reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Pełnomocnictwo u notariusza

Pełnomocnictwo u notariusza

Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą pełnomocnictwa, powinno być ono sporządzone w takiej formie, jaka jest wymagana od umowy, którą w imieniu mocodawcy zawiera pełnomocnik. W przypadku zakupu nieruchomości, pełnomocnictwo powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 99 Kodeksu cywilnego jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.

Tym samym forma pełnomocnictwa do dokonania poszczególnej czynności jest zależna od formy samej czynności. Tak będzie w przypadku sprzedaży nieruchomości. Jak stanowi art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Takie same zasady dotyczą umowy przenoszącej własność nieruchomości.

Tym samym, jeżeli kupujący lub sprzedający zamierzają zawrzeć umowę za pośrednictwem pełnomocnika, wtedy też konieczne będzie sporządzenie umocowania w formie aktu notarialnego.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Akt notarialny

Sporządzenie przez notariusza pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego będzie wymagało przede wszystkim stwierdzenia tożsamości osób biorących udział w czynności notarialnej (art. 85 Prawo o notariacie). Oznacza to, że mocodawca powinien stawić się u notariusza z dowodem osobistym.

Oprócz tego konieczne będzie również wskazanie danych osoby, której chcemy udzielić pełnomocnictwa (imię i nazwisko, imiona rodziców, adres zameldowania, PESEL, numer dowodu osobistego).

Zobacz również serwis: Akt notarialny

Wypis tak udzielonego pełnomocnictwa przekazuje się pełnomocnikowi, który się nim legitymuje w urzędach, wobec osób i u notariusza w sytuacjach, gdy nas reprezentuje.

Wypis tego pełnomocnictwa wraz z wypisem aktu notarialnego umowy będzie też podstawą dla sądu wydziału ksiąg wieczystych do dokonania wpisów w księdze wieczystej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama