Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To warto wiedzieć. PPK w pytaniach i odpowiedziach

1 Czy mam zapisać do PPK osoby przebywające na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym?

Tak. Należy je zapisać do PPK, ale nie trzeba odprowadzać na ich rzecz żadnych wpłat.

2 Co muszę zrobić, jeśli pracownik zmienił pracę? Muszę to komuś zgłosić?

Tak. Pracodawca powinien poinformować instytucję zarządzającą PPK o tym, że przestał zatrudniać pracownika, co ułatwi prowadzenie Planu. Niezależnie od tego po upływie trzech miesięcy od podjęcia nowej pracy pracownik (pod warunkiem, że nie ukończył 55 lat) zostanie zapisany do PPK organizowanego przez nowego pracodawcę. Sam musi zadbać o to, by w nowej firmie poinformować, że oszczędza w ramach PPK i przekazać informację, jaka instytucja finansowa prowadzi jego rachunek. Wtedy nowy pracodawca "przepisze" pracownika z dawnego do nowego PPK, istniejącego w obecnym zakładzie pracy. Za przepisaniem pójdzie transfer pieniędzy. Wszystkie formalności przeprowadza nowy pracodawca, a uczestnik PPK z tytułu transferu nie ponosi żadnych opłat.

3 Czy przyjmując nowego pracownika muszę go zapisać do PPK?

Tak, ale nie od razu. Nowego pracownika pracodawca zgłasza do PPK po trzech miesiącach od zatrudnienia (do 10. dnia kolejnego miesiąca).

4 Zatrudniam na umowę zlecenia osobę, która ma już umowę o pracę w innej firmie. Czy mam za nią odprowadzać wpłaty do PPK?

Nie. Jeśli ta osoba zarabia u innego pracodawcy co najmniej najniższą pensję krajową, to zleceniodawca nie odprowadza za nią składek na ubezpieczenia społeczne, a zatem i nie wpłaca na PPK.

5 Czy powinienem zapisać do PPK osobę przebywające na dłuższym zwolnieniu lekarskim?

Tak. Wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy nie stanowią jednak podstawy do naliczania wpłat do PPK. To oznacza, że nie trzeba dokonywać wpłat do PPK w imieniu i na rzecz osób, które są "na chorobowym".

6 Zatrudniam pracowników z Ukrainy. Mam ich zapisać do PPK?

Tak. Ustawa o PPK dotyczy wszystkich legalnie pracujących cudzoziemców. Tak jak Polaków, obejmują ich obligatoryjne i automatyczne zapisy do PPK. Jeśli cudzoziemcy nie chcą uczestniczyć w PPK, muszą złożyć deklarację o rezygnacji, podobnie jak obywatele Polski.

7 Pracownik ma trzy lata do emerytury, czy mam go zapisać do PPK?

Tak. Ale tylko na jego życzenie. Osoby, które ukończyły 55 lat, a nie mają jeszcze 70 lat, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek, nie są zapisywane obligatoryjnie.

8 Czy przy obliczaniu wpłat do PPK muszę uwzględniać diety z tytułu podróży służbowych wypłacane pracownikom?

Nie. Diety nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a zatem nie są uwzględniane przy wpłatach od PPK. Jeżeli jednak pracodawca wypłaca pracownikom diety wyższe niż określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 roku, jest zobowiązany doliczyć kwotę przekroczenia do wynagrodzenia pracownika, odprowadzić od nich składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a w konsekwencji naliczyć także wpłaty do PPK.

9 Czy przy obliczaniu wpłat do PPK obowiązuje limit 30-krotności wynagrodzenia, jak przy składkach ZUS-owskich?

Nie. Inaczej niż przy obliczaniu składek za ubezpieczenie społeczne nie ma takiego limitu. Wpłaty do PPK oblicza się jako procent od całego wynagrodzenia brutto pracownika, bez względu na to, jaki osiągnie dochód w skali roku.

10 Czy od wpłat pracodawcy do PPK są naliczane składki na ubezpieczenia społeczne?

Nie. Kwoty odprowadzane do PPK nie są wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a tym samym nie stanowią również podstawy do naliczenia składek na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe, zdrowotne oraz składek na fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Fundusz Emerytur Pomostowych). Są natomiast w całości kwalifikowane jako koszt uzyskania przychodu pracodawcy.

11 Czy od wpłaty na rzecz pracownika muszę mu naliczyć podatek?

Tak. Wpłaty, które w ramach PPK finansuje pracodawca, stanowią przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Pracodawca jest zobowiązany naliczyć i potrącić stosowny podatek z wynagrodzenia zatrudnionej osoby.

12 Czy do PPK mam zapisać także członków zarządu firmy?

Najczęściej tak. Jeśli członek zarządu jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę albo kontraktu menedżerskiego, od którego pracodawca odprowadza składki do ZUS, należy go zapisać do PPK. Pracodawca nie ma takiego obowiązku, jeśli członek zarządu sam opłaca składki do ZUS.

13 Czy powinienem podać instytucji zarządzającej PPK telefony i maile pracowników?

Najlepiej tak. Nie ma wprawdzie w Polsce obowiązku posiadania telefonu czy maila, tym bardziej więc nie ma obowiązku podawania ich pracodawcy. Leży to jednak w interesie pracownika. Ułatwi przekazywanie informacji, np. o stanie rachunku PPK.

14 Czy wybrana instytucja zarządzająca może odmówić przedsiębiorcy podpisania umowy o zarządzanie PPK?

Tak. W takiej sytuacji przedsiębiorca może się zwrócić do towarzystwa funduszy inwestycyjnych zorganizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju, które nie może odmówić zawarcia umowy o zarządzanie PPK żadnemu pracodawcy.

15 Do kogo należą pieniądze gromadzone w PPK? Czy może je przejąć państwo?

Pieniądze odkładane w PPK są prywatną własnością oszczędzających. Wszystkie pieniądze - zarówno te pochodzące z wpłat pracowników, jak i z wpłat od ich pracodawcy oraz z państwowych dopłat. Mówi o tym ustawa, a prywatny charakter oszczędności w PPK potwierdza fakt, że podlegają dziedziczeniu. Na tym polega podstawowa różnica między PPK a OFE. W przypadku Otwartych Funduszy Emerytalnych indywidualne były rachunki, ale już nie pieniądze. Te ostatnie, co potwierdził w 2015 roku Trybunał Konstytucyjny, były środkami publicznymi. Możliwość wypłaty pieniędzy z PPK w każdym momencie to "wentyl bezpieczeństwa". Każdy będzie mógł to zrobić, jeśli nabierze obaw, że jego oszczędnościom cokolwiek grozi, np. gospodarczy kryzys albo niestabilna sytuacja polityczna.

16 Kto sprawuje nadzór nad PPK?

Komisja Nadzoru Finansowego. Ma obowiązek kontrolować je pod względem zgodności z prawem i dbałości o interesy pracowników.

17 Ustawa o PPK uzależnia ryzyko inwestycyjne od wieku pracownika. Na czym to polega?

Im starszy pracownik, tym bezpieczniejsze inwestycje. Na tej zasadzie opierają się tzw. fundusze zdefiniowanej daty, które ma obowiązek utworzyć każda z instytucji zarządzających PPK. Pracownicy są przypisani do poszczególnych funduszy w zależności od swojego wieku, a każdy fundusz prowadzi politykę inwestycyjną zmierzającą do minimalizacji ryzyka wraz rosnącym wiekiem pracownika. W praktyce oznacza to podział inwestycji między instrumenty finansowe o charakterze udziałowym, jak akcje, i dłużnym, jak obligacje czy bony skarbowe. Wraz z wiekiem oszczędzających spada procentowy udział takich instrumentów finansowych, jak akcje, które charakteryzują się większym poziomem ryzyka, a zwiększa się zaangażowanie w bezpieczniejsze instrumenty finansowe, jak obligacje i bony skarbowe. W przypadku pracowników, którzy mają mniej niż 40 lat, część udziałowa będzie sięgać 70 proc., a w przypadku osób, które osiągną 55. rok życia - górny limit części udziałowej to już tylko 30 proc.

18 Co jeśli nie PPK? Alternatywą dla pracodawców są Pracownicze Programy Emerytalne.

Rzeczywiście, obowiązku tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych unikną firmy, które oferują zatrudnionym Pracownicze Programy Emerytalne i odprowadzają na ich rzecz co najmniej 3,5 proc. pensji brutto pracownika. Dla pracowników największą zaletą jest to, że udział w Pracowniczym Programie Emerytalnym - w przeciwieństwie do PPK - nie wiąże się z koniecznością dokonywania przez nich samych wpłat, a więc z potrąceniami z pensji. Jest dodatkowym bonusem, który może ich związać z firmą.

Na pytania odpowiada dyrektor Biura Programów Emerytalno-Oszczędnościowych TFI PZU Tomasz Fronczak.

Chcesz zapytać? Napisz albo zadzwoń: ppk@pzu.pl tel. 22 640 06 22

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
INFORAKADEMIA Biuro Rachunkowe
INFORAKADEMIA Biuro Rachunkowe
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Infor.pl
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Używane Audi A3 8V (2013 - 2020). Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A3 8V to model chętnie wybierany przez polskich kierowców. Tak, cztery koła na grillu i bardziej luksusowy charakter z pewnością stanowią afrodyzjak. A jak wypada awaryjność tego auta? Sprawdźmy to.

  Rząd przyznał 900 zł nagrody specjalnej dla każdego nauczyciela. A to nie koniec bonusów dla budżetówki

  900 zł nagrody specjalnej dla nauczycieli z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Jest to efekt porozumienia rządu i NSZZ "Solidarność.

  Kredyty hipoteczne: co zmieniło się w ostatnim czasie?

  Kredyty hipoteczne to najważniejsze z dostępnych produktów finansowych, które umożliwiają realizację marzenia o własnej nieruchomości. W ostatnich latach, a nawet miesiącach, rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych był świadkiem wielu dynamicznych zmian, które miały istotny wpływ zarówno na pożyczkobiorców, rynek nieruchomości, jak i instytucje finansowe.

  Utrzymanie zdrowia stawów po 60. roku życia: przewodnik

  Z wiekiem nasze stawy mogą stać się bardziej podatne na zużycie, co prowadzi do takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów i uszkodzenia chrząstki. Istnieją jednak kroki, które możemy podjąć, aby utrzymać zdrowie. W tym „obszernym” przewodniku przedstawiamy najnowsze badania i zalecenia dotyczące utrzymania zdrowych stawów i zapobiegania schorzeniom związanym ze stawami.

  Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu, ochrona działaczy związkowych w kpc, 600 zł miesięcznie dla pracowników DPS. Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem

  7 czerwca 2023 r. w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ "Solidarność". W ramach tego porozumienia ustalono m.in. zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, zapewnienie ochrony działaczy związkowych w kodeksie postępowania cywilnego, wypłatę dodatku w kwocie 600 zł miesięcznie dla pracowników domów pomocy społecznej (za okres od 1 kwietnia do końca 2023 roku)  i zaprzestanie procesu wygaszania emerytur pomostowych. 

  Emerytury pomostowe. Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność"

  Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem jest historyczne. Niedługo pojawi się projekt ustawy o zaprzestaniu wygaszania emerytur pomostowych. Pracownicy pracujący w szczególnie ciężkich warunkach będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

  Ryzyko podatkowe można ubezpieczyć. W jakim zakresie?

  Liczne zmiany przepisów i niejednolite interpretacje i orzeczenia w sprawach podatkowych to codzienność polskich podatników, firm i księgowych. Nie wszyscy wiedzą, że można ubezpieczyć się od ryzyka podatkowego. Ubezpieczyciele oferują w tym zakresie kompleksową ochronę ubezpieczeniową, np. ochronę skarbową dla osób fizycznych odpowiedzialnych za finanse (dot. ryzyka kar z kks), czy ochronę podatkową uruchamianą w ramach sporów podatników z organami podatkowymi. 

  Podróż pociągiem. Zmieniają się prawa i obowiązki pasażerów w UE

  Nowe zasady wypłacania odszkodowań za opóźniony pociąg i sprzedaży wspólnych biletów przez przewoźników, polepszenie sytuacji podróżnych z niepełnosprawnościami, zmiany w zasadach oferowania usługi przewozu rowerów – to tylko niektóre istotne zmiany, które wprowadza nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym.

  QUIZ Potoczne określenia mieszkańców różnych krajów. Znasz je?
  Mieszkańcy różnych krajów, regionów, kontynentów, czy też przedstawiciele innych narodowości nie zawsze bywali i bywają określani mianem „słownikowym”. Czasami takie potoczne określenie jakimś mianem naszego sąsiada jest dość zabawne, a czasami zaś nie sprawi mu większej przyjemności, ba, nawet może urazić. Jednak, czy tego chcemy, czy nie to takie „łatki” istnieją poza słownikiem i są używane powszechnie. Nie zachęcamy do ich używania na co dzień, ale na pewno warto wiedzieć, na kogo mówi się lach a na kogo czajnik, żabojad czy makaroniarz. To co? Odważycie się rozwiązać nasz hardcorowy quiz?
  Oszuści podszywają się pod ZUS. Na co uważać?

  ZUS ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

  Boże Ciało 2023: Czy piątek 9 czerwca jest wolny od pracy?

  Boże Ciało to dzień, który w Polsce jest ustawowo wolny od pracy. Wyjaśniamy, czy takie same reguły dotyczą piątku 9 czerwca.  

  Jarosław Kaczyński: droga do emerytur stażowych została otwarta

  Rozmowy strony rządowej z NSZZ "Solidarność" przyniosły efekt, który nawiązuje do pamiętnych wydarzeń z sierpnia 1980 roku, bo otwarta została droga do tego, co zapisano wśród tamtych 21 punktów, to znaczy do emerytur stażowych - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński w Hucie Stalowa Wola w środę.

  Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

  Wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany.

  Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik 7 czerwca 2023 r.

  ZUS poinformował o wdrożeniu nowej metryki programu Płatnik, które ma mieć miejsce 7 czerwca 2023 r. w godzinach wieczornych.

  Dywidenda rzeczowa - skutki podatkowe w CIT po stronie spółki wypłacającej dywidendę

  Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym wywołuje dywidenda rzeczowa po stronie spółki wypłacającej dywidendę?

  Slim VAT 3 - Kawa z INFORLEX 13 czerwca 2023 r.

  Kawa z INFORLEX to cykl bezpłatnych spotkań online. Spotkania odbywają się w formule „na żywo” w wybrane wtorki o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 13 czerwca br. tematem spotkania będzie Slim VAT 3.

  Kiedy po wyrejestrowaniu z ZUS ustaje prawo do świadczeń?

  Wyrejestrowanie z ZUS a ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Kiedy ustaje prawo do świadczeń? Co zrobić, aby nadal być objętym ubezpieczeniem? 

  Czy opłaca się studiować? Sprawdź w systemie ELA

  6 czerwca 2023 roku Ośrodek Przetwarzania Informacji uruchomił na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) już ósmą edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).

  Sztuczna inteligencja: Obawy trzeba nazwać i opisać konkretnie

  Nie straszmy sztuczną inteligencją, tylko nazywajmy obawy bardziej konkretnie – nawołuje prof. Nello Cristianini z University of Bath, który sam jest ekspertem w tej dziedzinie.

  Fiskus chce wiedzieć kto sprzedaje towary i usługi w internecie a nie płaci podatków. Wdrożenie dyrektywy DAC7 od 1 września 2023 r.

  Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą, która zobowiąże operatorów platform cyfrowych do raportowania organom podatkowym o aktywnych sprzedawcach, m.in. tych, którzy dokonali co najmniej 30 transakcji w roku lub sprzedali towary za więcej niż 2 tys. euro. Raportowane będą też dane osób, które za pośrednictwem platformy wynajmą np. swoje mieszkanie - informuje dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz. 

  Kiedy Polacy najchętniej chodzą na zakupy?

  Sklepy convenience cieszą się największym ruchem w ciągu całego dnia. Jednak, podobnie jak supermarkety, są najbardziej oblegane o godz. 16.00. Z kolei 17.00 należy do dyskontów, a 18.00 – do hipermarketów, które są wybierane głównie wieczorami. A w jaki dzień tygodnia Polacy najczęściej robią zakupy?

  Dodatek specjalny a nagroda jubileuszowa

  Nieuwzględnienie wypłacanego periodycznie dodatku specjalnego w podstawie obliczenia nagrody jubileuszowej jest niezgodne z przepisami – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie.

  Jakie są zasady wpłat do PPK w 2023 r.?

  Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo.

  Akcja "Jak nie czytam, jak czytam" w 2023 r.

  Dziś odbędzie się kolejna edycja akcji "Jak nie czytam, jak czytam", podczas której uczniowie w całej Polsce w tym samym czasie będą czytać dla przyjemności. Jej celem jest stworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką.

   

  Jak zamawiać e-recepty przez aplikację mojeIKP?

  Pacjent, który stale przyjmuje leki na receptę, może teraz poprosić o ponowne ich wystawienie przez aplikację mojeIKP.