REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MAŁGORZATA MASŁOWSKA

Dołącz do grona ekspertów
MAŁGORZATA MASŁOWSKA

Prawniczka, mediatorka, a od 1998 r. redaktorka specjalizująca się w tematyce prawa pracy i podatków, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki samorządowej. Od 2017 r. związana z marką INFOR jako redaktorka i autorka artykułów publikowanych w papierowych czasopismach, publikacjach internetowych i internecie.

Sytuacja pracowników korzystających z uprawnień związanych z rodzicielstwem jest szczególna. Nie tracą statusu pracowników, ale jednocześnie nie świadczą efektywnie pracy. Czy mają prawo do dodatkowych świadczeń? Sprawdź, jakie są zasady.
Katalog uprawnień rodzicielskich z roku na rok jest coraz większy. Coraz częściej też z urlopów związanych z rodzicielstwem korzystają nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Po powrocie do pracy trzeba pamiętać o tym, jakie mają prawa.

REKLAMA

Do rozwiązania umowy o pracę może dojść na kilka sposobów. Jednym z nim jest wypowiedzenie umowy. Jednak co zrobić, gdy zwolniony w tym trybie pracownik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków lub wręcz działa na szkodę pracodawcy? Czy można zwolnić dyscyplinarnie osobę, która już została zwolniona?
Czy uczęszczanie dzieci do przedszkola jest warunkiem koniecznym do uzyskiwania przez ich rodziców przychodów? Z pewnością te sprawy nie pozostają bez związku.

REKLAMA

Zwolnienie od pracy, które przysługuje pracownikom w przypadku śmierci najbliższych to tzw. urlop okolicznościowy. Obejmuje on swym zakresem niecodzienne zdarzenia, które mają miejsce w życiu pracownika i jego najbliższych. Jednak fakt, że ktoś jest pracownikowi bliski, nie oznacza automatycznie, że przepisy obejmują go swym zakresem. Dla przykładu, żona dziadka, nie musi być babcią pracownika.
W 2024 roku wiele osób nadal postrzega prowadzenie działalności nierejestrowanej jako atrakcyjne rozwiązanie pozwalające podreperować domowy budżet. Jednak brak rejestracji działalności nie oznacza braku obowiązku dokumentowania sprzedaży. Sprawdź, czy powinieneś wystawiać rachunki, czy faktury.
Prowadzenie działalności nierejestrowanej w 2024 roku nadal jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Jednak wbrew wyobrażeniu niektórych osób, wiąże się ono z konkretnymi obowiązkami formalnymi i nie można zasłaniać się nim przed urzędem skarbowym, nie mając w rękach rzetelnej dokumentacji.
Relacje stron umowy o pracę, choć oparte na przepisach prawa, bywają też dynamiczne i przepełnione emocjami. Zdarza się, że pod ich wpływem pracodawca czy pracownik składają deklaracje, które w innych okolicznościach lepiej by przemyśleli i inaczej sformułowali. Na tym tle często rodzi się pytanie, jakie konsekwencje prawne one wywołują i czy należy traktować je jako wiążące?
Regulacje dotyczące oświaty bywają niezrozumiałe dla uczniów i ich rodziców. Zasady funkcjonowania poszczególnych placówek różnią się między sobą. Dotyczy to nie tylko organizacji roku szkolnego, ale także zasad oceniania. Również sposób postępowania w przypadku tak zwanych zagrożeń, bywa w szkołach różny. Zawsze musi jednak pozostawać w zgodzie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Zbliża się 32 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wiele osób weźmie w nim udział i przekaże większe lub mniejsze darowizny na cel, którym w 2024 r. są płuca po pandemii. Niektórzy przekażą też przedmioty czy usługi na charytatywne licytacje. Warto zawczasu rozważyć, czy takie działanie będzie mogło wiązać się z korzyściami na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?
Rok 2023 minął pod znakiem zmian w Kodeksie pracy. Do najgłośniejszych należały te dotyczące pracy zdalnej i kontroli trzeźwości. Ale w praktyce najwięcej problemów generują te mniejsze, które wiążą się z koniecznością terminowego dopełnienia nowych obowiązków i zmianą nawyków wykształconych we wcześniejszych latach pracy.
Tuż po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku rozpoczął się kolejny okres, w którym zwiększa się chęć korzystania przez pracowników z urlopu wypoczynkowego. Od 15 stycznia do 25 lutego 2024 r. będą trwały ferie zimowe, a pracownicy posiadający dzieci w wieku szkolnym staną przed wyzwaniem zorganizowania im wolnego czasu. Wielu z nich już w 2023 r. zgłosiło pracodawcom chęć wykorzystania w tym okresie urlopu wypoczynkowego. Czy to oznacza, że mogą być pewni, że w tym okresie będą wypoczywali? Niekoniecznie.
Gmina musi zawrzeć umowy ze wszystkimi ochotniczymi strażami pożarnymi działającymi na jej terenie. Taki obowiązek ma od 1 stycznia 2022 r. Jednak to tylko obowiązek gminy, a OSP na zawarcie umowy nie musi się zgadzać. Co to oznacza dla obu stron?
Działalność ochotniczych straży pożarnych jest tak ściśle powiązana z funkcjonowaniem samorządu, na terenie którego działają, że osoby postronne mogą nawet nie wiedzieć, że są one stowarzyszeniami całkowicie odrębnymi od gmin i z prawnego punktu widzenia mogą mieć wiele źródeł finansowania. Mogą, ale zwykle nie mają. Działania OSP i gminy wiążą się ze sobą nierozerwalnie i na gruncie ochrony przeciwpożarowej, i na gruncie finansowym.
Krąg podmiotów, którym na podstawie przepisów ustawy o OSP przysługuje ekwiwalent zmienił się w ostatnich latach dwukrotnie. Najpierw został znacząco ograniczony, a następnie ponownie poszerzony. Podejmując w 2024 roku uchwały ekwiwalentowe, rady gmin muszą zwrócić uwagę na te zmiany, by nie popełnić tak wielu błędów, jak w 2022 roku.
Ekwiwalent przysługujący strażakom ratownikom nalicza się po zmianach w systemie godzinowym, licząc od zgłoszenia wyjazdu z jednostki. W uchwałach rad gmin nie mogą się już pojawiać zapisy dotyczące naliczania minutowego. Ale co zrobić, gdy w czasie jednej godziny dojdzie do kilku wyjazdów?
Początek 2024 roku to czas, gdy rady gmin podejmą nowe uchwały w sprawie wysokości ekwiwalentu dla strażaków ratowników. Ich wysokość ma szansę ulec podwyższeniu. Nie należy jednak spodziewać się rewolucji – samorządy w podejmowanych uchwałach rzadko zbliżają się do maksymalnej wysokości ekwiwalentu dopuszczanej przez ustawodawcę (41,11 zł – taka kwota obowiązuję do 9 lutego 2024 r.).
Już tylko do 5 lutego 2024 r. można składać wnioski o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z planu rozwojowego w ramach inwestycji A1.4.1. „Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu”. W ramach dotacji można dostać do 500.000,00 zł.
W poniedziałek 22 stycznia przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w końcu dowiedzieli się w jakiej wysokości będą musieli w 2024 roku płacić składkę zdrowotną. Jednak co z rozliczeniem za 2023 rok? Trzeba uważać, bo można stracić ponad 8000,000 zł.
Termin na wysłanie PIT-11 się zbliża. Każda firma zatrudniająca młodych pracowników powinna poświęcić uwagę temu, jak prawidłowo ująć w tej informacji przychody osób poniżej 26 roku życia. W formularzu przewidziano bowiem więcej niż jedno miejsce, w którym należy je wykazać. Czy wiesz kiedy trzeba je wpisać w części E, a kiedy w części G?

REKLAMA