REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy, Opieka nad dzieckiem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mobbing a staffing

Mobbing a staffing - czym są i czym różnią się od siebie wskazane pojęcia?

Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

REKLAMA

Kontrola pracy zdalnej nawet bez zgody pracownika

Kontrola pracy zdalnej będzie mogła odbyć się nawet bez zgody pracownika - tak mówią nowe przepisy. Co na to eksperci?

Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje każdemu pracownikowi. Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy, a kiedy zawsze może to zrobić? Jak odwołać się do sądu pracy?

Lokalne centra pracy zdalnej - czym są?

Lokalne centra pracy zdalnej zakłada Polski Ład. Czym właściwie są? Jakie będą nowe zasady udzielania pracy zdalnej zawarte w Kodeksie pracy?

REKLAMA

Data kodeksowej pracy zdalnej wciąż nieznana

Resort rozwoju i pracy przedstawił rządowy projekt zmiany kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej. Nadal jednak nie wiemy, kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie.

Wypowiedzenie zmieniające a czasowe powierzenie innej pracy

Wypowiedzenie zmieniające z art. 42 Kodeksu pracy pozwala na zmianę warunków umowy o pracę. Czy jest wymagane w przypadku czasowego powierzenia innej pracy?

Plan urlopów a termin wykorzystania urlopu

Plan urlopów - czy jest obowiązkowy? Kodeks pracy określa kto i kiedy go ustala. Czy trzeba udzielić urlopu w terminie określonym w planie? Kiedy można przesunąć termin urlopu? Czy pracodawca zawsze musi zaakceptować wniosek o urlop?

Pracodawca zbada trzeźwość pracownika - zmiany

Pracodawca zbada trzeźwość pracownika - będą nowe przepisy pozwalający pracodawcy na kontrolę stanu trzeźwości pracowników. Jakie zmiany wejdą w życie?

Polityka neutralności w miejscu pracy – jak wprowadzić

Wprowadzenie polityki neutralności w zakładzie pracy jest kwestią szczególnie delikatną, bo dotyczyć może dość emocjonalnych aspektów życia pracownika, jak światopogląd, religia, czy preferencje polityczne. Eksperci radzą, by do czasu ukształtowania się w tym zakresie poglądów nauki prawa pracy czy orzecznictwa sądów, pracodawcy działali w tym kierunku ze szczególną przezornością i taktem.

Praca zdalna jako polecenie pracodawcy

Praca zdalna a polecenie pracodawcy - przepisy nowego Kodeksu pracy przyznają pracodawcy możliwość wysłania pracownika na pracę zdalną. Kiedy?

Szczepienie na COVID-19 a wypowiedzenie umowy o pracę

Szczepienie na COVID-19 a wypowiedzenie umowy o pracę. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień w zakładzie pracy daje pracownikom prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy lub dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu ewentualnych odczynów poszczepiennych. – Nie ma także regulacji, która umożliwiałaby uzyskanie od pracownika informacji, czy jest zaszczepiony. Pracodawca może jednak motywować pracowników do szczepień i stosować system zachęt dla tych, którzy się na to zdecydują – wyjaśnia Kajetan Bartosiak, partner w kancelarii Baran Książek Bigaj.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - założenia projektu ustawy

Początkowo praca zdalna była uregulowana bardzo wąsko. Ustawodawca później doregulował tą kwestię. Jednak mnożące się w tym zakresie pytania zarówno pracowników, jak i pracodawców pokazały, że uregulowanie pracy zdalnej w jednym artykule jest niewystarczające.

Kontrola pracy zdalnej przez pracodawcę i PIP - aktualny stan prawny i nowelizacja kodeksu pracy

Kontrola pracy zdalnej. Według aktualnie obowiązujących przepisów pracodawca ani Państwowa Inspekcja Pracy nie mają podstawy prawnej, by kontrolować pracownika zdalnego w jego mieszkaniu - chyba, że pracownik wyrazi na to zgodę. Zdaniem PIP stanowi to dużą przeszkodę przy badaniu wypadków związanych z pracą zdalną, jak również przy ocenie przestrzegania warunków bhp. Regulacja prawna pracy zdalnej powinna właściwie wyważyć prawo pracownika do ochrony jego prywatności oraz uprawnienie pracodawcy do kontroli wykonywania pracy przez pracownika - napisała Iwona Michałek - sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, w odpowiedzi na interpelację poselską. Jak reguluje kontrolę pracownika w miejscu pracy zdalnej, a także zasady BHP pracy zdalnej projekt nowelizacji Kodeksu pracy z 18 maja 2021 r.?

Ekwiwalent pieniężny - praca zdalna

Ekwiwalent pieniężny - praca zdalna w projekcie zmian w Kodeksie pracy przewiduje zapłatę za koszty energii i dostęp do sieci.

12 dni pracy zdalnej w roku na wniosek pracownika

12 dni pracy zdalnej w roku przewidują nowe przepisy Kodeksu pracy. Praca zdalna będzie udzielana na wniosek pracownika. Od kiedy?

Praca zdalna w Kodeksie pracy - kiedy nowe przepisy?

Praca zdalna w Kodeksie pracy - rozpoczynają się konsultacje nowych przepisów. Kiedy zaczną obowiązywać?

Rodzinny kapitał opiekuńczy w 2022 roku

Rodzinny kapitał opiekuńczy w 2022 roku? O planach dotyczących wprowadzenia nowego świadczenia mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Polski Ład: gospodarka, biznes, budownictwo

Polski Ład: gospodarka, biznes, budownictwo. Nowa Polityka Przemysłowa Polski i polityka eksportowa, Tarcza Prawna i ustawa o fundacji rodzinnej, reforma planowania przestrzennego i instytucji rynku pracy, praca zdalna i cyfryzacja procedur inwestycyjno-budowlanych - to najważniejsze inicjatywy, związane z rozwojem polskiej gospodarki, za które w ramach Polskiego Ładu odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

Badanie trzeźwości pracownika - zmiany w kodeksie pracy

Badanie trzeźwości pracownika. W kodeksie pracy pojawią się przepisy pozwalające pracodawcy na wprowadzenie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracowników (a także innych osób - np. zleceniobiorców) lub kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu w ich organizmach. Nowe przepisy określą także zasady przeprowadzania takich kontroli. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. W III kwartale 2021 roku projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu.

Praca zdalna - przepisy prawne

Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

Praca zdalna - nowelizacja kodeksu pracy

Praca zdalna. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje nowelizację kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej. Rada Ministrów ma przyjąć ten projekt w III kwartale 2021 roku. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane najważniejsze zmiany, które ma przynieść ta nowelizacja.

Urlopy rodzicielskie 2022 - ważne zmiany

Urlopy rodzicielskie w 2022 r. czekają ważne zmiany. Urlop rodzicielski dla ojca będą określać nowe zasady. Polska musi dostosować Kodeks pracy do unijnej dyrektywy work-life balance.

Kodeks pracy 2021 a praca zdalna - zmiany

Kodeks pracy w 2021 r. czekają zmiany. Znajdzie się w nim praca zdalna. Co się zmieni?

Powołanie, wybór, mianowanie jako podstawa zatrudnienia

Powołanie, wybór i mianowanie to podstawy zatrudnienia z Kodeksu pracy. Wszystkie skutkują nawiązaniem stosunku pracy. Kogo zatrudnia się na podstawie powołania, wyboru i mianowania?

Kiedy można odebrać dzień wolny za sobotę 1 maja?

Dzień wolny za 1 maja 2021 r. Podczas zbliżającego się weekendu majowego po raz pierwszy w tym roku święto wolne od pracy wypadnie w sobotę. W związku z tym pracownicy mogą odebrać dodatkowy dzień wolny.

„Babcia plus” nowym świadczeniem dla dziadków?

„Babcia plus” to potoczna nazwa nowej formy wsparcia, której wprowadzenie rozważa rząd. Na czym miałby polegać taki program?

Instamatka w czasie pandemii - jak godzi życie z pracą?

Instamatka w czasie pandemii - badanie, które pokazuje jak godzi życie prywatne z pracą. Jakie są największe problemy? Co kobiety sądzą na temat pracy zdalnej i elastycznych godzinach pracy?

Zatrudnianie „alimenciarzy” – zmiany w 2021 r.

Przepisy o karach za nielegalne zatrudnianie „alimenciarzy” od połowy 2021 r. mają zostać doprecyzowane. Co się zmieni?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla służb mundurowych

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla służb mundurowych - czy uprzywilejowani rodzice mają wybór między zasiłkiem a opieką w przedszkolu?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla zatrudnionych w oświacie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - czy przysługuje rodzicom zatrudnionym w oświacie? Czy muszą skorzystać z opieki zapewnionej przez przedszkola i żłobki? Co z urlopem wypoczynkowym?- stanowisko GIP.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 18 kwietnia 2021 - zmiany

Zasiłek opiekuńczy - do kiedy? W związku z otwarciem żłobków i przedszkoli nastąpią zmiany w wypłacie zasiłku opiekuńczego. Będzie on przysługiwał tylko do 18 kwietnia 2021 r.

Czas pracy kierowcy w nocy - zasady, kary

Czas pracy kierowcy w nocy. U pracownika biurowego, czas pracy jest co do zasady stały, a jego harmonogram można nazwać niemalże monotonnym. Inaczej jest w przypadku czasu pracy kierowcy zawodowego, gdzie mamy do czynienia z wieloma zmiennymi. Doba kierowcy może rozpocząć się o dowolnej godzinie, a sama praca trwać dłużej niż etatowe 8 godzin. Mało tego – może on również pracować w porze nocnej. Jakie są zasady pracy kierowcy w porze nocnej? Czym praca w nocy tak naprawdę jest, jakie obowiązują kary za przekroczenie 10 godzin?

Rozliczanie prania odzieży roboczej przez pracowników – ryczałt, ekwiwalent, składki ZUS i podatki

Pranie odzieży roboczej przez pracowników. Przepisy prawa zapewniają pracodawcom margines swobody w realizacji obowiązku wynagrodzenia pracowników za pranie odzieży roboczej. W rezultacie, na rynku funkcjonują różne rozwiązania, których zastosowanie uzależnione jest od konkretnej sytuacji firmy. Zasady dokonywania rozliczeń określa się co do zasady w regulaminach pracy.

Wniosek o zorganizowanie opieki w przedszkolu mimo obostrzeń

Wniosek o zorganizowanie opieki w przedszkolu mimo rządowych zakazów - od 27 marca 2021 r. przedszkola są zamknięte. Chyba że rodzic złoży do dyrektora wniosek o zorganizowanie zajęć na terenie placówki.

Aneks do umowy o pracę - co można zmienić?

Aneks do umowy o pracę - co można zmienić? Czy przedmiotem aneksu może być zmiana wynagrodzenia lub etatu pracownika? Czego nie można zmienić za pomocą aneksu?

Zamknięte przedszkola a dzieci przedszkolanki - co na to prawo?

Zamknięte przedszkola - czy dzieci przedszkolanki mogą przychodzić do placówki? Co na to prawo? Istnieje bowiem obowiązek zapewnienia opieki przez przedszkola dzieciom medyków i służb porządkowych. A co z dziećmi osób pracujących w przedszkolach?

Praca zdalna w Kodeksie pracy - projekt

Praca zdalna będzie uregulowana w Kodeksie pracy. Jaką definicję pracy zdalnej zakłada projekt? Co należy zawrzeć w porozumieniu lub regulaminie pracy? Jakie koszty pracy zdalnej leżą po stronie pracodawcy? Czy pracodawca może kontrolować pracę zdalną? Kto odpowiada za bhp?

Praca zdalna w kodeksie pracy – założenia projektu nowelizacji

Praca zdalna. 25 marca 2021 r. w odpowiedzi na interpelację poselską, Iwona Michałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii przedstawiła główne założenia obecnej wersji projektu nowelizacji kodeksu pracy, na mocy której w kodeksie tym zostaną uregulowane zasady pracy zdalnej.

Urlop okolicznościowy 2021

Urlop okolicznościowy 2021 - ślub, urodzenie dziecka, śmierć bliskiej osoby. Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy? Jak złożyć wniosek? Pobierz wzór. Kiedy urlop okolicznościowy przepada?

Czy pracownik w wieku przedemerytalnym na umowie na czas określony korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem?

Umowa na czas określony a ochrona przedemerytalna. Pracownik przed przejściem na emeryturę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego objęty jest szczególną ochroną stosunku pracy. Dzięki tej zasadzie, pracodawca nie może wypowiedzieć zawartej z pracownikiem umowy o pracę w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez pracownika. Czy ochrona ta zależna jest od długości trwania zawartej umowy o pracę? Czy istnieją wyjątki, które pozwalają na zakończenie stosunku pracy z pracownikiem w tym okresie?

Czy pracownik może odmówić prania odzieży roboczej?

Pranie odzieży roboczej. Firma nie posiada zakładowej pralni, dlatego poleciła pracownikom pranie odzieży roboczej we własnym zakresie. Pracownik odmawia twierdząc, że pranie odzieży roboczej to obowiązek pracodawcy. Czy pracownik ma racje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 28 marca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w marcu 2021 - na jakich zasadach przysługuje? Rząd przedłużył prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 marca. Rozwiązanie to ułatwi pracującym rodzicom opiekę nad dziećmi, w sytuacji gdy żłobek, przedszkole, czy szkoła są zamknięte albo, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki nad dziećmi z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - marzec 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 28 marca 2021 r. Do kiedy będzie ponownie przedłużony w związku z lockdownem? Przysługuje na opiekę nad dziećmi do lat 8 oraz dziećmi niepełnosprawnymi nawet do 24 lat.

Czy pracownik ma prawo do części premii gdy zrealizuje część celu premiowego?

Pracodawca wprowadził świadczenie premiowe, którego wysokość uzależniona jest od przychodów wynikających ze sprzedaży generowanej przez pracownika. Jednym z warunków premiowych jest pozostawanie pracownika w zatrudnieniu przez okres 5 lat. Pracownik, który rozwiązał umowę po upływie 4 lat i wniósł o wypłatę premii za ten okres. Pracodawca odmówił, podkreślając, że pracownik nie zrealizował niezbędnego warunku premiowego tj. pozostawania w zatrudnieniu przez okres 5 lat, stąd premia jest nienależna w całości.

Wynagrodzenie cudzoziemca a zamknięcie firmy z powodu epidemii - pracownik, zleceniobiorca

Wynagrodzenie pracownika a zamknięcie firmy. Czy w przypadku zamknięcia firmy na mocy przepisów ograniczających prowadzenie działalności gospodarczej w okresie epidemii COVID-19, wskutek czego nie było możliwe powierzenie pracy cudzoziemcowi w wymiarze czasu pracy lub liczbie godzin określonej w oświadczeniu, zezwoleniu na pracę lub zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę, należy wypłacić cudzoziemcowi wynagrodzenie tylko za faktycznie przepracowane godziny, czy również za czas nieprzepracowany z powodu zamknięcia firmy? Prezentujemy wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy w tym zakresie dotyczące pracowników i zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (np. zleceniobiorców).

REKLAMA