REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To warto wiedzieć. PPK w pytaniach i odpowiedziach

REKLAMA

1 Czy mam zapisać do PPK osoby przebywające na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym?

Tak. Należy je zapisać do PPK, ale nie trzeba odprowadzać na ich rzecz żadnych wpłat.

2 Co muszę zrobić, jeśli pracownik zmienił pracę? Muszę to komuś zgłosić?

Tak. Pracodawca powinien poinformować instytucję zarządzającą PPK o tym, że przestał zatrudniać pracownika, co ułatwi prowadzenie Planu. Niezależnie od tego po upływie trzech miesięcy od podjęcia nowej pracy pracownik (pod warunkiem, że nie ukończył 55 lat) zostanie zapisany do PPK organizowanego przez nowego pracodawcę. Sam musi zadbać o to, by w nowej firmie poinformować, że oszczędza w ramach PPK i przekazać informację, jaka instytucja finansowa prowadzi jego rachunek. Wtedy nowy pracodawca "przepisze" pracownika z dawnego do nowego PPK, istniejącego w obecnym zakładzie pracy. Za przepisaniem pójdzie transfer pieniędzy. Wszystkie formalności przeprowadza nowy pracodawca, a uczestnik PPK z tytułu transferu nie ponosi żadnych opłat.

3 Czy przyjmując nowego pracownika muszę go zapisać do PPK?

Tak, ale nie od razu. Nowego pracownika pracodawca zgłasza do PPK po trzech miesiącach od zatrudnienia (do 10. dnia kolejnego miesiąca).

4 Zatrudniam na umowę zlecenia osobę, która ma już umowę o pracę w innej firmie. Czy mam za nią odprowadzać wpłaty do PPK?

Nie. Jeśli ta osoba zarabia u innego pracodawcy co najmniej najniższą pensję krajową, to zleceniodawca nie odprowadza za nią składek na ubezpieczenia społeczne, a zatem i nie wpłaca na PPK.

5 Czy powinienem zapisać do PPK osobę przebywające na dłuższym zwolnieniu lekarskim?

Tak. Wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy nie stanowią jednak podstawy do naliczania wpłat do PPK. To oznacza, że nie trzeba dokonywać wpłat do PPK w imieniu i na rzecz osób, które są "na chorobowym".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

6 Zatrudniam pracowników z Ukrainy. Mam ich zapisać do PPK?

Tak. Ustawa o PPK dotyczy wszystkich legalnie pracujących cudzoziemców. Tak jak Polaków, obejmują ich obligatoryjne i automatyczne zapisy do PPK. Jeśli cudzoziemcy nie chcą uczestniczyć w PPK, muszą złożyć deklarację o rezygnacji, podobnie jak obywatele Polski.

7 Pracownik ma trzy lata do emerytury, czy mam go zapisać do PPK?

Tak. Ale tylko na jego życzenie. Osoby, które ukończyły 55 lat, a nie mają jeszcze 70 lat, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek, nie są zapisywane obligatoryjnie.

8 Czy przy obliczaniu wpłat do PPK muszę uwzględniać diety z tytułu podróży służbowych wypłacane pracownikom?

Nie. Diety nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a zatem nie są uwzględniane przy wpłatach od PPK. Jeżeli jednak pracodawca wypłaca pracownikom diety wyższe niż określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 roku, jest zobowiązany doliczyć kwotę przekroczenia do wynagrodzenia pracownika, odprowadzić od nich składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a w konsekwencji naliczyć także wpłaty do PPK.

9 Czy przy obliczaniu wpłat do PPK obowiązuje limit 30-krotności wynagrodzenia, jak przy składkach ZUS-owskich?

Nie. Inaczej niż przy obliczaniu składek za ubezpieczenie społeczne nie ma takiego limitu. Wpłaty do PPK oblicza się jako procent od całego wynagrodzenia brutto pracownika, bez względu na to, jaki osiągnie dochód w skali roku.

10 Czy od wpłat pracodawcy do PPK są naliczane składki na ubezpieczenia społeczne?

Nie. Kwoty odprowadzane do PPK nie są wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a tym samym nie stanowią również podstawy do naliczenia składek na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe, zdrowotne oraz składek na fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Fundusz Emerytur Pomostowych). Są natomiast w całości kwalifikowane jako koszt uzyskania przychodu pracodawcy.

11 Czy od wpłaty na rzecz pracownika muszę mu naliczyć podatek?

Tak. Wpłaty, które w ramach PPK finansuje pracodawca, stanowią przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Pracodawca jest zobowiązany naliczyć i potrącić stosowny podatek z wynagrodzenia zatrudnionej osoby.

12 Czy do PPK mam zapisać także członków zarządu firmy?

Najczęściej tak. Jeśli członek zarządu jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę albo kontraktu menedżerskiego, od którego pracodawca odprowadza składki do ZUS, należy go zapisać do PPK. Pracodawca nie ma takiego obowiązku, jeśli członek zarządu sam opłaca składki do ZUS.

13 Czy powinienem podać instytucji zarządzającej PPK telefony i maile pracowników?

Najlepiej tak. Nie ma wprawdzie w Polsce obowiązku posiadania telefonu czy maila, tym bardziej więc nie ma obowiązku podawania ich pracodawcy. Leży to jednak w interesie pracownika. Ułatwi przekazywanie informacji, np. o stanie rachunku PPK.

14 Czy wybrana instytucja zarządzająca może odmówić przedsiębiorcy podpisania umowy o zarządzanie PPK?

Tak. W takiej sytuacji przedsiębiorca może się zwrócić do towarzystwa funduszy inwestycyjnych zorganizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju, które nie może odmówić zawarcia umowy o zarządzanie PPK żadnemu pracodawcy.

15 Do kogo należą pieniądze gromadzone w PPK? Czy może je przejąć państwo?

Pieniądze odkładane w PPK są prywatną własnością oszczędzających. Wszystkie pieniądze - zarówno te pochodzące z wpłat pracowników, jak i z wpłat od ich pracodawcy oraz z państwowych dopłat. Mówi o tym ustawa, a prywatny charakter oszczędności w PPK potwierdza fakt, że podlegają dziedziczeniu. Na tym polega podstawowa różnica między PPK a OFE. W przypadku Otwartych Funduszy Emerytalnych indywidualne były rachunki, ale już nie pieniądze. Te ostatnie, co potwierdził w 2015 roku Trybunał Konstytucyjny, były środkami publicznymi. Możliwość wypłaty pieniędzy z PPK w każdym momencie to "wentyl bezpieczeństwa". Każdy będzie mógł to zrobić, jeśli nabierze obaw, że jego oszczędnościom cokolwiek grozi, np. gospodarczy kryzys albo niestabilna sytuacja polityczna.

16 Kto sprawuje nadzór nad PPK?

Komisja Nadzoru Finansowego. Ma obowiązek kontrolować je pod względem zgodności z prawem i dbałości o interesy pracowników.

17 Ustawa o PPK uzależnia ryzyko inwestycyjne od wieku pracownika. Na czym to polega?

Im starszy pracownik, tym bezpieczniejsze inwestycje. Na tej zasadzie opierają się tzw. fundusze zdefiniowanej daty, które ma obowiązek utworzyć każda z instytucji zarządzających PPK. Pracownicy są przypisani do poszczególnych funduszy w zależności od swojego wieku, a każdy fundusz prowadzi politykę inwestycyjną zmierzającą do minimalizacji ryzyka wraz rosnącym wiekiem pracownika. W praktyce oznacza to podział inwestycji między instrumenty finansowe o charakterze udziałowym, jak akcje, i dłużnym, jak obligacje czy bony skarbowe. Wraz z wiekiem oszczędzających spada procentowy udział takich instrumentów finansowych, jak akcje, które charakteryzują się większym poziomem ryzyka, a zwiększa się zaangażowanie w bezpieczniejsze instrumenty finansowe, jak obligacje i bony skarbowe. W przypadku pracowników, którzy mają mniej niż 40 lat, część udziałowa będzie sięgać 70 proc., a w przypadku osób, które osiągną 55. rok życia - górny limit części udziałowej to już tylko 30 proc.

18 Co jeśli nie PPK? Alternatywą dla pracodawców są Pracownicze Programy Emerytalne.

Rzeczywiście, obowiązku tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych unikną firmy, które oferują zatrudnionym Pracownicze Programy Emerytalne i odprowadzają na ich rzecz co najmniej 3,5 proc. pensji brutto pracownika. Dla pracowników największą zaletą jest to, że udział w Pracowniczym Programie Emerytalnym - w przeciwieństwie do PPK - nie wiąże się z koniecznością dokonywania przez nich samych wpłat, a więc z potrąceniami z pensji. Jest dodatkowym bonusem, który może ich związać z firmą.

Na pytania odpowiada dyrektor Biura Programów Emerytalno-Oszczędnościowych TFI PZU Tomasz Fronczak.

Chcesz zapytać? Napisz albo zadzwoń: ppk@pzu.pl tel. 22 640 06 22

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czujnik czadu i czujnik dymu. Gdzie zamontować w mieszkaniu? Będzie obowiązek montażu czujek?

Tlenek węgla (CO) zwany potocznie czadem to silnie trujący gaz, który w każdym sezonie grzewczym zabija wiele osób. Jest bezbarwny i bezwonny, a na dodatek łatwo się miesza z powietrzem (jest od niego nieco lżejszy) i dlatego jest nazywany cichym zabójcą. Przedstawiamy szereg zaleceń Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, których wdrożenie zabezpieczy nas przez zatruciem tym gazem a nawet śmiercią. Jednym z najskuteczniejszych zabezpieczeń jest czujnik czadu. Warto wiedzieć, gdzie i jak go najlepiej zamontować. Jednocześnie Państwowa Straż Pożarna złożyła w MSWiA propozycję zmian w przepisach, by montaż czujek dymu i czadu w mieszkaniach był obowiązkowy. Bo oprócz czujek czadu są też czujki dymu, które najszybciej mogą ostrzec przed pożarem.

Sąd: KDR nie zawsze daje z automatu zwolnienie z opłat. Obywatel nie może wymusić zwolnienia [Przykład]

Tak jest w przypadku opłaty za śmieci. Niewiele osób wie, że Karta Dużej Rodziny, to także ulga w opłatach za śmieci. Ale tylko wtedy, gdy gmina wprowadzi taką ulgę - ma podstawę prawną, gmina musi jedynie z niej skorzystać. Wymaga to specjalnej uchwały. Do sądów trafiają sprawy posiadaczy Karty Dużej Rodziny, którzy domagają się ulgi w opłatach za śmieci. Ale nie mają racji z takim roszczeniem. Jakby posiadacze KDR próbowali wymusić przyznanie im tej ulgi przez gminy. Tak się nie da.

Ważne! Już można składać wnioski o nowe świadczenie. Komu przysługuje, co zawiera wniosek, wysokość świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie interwencyjne. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski można składać przez Internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

REKLAMA

Zasiłek na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

W 2024 r. i 2025 r. nie tylko powodzianom przysługują specjalne zasiłki i świadczenia. Również dla osób, które nie mieszkają na terenach objętych stanem klęski żywiołowej przysługują specjalne zasiłki na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 r. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.

Ministerstwo Rodziny o KDR. Liczba dzieci. Śmierć. Alimenty. Ulgi. Małżeństwo. Konkubinat [Przykłady]

Ministerstwo Rodziny odpowiada na pytania o Kartę Dużej Rodziny. Ministerstwo odnosi się do coraz popularniejszego sytemu ulg związanych z tą kartą. I wskazuje, że zniżki na kartę mogą przyznawać instytucje prywatne i publiczne (o zniżkach na końcu prezentowanego artykułu).

Zamiast 500 plus na psa i kota będzie PESEL i obowiązkowa rejestracja. Zapłacą właściciele. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

PESEL dla zwierząt – to nowy projekt rządu. Zapłacą właściciele psów i kotów. Z jakimi kosztami muszą się liczyć i od kiedy? Baza będzie nazywała się KROPiK, a rejestracją w niej będzie obowiązkowa. Po co to wszystko?

Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

REKLAMA

Nowy dodatek do wynagrodzenia: 2 tys. złotych dla określonej grupy pracowników. Ustawa już obowiązuje

Mowa o jednorazowym dodatku do wynagrodzenia w wysokości 2 tys. zł dla pracowników socjalnych, którzy przeprowadzają rodzinne wywiady środowiskowe na terenach dotkniętych powodzią we wrześniu 2024 r. Specustawa powodziowa wprowadzająca powyższy dodatek, weszła w życie w minioną sobotę (tj. 5 października br.). 

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

REKLAMA