznego a legalność pobytu cudzoziemców w Polsce. Czy od 1 kwietnia 2023 r. zniknie ochrona ustawy covidowej?

Część obcokrajowców pracujących w Polsce może nie zdążyć z pozyskaniem nowych dokumentów pobytowych, jeśli stracą ochronę tzw. ustawy covidowej w związku z zakończeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Utrata tych pracowników będzie bolesna dla całej gospodarki - ocenili eksperci rynku pracy.

Odszkodowanie dla pracownika zwolnionego za narkotyki i korzystanie z usług prostytutek w czasie pracy. Wyrok sądu w Holandii

Sąd w Arnhem, na wschodzie Holandii, uznał w środę 22 lutego 2023 r., iż pracownik zwolniony za kupowanie i zażywanie narkotyków w czasie pracy, a także korzystanie z usług prostytutek i dzwonienie na seks-linie ze służbowego telefonu, ma otrzymać od pracodawcy odszkodowanie w wysokości 13 tys. euro - podał dziennik „De Telegraaf”.

Pracownik samorządowy: rozporządzenie o podwyżkach i ochronie przed zwolnieniem od 1 marca 2023 r.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Oprócz nowych stawek wynagrodzenia dla poszczególnych kategorii zaszeregowania, rozporządzenie wprowadza przepisy przejściowe chroniące pracowników, którzy nie spełnią wymagań określonych w rozporządzeniu.

REKLAMA

Zwolnienie grupowe

Zwolnienie grupowe – rozwiązanie stosunków pracy z pewną znaczną grupą pracowników z przyczyn niedotyczących pracowników, którego skutkiem jest powstanie po stronie pracowników określonych szczególnych uprawnień.

20 000 nauczycieli do zwolnienia, a nie 100 000 jak mówi min. P. Czarnek. Co z wcześniejszymi emeryturami

Nie sto tysięcy, a najwyżej kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli może stracić pracę w związku ze zmianami demograficznymi, nawet przy zwiększeniu pensum z 18 do 22 godzin. Eksperci polemizują z wyliczeniami ministra edukacji.

Poród rodzinny, a epidemia koronawirusa - stanowisko RPP i WSA

Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie "całkowite wstrzymanie porodów rodzinnych, nawet na określony czas, musi być uznane za pozbawienie, a nie za ograniczenie omawianego prawa".

Zwolnienie lekarskie - czy można je skrócić?

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane na konkretną ilość dni. Co w przypadku, gdy pracownik będzie chciał wrócić do pracy przed końcem zwolnienia?

Małpia ospa - WHO ogłasza globalny alert. Chorób odzwierzęcych będzie więcej

Światowa Organizacja Zdrowia, po zebraniu komitetu nadzwyczajnego, uznała w zeszłym tygodniu małpią ospę za globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego – pomimo że eksperci WHO nie byli zgodni w ocenie sytuacji. Dlatego dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po raz pierwszy podjął decyzję o wprowadzeniu globalnego alertu mimo braku konsensusu wśród ekspertów zasiadających w komitecie. W Polsce sytuacja jest stabilna, choć – ze względu na doświadczenia związane z COVID-19 – małpia ospa budzi społeczny niepokój. Jak wskazuje dr Aneta Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego, niekoniecznie wywoła ona jednak nową epidemię, ponieważ nie rozprzestrzenia się tak łatwo jak SARS-CoV-2. Pewne jest jednak, że w nadchodzących latach takich chorób odzwierzęcych będzie się pojawiać coraz więcej.

0% VAT na leki z zagranicy finansowane ze zbiórek publicznych rozpoczętych w trakcie stanu epidemii

Minister Finansów wydał rozporządzenie, w którym przywrócił zerowy VAT dla produktów leczniczych (lekarstw) finansowanych ze zbiórek publicznych rozpoczętych w trakcie stanu epidemii. Stawka 0% VAT dla takich leków będzie mogła być stosowana wstecznie, czyli już od 17 maja 2022 r. Dla zbiórek rozpoczętych po odwołaniu stanu epidemii – a więc po 16 maja 2022 r. – obowiązują wcześniejsze zasady opodatkowania, tj. stawka 8%.

Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy

Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.

Małpia ospa w Szwecji i Hiszpanii. Po chorobie powstają blizny, które utrzymują się przez kilka lat

Małpia ospa to choroba odzwierzęca. Rezerwuarem i źródłem zakażenia dla ludzi są głównie gryzonie (zwłaszcza wiewiórki), rzadziej małpy (wbrew nazwie choroby).

Koniec stanu epidemii w Polsce od poniedziałku 16 maja

Koniec stanu epidemii w Polsce następuje z dniem 16 maja. Zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Co się zmienia?

Krajowy Plan Odbudowy. Ustawa o SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE

KPO dla Polski. Czekamy na formalną akceptację kolegium unijnych komisarzy, to jest kwestia kilku, kilkunastu dni - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreślił, że projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE.

Koniec pandemii to nie koniec koronawirusa SARS-CoV-2

Koniec pandemii nie oznacza końca wirusa, a koniec zagrożenia dla aparatu państwowego nie oznacza końca zagrożenia dla jednostek – podkreślił w rozmowie z PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy na jesieni COVID wróci? Czy nadal warto stosować maseczki?

Co odwołanie stanu epidemii zmieni w PIT?

Rzeczywistość gospodarcza od początku marca 2020 roku związana z epidemią COVID-19 wymusiła wypracowanie szczególnych rozwiązań w wielu obszarach życia, w tym w podatkach. Wobec czego podjęto kroki prawne zapewniające podatnikom uchronienie ich przed negatywnymi konsekwencjami zaistniałej sytuacji. Wprowadzano szczególne rozwiązania, limity, uproszczenia lub złagodzenia konkretnych warunków, w tym preferencje związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Szereg przepisów w PIT posługuje się sfomułowaniem „przeciwdziałanie COVID-19, które należy rozumieć jako wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych choroby wywołanej wirusem. Przepisy te nie będą jednak obowiązywać w nieskończoność. Wprawdzie stan epidemii, na razie nie został odwołany, to jednak wydaje się, że jest do tego coraz bliżej. Które przepisy temporalne ustawy o PIT przestaną istnieć wraz z końcem epidemii?

Niedzielski: od 16 maja zniesienie stanu epidemii, będzie stan zagrożenia epidemicznego

Niedzielski: od 16 maja zniesienie stanu epidemii, będzie stan zagrożenia epidemicznego. Od 16 maja stan epidemii będzie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.

Czy zwyczaj „przedłużania” weekendu może uzasadniać zwolnienie pracownika?

Zbliża się okres majówek, długich weekendów i urlopów pracowników. To czas, w którym pracodawcy dotkliwe odczuwają wciąż aktualną praktykę korzystania przez pracowników ze zwolnień lekarskich w celu przedłużenia wolnego. Powraca w związku z tym pytanie, czy takie krótkie, ale powtarzające się nieobecności mogą stanowić powód do zwolnienia pracownika z pracy?

Praca a krwiodawstwo

Pracownikowi, który wybiera się oddać krew, przysługuje czas wolny od pracy. Jego ilość (1 dzień czy 2 dni) zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. Sprawdź co o honorowym oddawaniu krwi przez pracownika mówią przepisy.

Stan epidemii w Polsce - do kiedy?

Stan epidemii zostanie zniesiony w połowie maja 2022 r. Co ze stanem zagrożenia epidemicznego? O szczegółach poinformował PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Święta innych religii a dzień wolny od pracy

Czy święta innych religii dają pracownikom dzień wolny od pracy? Czy pracownik musi odpracować zwolnienie od pracy na obchodzenie święta innego wyznania niż katolicyzm?

Koniec stanu epidemii w Polsce jeszcze w kwietniu

Minister Zdrowia zapowiedział, że koniec obecnie obowiązującego stanu epidemii w Polsce nastąpi jeszcze w kwietniu 2022 roku. Resort będzie analizował rekomendację przyjęcia czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Zatrudniam pracowników z Ukrainy - pytania i odpowiedzi

Zatrudniam pracowników z Ukrainy. Czy obowiązują ich takie same zasady powoływania do czynnej służby wojskowej jak pracowników z Polski? Jak udzielić zwolnienia od pracy pracownikowi wracającemu, by walczyć w obronie Ukrainy? Czy Ukrainiec posiadający status uchodźcy może pracować w Polsce? - odpowiedzi na te i inne pytania pracodawców.

Fałszywy certyfikat COVID-19 a zwolnienie z pracy

Fałszywy certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19 może być przyczyną zwolnienia z pracy. Pracownicy kupują nieprawdziwe zaświadczenia o zaszczepieniu. Jakie konsekwencje takiego procederu mogą ponieść lekarze?

Możliwość zwolnienia niezaszczepionych - Łotwa

Możliwość zwolnienia z pracy niezaszczepionych pracowników będzie dopuszczalna na Łotwie. Alternatywą będzie praca zdalna.

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

Czy nadchodzi fala odejść pracowników?

Fala odejść pracowników zbliża się wielkimi krokami. Zaangażowanie osób zatrudnionych spada, nastroje również. Aż 41% pracowników chce odejść z pracy. Jak ich zatrzymać?

Długi firm z rynku nieruchomości komercyjnych

Nieruchomości komercyjne - długi. O blisko jedną czwartą do ok. 208 mln zł wzrosło w pandemii zadłużenie firm z rynku nieruchomości komercyjnych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. W większości to zobowiązania wobec banków, dostawców energii i ciepła.

Odliczenie VAT a zakaz prowadzenia działalności podczas COVID-19

Zakaz prowadzenia działalności z powodu COVID-19 a VAT. W związku z epidemią koronawirusa rząd zakazuje prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej. W konsekwencji przedsiębiorcy nie mogą otwierać swoich biznesów i nie osiągają przychodów. Często jednak podpisane umowy powodują konieczność ponoszenia różnych wydatków. Może pojawić się więc wątpliwość, czy w przypadku ponoszenia wydatków w czasie zamknięcia działalności gospodarczej, która nie wiadomo kiedy zostanie ponownie otwarta, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z dokonywanymi zakupami.

Co z zebraniami wspólnoty mieszkaniowej w czasie epidemii?

Zebrania wspólnoty mieszkaniowej. Czy zebranie wspólnoty mieszkaniowej jest spotkaniem służbowym w rozumieniu rozporządzenia RM o nakazach i zakazach i czy może zostać zorganizowane. Jeden z dzwoniących na infolinię Rzecznika Praw Obywatelskich poinformował, że zarząd jego wspólnoty odmawia zorganizowania spotkania, bo w rozporządzeniu nie jest wymienione.

Szczepienie przeciw COVID-19 a nieobecność w pracy

Szczepienie przeciw COVID-19 a nieobecność w pracy - czy przysługuje zwolnienie od pracy? Jak usprawiedliwić nieobecność?

Prezentacja Nowego Ładu odbędzie się 15 maja

Nowy Ład. Prezentacja Nowego Ładu odbędzie się w maju, prawdopodobnie po 15 maja. Nowy Ład to wiele propozycji - łącznie około 100 projektów w ramach 10 kluczowych obszarów.

Jak epidemia wpływa na wysokość przyszłych emerytur?

Jak epidemia wpływa na wysokość przyszłych emerytur? Co z osobami, które w poprzednich latach zdecydowały się odroczyć decyzję o przejściu na emeryturę?

Wypowiedzenie umowy w czasie epidemii a konsultacja związkowa

Konsultacja związkowa wypowiedzenia umowy o pracę w czasie pandemii - czy jest wymagana? Jak zawiadomić zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę? Czy na czas epidemii COVID-19 przewidziano szczególne przepisy?

Przedłużenie ważności zezwoleń na pracę cudzoziemców w czasie epidemii

Zezwolenia na pracę cudzoziemców w czasie COVID-19. Specjalna (anty-covidowa) ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zawiera przepisy przedłużające ważność wszystkich rodzajów zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce. Dotyczy to także oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia wątpliwości związane z tymi przepisami, dotyczące różnych stanów faktycznych.

Wynagrodzenie cudzoziemca a zamknięcie firmy z powodu epidemii - pracownik, zleceniobiorca

Wynagrodzenie pracownika a zamknięcie firmy. Czy w przypadku zamknięcia firmy na mocy przepisów ograniczających prowadzenie działalności gospodarczej w okresie epidemii COVID-19, wskutek czego nie było możliwe powierzenie pracy cudzoziemcowi w wymiarze czasu pracy lub liczbie godzin określonej w oświadczeniu, zezwoleniu na pracę lub zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę, należy wypłacić cudzoziemcowi wynagrodzenie tylko za faktycznie przepracowane godziny, czy również za czas nieprzepracowany z powodu zamknięcia firmy? Prezentujemy wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy w tym zakresie dotyczące pracowników i zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (np. zleceniobiorców).

Krzesło biurowe i inny sprzęt dla pracownika pracującego w domu sfinansowane przez pracodawcę – co z PIT?

Sprzęt dla pracownika pracującego w domu a PIT. Przy wykonywaniu pracy zdalnej w związku z epidemią COVID-19 obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi narzędzi i materiałów potrzebnych do pracy zdalnej. Sfinansowanie przez pracodawcę pracownikowi sprzętu do pracy zdalnej (w tym np. krzesła biurowego) nie spowoduje po stronie pracownika powstania z tego tytułu przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym (PIT). Natomiast w przypadku telepracowników i pracowników incydentalnie pracujących zdalnie (bez związku z epidemią) możliwe jest skorzystanie w takim przypadku ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT.

Boom na działki rekreacyjne, remonty i inne nieoczywiste efekty pandemii

Zwiększony popyt na działki rekreacyjne, częstsze remonty, mniej rozwodów, ogromny wzrost zainteresowania adopcjami zwierząt – to tylko kilka z mniej dostrzeganych zmian, które zaszły w związku z epidemią w Polsce. Codzienna porcja danych na temat rozwoju epidemii czy ograniczenia nałożone na gospodarkę – o tych tematach w kontekście epidemii mówi się powszechnie. Wirus zmienił jednak w naszym życiu też rzeczy, które umykają głównym nagłówkom gazet i portali informacyjnych. Oto lista 7 z nich. Aby było jasne - pominęliśmy ewidentnie negatywne skutki zarazy.

Dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej - zmiany 2021

Osoby, których działalność gospodarcza nie przetrwała pandemii, będą mogły starać się o środki na założenie innej. Resort rozwoju, pracy i technologii przekazał PAP, że rozporządzenie łagodzące warunki uzyskania pomocy powinno wejść w życie w I połowie stycznia 2021 r.

Zmiana zabezpieczenia alimentów na rzecz małoletniego w postępowaniu rozwodowym w czasie pandemii

W czasie pandemii COVID-19 wiele osób (w tym zobowiązanych do świadczeń alimentacyjnych) straciło zdolność finansową. Pojawia się zatem pytanie co zrobić, jeśli jeden z małżonków był już zobowiązany w ramach zabezpieczenia do przekazywania alimentów na rzecz małoletniego, postępowanie rozwodowe trwa, a doszło do zmiany możliwości majątkowo-zarobkowych zobowiązanego wywołanej utratą zatrudnienia lub ograniczeniem dochodów z powodu pandemii.

Dlaczego ceny mieszkań rosną w czasie pandemii?

Ceny mieszkań rosną, a eksperci oczekiwali ich spadku w czasie epidemii koronawirusa. Z takim paradoksem mamy do czynienia niemal na całym świecie. W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. W Polsce epidemia wyhamowała wzrosty cen mieszkań.

BHP pracy zdalnej - o czym trzeba pamiętać?

Około 33% Polaków pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Jak zadbać o BHP pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracownik, co może zapewnić pracodawca?

1 listopada bez mszy św. na cmentarzach i procesji

1 listopada 2020 r. z powodu pandemii nie będzie mszy św. na cmentarzach i procesji z modlitwą za zmarłych. Biskupi zachęcają wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy.

Wiceprezydent Warszawy: wdrażajcie pracę zdalną!

Wiceprezydent Warszawy zwraca się do pracodawców w stolicy, aby wdrażali pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe. Należy minimalizować ryzyko przebywania w przestrzeni publicznej.

Firmy nie chcą nowych obowiązków, opłat i podatków - zwłaszcza w czasie pandemii

Pełzający lockdown upośledzi możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i odbije się na kondycji polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach - ocenia Związek Przedsiębiorców i Pracodawców; apeluje o moratorium na regulacje nakładające na biznes nowe obowiązki, opłaty i zwiększające podatki.

REKLAMA