REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pielęgniarka epidemiologiczna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną?
Jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pielęgniarka epidemiologiczna – jakie są wymagania zawodowe? Wymagania do pracy, jako pielęgniarka epidemiologiczna są nieco większe niż wobec regularnej pielęgniarki. Aby stać się czynną specjalistką od spraw higieny i epidemiologii należy spełnić kilka warunków. Jaki jest jej zakres obowiązków pielęgniarki epidemiologicznej? Kto może wykonywać ten zawód? 

Pielęgniarka epidemiologiczna – predyspozycje zawodowe

Pielęgniarka epidemiologiczna, zwłaszcza w czasach epidemii, to specjalista niezbędny do sprawnego działania placówki medycznej. Chcąc być dobrym w tej profesji należy być zwyczajnie dobrą pielęgniarką, wykazywać się sumiennością, zaangażowaniem, poczuciem misji, empatii, jak i troski o dobro pacjentów. Praca pielęgniarki epidemiologicznej jest dla osób odważnych i odpornych psychicznie. Obowiązki wymagają dużej drobiazgowości, spostrzegawczości a także sumienności w dopilnowywaniu i przestrzegania procedur.

REKLAMA

Jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 roku formalnie określa wymagania dotyczące pełnienia funkcji pielęgniarki epidemiologicznej. W dokumencie jest wskazane, że specjalista do spraw epidemiologii bądź higieny i epidemiologii powinien posiadać: 

 • tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz
  tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny;
 • tytuł magistra w innym zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia i licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny; 
 • licencjat pielęgniarstwa. lub położnictwa oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny; 
 • średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna oraz
  tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny.

Specjalizacja epidemiologiczna możliwa jest na każdym etapie kształcenia, ale konieczne jest posiadanie minimum 3 lat stażu w zawodzie. Kandydaci na to stanowisko oprócz uzyskania dyplomu i prawa do wykonywania zawodu muszą odbyć także szkolenie praktyczne i teoretyczne z zakresu zagadnień z epidemiologii, mikrobiologii, statystyki medycznej, chorób zakaźnych oraz z obszaru administracji. W uzyskaniu niezbędnej wiedzy i odpowiednich uprawnień pomoże kurs kwalifikacyjny epidemiologiczny, dedykowany specjalnie pielęgniarkom i położnym – w szybki i przystępny sposób pozwoli nabyć kwalifikacje i umiejętności potrzebne do pracy w zespole kontroli zakażeń szpitalnych. 

Pielęgniarka epidemiologiczna - zakres obowiązków

Stosując odpowiednie procedury, środki ochrony indywidualnej, jak i zalecenia dla podopiecznych, pielęgniarka epidemiologiczna dba o bezpieczeństwo własne i innych. Aby działania były skuteczne, pielęgniarką epidemiologiczną musi cechować wiedza związana z każdym aspektem pracy pielęgniarskiej; do tego dochodzi ponadto wiedza specjalistyczna: rozpoznawanie zakażeń, znajomość jednostek chorobowych, żywotności drobnoustrojów, polityki antybiotykowej, zasad dezynfekcji i sterylizacji – to jedynie wybrany fragment z zagadnień, z którymi pielęgniarka epidemiologiczna ma do czynienia w codziennej pracy. Do jej zadań w ramach bezpośredniego nadzoru nad występowaniem zakażeń szpitalnych, należą:

 • kontrola stanu sanitarnego szpitala,
 • opracowywanie procedur zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych,
 • nadzór nad realizacją procedur związanych z kontrolą oraz zwalczaniem zakażeń,
 • identyfikacja, rejestrowanie i monitorowanie zakażeń szpitalnych,
 • współpraca z członkami Komitetu i Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w zakresie realizacji programu profilaktyki i kontroli zakażeń,
 • współpraca z instytucjami kontrolującymi,
 • szkolenie personelu w zakresie kontroli zakażeń,
 • prowadzenie kontroli wewnętrznych. 

Pielęgniarka epidemiologiczna sprawuje ponadto bezpośredni nadzór nad kontrolą zakażeń szpitalnych i czynników alarmowych na każdym etapie, czyli od przyjęcia pacjenta na oddział, poprzez przygotowanie raportów z wynikami nadzoru i analizą sytuacji epidemiologicznej szpitala.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samodzielnie czy razem z zespołem?

Pielęgniarka epidemiologiczna wykonuje swoje zadania samodzielne, jednakże ich realizacja zachodzi w ramach zespołu zajmującego się na bieżąco wszystkimi sprawami związanymi z higieną oraz zakażeniami. Schemat działań przeważnie wygląda tak: 

 • lekarz – jako prowadzący zespół,
 • pielęgniarka epidemiologiczna – jako specjalista ds. epidemiologii lub higieny i epidemiologii,
 • diagnosta laboratoryjny – jako specjalista ds. mikrobiologii.

Pielęgniarka epidemiologiczna nie zawsze podlega bezpośrednio pielęgniarce naczelnej. Jej przełożonym jest często dyrektor ds. medycznych bądź też dyrektor szpitala – to ułatwia proces wdrażania procedur z zakresu profilaktyki epidemiologicznej, bowiem ulega skróceniu droga formalna.

Ile zarabia pielęgniarka epidemiologiczna 

Epidemiologia i pielęgniarstwo epidemiologiczne stały się obecnie dziedziną medycyny, którą Ministerstwo Zdrowia określa, jako priorytetową. Pielęgniarki epidemiologiczne mogą liczyć na średnie zarobki w okolicach 6050 zł brutto – wpływ na wynagrodzenie ma również staż pracy, rodzaj wykształcenia i miejsce zatrudnienia. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • bakcyl
  2023-08-07 14:14:35
  Epidemiologiczna ma huk roboty a zarabia ok 1000 zł mniej od odcinkowej pielęgniarki. Brak sensu pchać się w to...
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

REKLAMA

PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

REKLAMA

Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

REKLAMA