REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwuczłonowe nazwisko dziecka

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
W jakich przypadkach dziecko może nosić dwuczłonowe nazwisko?/Fot. Shutterstock
W jakich przypadkach dziecko może nosić dwuczłonowe nazwisko?/Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z polskim prawem nazwisko dziecka, które powstało z połączenia nazwisk jego rodziców nie może składać się więcej niż z dwóch członów. W jakich przypadkach dziecko może nosić dwuczłonowe nazwisko?

Co do zasady o nazwisku, jakie będzie nosiło dziecko, decydują jego rodzice. W przypadku braku odpowiedniego oświadczenia dziecku zostaje nadane nazwisko dwuczłonowe, składające się nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

REKLAMA

Kodeks rodzinny i opiekuńczy konkretyzuje przepisy, dotyczące nazwisk dzieci w zależności od sytuacji: zawarcia małżeństwa przez rodziców, uznania ojcostwa, sądowego ustalenia ojcostwa.

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Dziecko urodzone w małżeństwie a dwuczłonowe nazwisko

Jeżeli istnieje domniemanie, iż dziecko pochodzi od męża matki, to powinno ono nosić nazwisko, będące nazwiskiem obojga małżonków. Co w sytuacji, gdy małżonkowie posiadają różne nazwiska? Wówczas w oświadczeniu dokonują wyboru nazwiska dziecka. Oświadczenie takie składa się jednocześnie z oświadczeniem o nazwiskach, które będą nosili małżonkowie.

Dla dziecka można wybrać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • nazwisko jednego z małżonków;
 • nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca (o kolejności poszczególnych członów decydują małżonkowie).

W oświadczeniu, które złożyliśmy przed ślubem zdecydowaliśmy, iż nasze dzieci będą nosiły dwuczłonowe nazwisko. Teraz jednak chcielibyśmy zmienić naszą decyzję. Czy jest to możliwe?

Tak, przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka.

Jeżeli rodzice zawarli małżeństwo po urodzeniu dziecka, również mogą dokonać zmiany jego nazwiska. Warto jednak pamiętać, iż do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, potrzebna jest jego zgoda.

Uznanie ojcostwa a dwuczłonowe nazwisko

W oświadczeniach składanych jednocześnie z uznaniem ojcostwa rodzice wskazują nazwisko dziecka. Podobnie jak w przypadku małżonków, rodzice mogą wybrać dziecku nazwisko, będące nazwiskiem jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca.

Do zmiany nazwiska niepełnoletniego dziecka, które ukończyło trzynaście lat potrzebna jest jego zgoda.

Zarówno w przypadku dziecka urodzonego w małżeństwie, jak i uznania dziecka, skutkiem niezłożenia przez rodziców oświadczeń, dotyczących nazwiska dziecka jest nadanie dziecku nazwiska dwuczłonowego. Składa się ono wówczas z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

Dzieci pochodzące od tych samych rodziców noszą takie samo nazwisko, za wyjątkiem tych sytuacji, gdy do zmiany nazwiska dziecka potrzebna jest jego zgoda.

Zmiana nazwiska dziecka po zawarciu nowego małżeństwa

REKLAMA

Moje dziecko nosi nazwisko dwuczłonowe, składające się z nazwisk swoich rodziców. Tak zdecydowaliśmy w oświadczeniu. Niedługo zamierzam poślubić innego mężczyznę i zmienić swoje nazwisko. Czy dziecko również może otrzymać nazwisko mojego przyszłego męża?

Nie, dziecko dziecko mogłoby otrzymać nazwisko swojego ojczyma, gdyby nosiło nazwisko matki. Nie jest dopuszczalne nadanie dziecku nazwiska męża matki (który nie jest jego ojcem), jeżeli nosi ono nazwisko swojego ojca lub nazwisko dwuczłonowe utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Ponadto, do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, potrzebna jest jego zgoda.

W przykładowej sytuacji należałoby zatem najpierw postarać się o zmianę nazwiska dziecka na nazwisko matki.

Podstawa prawna:

Ustawa  z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2017 r., poz. 682)

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  REKLAMA

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  REKLAMA

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

  Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

  REKLAMA