REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2020 poz. 720

OBWIESZCZENIE
MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 16 kwietnia 2020 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych

Tekst pierwotny

1. Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1386), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (Dz. U. poz. 1965) oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 16 kwietnia 2020 r.

2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje art. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (Dz. U. poz. 1965), który stanowi:

„Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.”.

Marszałek Sejmu: E. Witek

Załącznik 1. [Ustawa z dnia 20 grudnia 1996 r. o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych]

Załącznik do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 16 kwietnia 2020 r. (poz. 720)

USTAWA

z dnia 20 grudnia 1996 r.

o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych

Art. 1. 1. Tworzy się państwową jednostkę organizacyjną pod nazwą „Polski Instytut Spraw Międzynarodowych” z siedzibą w Warszawie.

2. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, zwany dalej „Instytutem”, ma osobowość prawną.

Art. 2. Do zadań Instytutu należy:

1) prowadzenie badań naukowych w zakresie spraw międzynarodowych;

2) przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych z zakresu spraw międzynarodowych;

3) doskonalenie zawodowe kadr wykonujących zadania w zakresie stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej;

4) upowszechnianie w społeczeństwie polskim wiedzy z dziedziny współczesnych stosunków międzynarodowych;

5) utrzymywanie kontaktów z ośrodkami szkoleniowymi, naukowymi i politycznymi w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą;

6) gromadzenie specjalistycznego księgozbioru i dokumentacji naukowej, a także prowadzenie otwartej działalności bibliotecznej;

7) działalność wydawnicza.

Art. 3. Szczegółowy zakres działania i organizację Instytutu określa statut Instytutu nadany, w drodze rozporządzenia, przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych – z uwzględnieniem organizacji i funkcjonowania służby zagranicznej.

Art. 4. Organami Instytutu są:

1) Dyrektor Instytutu;

2) Rada Instytutu.

Art. 5. 1. Dyrektor Instytutu kieruje Instytutem i reprezentuje go na zewnątrz.

2. Dyrektora Instytutu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych.

3. Kadencja Dyrektora Instytutu trwa 5 lat.

4. Powołanie, o którym mowa w ust. 2, stanowi nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.

5. Kandydatów na stanowisko Dyrektora Instytutu wyłania się w drodze konkursu przeprowadzanego przez ministra właściwego do spraw zagranicznych.

6. Minister właściwy do spraw zagranicznych określi, w drodze rozporządzenia:

1) kwalifikacje osób ubiegających się o stanowisko Dyrektora Instytutu, mając na względzie zapewnienie prawidłowej pracy tej jednostki;

2) warunki i tryb przeprowadzania konkursu na stanowisko Dyrektora Instytutu, w szczególności sposób ogłaszania konkursu, skład i zadania komisji konkursowej oraz sposób wyłaniania kandydata na stanowisko Dyrektora Instytutu, mając na względzie prawidłowe przeprowadzenie konkursu.

Art. 6. 1. Zadania, kompetencje i skład Rady Instytutu oraz czas trwania jej kadencji określa statut Instytutu.

2. Członków Rady Instytutu powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw zagranicznych.

Art. 7. (uchylony)1)

Art. 7a.2) Zadania, o których mowa w art. 2, mogą być realizowane przy pomocy:

1) oddziałów zamiejscowych będących wyodrębnionymi jednostkami organizacyjnymi lub komórkami organizacyjnymi Instytutu, w tym mających siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej „oddziałami zamiejscowymi”;

2) podmiotów zależnych będących jednostkami organizacyjnymi mającymi siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej „podmiotami zależnymi”.

Art. 7b.2) 1. Instytut może tworzyć, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych, oddziały zamiejscowe.

2. Wniosek o wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 1, określa:

1) zamierzony termin utworzenia oddziału zamiejscowego;

2) proponowaną nazwę, siedzibę, właściwość rzeczową oraz miejscową oddziału zamiejscowego;

3) uzasadnienie utworzenia oddziału zamiejscowego;

4) informację o szacunkowych kosztach utworzenia i działalności oddziału zamiejscowego;

5) wpływ utworzenia oddziału zamiejscowego na realizację zadań, o których mowa w art. 2.

3. Oddziałem zamiejscowym kieruje dyrektor powoływany i odwoływany przez Dyrektora Instytutu.

4. Powołanie, o którym mowa w ust. 3, stanowi nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.

5. Siedzibę, właściwość rzeczową oraz miejscową oddziału zamiejscowego oraz jego organizację wewnętrzną określa regulamin organizacyjny oddziału zamiejscowego nadany przez Dyrektora Instytutu.

6. Zamówień publicznych na potrzeby własne oddziałów zamiejscowych Instytut może udzielić z wolnej ręki zgodnie z przepisami art. 66 i art. 68 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843), jeżeli wartość zamówienia publicznego jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 tej ustawy.

7. Finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań Instytutu w części realizowanej przez oddziały zamiejscowe następuje ze środków, o których mowa w art. 9.

8. Instytut może przekształcać i likwidować, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych, oddziały zamiejscowe.

Art. 7c.2) 1. Instytut może tworzyć, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych, podmioty zależne, w formie prawnej i organizacyjnej zależnej od miejsca ich utworzenia, w tym w formie spółki kapitałowej. Przepisów art. 45 i art. 49 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z późn. zm.3)) nie stosuje się.

2. Wniosek o wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 1, określa:

1) zamierzony termin utworzenia podmiotu zależnego;

2) informacje o zamierzonej formie prawnej i organizacyjnej podmiotu zależnego, w tym analizę uwarunkowań prawnych utworzenia i działania podmiotu zależnego, zgodnie z prawem obowiązującym w miejscu jego planowanego utworzenia i według stanu na dzień złożenia wniosku;

3) proponowaną nazwę, siedzibę i majątek, cele, zasady, formy i zakres działania podmiotu zależnego;

4) proponowany obszar działania podmiotu zależnego;

5) informację o szacunkowych kosztach utworzenia i działalności podmiotu zależnego;

6) uzasadnienie utworzenia podmiotu zależnego;

7) wpływ utworzenia podmiotu zależnego na realizację zadań, o których mowa w art. 2.

3. Podmiotem zależnym kieruje dyrektor, którego obsady stanowiska dokonuje Dyrektor Instytutu w formie zgodnej ze statusem prawnym podmiotu zależnego.

4. Instytut może wyposażyć tworzony podmiot zależny, ze swojego mienia, w środki niezbędne do prowadzenia działalności.

5. Do zamówień publicznych na dostawy, usługi lub roboty budowlane na potrzeby podmiotów zależnych nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, jeżeli wartość zamówienia publicznego jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 tej ustawy.

6. Finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań Instytutu w części realizowanej przez podmioty zależne może następować ze środków, o których mowa w art. 9.

7. Instytut może przekształcać i likwidować, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych, podmioty zależne.

Art. 8. Dla realizacji celów określonych w art. 2 Instytutowi przekazuje się majątek byłego Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Art. 9. Przychodami Instytutu są w szczególności:

1) środki otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami na zadania, o których mowa w art. 2 pkt 1;

2) dotacje z budżetu państwa na zadania, o których mowa w art. 2 pkt 2–7;

3) spadki i darowizny.

Art. 10. Nadzór nad Instytutem w zakresie zgodności jego działania z przepisami ustawowymi i postanowieniami statutu sprawuje minister właściwy do spraw zagranicznych.

Art. 11. Minister właściwy do spraw zagranicznych określa, w drodze rozporządzenia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, wykaz stanowisk w Instytucie, wymagane kwalifikacje oraz zasady wynagradzania pracowników Instytutu i przyznawania im innych świadczeń – kierując się charakterem zadań Instytutu.

Art. 12. W sprawach nieuregulowanych niniejszą ustawą do Instytutu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące instytutów badawczych. Ministrem właściwym w rozumieniu tych przepisów jest minister właściwy do spraw zagranicznych.

Art. 13. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1997 r.


1) Przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (Dz. U. poz. 1965), która weszła w życie z dniem 30 października 2019 r.

2) Dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019 r. poz. 1622, 1649, 2020 i 2473 oraz z 2020 r. poz. 284, 374 i 568.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2020-04-23
  • Data wejścia w życie: 2020-04-23
  • Data obowiązywania: 2020-04-23
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA