| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > PPK > Uważaj, żeby nie narazić się na surowe kary

Uważaj, żeby nie narazić się na surowe kary

Pracownicze plany kapitałowe to dla pracodawców nie tylko obowiązki, lecz także koszty związane z odprowadzaniem wpłat na rzecz pracowników. Dlatego mogą rodzić pokusę, by zniechęcać pracowników do udziału w programie. To się jednak nie opłaca. Grozi monstrualnymi karami.

Pracodawcy, którzy będą próbowali odwieść pracowników od oszczędzania w ramach PPK, mogą spodziewać się kary w wysokości nawet 1,5 proc. całego funduszu wynagrodzeń. To tyle, ile odprowadziliby do PPK, gdyby planami zostali objęci wszyscy zatrudnieni.

Kary grożą także tym przedsiębiorstwom, które nie dotrzymają wyznaczonych terminów zawierania umów o prowadzenie PPK i nie odprowadzą wpłat za pracowników. Niepodpisanie w terminie umowy o zarządzanie jest zagrożone grzywną w wysokości 1,5 proc. rocznego funduszu wynagrodzeń w firmie w roku poprzedzającym naruszenie obowiązków wynikających z ustawy.

Ci, którzy zaniedbają dokumentację dotyczącą uczestnictwa i obliczania wpłat lub będą zgłaszać nieprawdziwe dane już w trakcie codziennego funkcjonowania planów, na początku mogą zostać potraktowani łagodnie, np. upomnieniem ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za realizację postanowień ustawy o PPK. Może ich jednak od razu spotkać kara. Za drobne przewinienia przewidziano symboliczny tysiąc złotych, ale za poważne uchybienia - nawet do miliona złotych!

Pamiętaj! Nieodprowadzanie wpłat do PPK się nie opłaca. Można narazić się na karę, a wpłacenia pieniędzy się nie uniknie. Pracownicy mają prawo sądownie dochodzić wpłat od pracodawcy, a termin przedawnienia roszczeń upływa dopiero po pięciu latach.

Data publikacji:

Źródło:

INFOR


Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

BAZA WIEDZY