REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt: kominiarze sprawdzą grubość ścian. Bubel?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Grzywna za niepodanie kominiarzowi grubości ściany? Bubel?
Grzywna za niepodanie kominiarzowi grubości ściany? Bubel?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt rozporządzenia zakłada, że kominiarze sprawdzą nie tylko drożność instalacji ale również aspekty takie jak stan stolarki okiennej lub grubość ocieplenia ścian zewnętrznych. Czy właściciele domów zostaną zmuszeni do udzielania kominiarzom takich informacji pod sankcją grzywny?

Projekt rozporządzenia zmienia kominiarzy w inspektorów budowlanych

Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych danych i informacji gromadzonych w centralnej ewidencji emisyjności budynków nie jest póki co obowiązującym prawem jednak ma status projektu w toku.

REKLAMA

Paragraf drugi tego rozporządzenia zawiera wykaz danych umieszczanych w centralnej ewidencji emisyjności budynków. Jakie obowiązki informacyjne obciążą kominiarzy? Nie tylko ustalenie typu wentylacji. 

REKLAMA

Również dane takie jak grubość ocieplenia podłogi na gruncie lub stropu nad piwnicą lub garażem, grubość ocieplenia dachu, stan stolarki drzwi zewnętrznych. Pojawia się pytanie – jak kominiarz może takie informacje zdobyć. Jedyną opcją wydaje się zadanie domownikowi szeregu szczegółowych pytań, na które niekoniecznie musi być znana odpowiedź.

Z jednej strony czas pojedynczego przeglądu kominiarskiego wydłuży się potencjalnie kilkukrotnie, oprócz tego mogą powstać napięcia. Kominiarz zmieni się w kogoś na kształt audytora budowlanego lub inspektora.

Grubość ścian domów w centralnej ewidencji, kominiarz zweryfikuje

Wspomniane rozporządzenie jest związane z Ustawą o wspieraniu termomodernizacji  i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Nie chodzi jednak wyłącznie o statystyki w celach ekologicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli projektowane rozporządzenie stanie się obowiązującym prawem, to nie można wykluczyć wpisywania danych o grubości ścian domów do centralnej ewidencji, niemiły obowiązek zbierania tych danych przypadnie kominiarzom.

Pięciostronicowy protokół z inspekcji, kominiarz wypełni 

„To jest pięciostronicowy protokół. Mamy ocenić m.in. stan stolarki okiennej i stan stolarki drzwi zewnętrznych (…) Podać grubość ścian. To jest audyt budowlany. Nie jesteśmy do tego przygotowani, bo nie na tym polega praca kominiarza. Obawiamy się też reakcji ludzi, gdy zaczniemy ich przepytywać.” – tym zdaniem niedorzeczność projektowanych przepisów podkreśla cytowany przez Gazetę Prawną Krzysztof Puchała z Korporacji Kominiarzy Polskich.

Czy właściciele domów zostaną ukarani grzywną za nieujawnienie kominiarzowi grubości ściany?

Obowiązek przeglądu kominiarskiego raz w roku to obowiązek wynikający z art. 62 Prawa budowlanego. W tej samej ustawie przewidziano karę grzywny za niedopełnienie tego obowiązku.

Można jedynie spekulować jak wyglądałoby zastosowanie tych przepisów, gdyby planowane rozporządzenie stało się obowiązującym prawem. Czy odmowa ujawnienia kominiarzowi informacji o grubości ściany byłaby podstawą do sankcji karnych? Czy kominiarz musiałby się tłumaczyć, dlaczego nie zebrał takich danych?

Najbardziej pesymistyczną konkluzją jest tu chęć nakładania na jedną grupę zawodową obowiązków, które mógłby się kojarzyć z działalnością służb mundurowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajętego mieszkania a czasem więcej. Dla kogo? Program Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

REKLAMA

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA