Majówka w PRL to okres wolny od pracy. I formalnie została wprowadzona w Polsce w latach 50. XX wieku. Podczas Majówek w PRL organizowano różne imprezy, pikniki rodzinne, pokazy kinowe, koncerty i wiele innych, a przede wszystkim przemarsze i manifestacje polityczne. Były to również okazje do wypoczynku oraz podróży turystycznych na terenie kraju. Mimo że tradycja pochodów pierwszomajowych już dawno nie obowiązuje, to wielu Polaków wciąż wykorzystuje ten czas na odpoczynek i rekreację. Majówka - na szczęście dłuższa już za chwilę. Czy pamiętasz, jak świętowali Polacy 1 maja w tamtych czasach? Zapraszamy do majówkowego quizu.
W latach 80-tych, podobnie jak w innych krajach, w Polsce narodziła się subkultura "new romantic". Była to grupa młodych ludzi, którzy mieli dość szarej rzeczywistości PRL-u i chcieli wyrazić siebie poprzez swoje stroje, muzykę i sposób bycia. Członkowie tej subkultury inspirowali się modą lat 20-tych i 30-tych, a także glam rockiem i postpunkiem. Ich styl wyróżniał się kolorowymi, często ekstrawaganckimi ubraniami, bogatą biżuterią i charakterystycznym makijażem. W tym quizie zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy na temat subkultury "new romantic" w Polsce w czasach PRL-u.
Moda z czasów PRL. Ten kto powiedział kiedyś, że PRL był szary i nudny, to chyba dobrze nie wiedział, co mówi, a może nie rozróżniał kolorów. Obawiamy się, że najprawdopodobniej nawet ich nie widział. Wiadomo było, że co dekada to stylizacje różniły się od siebie niekiedy dość mocno i potrafiły być jeszcze bardziej kolorowe oraz szalone od poprzednich. W PRL - u pojawiały się także nowe trendy, takie jak buty na słoninie, bananowe spódnice, getry robione na drutach, piramidy czy ortaliony. Dziś dla wielu jest to już jedynie historia mody, ale nie dla wszystkich. Odważycie się rozwiązać nasz modowy quiz? Komplet punktów tylko u znawców tematu.
Rozrywki w PRL. W tamtych czasach stanowiły istotny element życia społecznego. Pomimo panujących restrykcji i braku dostępu do wielu rzeczy Polacy szukali możliwości do dobrej zabawy, gdzie się da. Co więcej, rozwijali i tworzyli własne formy rozrywki. Muzyka, kinematografia, sport, teatr – na wszystko było miejsce. Chociaż władza próbowała kontrolować i dyktować gusta to głód wolności i rozwijania swoich pasji był większy. Zapraszamy na quiz o najpopularniejszych rozrywkach z PRL, ale uprzedzamy – łatwo nie będzie!
Kuchnia w PRL - tego się nie zapomina, dlatego przygotowaliśmy niezapomniany quiz dla smakoszy. Jedzenie w PRL było geograficznie zróżnicowane oraz kształtowane przez wiele czynników, w tym (niestety bardzo często) dostępność produktów, czy prozaiczny brak jakiegokolwiek wyboru. Bywały okresy, gdy wiele produktów było na kartki, a sklepy często puste. Wraz z upływem czasu, gospodarka i w tym temacie zaczęła się poprawiać, dlatego już w latach 70-tych i 80-tych kuchnia zaczęła wstępować na wyższy poziom, a wpływ kuchni zachodniej, w tym radzieckiej, niemieckiej, włoskiej i chińskiej, stał się bardziej zauważalny. Zaczęły się pojawiać u nas nie tylko zapiekanki, ale też bliny czy sajgonki, choć najbardziej i tak pamięta się schabowego, nawet jeśli bywał z mortadeli.
QUIZ Kultowe słodycze z PRL! Ach, chyba każdy z nas pamięta ten boski smak oranżady w proszku, jedzonej wprost z ręki (bez rozrabiania w wodzie), albo bloku czekoladowego robionego przez mamę z mleka w proszku i kakao. Żeby nie było tak słodko, to mieliśmy wtedy i słodyczowe „koszmarki” - choćby słynny wyrób czekoladopodobny. W czasach PRL-u wybór słodyczy był znacznie mniejszy niż dziś, a dostęp do nich często ograniczony. Jednakże, pomimo braków, istniały popularne słodycze, które wciąż są pamiętane przez wielu Polaków, a na półkach sklepowych królują do dziś. Sprawdźcie swoją pamięć i znajomość słodkości z tamtych czasów. Zapraszamy na quiz!
Witajcie w quizie na 15 kwietnia! Dzisiaj przetestujemy Waszą wiedzę na tematy związane z historią, kulturą, nauką i rozrywką. Czy wiecie, jakie wydarzenie obchodzone jest w tym dniu? Jaki znany naukowiec urodził się 15 kwietnia? Który aktor kojarzony jest z rolą Forresta Gumpa? A może znacie symbole różnych krajów? Odpowiedzcie na te i inne pytania, aby sprawdzić, jak dobrze znacie świat. Powodzenia!
Tradycje wielkanocne. Święta Wielkanocne kończą wymagający czas wielkiego postu i ustępują pola odnowie, rodzinnemu ciepłu, miłości, zwycięstwu życia nad śmiercią. Wielkanoc obfituje w naszym kraju w wiele tradycji i zwyczajów ludowych. W obrzędach kościoła katolickiego mamy triduum paschalne, Niedzielę Palmową, mszę rezurekcyjną. Obecnie także obok śmigusa-dyngusa, „pogrzebu żuru i śledzia”, czy siudej baby wraca wiele, wydawałoby się, zapomnianych obrzędów wielkanocnych. Na szczęście nasze tradycje są tak bogate i oryginalne, że warto znać je wszystkie. Zapraszamy do świątecznego quizu!
Prima aprilis. Jedno kochają ten obyczaj i wprost nie mogą się go doczekać, inni na samą myśl o 1 kwietnia są przerażeni. Jedno jest pewne, żadnego innego dnia żarty, dowcipy i psikusy nie ujdą nam na sucho tak, jak w prima aprilis. Czy wiecie, jaki był pierwszy primaaprilisowy żart w telewizji albo czego unikać 1 kwietnia, aby nie mieć później pecha? Zanim zwiążecie komuś buty sznurówkami, posolicie kawę czy przykleicie kubek do blatu, sprawdźcie, co wiecie o tym zabawnym dniu. Zapraszamy na primaaprilisowy quiz.
"Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki" tak pisał Stephen King w swej powieści „Dallas '63”. Biblioteki i bibliotekarze, to odrębny, często dziwny i magiczny świat, pełen niezwykłości w codziennym tak zwyczajnym i szalonym świecie. Mimo, że wielu z nas praca bibliotekarza mogłaby wydawać się nudna i nieciekawa, to wiemy (z wiarygodnych źródeł), że na pewno taka nie jest. No i serdecznie zapraszamy do rozwiązania naszego quizu o bibliotekach, książkach i bibliotekarzach oraz do pamiętania o ich święcie, wypadającym 8 maja. Sprawdźcie z nami swoją wiedzę.
Dzień Kobiet. 8 marca jak co roku w wielu krajach obchodzimy jedno z sympatyczniejszych i piękniejszych świąt, czyli Dzień Kobiet. „Być kobietą, być kobietą - marzę ciągle, będąc dzieckiem, być kobietą, bo kobiety są występne i zdradzieckie... Być kobietą, być kobietą - oszukiwać, dręczyć, zdradzać nawet, gdyby komuś miało to przeszkadzać…” jak śpiewała nam Alicja Majewska. Nam to absolutnie nie przeszkadza, co więcej życzymy wszystkim paniom dużo zdrowia i samych słonecznych dni, a z prezentów nie tylko dużo goździków i rajstop… Zapraszamy do rozwiązania quizu o naszych miłych paniach i ich święcie.
Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek przypada 3 marca. Podobno pisać (jak i śpiewać) każdy może, a pisarzem się jest albo się bywa i podobno czytanie książek jest najlepszą zabawą jaką sobie ludzkość wymyśliła. Jednak, by móc coś czytać muszą zaistnieć pisarze. „W pisaniu to jest najwspanialsze, że nikt człowieka nie zmusza, aby pisał. Ale ja teraz czuję, że pisanie jest dla mnie kuracją, moją poradnią psychiatryczną i telefonem zaufania.” – Bogumił Hrabal.
Co o nich oraz ich dziełach wiemy, zwłaszcza o tych najbardziej znanych i lubianych warto sprawdzić w naszym quizie. Zapraszamy serdecznie!
Instrumenty muzyczne. Muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi zarówno przy zabawie, obrzędach, pracy, czy odpoczynku. Na początku zapewne tylko nucona, a potem instrumentalna. Od początku też towarzyszyły jej słowa i taniec. Powoli jednak z pewnego rodzaju komunikacji przekształciła się w jedną z ważniejszych i piękniejszych sztuk. Już w starożytności tak o niej pisał choćby Platon - „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”. A my jak zawsze zapraszamy do rozwiązania quizu, związanego ściśle z muzyką, bo o instrumentach.
Tłusty Czwartek 2023. Niektórzy na to święto czekają cały rok. Raz do roku nawet „pączkowi skrytożercy” mogą pozwolić sobie na bezkarne zajadanie tymi słodkościami, właśnie w Tłusty Czwartek, który tradycyjnie oznacza symboliczny schyłek karnawału. Po pulchne, tłuste, wypełnione nadzieniem pączki ustawiają się wtedy kolejki już od rana.
„Jedno z najbardziej tradycyjnych polskich ciast”, pisał o pączkach Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego”. W Tłusty Czwartek nie możemy też zapomnieć o faworkach, zwanych chrustem. Do kawy i pączka lub faworków poleca się nasz słodki quiz. Smacznego i powodzenia.
Walentynkowy quiz. Walentynki… miłość, miłość, miłość wszędzie, bo właśnie w owym dniu obdarowujemy się chętnie drobiazgami symbolizującymi to uczucie: serduszkami, liścikami, słodyczami, maskotkami i to koniecznie w kolorze czerwonym lub różowym. Miłość już od wieków obecna jest w każdej dziedzinie sztuki: muzyce, malarstwie, literaturze. A tak o niej m.in. pisał Umberto Eco w „Imieniu róży”
„Jakie spokojne byłoby życie bez miłości, Adso. Jakie bezpieczne. Ciche. I jakie nudne."
Też tak uważamy i zapraszamy (nie tylko zakochanych) do zabawy w naszym quizie. A może warto rozwiązać ten quiz w walentynki… we dwoje?
Herbata. Świat dzieli się podobno na dwa obozy, czyli na tych, którzy kochają herbatę i na tych, wolących kawę. Natomiast co do pochodzenia samej herbaty, to jej odkrycie zawdzięczamy chińskiemu cesarzowi Shennongowi w 2737 roku p.n.e. Podobno, gdy władca pił przegotowaną wodę to swawolny wiatr spowodował, że do kubka wpadło kilka listków herbacianego krzewu i tak powstał jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Herbata jest od wieków obecna nie tylko na naszych stołach, ale też w kosmetykach, sztuce, muzyce, czy literaturze. Jak pisał - C.S. Lewis „Nie ma dla mnie wystarczająco dużej filiżanki herbaty ani wystarczająco długiej książki.” Zapraszamy na quiz!
Kultowe cytaty z polskich filmów weszły już na stałe do języka codziennego. Zwłaszcza rodzime komedie z czasów PRL-u to kopalnia takich powiedzonek, ale znajdziemy je przecież i w bardziej współczesnych produkcjach, i to nie tylko tych na wesoło. Bywa, że posługujemy się nimi, nawet nie pamiętając, z którego filmu pochodzą. A może o pewnych z nich dowiecie się dopiero z tego quizu? Jeśli więc przypadkiem „przechodziliście z tragarzami” to zatrzymajcie się i koniecznie sprawdźcie, czy pamiętacie te filmowe cytaty. Będziecie mieć komplet punktów?
Mass media – trudno dziś sobie wyobrazić bez nich codzienne życie. Telewizja, radio, prasa, internet towarzyszą nam każdego dnia, są pierwszym źródłem informacji i rozrywki, elementem kultury masowej. 24 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu, co ciekawe, dzień ten został ustanowiony przez Papieża VI w roku 1967 (jeszcze przed czasami internetu). Z tej okazji przygotowaliśmy krótki quiz z ciekawostkami dotyczącymi mass mediów. Czy uda Wam się odpowiedzieć na wszystkie pytania bezbłędnie?
Dzień Babci i Dziadka 2024. „Dziadkowie są wspaniałą mieszanką śmiechu, opiekuńczych gestów, pięknych opowieści i miłości” (autor nieznany).
Wiadomo nie od dziś, że babcie i dziadkowie rozpieszczają swoje wnuki jak nikt na świecie i mają dla nich oceany cierpliwości, dlatego warto o nich dbać i pamiętać, zwłaszcza w Dzień Babci i Dzień Dziadka, które od lat obchodzimy właśnie w styczniu. Święto zapoczątkował znany tygodnik „Kobieta i życie” już w 1964 roku.
Dlatego specjalnie dla wszystkich wnuków (bez względu na wiek) przygotowaliśmy quiz o naszych ukochanych seniorach. Sprawdźcie więc, jak wam pójdzie. Do dzieła!