REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w prawie budowlanym. Kto musi się spieszyć z budową?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Rewolucja w prawie budowlanym, ważny termin
Rewolucja w prawie budowlanym, ważny termin
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z podpisem prezydenta. Nowelizacja zakłada ustanowienie zupełnie nowych reguł w kwestii decyzji o warunkach zabudowy. Gminy zostaną podzielone na strefy. Kto musi zdążyć przed nowymi regulacjami?

WZ. Do kiedy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, aby zdążyć?

Jedną z kluczowych zmian w prawie budowlanym jest ustanowienie nowego rodzaju prawa miejscowego – planu ogólnego. Ta konstrukcja prawna podzieli gminę na określone strefy zróżnicowane od strony aspektów prawnych terenów budowlanych.

REKLAMA

Jednocześnie powstanie ryzyko – nie wiadomo, czy wszystkie gminy zdążą na czas z wdrożeniem nowych przepisów. W takim przypadku nastąpią znaczące komplikacje w kwestii nowych inwestycji budowlanych.

Gminy mają czas do 1 stycznia 2026 na uchwalenie planu ogólnego. Z tego powodu najbezpieczniej jest uzyskać decyzję WZ najpóźniej do 31 grudnia 2025 r. Co istotne – decyduje data uprawomocnienia decyzji.

Nowelizacja zakłada, że plan ogólny zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Plan ogólny ma być podstawą dla planów miejscowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko komplikacji budowlanych po 1 stycznia 2026

Jak już wspomniano, gminy mają czas do 1 stycznia 2026 na uchwalenie planu ogólnego. Senat chciał znacznego wydłużenia tego terminu dla gmin jednak sejm odrzucił poprawki senatu.

Plan ogólny to zupełnie nowa forma prawa miejscowego na określonym stopniu skomplikowania, wymagającym specjalistycznej wiedzy. Poszczególne gminy potencjalnie mogą nie zdążyć w terminie, niekoniecznie z powodu niedbalstwa. Co w przypadku gmin, które się spóźnią? Pozostanie możliwość inwestycji budowlanych w ramach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jednak w statystycznej gminie jedynie mniejsza część terenu jest objęta takim planem. Oznacza to, że w poszczególnych gminach większość terenu może być wyłączona z możliwości budowlanych. Jeśli ktoś planuje budowę i chce uniknąć potencjalnych komplikacji, to najlepiej pospieszyć się z formalnościami, aby decyzja WZ uprawomocniła się do końca 2025 r.

Zintegrowany plan inwestycyjny – nowość dla inwestorów, pole do negocjacji z gminą

Nowelizacja zakłada możliwość negocjacji gminy z większymi inwestorami. Zintegrowany plan inwestycyjny (forma prawa miejscowego) ma być możliwy również dla obszaru bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W trakcie negocjacji gmina uzyska możliwość zobowiązania inwestora do rozbudowy gminnej infrastruktury.

Dodatkowe założenia zmian w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Według uzasadnienia Ministerstwa Rozwoju i Technologii nowelizacja ma ograniczyć możliwości wydawania decyzji WZ, a przez to zapobiegać chaotycznej zabudowie. Zmiany w prawie mają ponadto w założeniach zwiększyć udział konsultacji społecznych w procesie planowania przestrzennego.

Zobacz także: Żuraw wieżowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

REKLAMA

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

REKLAMA