reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w urzędzie > Dwuczłonowe nazwisko dziecka

Dwuczłonowe nazwisko dziecka

Zgodnie z polskim prawem nazwisko dziecka, które powstało z połączenia nazwisk jego rodziców nie może składać się więcej niż z dwóch członów. W jakich przypadkach dziecko może nosić dwuczłonowe nazwisko?

Co do zasady o nazwisku, jakie będzie nosiło dziecko, decydują jego rodzice. W przypadku braku odpowiedniego oświadczenia dziecku zostaje nadane nazwisko dwuczłonowe, składające się nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy konkretyzuje przepisy, dotyczące nazwisk dzieci w zależności od sytuacji: zawarcia małżeństwa przez rodziców, uznania ojcostwa, sądowego ustalenia ojcostwa.

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Dziecko urodzone w małżeństwie a dwuczłonowe nazwisko

Jeżeli istnieje domniemanie, iż dziecko pochodzi od męża matki, to powinno ono nosić nazwisko, będące nazwiskiem obojga małżonków. Co w sytuacji, gdy małżonkowie posiadają różne nazwiska? Wówczas w oświadczeniu dokonują wyboru nazwiska dziecka. Oświadczenie takie składa się jednocześnie z oświadczeniem o nazwiskach, które będą nosili małżonkowie.

Dla dziecka można wybrać:

  • nazwisko jednego z małżonków;
  • nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca (o kolejności poszczególnych członów decydują małżonkowie).

W oświadczeniu, które złożyliśmy przed ślubem zdecydowaliśmy, iż nasze dzieci będą nosiły dwuczłonowe nazwisko. Teraz jednak chcielibyśmy zmienić naszą decyzję. Czy jest to możliwe?

Tak, przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka.

Jeżeli rodzice zawarli małżeństwo po urodzeniu dziecka, również mogą dokonać zmiany jego nazwiska. Warto jednak pamiętać, iż do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, potrzebna jest jego zgoda.

Uznanie ojcostwa a dwuczłonowe nazwisko

W oświadczeniach składanych jednocześnie z uznaniem ojcostwa rodzice wskazują nazwisko dziecka. Podobnie jak w przypadku małżonków, rodzice mogą wybrać dziecku nazwisko, będące nazwiskiem jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca.

Do zmiany nazwiska niepełnoletniego dziecka, które ukończyło trzynaście lat potrzebna jest jego zgoda.

Zarówno w przypadku dziecka urodzonego w małżeństwie, jak i uznania dziecka, skutkiem niezłożenia przez rodziców oświadczeń, dotyczących nazwiska dziecka jest nadanie dziecku nazwiska dwuczłonowego. Składa się ono wówczas z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

Dzieci pochodzące od tych samych rodziców noszą takie samo nazwisko, za wyjątkiem tych sytuacji, gdy do zmiany nazwiska dziecka potrzebna jest jego zgoda.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama