reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zakup działek poniżej 5 ha bez pierwokupu Agencji

Zakup działek poniżej 5 ha bez pierwokupu Agencji

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, zgodnie z którą przy sprzedaży gruntów rolnych poniżej 5 ha nie będzie trzeba zawierać dwóch umów notarialnych. Proponowane zmiany znacznie skrócą proces realizacji transakcji oraz obniżą jej koszty.

Do tej pory Agencja Nieruchomości Rolnych miała prawo pierwokupu gruntów rolnych. Oznaczało to, że osoba chcąca nabyć działkę musiała zawierać dwie umowy. Pierwsza dotyczyła sprzedaży warunkowej, a druga przenosiła własność.

Nowe przepisy znoszą przysługujące Agencji Nieruchomości Rolnych prawo pierwokupu gruntów o powierzchni poniżej 5 ha. Dzięki temu proces sprzedaży skróci się nawet o 30 dni. Agencja ma bowiem tyle czasu na złożenie swojego stanowiska w sprawie pierwokupu. Sprzedający i kupujący będą mogli od razu zawrzeć umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego i w związku z tym tylko raz będą zmuszeni pokryć jej koszty.

Nowe przepisy przede wszystkim przyniosą korzyści rolnikom, którzy nie będą już mieli problemów z nabyciem gruntów. Uproszczone procedury obejmą większą część działek rolnych. Z danych Agencji Nieruchomości Rolnych wynika, że nawet 96 % transakcji dotyczy nieruchomości o powierzchni poniżej 5 ha.

Projekt nowelizacji ustawy został przyjęty przez Sejm i teraz trafi do Senatu. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zobacz również serwis: Najem

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama