Kategorie

Administracja, Nazwisko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy jest możliwość sprostowania danych w aktach stanu cywilnego? Co do zasady, jak stanowi art. 28 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego, w treść aktów stanu cywilnego nie można dokonywać żadnych zmian. Dopuszczalne jest jedynie sprostowanie oczywistego błędu pisarskiego - czynności tej dokonuje kierownik urzędu stanu cywilnego, w zależności od okoliczności powstania pomyłki na wniosek bądź z urzędu.
Rozwód to dla wielu osób ogromne życiowe przeżycie, często dramat, po którym niełatwo nam się odnaleźć. W związku z tym, iż to kobiety najczęściej zmieniają nazwisko po ślubie, ustawodawca przewidział dla nich możliwość powrotu do nazwiska noszonego przed ślubem.