REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze dla firm – czy musi być tak drogo?

 • Artykuł sponsorowany
Tomasz Rodak
Tomasz Rodak
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Każdy dyrektor finansowy, księgowa, czy właściciel firmy stara się optymalizować koszty obsługi finansowania działalności firmy. Chodzi nie tylko o sam koszt kapitału, a więc cenę kredytu, leasingu, czy faktoringu, ale także o pracę, którą należy wykonać, aby uzyskać finansowanie i je obsłużyć. W wielu przypadkach uzyskanie środków wiąże się z dużym nakładem tak nielubianej „papierkowej roboty”. Podpowiadamy, co można zautomatyzować, żeby odciążyć pracowników księgowości.

W przypadku firm sprzedających z odroczonym terminem płatności, korzystną formą finansowania zewnętrznego jest faktoring. Decydując się na to rozwiązanie, firma nie musi czekać na gotówkę do terminu płatności wskazanego na fakturze, czy nawet dłużej, bo klienci często spóźniają się z zapłatą. Pieniądze z faktoringu dostępne są także dla firm działających na rynku od niedawna lub znajdujących się przejściowo w trudnej sytuacji finansowej i nie mających zabezpieczeń wymaganych na przykład przez banki. Faktoringiem mogą się również finansować firmy, które współpracują z setkami różnych kontrahentów, często ich zmieniają, a miesięcznie wystawiają ponad tysiąc faktur.

REKLAMA

Jak to działa?

Wyobraźmy sobie rozwijająca się firmę, która niemal co tydzień podpisuje kilkadziesiąt umów z nowymi odbiorcami i wystawia tysiące faktur, często na stosunkowo niskie kwoty (kilkaset złotych). Taka firma do niedawna miała problem z uzyskaniem finansowania w formie tradycyjnego faktoringu. Przede wszystkim, zgłaszanie faktur było bardzo pracochłonne, wymagało skanowania poszczególnych dokumentów i wysyłania ich do faktora. A i tak można było uzyskać finansowanie jedynie faktur wystawionych największym kontrahentom, nie zaś wszystkim. Sytuacja zmieniła się wraz z wprowadzeniem na rynek nowego rozwiązania Bibby Financial Services: faktoringu masowego. Dzięki temu z faktoringu mogą korzystać firmy, które mają setki odbiorców i wystawiają tysiące faktur.

magazyn

magazyn

fot. materiały prasowe

Bibby Financial Services to niezależna firma faktoringowa działająca na polskim rynku od 20 lat. Faktoring masowy od Bibby Financial Services opiera się na automatycznej analizie i obsłudze dużej ilości danych. I to całkowicie bezdokumentowo! Koniec z „papierkową robotą”!

Firma przekazuje swoje faktury przy pomocy jednego pliku, wygenerowanego z systemu księgowego, wprost do faktora. Nie są potrzebne kopie faktur ani dokumenty WZ. Zautomatyzowany został również proces zawiadamiania o cesji wierzytelności na rzecz firmy faktoringowej. Nie trzeba już tworzyć stanowiska tylko do obsługi relacji z faktorem. To, co kiedyś zajmowało całe dnie pracy, teraz dzieje się w ciągu 2-3 godzin, raz na tydzień. To wielka oszczędność czasu i pieniędzy.

Koło zamachowe rozwoju

W powszechnej opinii faktoring jest narzędziem zabezpieczającym płynność, a większość firm korzysta z niego, kiedy inne formy finansowania kapitału obrotowego okazują się trudnodostępne.

 - Obserwując od lat przedsiębiorców z różnych branż, zauważamy, że faktoring sprawdza się również w finansowaniu rozwoju. Jest zatem dobrym rozwiązaniem dla firm, które planują inwestycje, bo dzięki niemu zatory płatnicze nie zniweczą ich działań – wyjaśnia Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży w firmie faktoringowej Bibby Financial Services.

Dzięki gotówce uzyskanej z faktoringu, firma może wygrać walkę konkurencyjną udzielając nowym klientom dłuższych terminów płatności lub wynegocjować u dostawców lepsze warunki. Zaliczki faktoringowe są przewidywalne (w odróżnieniu od wielu kontrahentów) i pozwalają zaplanować wszelkie inwestycje.

magazyn

magazyn

fot. materiały prasowe

Faktoring w firmie, która ma setki odbiorców

 - Jeden z naszych klientów, firma z branży spedycyjnej, w ciągu półtora roku korzystania z faktoringu urosła pięciokrotnie – obecnie wypłacamy finansowanie 10 razy większe niż na początku współpracy. Dlaczego? Bo w tym czasie firma zwiększyła sprzedaż i liczbę odbiorców zgłaszanych do faktoringu. Tak duże wzrosty były możliwe dzięki faktoringowi masowemu, który pozwala finansować tysiące faktur i setki odbiorców miesięcznie – mówi Tomasz Rodak z Bibby Financial Services.

Co daje automatyzacja pracy w księgowości?

Automatyzacja pracy to czysta oszczędność: czasu pracowników (którzy dzięki temu mogą robić inne, ważniejsze rzeczy) i pieniędzy (bo nie trzeba zatrudniać więcej osób). Jeśli automatyzacja obejmuje tzw. „papierkową robotę”, której nikt nie lubi, dodatkowo przyczynia się do poprawy nastrojów w zespole księgowym. Mniej frustracji i wyzwania ciekawsze niż skanowanie faktur, to bardziej zmotywowani pracownicy. Dlatego automatyzacja w faktoringu przyczynia się do obniżenia kosztów obsługi finansowania.

Czy zatem obsługa finansowania musi być tak droga? Nie! Pod warunkiem, że firma korzysta z faktoringu masowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Biura rachunkowe
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna ryczałtowców w 2024 roku [Kwoty, podstawy wymiaru]

  Jaka jest wysokość składek zdrowotnych płaconych w 2024 roku przez przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? Jakie są podstawy wymiaru tych składek?

  Czy będą nowe przepisy dot. księgowych i biur rachunkowych? Ministerstwo Finansów zapowiada drobne zmiany i dalsze analizy

  Ministerstwo Finansów opublikowało raport podsumowujący prekonsultacje dotyczące przyszłości i ewentualnej regulacji zawodu księgowego oraz usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (tj. prowadzenia biura rachunkowego). Raport ten podsumowuje opinie zgłoszone w toku prekonsultacji i - jak deklaruje resort - zostanie wykorzystany w dalszych pracach analitycznych Ministerstwa Finansów. W tym momencie Ministerstwo nie planuje podjąć prac legislacyjnych zmierzających do regulacji zawodu księgowego. Natomiast już teraz Ministerstwo zapowiada dalsze prace nad opracowaniem projektu zmian przepisów o rachunkowości o charakterze usprawniającym obecny system, w szczególności w zakresie przepisów dotyczących ubezpieczenia OC od wykonywanych usług księgowych.

  Outsourcing w księgowości to przede wszystkim przejmowanie procesów

  Na czym może dziś polegać outsourcing usług księgowych? Czy skorzystanie z takiego rozwiązania może rzeczywiście polepszyć sytuację firmy?

  Świąteczne życzenia dla księgowych

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spokoju i refleksji. Jest to również okazja, aby podziękować tym, którzy przez cały rok ciężko pracują, w tym księgowym, którzy są nieodłączną częścią każdej firmy. W tym artykule skupimy się na tym, czego księgowa lub księgowy może sobie życzyć w tym wyjątkowym okresie, biorąc pod uwagę specyfikę ich zawodu.

  REKLAMA

  Ile zarabiają kobiety w sektorze finansowym (banki, księgowość, ubezpieczenia)? Luka płacowa nadal istnieje

  Z danych Eurostatu wynika, że luka płacowa w Polsce wynosi 4,5 proc. W sektorze prywatnym stanowi 12,9 proc., podczas gdy w sektorze publicznym tylko 2,3 proc. Sektor finansowy również należy do branż, w których kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn. W 4. edycji badania „Kobiety w Finansach” przeprowadzonego przez Antal wraz z CFA Society Poland, we współpracy z Bankiem BPH i Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) tylko 45 proc. respondentów wskazało, że pracodawcy zapewniają równość wynagrodzeń na tych samych stanowiskach bez względu na płeć.

  Kto powinien już dziś zacząć testować wystawianie e-faktur? Komunikat MF

  MF informuje w komunikacie: Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Warto już dziś zacząć działać w tym systemie, żeby dobrze przygotować się do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 r. Podobne rozwiązania standaryzujące system wystawiania faktur są wprowadzane w różnych krajach na całym świecie. MF i KAS rozpoczynają ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF.

  Kilkuset uczestników Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych przez dwa dni rozmawiało o przyszłości branży, zmianach przepisów prawa i nowoczesnych technologiach!

  Czy „kreatywna księgowość” jest dozwolona? Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w pracy księgowego? Jak być na bieżąco z ciągłymi zmianami przepisów prawa? Te i wiele innych tematów z zakresu rachunkowości i księgowości omawiano podczas tegorocznej edycji MKBR, która przyciągnęła 300 osób związanych z sektorem rachunkowo-księgowym.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  REKLAMA

  IV Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych [GALERIA ZDJĘĆ]

  IV Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych odbył się w dniach 26-27 października 2023 r. Przedstawiamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

  Kilkuset uczestników Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych przez dwa dni rozmawiało o przyszłości branży, zmianach przepisów prawa i nowoczesnych technologiach!

  Czy „kreatywna księgowość” jest dozwolona? Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w pracy księgowego? Jak być na bieżąco z ciągłymi zmianami przepisów prawa? Te i wiele innych tematów z zakresu rachunkowości i księgowości omawiano podczas tegorocznej edycji MKBR, która przyciągnęła 300 osób związanych z sektorem rachunkowo-księgowym.

  REKLAMA