REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pielęgniarka epidemiologiczna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pielęgniarka epidemiologiczna – jakie są wymagania zawodowe? Wymagania do pracy, jako pielęgniarka epidemiologiczna są nieco większe niż wobec regularnej pielęgniarki. Aby stać się czynną specjalistką od spraw higieny i epidemiologii należy spełnić kilka warunków. Jaki jest jej zakres obowiązków pielęgniarki epidemiologicznej? Kto może wykonywać ten zawód? 

Pielęgniarka epidemiologiczna – predyspozycje zawodowe

Pielęgniarka epidemiologiczna, zwłaszcza w czasach epidemii, to specjalista niezbędny do sprawnego działania placówki medycznej. Chcąc być dobrym w tej profesji należy być zwyczajnie dobrą pielęgniarką, wykazywać się sumiennością, zaangażowaniem, poczuciem misji, empatii, jak i troski o dobro pacjentów. Praca pielęgniarki epidemiologicznej jest dla osób odważnych i odpornych psychicznie. Obowiązki wymagają dużej drobiazgowości, spostrzegawczości a także sumienności w dopilnowywaniu i przestrzegania procedur.

REKLAMA

Jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 roku formalnie określa wymagania dotyczące pełnienia funkcji pielęgniarki epidemiologicznej. W dokumencie jest wskazane, że specjalista do spraw epidemiologii bądź higieny i epidemiologii powinien posiadać: 

  • tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz
    tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny;
  • tytuł magistra w innym zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia i licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny; 
  • licencjat pielęgniarstwa. lub położnictwa oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny; 
  • średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna oraz
    tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny.

Specjalizacja epidemiologiczna możliwa jest na każdym etapie kształcenia, ale konieczne jest posiadanie minimum 3 lat stażu w zawodzie. Kandydaci na to stanowisko oprócz uzyskania dyplomu i prawa do wykonywania zawodu muszą odbyć także szkolenie praktyczne i teoretyczne z zakresu zagadnień z epidemiologii, mikrobiologii, statystyki medycznej, chorób zakaźnych oraz z obszaru administracji. W uzyskaniu niezbędnej wiedzy i odpowiednich uprawnień pomoże kurs kwalifikacyjny epidemiologiczny, dedykowany specjalnie pielęgniarkom i położnym – w szybki i przystępny sposób pozwoli nabyć kwalifikacje i umiejętności potrzebne do pracy w zespole kontroli zakażeń szpitalnych. 

Pielęgniarka epidemiologiczna - zakres obowiązków

Stosując odpowiednie procedury, środki ochrony indywidualnej, jak i zalecenia dla podopiecznych, pielęgniarka epidemiologiczna dba o bezpieczeństwo własne i innych. Aby działania były skuteczne, pielęgniarką epidemiologiczną musi cechować wiedza związana z każdym aspektem pracy pielęgniarskiej; do tego dochodzi ponadto wiedza specjalistyczna: rozpoznawanie zakażeń, znajomość jednostek chorobowych, żywotności drobnoustrojów, polityki antybiotykowej, zasad dezynfekcji i sterylizacji – to jedynie wybrany fragment z zagadnień, z którymi pielęgniarka epidemiologiczna ma do czynienia w codziennej pracy. Do jej zadań w ramach bezpośredniego nadzoru nad występowaniem zakażeń szpitalnych, należą:

  • kontrola stanu sanitarnego szpitala,
  • opracowywanie procedur zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych,
  • nadzór nad realizacją procedur związanych z kontrolą oraz zwalczaniem zakażeń,
  • identyfikacja, rejestrowanie i monitorowanie zakażeń szpitalnych,
  • współpraca z członkami Komitetu i Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w zakresie realizacji programu profilaktyki i kontroli zakażeń,
  • współpraca z instytucjami kontrolującymi,
  • szkolenie personelu w zakresie kontroli zakażeń,
  • prowadzenie kontroli wewnętrznych. 

Pielęgniarka epidemiologiczna sprawuje ponadto bezpośredni nadzór nad kontrolą zakażeń szpitalnych i czynników alarmowych na każdym etapie, czyli od przyjęcia pacjenta na oddział, poprzez przygotowanie raportów z wynikami nadzoru i analizą sytuacji epidemiologicznej szpitala.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samodzielnie czy razem z zespołem?

Pielęgniarka epidemiologiczna wykonuje swoje zadania samodzielne, jednakże ich realizacja zachodzi w ramach zespołu zajmującego się na bieżąco wszystkimi sprawami związanymi z higieną oraz zakażeniami. Schemat działań przeważnie wygląda tak: 

  • lekarz – jako prowadzący zespół,
  • pielęgniarka epidemiologiczna – jako specjalista ds. epidemiologii lub higieny i epidemiologii,
  • diagnosta laboratoryjny – jako specjalista ds. mikrobiologii.

Pielęgniarka epidemiologiczna nie zawsze podlega bezpośrednio pielęgniarce naczelnej. Jej przełożonym jest często dyrektor ds. medycznych bądź też dyrektor szpitala – to ułatwia proces wdrażania procedur z zakresu profilaktyki epidemiologicznej, bowiem ulega skróceniu droga formalna.

Ile zarabia pielęgniarka epidemiologiczna 

Epidemiologia i pielęgniarstwo epidemiologiczne stały się obecnie dziedziną medycyny, którą Ministerstwo Zdrowia określa, jako priorytetową. Pielęgniarki epidemiologiczne mogą liczyć na średnie zarobki w okolicach 6050 zł brutto – wpływ na wynagrodzenie ma również staż pracy, rodzaj wykształcenia i miejsce zatrudnienia. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA