REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Choroby zawodowe w handlu detalicznym. Co dolega handlowcowi?

Dziennikarka medyczno-prawna
sprzedawca sklep zakupy handel
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Choroby zawodowe w handlu detalicznym – czy sprzedawca to zawód wysokiego ryzyka? Handlowcami nazwiemy nie tylko pracowników sklepów, ale także doradców, którzy oferują klientom zaawansowane usługi. Obie te grupy narażone są na działanie podobnych szkodliwych czynników charakteryzujących pracę w sprzedaży. Jak zadbać o pracownika sprzedaży?

Handel jest ważnym sektorem gospodarki narodowej. W tej branży, w Polce pracuje 3,6 mln osób, czyli 26 proc. ogółu pracujących. Niemal dwie trzecie pracowników handlu stanowią kobiety. Sektor oferuje wiele miejsc pracy dla osób młodych, dopiero wchodzących na rynek pracy, w tym dla osób o niższych kwalifikacjach.

REKLAMA

Sprzedawca to zawód należący do grupy zawodów usługowych. Obciążenie pracownika zatrudnionego na stanowisku sprzedawcy w handlu detalicznym uwarunkowane jest branżą sklepu, zakresem wykonywanych czynności oraz warunków pracy i wielkości jednostki handlowej. 

Ważne

Jak pokazują badania – pracownicy sprzedaży należą do grup zawodowych najczęściej zmieniających pracę. W opinii ekspertów, duży stres na co dzień prowadzi do wypalenia zawodowego. Nie tylko na to jednak uskarżają się handlowcy. 

Praca w handlu jest pracą nieprzewidywalną 

Bez wątpienia praca w handlu jest pracą nieprzewidywalną, w której oczekuje się od pracownika nie tylko szybkich reakcji, ale także wysokiego poziomu kompetencji, do których należy: asertywność i umiejętność przekonywania. 

Pracujący w handlu często są rozliczani z końcowego efektu współpracy z klientem (muszą zrealizować cele postawione sobie przez przedsiębiorstwo dla satysfakcjonującego obrotu w firmie). To duży stres dla pracownika, który może skutkować problemami zdrowotnymi, związanymi zarówno ze sferą fizyczną (m.in. choroby układu krążenia) oraz psychiczną (m.in. wypalenie zawodowe, depresja). 

Co dolega pracownikowi sprzedaży 

Najczęstszymi przypadłościami, na jakie uskarżają się sprzedawcy to: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Choroby zakaźne – sprzedawca jest w pierwszej linii kontaktu z klientem, co naraża go na zapadanie, na wirusowe choroby zakaźne. Poprzez bezpośredni kontakt z pieniędzmi, a także kartami kredytowymi – narażony jest na choroby bakteryjne. 
  • Choroby układu krążenia – sprzedawca wiele godzin spędza w pozycji stojącej lub siedzącej. Nie jest to bez znaczenia na układ sercowo-naczyniowy organizmu, który pozbawiony odpowiedniej dawki ruchu zaczyna niedomagać. Pojawiają się obrzęki, skurcze nóg i żylaki. 

Długotrwałe narażenie na stres, powoduje kłopoty z ciśnieniem. Wielu handlowców odreagowuje stres poprzez używki, narażając się na rozwój miażdżycy bądź choroby niedokrwiennej serca. 

  • Zwyrodnienia kręgosłupa – dźwiganie, podawanie klientom produktów i związana z tym powtarzalność ruchów, a także praca w wymuszonej pozycji – prowadzi do obciążenia układu kostno-szkieletowego (najbardziej odcinek lędźwiowy kręgosłupa). 
  • Obciążenia psychiczne – kontakt z klientami, odpowiedzialność związana z rozliczaniem się z dziennego utargu – mogą trwale osłabić stan psychiczny pracownika, doprowadzając do wypalenia zawodowego. 

Choroby zawodowe – zespół cieśni nadgarstka

Sprzedawca jest narażony na chorobę zawodową, jaką jest zespół cieśni nadgarstka. Rozwój schorzenia to pokłosie powtarzalności ruchów, m. in. w trakcie rozkładania towaru na półkach. 

REKLAMA

Zespół cieśni nadgarstka pojawia się wskutek długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy, leżący między więzadłami a kośćmi nadgarstka. Ucisk na włókna nerwu prowadzi do zburzenia ich odżywiania, pojawia się obrzęk a z nim takie dolegliwości jak: ból, kłucie, uczucie drętwienia bądź mrowienia w okolicy nadgarstka oraz palców. Zaburzenia lub brak czucia w palcach bądź też całej dłoni, osłabienie siły chwytu. 

Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą poważną. Pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków. W skrajnych przypadkach schorzenie wymaga przeprowadzenia operacji, a następnie długiej rehabilitacji. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej od wystąpienia pierwszych objawów. 

Opieka zdrowotna dla sprzedawcy 

W opiece zdrowotnej sprzedawcy podstawą jest zapewnienie przez pracodawcę możliwości weryfikacji stanu zdrowia, a także pomoc w zmianie niezdrowych nawyków. Jeżeli pracodawca chce mieć zdrowy i długoletni stażem personel, powinien dążyć do tego, aby jak najwcześniejszej wykrywać choroby u pracowników. 

Pracodawca powinien zadbać o badania profilaktyczne swoich pracowników, połączone z konsultacjami lekarskimi. Konsultacje ze specjalistą pomogą przełożyć wyniki badań na działania poprawiające stan zdrowia.

Znajomość zagrożeń oraz chorób zawodowych na stanowisku sprzedawcy jest podstawą wyboru najodpowiedniejszego rodzaju ubezpieczenia pracowników. 

Nie bez znaczenia pozostają odpowiednie szkolenia BHP pracowników handlowych. Niedostosowanie programu szkoleń BHP do problematyki zagrożeń charakterystycznych, na przykład dla danego sklepu, spowoduje, że ich treść będzie niedopasowana do wymogów firmy, a co za tym idzie – wzrośnie prawdopodobieństwo niepodjęcia odpowiedniego działania w celu ograniczenia narażenia na czynniki mogące powodować zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników. 

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA