REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 527

OBWIESZCZENIE
MINISTRA AKTYWÓW PAŃSTWOWYCH1)

z dnia 23 lutego 2022 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków udzielania operatorowi wyznaczonemu środków związanych z funkcjonowaniem usługi pocztowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania, zwolnionych z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej

Tekst pierwotny

1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania operatorowi wyznaczonemu środków związanych z funkcjonowaniem usługi pocztowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania, zwolnionych z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej (Dz. U. poz. 1540), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Aktywów Państwowych z dnia 15 lutego 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania operatorowi wyznaczonemu środków związanych z funkcjonowaniem usługi pocztowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania, zwolnionych z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej (Dz. U. poz. 301).

2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych z dnia 15 lutego 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania operatorowi wyznaczonemu środków związanych z funkcjonowaniem usługi pocztowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania, zwolnionych z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej (Dz. U. poz. 301), który stanowi:

"§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 30 października 2020 r.".

Minister Aktywów Państwowych: J. Sasin


1) Minister Aktywów Państwowych kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Aktywów Państwowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 943).

Załącznik 1. [Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania operatorowi wyznaczonemu środków związanych z funkcjonowaniem usługi pocztowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania, zwolnionych z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej]

Załącznik do obwieszczenia Ministra Aktywów Państwowych
z dnia 23 lutego 2022 r. (poz. 527)

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
1)

z dnia 2 września 2020 r.

w sprawie szczegółowych warunków udzielania operatorowi wyznaczonemu środków związanych z funkcjonowaniem usługi pocztowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania, zwolnionych z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej

Na podstawie art. 15zzu8 ust. 6 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania operatorowi wyznaczonemu w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320), zwanemu dalej "operatorem wyznaczonym", środków związanych z funkcjonowaniem usługi pocztowej, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania, zwanej dalej "usługą", w okresie jej świadczenia, na pokrycie kosztów całkowitych tej usługi powiększonych o wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału dla operatora wyznaczonego, zwolnionych z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej na zasadach określonych w decyzji Komisji z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie stosowania art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, przyznawanej przedsiębiorstwom zobowiązanym do wykonywania usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L 7 z 11.01.2012, str. 3).

§ 2. Środki związane z funkcjonowaniem usługi, zwane dalej "środkami", są udzielane za wykonywanie w ramach usługi dodatkowych czynności związanych z doręczeniem do adresata przesyłek w formie dokumentu elektronicznego, wynikających z pełnomocnictwa, o którym mowa w art. 15zzu2 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwanych dalej "czynnościami dodatkowymi".

§ 3. Środki są udzielane jako rekompensata, o której mowa w decyzji Komisji, o której mowa w § 1, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

1) okres powierzenia operatorowi wyznaczonemu świadczenia usługi upływa w dniu 30 września 2020 r.;

2) całkowita kwota wszystkich środków przyznanych operatorowi wyznaczonemu w 2020 r. nie przekracza równowartości 15 mln euro i stanowi sumę wszystkich pojedynczych płatności liczonych według kursu średniego euro, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu przekazania środków na rachunek operatora wyznaczonego;

3) operator wyznaczony zapewnia rozdzielność rachunkową, wyodrębniając wszystkie koszty i przychody dotyczące wykonywania czynności dodatkowych;

4) operator wyznaczony przedstawia ministrowi właściwemu do spraw łączności następujące dokumenty:

a) zapotrzebowanie na środki za kolejne miesiące kalendarzowe,

b) wniosek o wypłatę środków za kolejne miesiące kalendarzowe,

c) ostateczne rozliczenie środków za wykonywanie czynności dodatkowych w okresie od dnia 18 kwietnia 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.,

d) (uchylona).3)

§ 4. Kwotę środków należnych operatorowi wyznaczonemu ustala się z uwzględnieniem wartości udokumentowanych i zaewidencjonowanych przez operatora wyznaczonego zgodnie z wzorem:

Pm = Wm * kjm * (1 + WACC)

gdzie:

Pm - oznacza kwotę środków za dany miesiąc kalendarzowy,

Wm - oznacza rzeczywisty wolumen przesyłek doręczonych w ramach usługi w danym miesiącu kalendarzowym,

kjm - oznacza całkowity koszt jednostkowy przesyłki doręczanej w ramach usługi w danym miesiącu kalendarzowym, wyliczony zgodnie z art. 15zzu8 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych,

WACC - oznacza wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału dla Poczty Polskiej S.A. w wysokości 10,82%.4)

§ 5. 1. Operator wyznaczony przekazuje ministrowi właściwemu do spraw łączności zapotrzebowanie na środki za dany miesiąc kalendarzowy, w formie pisemnej, do 10. dnia miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, o którym mowa w § 3 pkt 4 lit. b, wyliczone na podstawie szacowanego wolumenu i kosztu jednostkowego przesyłek doręczonych w ramach usługi w danym miesiącu kalendarzowym.

2. Operator wyznaczony przekazuje ministrowi właściwemu do spraw łączności wniosek o wypłatę środków za dany miesiąc kalendarzowy, zawierający zestawienie liczby przesyłek doręczonych w ramach usługi oraz całkowity koszt jednostkowy czynności dodatkowych realizowanych na etapie doręczenia w danym miesiącu kalendarzowym, w formie pisemnej, do 18. dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy wniosek.

3. Wypłata operatorowi wyznaczonemu środków za dany miesiąc kalendarzowy następuje nie później niż w terminie 14 dni roboczych po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2.

§ 6. 1. Operator wyznaczony w terminie 30 dni od zakończenia okresu powierzenia świadczenia usługi przekazuje ministrowi właściwemu do spraw łączności w formie pisemnej ostateczne rozliczenie środków za wykonywanie czynności dodatkowych w okresie od dnia 18 kwietnia 2020 r. do dnia 30 września 2020 r., zawierające zestawienie liczby przesyłek doręczonych w ramach usługi oraz całkowity koszt jednostkowy czynności dodatkowych realizowanych na etapie doręczenia w tym okresie.

2. Jako koszty jednostkowe czynności dodatkowych za okres wskazany w ust. 1 przyjmuje się średnie koszty jednostkowe czynności dodatkowych w całym okresie powierzenia świadczenia usługi.

3.5) Rozliczenie, o którym mowa w ust. 1, jest weryfikowane przez biegłego rewidenta w ramach badania sprawozdania finansowego, a opinię biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego operator wyznaczony przekazuje ministrowi właściwemu do spraw łączności w terminie 30 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez uprawniony organ.

§ 7. Po przekazaniu ostatecznego rozliczenia, o którym mowa w § 6 ust. 1, w przypadku wystąpienia:

1) nadpłaty - operator wyznaczony zwraca nadpłatę w terminie 7 dni roboczych, liczonych od dnia następnego po przekazaniu tego rozliczenia;

2)6) niedopłaty - jest ona wypłacana operatorowi wyznaczonemu w terminie do dnia 30 września 2021 r.;

3)7) środków niezweryfikowanych badaniem rozliczenia lub, częściowo albo całkowicie, zweryfikowanych negatywnie - operator wyznaczony zwraca pobraną nadpłatę w terminie 7 dni roboczych od dnia przekazania ministrowi właściwemu do spraw łączności zatwierdzonego sprawozdania finansowego przez uprawniony organ.

§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia8).


1) Obecnie działem administracji rządowej – łączność kieruje Minister Aktywów Państwowych, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Aktywów Państwowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 943).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 2120, 2133, 2262, 2269, 2317, 2368i 2459 oraz z 2022 r. poz. 202 i 218.

3) Przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych z dnia 15 lutego 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania operatorowi wyznaczonemu środków związanych z funkcjonowaniem usługi pocztowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania, zwolnionych z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej (Dz. U. poz. 301), które weszło w życie z mocą od dnia 30 października 2020 r.

4) Wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału dla Poczty Polskiej S.A. w wysokości 10,82% został określony w decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 19 maja 2014 r., znak: DRP-WAS-7112-1/14(13), określającej wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału dla Poczty Polskiej S.A. z siedzibą w Warszawie w wysokości 10,82%.

5) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.

6) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.

7) Dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.

8) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 7 września 2020 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2022-03-04
  • Data wejścia w życie: 2022-03-04
  • Data obowiązywania: 2022-03-04
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA