REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Tomasz Kowalski

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?
1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.
ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

REKLAMA

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.
Od 1 lipca 2024 r. pracownikom pomocy społecznej wypłacany jest dodatek motywacyjny. Jednak pracownicy zwracają uwagę, że nie wszyscy otrzymali dodatek 1000 zł. MRPiPS twierdzi, że od początku wskazywało tylko na niektóre grupy pracowników, a nie wszystkich. Zachęca samorządy, żeby we własnym zakresie wprowadziły podwyżki lub dodatki do wynagrodzeń.
Do 10000 zł dofinansowania otrzymają koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi rozstrzygnął drugą edycję Programu Potańcówki Wiejskie.
Do 14 sierpnia 2024 r. trwa nabór wniosków na szkolenia nauczycieli szkolnych oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego. Celem szkoleń jest podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli.
Wypowiedź wiceminister K. Lubnauer na temat wyjazdów z dziećmi w trakcie roku szkolnego zbulwersowała rodziców. Wiceminister mówiła, że w wielu krajach rodzic wyjeżdżający z dzieckiem na wakacje w ciągu roku szkolnego może być nawet zatrzymany na lotnisku. Lubnauer przyznała też, że MEN przygląda się temu, jakie rozwiązania przyjąć, żeby rodzice rozumieli, że obowiązek szkolny oznacza obowiązek szkolny. 
Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji ma zapewnić, że sprzęt komputerowy nabywany przez szkoły będzie zgodny z aktualnie obowiązującymi standardami technologicznymi. Także wyposażenia szkół w infrastrukturę cyfrową powinno spełniać minimalne wymagania dla technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje swoim świadczeniobiorcom elektroniczne legitymacje emeryta-rencisty. Mimo to plastikowe legitymacje pozostają ważne, a emeryci oraz renciści mogą je uzyskać z ZUS.
Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.
25 września 2024 r. wejdą w życie przepisy ustawy o ochronie sygnalistów, czyli osób, które zgłaszają naruszenie prawa w środowisku pracy. Celem ustawy jest zapewnienie im ochrony przed działaniami odwetowymi ze strony pracodawców. Firmy już teraz powinny więc wdrażać rozwiązania, który spełnią wymogi ustawy. Jednym z nich jest platforma FlowDog.
W Warszawskim Centrum EXPO XXI odbył się sprawdzian wiedzy i umiejętności dla pracowników służby cywilnej, którzy w 2024 r. ubiegają się o mianowanie. Do sprawdzianu przystąpiły 804 osoby. W bieżącym roku limit uprawnionych do mianowania wynosi 400 osób. Kiedy zostaną ogłoszone wyniki?
Można uzyskać nawet 85 proc. dofinansowania do ceny zakupu samochodu osobowego. 1 sierpnia 2024 r. rozpocznie się nabór wniosków w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością.
Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?
Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.
W ramach programu "Mój rower elektryczny" Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych. Dofinansowanie może wynieść nawet 9000 zł i obejmie prawie 47000 szt. pojazdów. Beneficjentami programu będą osoby fizyczne, przedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego.
MRPiPS proponuje nowe przepisy dotyczące oskładkowania umów cywilnoprawnych. Składki ZUS będą pobierane od wszystkich takich umów. W przeciwnym razie Polska nie otrzyma pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

REKLAMA