REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład - nowa szansa dla polskiej księgowości?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Polski Ład - nowa szansa dla polskiej księgowości?
Polski Ład - nowa szansa dla polskiej księgowości?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład a księgowość. Czy dobry księgowy może pomóc w amortyzacji negatywnych skutków Polskiego Ładu, a odpowiednie decyzje, obejmujące m.in. przekształcenie dotychczasowej działalności w spółkę, zastosowanie ulgi podatkowej, przesuwanie kosztów czy też wykorzystanie estońskiego CIT-u, przyniosą przedsiębiorcom korzyści? Jak firmy mogą poradzić sobie ze skutkami nowego rządowego programu?

Polski Ład a księgowość

Obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku Nowy Polski Ład docelowo zmienia i modyfikuje w zasadzie każdy z segmentów polskiej gospodarki, jednak największa rewolucja dotyka systemu podatkowego. Z tego powodu zwiększyło się również zainteresowanie usługami księgowymi i doradztwem podatkowym. Mało tego, można nawet powiedzieć, że dziś dobry księgowy jest dosłownie na wagę złota!

REKLAMA

Polski Ład, czyli co nowego w podatkach?

Rok 2022 przyniósł ogrom zmian w przepisach, część z nich związana jest z Polskim Ładem, inne pojawiły się niezależnie od nowego programu polskiego rządu. Ze wszystkimi jednak muszą poradzić sobie na co dzień przedsiębiorcy. Do najważniejszych modyfikacji można zaliczyć między innymi:

- wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur,
- zmiany wysokości progów podatkowych,
- zmiany kwoty wolnej od podatku,
- wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej,
- zmiany związane z odliczeniem składki zdrowotnej od podatku,
- zmiany terminów rozliczeń,
- wprowadzenie wyżej kwoty wolnej od podatku i zmiana progów podatkowych.

- Polski Ład to rewolucyjny program, który ma swoje ciemne i jasne strony. Jego wady dostrzegają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy prowadzą własne firmy. Do przepisów, które wzbudzają najwięcej dyskusji, zalicza się zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej. Teraz będzie uzależniona od dochodu i jednocześnie nie będzie można jej odliczyć od podatku – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Polski Ład szansą dla rozwoju biur rachunkowych

Radykalne zmiany zazwyczaj budzą kontrowersje. Warto jednak skupić się również na korzyściach, jakie może przynieść nowy program rządu. Polski Ład jest wielką szansą dla rozwoju biur rachunkowych, a także działów księgowości, które funkcjonują w większych firmach. Wzrost zainteresowania usługami profesjonalistów wynika bezpośrednio ze znaczących modyfikacji w systemie podatkowym. Z obawy przed pomyłką w wyliczeniach należnego podatku większość osób, która dotychczas rozliczała się samodzielnie, decyduje się na skorzystanie z usług doświadczonych księgowych, zaznajomionych już z nowymi podatkowymi realiami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Same biura rachunkowe musiały się także odpowiednio przygotować do nowej sytuacji. Wiele z nich stanęło przed koniecznością przemyślenia zasadności i funkcjonalności systemów księgowych, dotychczas wykorzystywanych do codziennej pracy i obsługi klientów.

- Nowa sytuacja postawiła firmy przed koniecznością zmiany lub aktualizacji stosowanych do tej pory elektronicznych programów księgowych. Co więcej, w związku z wprowadzeniem Krajowego Systemu E-faktur zaczęły one szukać intuicyjnych usprawnień systemowych, które pomogą im dopasować aplikacje do nowych realiów księgowych. Szczególnie cenione stały się inteligentne programy zintegrowane z popularnymi systemami księgowymi. Korzyści płynące z wprowadzenia takich rozwiązań obejmują przede wszystkim oszczędność czasu, który dotychczas był poświęcany na ręczne przepisywanie faktur, redukcję kosztów związanych z obsługą dokumentów, integrację z KSeF i co najważniejsze – przyspieszenie większości procesów księgowych – mówi Krzysztof Wojtas.

Naprzeciw potrzebom branży wychodzą tzw. smartaplikacje, które mogą pomóc uporządkować zmienione przepisami procesy księgowe i jednocześnie uprościć oraz skrócić ich obsługę. Wykorzystanie takich programów w biznesie poprawi również rentowność biur księgowych. Dzięki nim można skutecznie i dokładnie rozliczać stałych i nowych klientów, których w 2022 roku z pewnością nie powinno zabraknąć.

Boom na dobrych księgowych

W styczniu 2022 roku służbowe telefony księgowych rozgrzane były do czerwoności, a wiele mniejszych firm musiało odmawiać przyjęcia pod swoje skrzydła kolejnych klientów – przedsiębiorców. Sytuacja ta spowodowała wzrost cen za usługi oraz popyt na księgowych na rynku pracy.

- Branża księgowości jest z pewnością jedną z tych, które mogą zyskać na Polskim Ładzie. Z uwagi na wysokie zapotrzebowanie na usługi doradcze, pomoc w wyborze formy działalności, a także kompleksowe prowadzenie pełnej księgowości, ten sektor będzie dynamicznie się rozwijał i powiększał. Oczywiście każdy pracownik musi przejść najpierw gruntowne, tematyczne szkolenie, a biura rachunkowe powinny zainwestować w nowe rozwiązania systemowe, ale to wydatek, który przy tak dużym popycie z pewnością się szybko zwróci – dodaje Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.

Nowy Polski Ład postawił przed księgowymi dużo wyzwań, ale też wiele możliwości. Inwestycja w szkolenia i nowe rozwiązania teleinformatyczne ma szansę usprawnić proces pracy i zwiększyć rentowność. Czy dobry księgowy jest teraz na wagę złota? Z całą pewnością tak!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Biura rachunkowe
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów

  Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

  Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

  Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

  Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe

  Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

  Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?

  Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

  REKLAMA

  Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe

  Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

  Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Tych obowiązków księgowość nie może zaniechać

  W ramach stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wymaganych przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu biura rachunkowe mają obowiązek identyfikacji oraz weryfikacji danych klientów, osób upoważnionych do reprezentowania klientów oraz tzw. beneficjentów rzeczywistych. Wobec każdej grupy są stosowane odmienne wymogi identyfikacji i weryfikacji.

  Czy każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosowania przepisów ustawy AML?

  AML (Anti-Money Laundering), to przeciwdziałanie praniu pieniędzy. A odpowiedź na pytanie zawarte w tytule, to TAK, każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosować przepisy AML.

  Zmiany w umowach klientów z biurem rachunkowym. Kiedy i jakie środki bezpieczeństwa stosować?

  Biuro rachunkowe jest zobowiązane do stosowania środków bezpieczeństwa finansowego w momencie zawierania umowy z klientem, ale nie tylko. Może być do tego zobowiązane ponownie także wtedy gdy już w trakcie trwania umowy z klientem zajdą okoliczności wskazane w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

  REKLAMA

  Jednorazowe rozliczenie PIT. Oto, co musi zrobić biuro rachunkowe

  Do biur rachunkowych niejako "sezonowo" trafiają klienci, którzy potrzebują wyłącznie wykonania jednorazowej usługi. Jest to zazwyczaj rozliczenie roczne PIT. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy wykonując takie jednorazowe usługi biuro rachunkowe musi przeprowadzić takie same, rozbudowane procedury bezpieczeństwa jak w przypadku stałych klientów?

  Działalność biura rachunkowego. Jakie obowiązki ma kadra, zarząd czy pracownicy?

  Przepisy AML nakładają obowiązek wyznaczenia w biurze rachunkowym osoby odpowiedzialnej za przestrzeganie przepisów wynikających z ustawy. W przypadku osoby fizycznej prowadzącej jednoosobowo biuro rachunkowe nie ma takiej potrzeby, ponieważ w takiej sytuacji odpowiedzialna jest zawsze ta osoba. 

  REKLAMA