reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Odszkodowanie za zalane mieszkanie

Odszkodowanie za zalane mieszkanie

Wielu z nas miało okazję się przekonać, jak duże szkody mogą powstać w wyniku zalania mieszkania. Najczęściej sprawcą jest sąsiad z górnego piętra, ale zdarzają się przypadki w których odpowiedzialność ponosi spółdzielnia, wspólnota bądź przedsiębiorstwo dostarczające ciepło do mieszkania. Jak w takiej sytuacji poszkodowany może uzyskać rekompensatę za powstałe straty?

Wina i rozmiar szkody

W pierwszej kolejności należy ustalić, kto jest sprawcą zalania oraz określić zakres powstałej szkody. W tym celu sporządza się wykaz zniszczonych rzeczy tj. mebli, dywanów, sprzętu RTV. Aby niczego nie pominąć warto skorzystać z porady specjalisty np. rzeczoznawcy lub wykonawcy, który określi jakie prace remontowe powinny być wykonane w zalanym lokalu.

Zawiadomienie

Następnie należy zawiadomić o zalaniu sprawcę szkody, spółdzielnię mieszkaniową bądź wspólnotę. Ważne jest również, aby poinformować ich, czy posiadamy polisę. Przedstawiciel spółdzielni lub sprawca powinni obejrzeć zalane mieszkanie i sporządzić protokół, w którym zostaną dokładnie opisane szkody.

Polisa

W przypadku gdy poszkodowany ubezpieczył mieszkanie sytuacja jest prosta - wystarczy, że zwróci się do ubezpieczyciela, który wypłaci mu odszkodowanie przynajmniej na pokrycie części strat.
Jeśli mieszkanie sprawcy jest ubezpieczone, wówczas należy zwrócić się do niego, aby podał swojego ubezpieczyciela i numer polisy. Następnie zawiadamiamy tego ubezpieczyciela o zalaniu mieszkania. Zostaje sporządzony protokół, w którym powinny być dokładnie wyszczególnione wszystkie powstałe szkody, ponieważ od tego będzie zależała wysokość odszkodowania.

Odszkodowanie od sprawcy

Poszkodowany, który nie wykupił polisy może dochodzić roszczeń bezpośrednio od sprawcy zalania. W tym celu należy wystosować do niego odpowiednie pismo z wezwaniem do zapłaty listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Gdy sprawca mimo licznych wezwań nie zwróci pieniędzy, wówczas istnieje możliwość skierowania sprawy do właściwego miejscowo sądu I instancji.

Pozew o odszkodowanie

W pozwie trzeba przede wszystkim wskazać kwotę, która pokryje wydatki na wyremontowanie zalanego mieszkania i pozwoli na wyrównanie innych szkód. Wszelkie wydatki powinny być udokumentowane.

Warto wiedzieć, że nie można domagać się zapłaty za wykonane przez siebie roboty.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu cywilnego naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.
Kwota odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zobacz również serwis: Najem

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama