REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

prawnik, redaktor portalu Infor.pl

Absolwent studiów prawniczych. Wpisany na listę doradców podatkowych jednak niewykonujący zawodu z powodu przekierowania energii na branżę dziennikarską.

Urlop na żądanie to szczególna kategoria urlopu wypoczynkowego na przypadki awaryjne. Jednak zgłoszenie musi być prawidłowe. Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć komplikacji? Czy można informować sms-em? W jakim przypadku pracodawca może odmówić? 
Przepisy Kodeksu pracy dają prawo do płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat. To tylko dwa dni lub 16 godzin, jednak pełnopłatne, bez tłumaczenia. Nie wszyscy wiedzą o tym gratisowym wolnym. Ta opcja potencjalnie umożliwia wydłużenie płatnego odpoczynku pod koniec roku.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła dwa nowe rodzaje dni wolnych od pracy przysługujących z powodu okoliczności losowych. Urlop opiekuńczy związany jest koniecznością opieki nad osobą z rodziny. Urlop z powodu siły wyższej dotyczy zdarzeń nieprzewidzianych. Co warto wiedzieć o nowych rodzajach wolnego?
Uregulowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy nastąpiło po długim okresie rozwiązań "prowizorycznych" spowodowanych pandemią. Pewną nowością są obowiązki pracodawcy oraz zasady chroniące pracujących zdalnie.

REKLAMA

Ustawa o świadczeniu wspierającym została opublikowana w Dzienniku Ustaw, wejście w życie zaplanowano na 1 stycznia 2024. Uprawnionym zostaną przyznane kwoty od kilkuset do ponad 3 tys. zł. Jak wnioskować o dodatkowe środki?
Dodatek pielęgnacyjny oznacza wyższą emeryturę lub rentę w każdym miesiącu. Decyzje ZUS-u wielokrotnie odmawiały niesłusznie tego świadczenia. Jednak orzecznictwo sądów wskazuje, że dodatek pielęgnacyjny przysługuje większej liczbie osób niż mogłoby się wydawać.
Przepisy Kodeksu pracy tworzą bardzo niekorzystną dla zatrudnionych konstrukcję odpowiedzialności materialnej za mienie pracodawcy. Pełna odpowiedzialność materialna jest możliwa również bez podpisywania czegokolwiek. Na co zwrócić uwagę, aby przypadkiem nie zostać bankrutem?
Emeryci i renciści mogą osiągać dochody z pracy jednak obowiązują limity wynagrodzenia, których przekroczenie ogranicza lub zawiesza świadczenie. GUS podał nieco zaskakujące dane – przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale obniżyło się, obniżają się również limity dorabiania do emerytury i renty.
Jeżeli osoba niepełnosprawna ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności (tzw. druga grupa), to taka osoba ma prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 lub 21 dni rocznie. Uprawnienie wynika z innej ustawy niż Kodeks pracy. Na co zwrócić uwagę, żeby wydłużyć urlop?
Ulga na dziecko umożliwia znaczne obniżenie podatku w rocznym zeznaniu PIT lub uzyskanie zwrotu podatku. Co w przypadku alimentów i podziału opieki między rodzicami? Odpowiada najnowsza  interpretacja podatkowa.
Wielu pracodawców zapewnia zatrudnionym częściowo odpłatne świadczenia pozapłacowe typu karty sportowe lub posiłki. Pojawia się pytanie – jaka jest tutaj podstawa do opodatkowania i odliczenia podatku VAT? Czy benefity są opodatkowane podatkiem PIT?
Formalności związane z budową niekiedy się przeciągają, a zdobycie wymaganych dokumentów uniemożliwia zamianę projektu w budynek. Prawo administracyjne oferuje jednak w takich przypadkach rozwiązanie – skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania.
Ceny ogródków działkowych są znacznie niższe niż typowych domów letniskowych. Oferty sprzedaży zaczynają się od kilkunastu tysięcy. To prawdopodobnie najtańszy sposób na wakacje. Jednak występuje tu szereg ograniczeń. Od strony prawnej działkowiec jest właścicielem rosnących u niego pomidorów ale nie samej działki.
Projekt rozporządzenia zakłada, że kominiarze sprawdzą nie tylko drożność instalacji ale również aspekty takie jak stan stolarki okiennej lub grubość ocieplenia ścian zewnętrznych. Czy właściciele domów zostaną zmuszeni do udzielania kominiarzom takich informacji pod sankcją grzywny?
Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z podpisem prezydenta. Nowelizacja zakłada ustanowienie zupełnie nowych reguł w kwestii decyzji o warunkach zabudowy. Gminy zostaną podzielone na strefy. Kto musi zdążyć przed nowymi regulacjami?
Polski Ład to nie tylko obniżenie podatków. Urzędnicy skarbowi uzyskali możliwość udawania prywatnych klientów w najróżniejszych punktach, aby później wystawiać ogromne kary. Obywatele nie mają analogicznych uprawnień wobec urzędników, wtedy popełniliby przestępstwo.
Cudzoziemcy oraz zatrudniający ich pracodawcy mają ostatni moment na legalizację pobytu. Przepisy covidowe kończą się. Termin na wysłanie listu poleconego upływa 31 lipca. Dotyczy to kilkuset tysięcy osób.
Umowy cywilnoprawne, określane jako śmieciowe, są rodzajem syzyfowej pracy. Bez urlopu i szeregu przywilejów z Kodeksu pracy. Na szczęście UE wzięła się za to na dobre. W planach unijna dyrektywa zakładająca domniemanie zatrudnienia na etacie.
Osoby planujące dalsze podróże zagraniczne muszą w pierwszej kolejności zadbać o paszport. Niestety procedura jest dłuższa niż uzyskanie prostego dokumentu w urzędzie.
Zasiłek rodzinny jest świadczeniem podobnym do 500 plus. Kwota zasiłku jest ustalana w oparciu o kryterium dochodowe. 500 plus nie ma wpływu na prawo do uzyskania zasiłku rodzinnego, oba świadczenia można pobierać jednocześnie. Kto ma szansę na dodatkową gotówkę?

REKLAMA