reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Księga wieczysta online bije rekordy

Księga wieczysta online bije rekordy

Od 16 czerwca 2010 r. każdy ma możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online. Do 2 lipca 2010 r. uczyniło to ponad 800 tysięcy osób.


Ogromne zainteresowanie jakim cieszy się uruchomiona przez nas usługa pokazuje jak ważne i potrzebne było to rozwiązanie – mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski. – To jedno z wielu działań Ministerstwa Sprawiedliwości mające na celu ułatwienie obywatelom dostępu do szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości, a także jeden z etapów swoistej rewolucji informatycznej jaką konsekwentnie w wymiarze sprawiedliwości przeprowadzamy – dodaje Minister.

Możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet budzi ogromne zainteresowanie już od pierwszego dnia uruchomienia tej usługi. W pierwszym dniu funkcjonowania systemu swoje księgi obejrzało on-line 102 363 osoby.

Możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet to ułatwienie, które odczuwa i z którego korzystać może wiele tysięcy osób dziennie. Do tej pory mogli to robić tylko ci, którzy udali się do sądu. Do tej pory codziennie, łącznie we wszystkich sądach prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym, przeglądanych było ok. 20 tys. ksiąg wieczystych, czyli kilkakrotnie mniej niż po uruchomieniu możliwości przeglądania przez Internet.

– Jedyne możliwe do 16 czerwca rozwiązanie, czyli przeglądanie ksiąg wieczystych w sądzie było dla wielu zbyt uciążliwe ze względu na. choćby konieczność udania się do sądu, poczekania w kolejce itd. Cieszę się, że podjęte przez nas działania z jednej strony ułatwiły życie obywatelom, a z drugiej – odciążyły pracowników sądów. To duży sukces – mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Tworząc publiczny, bezpłatny, powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej wyszliśmy naprzeciw zapotrzebowaniom społecznym – dodaje.

Przeglądanie ksiąg wieczystych, znajdujących się w Centralnej Bazie Danych, możliwe jest przez Internet, po podaniu numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej.

Zobacz: Jak przeglądać księgę wieczystą online

Treść księgi wieczystej znajdującej się w Centralnej Bazie Danych można przeglądać wraz ze wzmiankami dokonanymi przez sąd.

Swobodny dostęp do możliwości przeglądania ksiąg wieczystych istotnie zwiększa bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami.

Nawet w chwili podpisywania umowy zakupu nieruchomości, możliwe jest sprawdzenie treści jej księgi wieczystej.

Jest to kolejny krok, po udostępnieniu przez Internet podstawowych informacji o podmiotach znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowych, do zapewnienia faktycznej jawności rejestrów sądowych prowadzonych w resorcie sprawiedliwości.

Jak przejrzeć księgę przez Internet

Jest to możliwe poprzez stronę główną Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl bądź przez stronę http://ekw.ms.gov.pl:

Moduł Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych

Link dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

W zakładce: Rejestry i ewidencje, Nowa Księga Wieczysta

Umożliwia wszystkim osobom fizycznym i prawnym zapoznanie się z treścią księgi wieczystej poprzez sieć publiczną internet, po podaniu pełnego numeru księgi.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

laptop
laptop

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy179.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama