REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroby

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ostrzeżenie WHO: w Europie rośnie zagrożenie najbardziej zaraźliwą ze wszystkich chorób wirusowych. Odra - objawy, powikłania, szczepienia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że W Europie rośnie zagrożenie odrą, najbardziej zakaźną z chorób. W 2023 roku odnotowano niemal 45-krotny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie. Zdaniem WHO ten wskaźnik jest  "alarmujący".

Choroby zawodowe w handlu detalicznym. Co dolega handlowcowi?

Choroby zawodowe w handlu detalicznym – czy sprzedawca to zawód wysokiego ryzyka? Handlowcami nazwiemy nie tylko pracowników sklepów, ale także doradców, którzy oferują klientom zaawansowane usługi. Obie te grupy narażone są na działanie podobnych szkodliwych czynników charakteryzujących pracę w sprzedaży. Jak zadbać o pracownika sprzedaży?

Czy wypłata odszkodowania za chorobę zawodową jest zwolniona od podatku?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania świadczeń wypłaconych z tytułu choroby zawodowej. Interpretacja ta potwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest prawidłowe.

Szkarlatyna - objawy, jak leczyć, powikłania, zapobieganie. 8 razy więcej przypadków niż rok temu

W pierwszej połowie grudnia 2022 r. służby sanitarne zanotowały wzrost zakażeń szkarlatyną. Przypadków jest osiem razy więcej niż w 2021 roku – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

REKLAMA

Spray lub żel do nosa zamiast igły i strzykawki lub tabletki. Nowe metody szczepień i podawania leków

Naukowcy mają dobre wieści dla tych, którzy boją się igieł i nie lubią tabletek. Nowe szczepionki i leki mogą być wkrótce podawane w postaci sprayu czy żelu do nosa. Jednak komfort to nie wszystko - takie preparaty mogą też przynosić lepsze efekty.

Małpia ospa - WHO ogłasza globalny alert. Chorób odzwierzęcych będzie więcej

Światowa Organizacja Zdrowia, po zebraniu komitetu nadzwyczajnego, uznała w zeszłym tygodniu małpią ospę za globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego – pomimo że eksperci WHO nie byli zgodni w ocenie sytuacji. Dlatego dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po raz pierwszy podjął decyzję o wprowadzeniu globalnego alertu mimo braku konsensusu wśród ekspertów zasiadających w komitecie. W Polsce sytuacja jest stabilna, choć – ze względu na doświadczenia związane z COVID-19 – małpia ospa budzi społeczny niepokój. Jak wskazuje dr Aneta Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego, niekoniecznie wywoła ona jednak nową epidemię, ponieważ nie rozprzestrzenia się tak łatwo jak SARS-CoV-2. Pewne jest jednak, że w nadchodzących latach takich chorób odzwierzęcych będzie się pojawiać coraz więcej.

WHO: małpią ospę da się powstrzymać

Choć rozprzestrzenianie się małpiej ospy jest czymś niespotykanym, wirusa da się powstrzymać - powiedziała we wtorek 24 maja 2022 r. Sylvie Briand, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. globalnych zagrożeń chorobami zakaźnymi). Według danych WHO poza Afryką - gdzie zwykle odnotowuje się zakażenia wirusem - potwierdzono dotąd 131 przypadków małpiej ospy.

Czy kawa jest zdrowa? Lekarze zalecają 3 do 5 filiżanek dziennie. Jakim chorobom zapobiega kawa?

Wokół kawy przez lata narosło wiele mitów. Część z nich jest wyniesiona jeszcze z czasów PRL-u, kiedy kawa często towarzyszyła papierosom i podejrzewano, że może nawet wywoływać wrzody żołądka. Jednak wieloletnie badania naukowe wykazały, że kawa ma wręcz prozdrowotne właściwości, a regularne, umiarkowane picie kawy wspiera profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych. Trzy–pięć filiżanek dziennie powoduje, że spada m.in. ryzyko zachorowania na cukrzycę, niektóre nowotwory czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Dlatego kawę określa się dziś mianem „wschodzącej gwiazdy profilaktyki” i porównuje do zażywanej profilaktycznie aspiryny.

REKLAMA

Jak zrobić stracha na gołębie?

Istnieje kilka prostych wskazówek na odstraszenie gołębi z balkonu. W sytuacji, gdy ptaki te upodobały sobie Waszą posiadłość, trzeba podjąć skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla obu stron kroki. Godnym polecenia pomysłem jest przygotowanie stracha na gołębie.

REKLAMA