REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrobienie paszportu. Ile trwa? O czym pamiętać?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Jak długo można czekać na paszport?
Jak długo można czekać na paszport?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby planujące dalsze podróże zagraniczne muszą w pierwszej kolejności zadbać o paszport. Niestety procedura jest dłuższa niż uzyskanie prostego dokumentu w urzędzie.

Jaki czas oczekiwania na wyrobienie paszportu?

Czas oczekiwania na paszport to standardowo 30 dni. W szczególnych przypadkach ten okres może się wydłużyć. W razie sprzyjających okoliczności, paszport jest gotowy do odbioru w krótszym terminie.

REKLAMA

Jednak wykupienie wycieczki poza UE z kategorii „last minute” bez posiadania paszportu łączy się z ryzykiem – w sezonie urlopowym zwiększa się prawdopodobieństwo dużych kolejek.

Dobrą wiadomością jest możliwość sprawdzenia statusu wniosku online, przy użyciu numeru wniosku paszportowego. Informację o statusie wyrabianego dokumentu można uzyskać również osobiście w urzędzie. 

W przypadku wyrabiania paszportu dla dziecka, obowiązkowa jest obecność dziecka przy składaniu wniosku paszportowego, w wyjątkiem dzieci do lat pięciu.

Paszport tymczasowy w szczególnych przypadkach

W razie uzasadnionej konieczności można wnioskować o paszport tymczasowy ważny przez 12 miesięcy. Czas oczekiwania jest krótszy niż na zwykły paszport.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nagłe wypadki uzasadniające paszport tymczasowy dotyczą kwestii takich jak choroba, opieka nad dzieckiem, działalność zawodowa lub konieczność powrotu do stałego miejsca pobytu.

Jaka opłata za wyrobienie paszportu?

Opłata standardowa za wyrobienie paszportu to 140 zł.

Ulga 50% (koszt – 70 zł) przysługuje:

 • uczniom i studentom,
 • emerytom i rencistom,
 • osobom niepełnosprawnym,
 • osobom utrzymywanym przez  małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością,
 • osobom przebywającym w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym,
 • osobom otrzymującym zasiłek stały z pomocy społecznej,
 • kombatantom lub ofiarom represji wojennych i okresu powojennego,
 • rodzicom lub małżonkom rodzica w rodzinie wielodzietnej i posiadającym ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Ulga 75%  (koszt 35 zł) przysługuje:

 • osobom uczącym się do 26 r.ż. posiadającym ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny
 • dzieciom niepełnosprawnym posiadającym ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny

Zwolnienie z opłaty za paszport przysługuje:

 • osobom mającym ponad 70 lat,
 • osobom przebywającym w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • osobom otrzymującym zasiłek stały z pomocy społecznej, a wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • jeśli paszport ma wadę techniczną, na przykład nie można odczytać danych z mikroprocesora,
 • żołnierzom wyznaczonym do pełnienia służby poza granicami państwa – nie dotyczy to żołnierzy zawodowych.

Jakie dokumenty do wyrobienia paszportu?

Wyrobienie paszportu wymaga aktualnego zdjęcia paszportowego, wykonanego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wnioskiem o paszport. Należy również okazać aktualny paszport lub dowód osobisty oraz dowód opłaty.

Paszport można wyrobić w miejscowym punkcie paszportowym lub online. Osoby przebywające zagranicą mogą wnioskować o paszport w polskim konsulacie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

Nie będzie waloryzacji zasiłku pogrzebowego i dodatkowych 2 tys. zł? MF: zwiększenie wydatków sztywnych może rodzić napięcia budżetowe

W maju 2024 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało długo zapowiadany projekt ustawy podwyższającej (pierwszy raz od marca 2011 r.) zasiłek pogrzebowy z obecnych 4 tys. zł do 7000 zł. Projekt ten nadal nie został przyjęty przez Radę Ministrów. Minister Finansów w uwagach do tego projektu zwrócił uwagę na problem deficytu budżetowego i stwierdził, że trzeba usunąć z projektu przepisy dot. waloryzacji zasiłku pogrzebowego. Minister Finansów chce także usunięcia z projektu przepisów dot. celowego zasiłku z pomocy społecznej w kwocie do 2 000 zł, który w szczególnych sytuacjach można by było przeznaczyć na koszty pogrzebu.

UE bierze się za sztuczną inteligencję (AI Act). Będą nowe zakazy, kary i obowiązki

UE chce uregulować sztuczną inteligencję. Parlament Europejski już przyjął rozporządzenie w tej sprawie, tzw. Artificial Intelligence Act (AI Act). Określa ono jakie praktyki stosowania AI są zakazane, a które niosą ze sobą wysokie ryzyko. Większość nowych obowiązków spoczywa na dostawcach systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka. Grożą kary nawet do 35 mln euro.

REKLAMA

Część nauczycieli wciąż czeka na przelewy. Na ich konta powinno w najbliższych dniach wpłynąć dodatkowe świadczenie. Do kiedy?

Część nauczycieli wciąż czeka na przelewy. Na ich konta wpłynie w najbliższych dniach dodatkowe świadczenie – urlopowe. Jego wysokość w 2024 roku istotnie wzrosła, bo aż o ponad 600 zł. Skąd taka zmiana?

Nieznajomość prawa szkodzi, czyli dlaczego nie znamy swoich praw i jak to zmienić?

„Nieznajomość prawa szkodzi”, „surowe prawo, ale prawo” - łacińskie sentencje, które poznają młodzi adepci prawa, brzmią dziś jak farmazony. Oczywiście, studenci muszą znać prawo, choćby po to, aby zdać egzaminy, potem aplikację, a następnie cieszyć się świetlaną drogą do prawniczego sukcesu. Lecz co z pozostałymi ludźmi? Prawo to taka dziedzina, która dotyka każdego z nas - niezależnie od tego, czy pracujemy, uczymy się, jemy czy robimy zakupy. Prawo zagląda do naszych domów i na konta bankowe. Bez znaczenia jest fakt, że często nawet sobie tego nie uświadamiamy. Zatem skoro nieznajomość prawa szkodzi, to czyja to jest wina, że go nie znamy?

Świadczenie wspierające albo pielęgnacyjne. Opiekunowie pytają o zmiany w przepisach

Przepisy, które obowiązują od 1 stycznia 2024 r. wykluczają prawo opiekuna osoby niepełnosprawnej do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego w tym samym czasie, gdy osoba z niepełnosprawnościami pobiera własne świadczenie wspierające. Czy będą zmiany w ustawie o świadczeniu wspierającym? Co z opiekunami osób z niepełnosprawnościami, którzy utracą świadczenie pielęgnacyjne? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na kilka ważnych pytań.

Ulgi, dodatki i urlop przepadną tysiącom pracowników. Wszystko przez covidowe zmiany przepisów. Można jeszcze temu zapobiec

Ulgi, dodatki i urlop przepadną tysiącom pracowników. Wszystko przez covidowe zmiany przepisów. Można jeszcze temu zapobiec, składając odpowiedni wniosek. Trzeba to jednak zrobić przed końcem września 2024 r., aby na czas przedłużyć ważność orzeczeń.

REKLAMA

Postępowania kwalifikacyjne w Policji i Straży Granicznej. Będą ułatwienia w razie powrotu do służby – jest projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Rozwiązania przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Od roku szkolnego 2024/2025 nauka pierwszej pomocy. W których klasach i szkołach? Ile godzin? Jak to będzie realizowane?

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, że od roku szkolnego 2024/2025 nauka udzielania pierwszej pomocy będzie realizowana przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na zajęciach edukacji przyrodniczej oraz przez wychowawców klas na części zajęć z wychowawcą w klasach IV–VII szkół podstawowych, klas: II–IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia. Natomiast w klasie VIII szkoły ponadpodstawowej i w klasie I szkół ponadpodstawowych uczniowie uczą się pierwszej pomocy na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa. Można też korzystać w czasie tej nauki z wiedzy zaproszonych specjalistów – za zgodą dyrektora szkoły.

REKLAMA