| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Obowiązek podatkowy od usługi doradztwa podatkowego i obsługi księgowej

Obowiązek podatkowy od usługi doradztwa podatkowego i obsługi księgowej

W ramach własnej kancelarii świadczę usługi doradztwa podatkowego i usługi księgowe na rzecz klientów krajowych. Z niektórymi z nich mam podpisane umowy o stałą obsługę podatkowo-księgową, z miesięcznym okresem rozliczeniowym. Usługi obejmują w szczególności obliczanie, sporządzanie i wysyłanie deklaracji ZUS, obliczanie zaliczek na podatek dochodowy oraz obliczanie, sporządzanie i wysyłanie deklaracji VAT. Z pozostałych klientów część korzysta z moich usług sporadycznie (czyli co jakiś czas - w razie potrzeby), a reszta to klienci jednorazowi. Jak prawidłowo powinienem wykazywać w deklaracjach VAT sprzedaż moich usług świadczonych w opisany wyżej sposób?

Opisane przez Pana w pytaniu usługi doradztwa podatkowego oraz usługi księgowe są trojakiego rodzaju:

  1. takie, które są świadczone na podstawie podpisanych umów o stałą obsługę podatkowo-księgową,
  2. takie, które są świadczone na rzecz tych samych klientów, jednak o charakterze sporadycznym,
  3. usługi jednorazowe.

W odniesieniu do pierwszego typu usług świadczonych na podstawie umów o stałą obsługę podat­kowo-księgową z ustalonym miesięcznym okresem rozliczeniowym będzie miał zastosowanie art. 19a ust. 3 ustawy o VAT. Zgodnie z jego treścią usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okre­su, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług wykonanych częściowo

Usługa stałej obsługi podatkowo-księgowej rozliczana w ustalonych przez strony umowy okresach rozliczeniowych niewątpliwie ma charakter usługi ciągłej. W zawartych umowach ustalono bowiem, że rozliczenie wykonanych prac następuje w okresach miesięcznych, co oznacza, że usługa ta nie kończy się wraz z zakończeniem tego okresu, lecz trwa nadal aż do momentu rozwiązania umowy. Ponadto, rozliczenie z klientem obejmuje całość wykonanych w danym okresie prac, a nie poszczególne czynno­ści (etapy) po ich wykonaniu. W praktyce oznacza to, że w miesiącu rozliczeniowym ewidencjonowane są dokumenty z tego miesiąca i poprzedniego po dostarczeniu ich do kancelarii przez klienta, a usługa świadczona jest w sposób ciągły i nieprzerwany, przy czym na koniec miesięcznego okresu rozliczenio­wego wystawiana jest faktura za całość wykonanych prac.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT

Natomiast usługi świadczone, co prawda na rzecz tych samych klientów, jednak w sposób nieregular­ny (co jakiś czas - bliżej nieokreślony, gdyż potrzeba skorzystania z usługi zawsze jest inicjowana przez klienta) nie mają charakteru usług ciągłych. Trzeba je więc potraktować identycznie, jak usługi świadczone jednorazowo, pod względem ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego. W odniesieniu zatem do tych usług - zarówno świadczonych sporadycznie na rzecz tych samych klientów, jak i usług jednora­zowych - obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych, tj. z momentem ich wykonania.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 kwiet­nia 2014 r. (sygn. ILPP5/443-34/14-4/KG) czytamy:

(...) świadczone przez Spółkę w ramach kompleksowego zlecenia usługi księgowe i doradztwa podatkowego można uznać za usługi o charakterze ciągłym. W konsekwencji, Spółka postąpi prawidłowo określając moment powstania obowiązku podatkowego dla tychże usług w oparciu o art. 19a ust. 3 ustawy, czyli po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego, którym w analizowanym przypadku jest ostatni dzień miesiąca.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »