REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MAŁGORZATA MASŁOWSKA

Dołącz do grona ekspertów
MAŁGORZATA MASŁOWSKA

Prawniczka, mediatorka, a od 1998 r. redaktorka specjalizująca się w tematyce prawa pracy i podatków, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki samorządowej. Od 2017 r. związana z marką INFOR jako redaktorka i autorka artykułów publikowanych w papierowych czasopismach, publikacjach internetowych i internecie.

W 2024 r. można uzyskać z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów do 320,00 zł dofinansowania na naukę pływania dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej. Program powszechnej nauki pływania jest propozycją uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Jest kierowany do dzieci bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo.
Trwają rekrutacje do przedszkoli publicznych. Choć na terenie gminy miejsc zwykle wystarcza dla wszystkich dzieci, to nie każdy ma szansę na to, by jego dziecko mogło uczęszczać do wybranej placówki, np. znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania. Jakie kryteria decydują o przyjęciu do przedszkola w pierwszej kolejności?

REKLAMA

Przedsiębiorcy niecierpliwie czekają na wprowadzenie kasowego PIT, a Ministerstwo Finansów zaskakuje ich dobrymi wiadomościami – planowany limit 500.000 zł zostanie podniesiony do 250.000 euro, czyli ok. 1.700.000 zł
Pracodawca zatrudniający w 2024 r. osobę niepełnosprawną otrzyma pomoc ze strony PFRON. Może ona obejmować m.in. zwrot kosztów zatrudnienia pracownika wspomagającego i zwrot kosztów jego szkolenia do wysokości 4242 zł.

REKLAMA

20 marca 2024 r. wielu pracowników może mieć problem z dotarciem na czas do pracy. To zaś oznacza, że wiele zakładów pracy będzie miało problem z normalnym, płynnym funkcjonowaniem. Jak postępować, by zaoszczędzić sobie dodatkowych problemów?
Od 1 marca 2024 r. emerytury i renty oraz szereg innych świadczeń długoterminowych wzrosły o 12,12%. Jednak wzrost dotyczy również dodatków do tych świadczeń.
Rozpoczął się czas wzmożonych prac na działkach i w ogrodach. Co za tym idzie, powstają odpady biodegradowalne, których trzeba się pozbyć. Jak zwykle przy takiej okazji, rodzą się wątpliwości – wolno spalać na własnej posesji odpady naturalne, czy nie?
Choć rodzice mogą obecnie liczyć nie tylko na 800+, ale także tzw. żłobkowe (400+) i świadczenie z rodzinnego kapitału opiekuńczego, niecierpliwie czekają na nowe wsparcie, czyli babciowe. Zgodnie z zapowiedziami pojawi się ono już w III kwartale 2024 r.
Co dalej z podwyżkami? Warszawska kultura i pomoc społeczna mogą liczyć na podwyżki. Jednak nie takich kwot oczekiwano i związki zawodowe nadal przedstawiają swoją żądania.
Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.
Od razu po świętach czeka nas podwyżka cen na jedzenie. MF już podjęło decyzję - stawka VAT wzrośnie z 0 do 5%.
Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.
Przed świętami, czy to przed Bożym Narodzeniem, czy przed Wielkanocą, każdy pracownik liczy na to, że otrzyma od pracodawcy świadczenie świąteczne z ZFŚS. Jednak nie każdy może je otrzymać. Pracodawcy muszą stosować kryterium socjalne, którego nie mogą ustalić bez współpracy ze strony pracownika. Nie wolno im wypłacać świadczeń tylko na podstawie wysokości wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje w zakładzie pracy.
Dodatek na start jest świadczeniem, które zastąpiło dodatek na zagospodarowanie. Przysługuje tylko określonej grupie pracowników odbywających przygotowanie do zawodu. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać do niego prawo.
800,00 zł brutto - tyle dotacji mogą dostać mieszkańcy niektórych gmin na zakup kompostownika. Mając go mogą obniżyć opłatę za wywóz śmieci. Wystarczy złożyć wniosek. Każda gmina ustala swoją stawkę, ale w każdej ulga musi zostać wprowadzona.
Od marca 2024 r. wzrósł próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego nazywanego też 500 plus dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tym samym powiększy się grupa osób, które mogą z niego skorzystać.
Udzielanie korepetycji nie zawsze wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. W większości przypadków nauczyciele decydują się na dorabianie w ten sposób w ramach działalności nierejestrowanej. To jednak nie zawsze jest bezpieczne dla rodziców uczniów.
Od 1 stycznia 2024 r. dodatek za pracę w porze nocnej znacząco się zwiększył. Jego wysokość jest bowiem uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a wynosi w pierwszej połowie 2024 r. już 4242 zł. Ponieważ praca w nocy nie jest limitowana, to już w lutym 2024 r. pracownik może dostać nawet 848,40 zł samego dodatku!
Na rynku usług edukacyjnych największą grupą świadczeniodawców są osoby, dla których udzielanie korepetycji jest zajęciem dodatkowym. Wśród nich prym wiodą nauczyciele i studenci. Choć można znaleźć wśród nich osoby, dla których udzielanie korepetycji jest pełnoetatową pracą, to jednak najczęściej prowadzona przez nich działalność ma niewielkie rozmiary i jest wykonywana w ramach tzw. działalności nierejestrowanej.
Katalog świadczeń wspomagających wychowanie dzieci w ostatnich latach znacząco się powiększył. Niektóre ze świadczeń są przyznawane bez spełnienia kryterium dochodowego, a przy innych wysokość zależy od dochodu rodziny. Jednym ze świadczeń przysługujących wszystkim rodzicom na drugie i kolejne dziecko jest rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO).

REKLAMA