REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Komornik, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak opodatkować najem?

Z początkiem 2010 roku została wprowadzona korzystna zmiana dla podatników, która wprowadza m.in. 8,5-proc. stawkę ryczałtu od przychodów z najmu bez żadnych limitów.

Czy warto kupić nieruchomość za granicą?

Zazwyczaj rentowność inwestycji zawiera się w przedziale 3 –7% w skali roku, co przewyższa stopę zwrotu możliwą do uzyskania z dostępnych obecnie lokat. Z uwagi na powyższe, bez wątpienia zakup nieruchomości za granicą jest korzystny.

Ograniczenia związane z zawarciem umowy najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego pomimo wielu zalet – niesie za sobą ograniczenia. Ograniczenia te związane są przede wszystkim z czasem zawarcia umowy najmu.

Zadatek nie zastępuje odszkodowania

Dokonując kupna nieruchomości warto się zabezpieczyć. Taką możliwość przewiduje kodeks cywilny w postaci zadatku, który może uchronić nas przed tym, że właściciel nieruchomości wycofa się z umowy i odmówi jej sprzedania.

REKLAMA

Formy prawne najmu okazjonalnego

Na początku sierpnia 2009 r. został przyjęty projekt – zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw – który wprowadza do ustawy „o ochronie praw lokatorów” instytucję najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego.

Gmina ustala podatek od nieruchomości

Gminne organy podatkowe, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, mają obowiązek wydania osobom fizycznym decyzję ustalającą podatek od nieruchomości za konkretny rok.

Od 2010 roku obowiązuje jedna stawka dla najmu

Od 2010 r. obowiązuje jedna niższa stawka ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów z najmu w wysokości 8, 5 procent. To istotna zmiana dla wszystkich osób, które czerpią zyski z wynajmu mieszkań.

Spłata kredytu mieszkaniowego a utrata pracy

Straciłeś pracę, a masz do spłacenia kredyt mieszkaniowy? Jego spłatę ułatwi ci przyjęty przez rząd projekt ustawy. Projekt dotyczy pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

REKLAMA

Pomoc dla bezrobotnych w spłacie kredytów mieszkaniowych

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma służyć bezrobotnym w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Jednakże podstawowym warunkiem otrzymania tejże pomocy będzie zarejestrowanie się bezrobotnych w urzędzie pracy i uzyskanie dla nich prawa do zasiłku.

Kiedy nabywana nieruchomość może być obciążona prawem pierwokupu?

Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości ważne jest dokładne zbadanie jej stanu prawnego. Jednym z aspektów, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez kupującego, jest ustalenie, czy nabywana nieruchomość nie jest obciążona prawem pierwokupu.

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach projektu Nowa Księga Wieczysta udostępniło powszechny i bezpłatny dostęp do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej.

Najem zwrotny dla przedsiębiorców

Instytucja najmu zwrotnego jest obecnie dogodnym rozwiązaniem, które dla kupującego może stanowić pewnego rodzaju narzędzie inwestycyjne, natomiast dla sprzedającego jedną z form zadłużania się w celu sfinansowania planów rozwojowych.

Kto ma szansę na mieszkanie społeczne

Powstanie nowych form budownictwa mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach zaproponowano w projekcie do nowej ustawy o społecznym zasobie mieszkań czynszowych i społecznych grupach mieszkaniowych.

Podział lokalu pozbawia ulgi meldunkowej

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, musi być zameldowany w zbywanym lokalu przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Jednak podział nieruchomości na dwa mieszkania, a następnie ich sprzedaż uniemożliwia skorzystanie z ulgi.

Od 2011 r. ruszy wykup mieszkań w TBS-ach

Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że już w pierwszym kwartale 2011 r. najemcy mieszkań w TBS-ach będą mogli wykupić je na własność. Skorzystają na tym nie tylko lokatorzy, ale również gminy i deweloperzy. Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży będą w dużej części przeznaczone na poprawę stanu technicznego lokali.

Jakie świadczenia może zająć komornik?

Musisz wiedzieć, że w postępowaniu egzekucyjnym obowiązek wskazania składników majątku dłużnika spoczywa na wierzycielu. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (np. orzeczenie SN z 25 kwietnia 1955 r., IV CZ 72/55, OSN 1956, nr III, poz. 69) wskazanie we wniosku o wszczęcie egzekucji tylko rodzaju egzekucji bez określenia jej sposobu nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 797 kodeksu postępowania cywilnego („kpc”). W praktyce oznacza to, że komornik nie podejmie egzekucji ze składników majątku dłużnika, które nie zostały wskazane we wspomnianym wniosku.

Prawa i obowiązki stron umowy o roboty budowlane

Każdy proces budowlany cechuje się dużą złożonością. Wynika to między innymi z roli jaką pełni inwestor. To on odpowiedzialny jest za sprawy organizacyjne jak i podpisywanie umów gwarantujących właściwą realizację zadań.

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej

Licytacja komornicza może być dobry sposobem na dużo tańszy zakup nieruchomości. Cena wywoławcza może wynosić 3/4, a nawet 2/3 wartości nieruchomości. Należy jednak upewnić się, że dłużnik, którego lokal jest licytowany, nie podpisał z osobą trzecią umowy najmu lub dzierżawy.

Placówki zdrowotne zapłacą mniejszy podatek od nieruchomości

Każdy właściciel, posiadacz lub użytkownik wieczysty gruntu, budynku lub budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej zobowiązany jest do zapłaty podatku od nieruchomości. W przypadku działalności związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych mamy do czynienia ze stawką preferencyjną, czyli obniżoną, wynoszącą 4,16 zł/m² powierzchni użytkowej.

Księga wieczysta online bije rekordy

Od 16 czerwca 2010 r. każdy ma możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online. Do 2 lipca 2010 r. uczyniło to ponad 800 tysięcy osób.

Jak napisać prawidłowo pozew o eksmisję

Właściciel – wynajmujący lokal najemcy, który od kilku miesięcy zalega z zapłatą czynszu –ma prawo żądać od niego opuszczenia i opróżnienia lokalu wraz ze wszystkimi rzeczami (eksmisja).

Już jest możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online

Od 16 czerwca 2010 r. możliwy jest bezpłatny i nieograniczony dostęp przez internet do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej. Jak ważna jest ta zmiana wiedzą z pewnością ci wszyscy, którzy dotychczas stracili dużo czasu czekając w kolejkach w sądzie chcąc sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości.

Wzrost liczby nowych hoteli w Polsce

W Polsce powstaje coraz więcej hoteli. Fakt ten cieszy przede wszystkim producentów mebli czy sprzętu RTV i AGD. Na polski rynek wkraczają także przedsiębiorcy z zagranicy a inwestycja w hotel to ich zdaniem może przynieść wiele korzyści.

Wynajmujący nie zawsze jest zabezpieczony

Od stycznia 2010 r. właściciele lokali mieszkalnych mogą oddawać je do używania najemcy, na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Nowe przepisy mają przede wszystkim dać większą ochronę właścicielom mieszkań. Aby mogli oni z niej skorzystać muszą najpierw spełnić kilka podstawowych warunków.

Apartamenty w kurortach zagranicznych tanieją

Do niedawna zakup nieruchomości za granicą był postrzegany jako nieosiągalny luksus. Jak się okazuje w wielu krajach europejskich ceny apartamentów są porównywalne, a nawet niższe od tych, które obowiązują w dużych miastach i atrakcyjnych kurortach nad polskim morzem.

Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne, od kwot które wyegzekwuje od dłużnika. Są to stałe opłaty w wysokości od 8% do 15% w zależności od zastosowanego środka (sposobu) egzekucyjnego. Jeżeli komornik nic nie wyegzekwuje od dłużnika, wówczas nie pobiera żadnej opłaty, która uzależniona jest od jego efektywnej pracy i jego skuteczności.

Opłata egzekucyjna przy egzekucji należności pieniężnych

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne od wyegzekwowanych należności. W przypadku egzekucji należności pieniężnych opłata egzekucyjna – opłata stosunkowa wynosi od 8% do 15% kwoty wyegzekwowanej przez komornika.

Mieszkanie źródłem dochodu na stare lata

Odwrócony kredyt hipoteczny jest rodzajem umowy kredytu hipotecznego adresowanym do osób starszych posiadających prawo własności nieruchomości lub inne określone prawo do nieruchomości, np. prawo wieczystego użytkowania czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Niewątpliwą zaletą tej instytucji jest to, że kredytobiorca otrzymuje od instytucji kredytowej wypłaty, których nie będzie zobowiązany spłacić.

Eksmisja przy najmie okazjonalnym

Od niedawna osoba wynajmująca mieszkanie, któranie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej (najem okazjonalny)- może korzystać z uproszczonej metody eksmisji najemcy po wygaśnięciu umowy- wymaga to jednak pewnych przygotowań.

Pełnomocnictwo u notariusza

Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą pełnomocnictwa, powinno być ono sporządzone w takiej formie, jaka jest wymagana od umowy, którą w imieniu mocodawcy zawiera pełnomocnik. W przypadku zakupu nieruchomości, pełnomocnictwo powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego.

Wiarygodność dewelopera można zweryfikować w banku

Sprawdzenie wiarygodności dewelopera jest jedną z najważniejszych czynność, jaką powinna wykonać osoba zainteresowana kupnem mieszkania. Oprócz weryfikacji danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym, warto również zajrzeć na listy wiarygodnych deweloperów, które prowadzą niektóre banki.

Lokal w TBS-ie będzie można wykupić

Sejmowa komisja „Przyjazne Państwo” przygotowała projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, który zakłada, że najemca lokalu w towarzystwach budownictwa społecznego (TBS) będzie mógł stać się jego właścicielem, po spłacie wszystkich kosztów budowy.

Powrót do domu po powodzi

Powrót do domu, który został zalany przez powódź wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie ocenić stanu konstrukcji budynku czy uszkodzeń instalacji elektrycznych i gazowych. Groźne dla człowieka są również bakterie pozostałe po nadejściu powodzi. Aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia czy też kolejnych strat ważne jest właściwe postępowanie w usuwaniu skutków powodzi.

Nie będzie prywatyzacji ksiąg wieczystych

Część środowisk prawniczych postuluje prywatyzacje wydziałów ksiąg wieczystych. W ten sposób skróciłaby się czas oczekiwania na wpis. Ministerstwo Sprawiedliwości jest jednak sceptyczne wobec tego pomysłu.

Osuszanie budynków po powodzi

Osuszanie budynku po jego zalaniu podczas powodzi wcale nie jest proste. Zanim przystąpimy do osuszania budynku należy dokonać rzetelnej oceny sytuacji.

Zmiana dostawcy energii bez opłat

Dnia 11 marca 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, której celem jest wdrożenie przepisów prawnych Unii Europejskiej , dotyczących działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych, a także przepisów w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej.

Zmiana podnoszenia opłat czynszowych w TBS-ach

Nowelizacja ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego dotyczy m.in. sposobu ustanawiania czynszów w budynkach należących do towarzystw budownictwa społecznego. Ich mieszkańcy będą mogli zaskarżać zarządzone podwyżki czynszów bezpośrednio na drodze sądowej.

Cel postępowania zabezpieczającego

Celem prowadzenia postępowania zabezpieczającego jest zabezpieczenie interesów strony, która prowadzi lub zamierza prowadzić postępowania sądowe przeciwko określonemu podmiotowi (osobie fizycznej lub prawnej), aby nie okazało się, że mimo uzyskania korzystnego wyroku w sprawie, wykonanie tego wyroku nie będzie możliwe lub będzie znacznie utrudnione.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę - cz. 2

Egzekucja z wynagrodzenia nie ustaje po zmianie pracy przez dłużnika. W przypadku rozwiązania umowy o pracę, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek uiścić w świadectwie pracy wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia.

Komornicy nie będą już zajmować zasiłków

Komornik Sądowy nie może zajmować zasiłków przyznawanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Taka kontrowersyjna praktyka miała miejsce wcześniej, ale wprowadzenie zmian w prawie powinno jej zapobiec.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – cz. 1

Prowadzenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika. Oznacza to, że właściwy jest komornik wg miejsca zamieszkania dłużnika.

Zakup działek poniżej 5 ha bez pierwokupu Agencji

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, zgodnie z którą przy sprzedaży gruntów rolnych poniżej 5 ha nie będzie trzeba zawierać dwóch umów notarialnych. Proponowane zmiany znacznie skrócą proces realizacji transakcji oraz obniżą jej koszty.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Wyroki Sądowe, a także inne orzeczenia Sądu (postanowienia, ugody, nakazy zapłaty) wykonywane i egzekwowane są przez komorników sądowych tj. komorników działających przy określonym sądzie rejonowym. Powyższe odróżnić należy od egzekucji administracyjnej prowadzonej np. przez komorników skarbowych, którzy mają za zadanie egzekwować np. podatki i opłaty.

Czy wierzyciel ma prawo wyboru komornika?

Wyroki Sądowe, a także inne orzeczenia Sądu (postanowienia, ugody, nakazy zapłaty) egzekwowane są przez komorników sądowych tj. komorników działających przy określonym sądzie rejonowym. W określonych sytuacjach wierzyciel może dokonać samodzielnego wyboru komornika.

Nabycie nieruchomości zajętej przez komornika

Niedawno nabyłem na rynku wtórnym lokal mieszkalny za kwotę 400.000,00 zł. Jak się szybko okazało, osoba sprzedająca przedmiotowe mieszkanie nie poinformowała mnie, że Komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne z w/w lokalu, zaś w niedługim czasie planowana jest jego licytacja. Czy Komornik może nadal prowadzić egzekucję z mojego już mieszkania, czy może powinien ją umorzyć? Póki co Komornik odmawia umorzenia egzekucji z przedmiotowego mieszkania.

Kupno nieruchomości na licytacji komorniczej a eksmisja dłużnika

Zamierzam kupić mieszkanie (nieruchomość) na licytacji przeprowadzonej przez Komornika. Chciałby uzyskać odpowiedź, czy na takie nabycie nieruchomości tj. na licytacji komorniczej, potrzebna jest zgoda mojej żony. Ponadto nie wiem, jak będzie wyglądała kwestia eksmisji osób mieszkających w lokalu, który zamierza kupić.

Wyłączenia spod egzekucji ruchomości rolnika

Prowadzę gospodarstwo rolne i mam spore długi. Obawiam się, że niedługo wierzyciele skierują sprawy do Sądu, a następnie do Komornika. Nie wiem co się stanie, gdy zjawi się u mnie Komornik i zajmie dorobek całego mojego życia, a zwłaszcza przedmioty służące mi do prowadzenie mojego gospodarstwa.

Wyłączenia spod egzekucji ruchomości

Kilka dni temu zjawił się u mnie Komornik Sądowy, przeszukał dokładnie całe moje mieszkanie - dom, a ponieważ nic szczególnie cennego nie znalazł, dokonał zajęcia licznych ruchomości znajdujących się w mieszkaniu m. in. biżuterii, telewizora, pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowej, łóżek, pościeli, a nawet węgla przeznaczonego do ogrzania zimą domu. Czy postępowanie Komornika było prawidłowe?

Powództwo przeciwegzekucyjne a spłacony dług

Kilka lat temu miałem duże problemy finansowe, ostatecznie wierzyciele wystąpili przeciwko mnie na drogę sądową, a następnie cześć z nich skierowała sprawy do Komornika. Egzekucje były w pełni skuteczne, jednakże obecnie jeden z wierzycieli, który nie prowadził sprawy u Komornika, a któremu spłaciłem cały dług z pominięciem Komornika, ponownie domaga się spłaty tego samego długu.

Odszkodowanie za zalane mieszkanie

Wielu z nas miało okazję się przekonać, jak duże szkody mogą powstać w wyniku zalania mieszkania. Najczęściej sprawcą jest sąsiad z górnego piętra, ale zdarzają się przypadki w których odpowiedzialność ponosi spółdzielnia, wspólnota bądź przedsiębiorstwo dostarczające ciepło do mieszkania. Jak w takiej sytuacji poszkodowany może uzyskać rekompensatę za powstałe straty?

REKLAMA