REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by nabyć nieruchomość?

Przez nabycie nieruchomości należy rozumieć nabycie prawa własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego. Zasadniczym warunkiem uzyskania zezwolenia przez cudzoziemca jest brak jakiegokolwiek sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej.

Jak sporządzić wniosek o nabycie przez cudzoziemca udziałów w spółce – z siedzibą na terenie Polski?

Zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych wymaga – nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej a także inna czynność prawna dotycząca udziałów lub akcji – jeśli spółka będąca właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanie się spółką komandytową.

Czy cudzoziemiec może wystąpić o ponowne wydanie zezwolenia?

Jeżeli cudzoziemiec w drodze decyzji administracyjnej nie uzyskał korzystnego rozstrzygnięcia sprawy – nie uzyskał zezwolenia na nabycie nieruchomości – może sporządzić wniosek o ponowne rozpatrzenie jego sprawy.

Kiedy cudzoziemiec jest zwolniony z uzyskania promesy?

Istnieje wiele wyjątków, na mocy których cudzoziemiec nie jest zobowiązany uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości. Uregulowania te nie dotyczą jednak przypadku, jeżeli dana nieruchomość jest usytuowana w strefie nadgranicznej albo nabywana jest nieruchomość rolna – której powierzchnia nie przekracza 1 ha.

REKLAMA

Czy cudzoziemiec może ubiegać się o promesę?

Jeżeli cudzoziemiec chce nabyć nieruchomość zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia. Promesa wydawana jest w drodze decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw administracyjnych.

Kiedy może nastąpić wydanie lokalu

Sam fakt wydania lokalu jest związany przede wszystkim ze stanem technicznym lokalu mieszkalnego oraz wszelkimi wadami. W razie istnienia jakichkolwiek wad należy zgłosić je od razu przed formalnym obiorem lokalu, ponieważ po tym fakcie nie można żądać naprawienia ewentualnych wad.

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Orientacja w kwestii opodatkowania przychodu lub dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przysparza podatnikom problemów. W zależności od tego kiedy została nabyta lub wybudowana nieruchomość istnieją różne tryby obliczania podatku, jak również różne sposoby unikania płacenia PIT od takiej transakcji. Zawsze jednak po upływie 5 lat od końca roku w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy nieruchomość jej sprzedaż jest wolna od PIT.

Jakie informacje z księgi wieczystej znajdziemy w sieci?


Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło internetowy dostęp do ksiąg wieczystych. Dzięki temu uzyskaliśmy dostęp do 12 mln z 18,8 mln istniejących ksiąg wieczystych.

REKLAMA

Jak stworzyć bezpieczną umowę przedwstępną z deweloperem?

Jakie zapisy powinna zawierać odpowiednia umowa przedwstępna zakupu mieszkania? Zasady ustalania ceny, harmonogram płatności, warunki odbioru lokalu oraz okoliczności, w jakich kupujący może odstąpić od zawarcia umowy ostatecznej - to tylko niektóre z cech dobrej umowy przedwstępnej.

Czy 16-latek dostanie kredyt mieszkaniowy?

Minimalny wiek na uzyskanie kredytu mieszkaniowego to 18 lub 21 lat. Limit wiekowy ograniczający uzyskanie kredytu można obejść przez wykup ubezpieczenia na życie lub włączenie do wniosku dodatkowego kredytobiorcy.

Co powinno znajdować się w umowie o wynajem mieszkania?


Umowa najmu powinna zabezpieczać najemce jak i właściciela mieszkania. Pierwszy może stracić dach nad głową drugo zaś czas i pieniądze.

Ogłoszenia o sprzedaży mieszkania - jak nie dać się oszukać?


By podnieść atrakcyjność swojego lokalu sprzedający używają wielu sztuczek. Zawyżony metraż, szybki dojazd do centrum… to informacje, które musimy koniecznie zweryfikować przed zakupem lokalu.

Jak skorzystać z rękojmi i gwarancji na mieszkanie?


Jeśli zdarzy się, że mimo sprawdzenia dokładnie mieszkania podczas jego oficjalnego odbioru, po kilku miesiącach wyjdą na jaw jego ukryte wady, możemy skorzystać z gwarancji lub rękojmi. Jak to zrobić?

Grudzień był gorącym miesiącem na rynku nieruchomości


Specjaliści zaobserwowali w grudniu wzmożony ruch na rynku nieruchomości. Nie oznacza on jednak wzrostu liczby nabywców. A osoby chcące wynająć lub sprzedać nieruchomość są bardziej skłonni do negocjacji i udzielania upustów.

Jak zabezpieczyć swoje prawa w umowie z deweloperem?

Gdy znajdziemy inwestycję w trakcie realizacji i chcemy w niej kupić mieszkanie, warto dobrze przeanalizować umowę z deweloperem. Musimy też pamiętać, że aby najlepiej się zabezpieczyć warto zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego i dokonać wpisu roszczeń do księgi wieczystej dla zabudowywanej nieruchomości.

Co zawiera umowa o wybudowanie lokalu mieszkalnego

Do powstania spółdzielczego prawa do lokalu potrzebne są dwie umowy. Do tych umów należą – umowa, na mocy której następuje stworzenie lokalu oraz umowa, na podstawie której powstają na lokalu prawa – które nabywa spółdzielca.

Które osiedla są przyjazne dzieciom?


Rodzice są gotowi dać swoim pociechom wszystko co najlepsze. Przy wyborze lokalizacji mieszkania pomyślmy, co będzie też dobre dla naszych dzieci.

Gdzie kupić mieszkanie: na rynku wtórnym czy pierwotnym?


Decyzja zapadła. Kupujemy mieszkanie. Jednak zanim wybierzemy nowe M zastanówmy się czy wybierzemy lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego?

W jakich dzielnicach Polacy chcą mieszkać?


Dzielnica w której chcemy mieszkać może nas skutecznie zniechęcić ceną, za to inna, mniej porządana przez nabywce może nagle stać się doskonałym wyborem i zyskać w oczach potencjalnego kupca. Jakie dzielnice są najatrakcyjniesze?

Co jest istotne dla kupującego mieszkanie?


Nabywcy przy poszukiwaniu przyszłego lokum mają ściśle określone kryteria. Umieją określić lokalizacje mieszkania, liczbę pokoi i powierzchnie i wreszcie jaka ma być cena mieszkania.

Na co zwracają uwagę poszukujący mieszkania?


Na co zwracamy uwagę przy wyborze mieszkania? Cena, liczba pokoi, metraż oraz lokalizacja - to podstawowe czynniki wpływające na zakup mieszkania. Ale to nie wszystko. Specjaliści opowiadają na co jeszcze zwracają uwagę kupujący.

Jak sporządzić wniosek o pozwolenie na użytkowanie?

Aby móc przystąpić do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie dołącza się istotne informacje na temat danych technicznych tj. powierzchnia całkowita, zabudowy, użytkowa.

Czy należy zgłosić zamiar zmiany sposobu użytkowania?

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Istotne jest to, aby w zgłoszeniu zamieścić informację o dotychczasowym sposobie użytkowania obiektu budowlanego.

Jakie postanowienia powinny zostać zawarte w umowie użyczenia lokalu mieszkalnego?

Na mocy umowy użyczenia – użyczający zobowiązuje się bezpłatnie użyczyć biorącemu - przez czas oznaczony lub nieoznaczony – przedmiot użyczenia (czyli każdą rzecz oznaczoną co do tożsamości albo co do gatunku nadająca się do używania).

Jakie elementy powinno zawierać oświadczenie o zrzeczeniu się użytkowania nieruchomości?

Oświadczenie o zrzeczeniu się użytkowania nieruchomości powinno zawierać istotne elementy niezbędne do prawidłowego dokonania tejże czynności. Sam fakt zrzeczenia się ograniczonego prawa rzeczowego tzn. użytkowania nieruchomości – oznacza wyzbycie się dokonania tejże czynności przez osobę do tego uprawnioną. Na skutek zrzeczenia się użytkowania nieruchomości – prawo to wygasa.

Zawieranie umów w obrocie nieruchomościami przez pełnomocnika

Pełnomocnictwo oznacza umocowanie do działania w cudzym imieniu oraz na jego rzecz. Istnieją różne rodzaje pełnomocnictw tj. pełnomocnictwo ogólne – upoważnienie do dokonywania wszystkich czynności prawnych; pełnomocnictwo szczegółowe – upoważnienie do określonych działań oraz pełnomocnictwo rodzajowe – upoważnienie do pewnych określonych czynności.

Czy kierownik budowy musi zgłosić oświadczenie o zakończeniu inwestycji?

Kierownik budowy nadzorujący nad całym przebiegiem procesu budowlanego jest obowiązany do złożenia oświadczenia właściwemu organowi o zakończeniu inwestycji. Jednakże do oświadczenia musi on dołączyć zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

W jakim celu sporządza się oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, aby uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, rozbudowę, rozbiórkę, nadbudowę, odbudowę obiektów budowlanych – należy złożyć liczne wymagane do tego dokumenty. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest jednym z niezbędnym elementów do tego by uzyskać pozwolenie na budowę, rozbudowę, rozbiórkę, nadbudowę, odbudowę obiektów budowlanych.

Warunki konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę

Jeżeli złożony wniosek przez inwestora o pozwolenie na budowę zawiera wszystkie dokumenty tj. projekt budowlany, decyzje, pozwolenia, uzgodnienia wymagane przepisami szczegółowymi oraz spełnia on wymagania określone przez przepisy prawa budowlanego – inwestor uzyska zarówno potwierdzenie projektu budowlanego, jaki i uzyska pozwolenia na budowę.

Niezbędne informacje przy sprzedaży nieruchomości

Właściciel, który zamierza sprzedać nieruchomość musi liczyć się z kosztami związanymi z jej sprzedażą. Do kosztów sprzedaży nieruchomości należą: koszty związane z pośrednictwem, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy, koszty sporządzenia aktu notarialnego, wpis do księgi wieczystej, inne dodatkowe opłaty.

Kto może kierować budową?

Pracami budowlanymi mogą kierować osoby posiadające właściwe uprawnienia budowlane. Na inwestorze spoczywa obowiązek pozyskania od kierownika budowy stosownego oświadczenia o przyjęciu przez niego obowiązków kierowania nad całym procesem budowlanym.

Jak prawidłowo sporządzić wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości

Jesteś posiadaczem nieruchomości od 30 lat na podstawie pisemnej umowy z właścicielem nieruchomości – bez zachowania wymaganej formy szczególnej aktu notarialnego. Czy na tej podstawie możesz złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości?

Jak prawidłowo sporządzić umowę przedwstępną sprzedaży prawa do nieruchomości?

Ważność istnienia umowy przedwstępnej zależy przede wszystkim od określenia kluczowych postanowień umowy przyrzeczonej, jak i terminu jej zawarcia. W obrocie nieruchomościami umowa przedwstępna spełnia istotną funkcję, gdyż na jej podstawie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości – umowy przyrzeczonej.

Krok po kroku: jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?


Sprawdzenie wiarygodności potencjalnego najemcy, z którym zamierzamy podpisać umowę najmu jest tylko pozornie łatwe. Nigdy nie będziesz mieć 100 proc. pewności, że osoba, która będzie wynajmować Twoje mieszkanie lub dom będzie terminowym płatnikiem czynszu i będzie wykorzystywać lokal na cele zgodne z umową stosując się do zasad porządku domowego.

Czy umowa o zniesienie współwłasności powinna zostać sporządzona przed notariuszem?

Każdy ze współwłaścicieli ma prawo żądać zniesienia współwłasności. Jeżeli pomiędzy współwłaścicielami istnieje zgoda, co do zniesienia współwłasności nieruchomości – można dokonać tę czynność poprzez zwarcie umowy. Umowa ta może być zawarta w dowolnej formie, jednakże istnieje wyjątek – jeżeli przedmiotem zniesienia współwłasności jest nieruchomość. W tym przypadku należy zachować formę aktu notarialnego.

W jaki sposób należy sporządzić wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego osobą prawną

Jeżeli osoba prawna posiada siedzibę za granicą, zaś dokonuje czynności prawnej w zakresie swojego przedsiębiorstwa to zdolność jej podlega prawu państwa, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa. Fakt nabycia nieruchomości oznacza nabycie prawa własności nieruchomości albo prawa użytkowania wieczystego.

Na co należy zwrócić uwagę zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości jest uregulowana w przepisach Kodeksu Cywilnego. Zarówno umowa o dokonanie wyceny nieruchomości, jak i sporządzenie operatu szacunkowego stanowi szczególny rodzaj umowy o dzieło.

Jak prawidłowo zawrzeć umowę o wykonanie operatu szacunkowego

W celu podjęcia dalszej współpracy osoba zamawiająca z rzeczoznawcą majątkowym może podpisać umowę o wykonanie aktualizacji operatu szacunkowego. Aktualizacja wyceny oznacza wykonywanie czynności rzeczoznawcy majątkowego w stosunku do operatu szacunkowego – przez tego samego rzeczoznawcę.

Jak należy sporządzić wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego osobą fizyczną?

Osobę fizyczną można uznać za cudzoziemca, jeżeli nie posiada ona polskiego obywatelstwa. Fakt nabycia nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca wymaga zezwolenia, które zostaje wydane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w drodze decyzji administracyjnej.

Kluczowe postanowienia umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska ma charakter umowy zobowiązującej. Oznacza to, iż właściciel gruntu podpisując umowę z osobą trzecią zobowiązuje się do wybudowania na tymże gruncie budynku mieszkalnego – a po zakończeniu budowy – do dokonania przeniesienia własności lokalu na rzecz strony umowy.

Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

Na rynku nieruchomości najszybciej uda nam się sprzedać mieszkanie dwupokojowe. Cała transakcja trwa około 3 miesięcy. Co innego, gdy chcemy sprzedać kawalerkę lub mieszkanie czteropokojowe. Okres sprzedaży może się wówczas przeciągnąć nawet do 5 miesięcy.

Czego najbardziej potrzebujemy w okolicy naszego mieszkania?

Czego najbardziej potrzebujemy w okolicy naszego mieszkania? Najczęściej zwracamy uwagę na dostęp do komunikacji miejskiej i szybki dojazd do centrum. Co jeszcze bierzemy pd uwagę, kupując mieszkanie?

Jak sporządzić wniosek o pozwolenie na rozbiórkę

Sporządzenie samego wniosku o pozwolenie na rozbiórkę jest stosunkowo proste. Jednakże w przypadku rozbiórki czasochłonne jest zdobycie licznych dokumentów, które wnioskodawca musi dołączyć do wniosku.

Jak wynajmujemy i kupujemy mieszkania?

Jak wynajmujemy i kupujemy mieszkania? Szukając mieszkania pod wynajem, zwracamy głównie uwagę na lokale w centrum miasta. Z kolei przy zakupie nieruchomości najbardziej pożądane są dzielnice oddalone od centrum.

Gdzie najtaniej można wynająć pokój?

Najtaniej pokój wynajmiemy w domu. Z kolei jeżeli chcemy zminimalizować koszty najmu przy mieszkaniu w pojedynkę, warto rozejrzeć się za mieszkaniem, które możemy wynająć z kilkoma osobami.

Deweloperzy po cichu obniżają ceny

Mimo ostatnich podwyżek VAT-u i zapowiedzi kolejnych deweloperzy wciąż nęcą klientów różnego rodzaju promocjami. Gdyby spojrzeć prawdzie w oczy te różnego rodzaju dodatki i bonusy są jedynie sposobem na sprytne ukrycie obniżki ceny.

Kiedy można rozpocząć prace budowlane

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. W tym celu należy wypełnić wniosek o pozwolenie na prace budowlane, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Reguła ta dotyczy zarówno budowy, jak i rozbudowy, rozbiórki, nadbudowy, odbudowy budynków.

Czy należy dokonać zgłoszenia budowy obiektu - niewymagającego pozwolenia na budowę

W celu rozpoczęcia budowy obiektu – niewymagającego pozwolenia na budowę – należy dokonać zgłoszenia przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Do robót budowlanych można przystąpić – w terminie 30 dni – jeżeli od momentu doręczenia zgłoszenia organ właściwy nie sprzeciwi się zezwoleniu na budowę, jednakże nie później niż po upływie 2 lat.

Czy inwestor powinien zawiadomić właściwy organ o zmianach uczestników procesu budowlanego

Jeżeli inwestor zamierza dokonać zmian w uczestnikach procesu budowlanego musi bezzwłocznie powiadomić o tymże fakcie właściwy organ. W tym celu musi on sporządzić zawiadomienie o zmianach uczestników procesu budowlanego, które musi złożyć do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Czy inwestor powinien sporządzić zawiadomienie o rozpoczęciu inwestycji

Inwestor po uzyskaniu pozwolenia na budowę musi w ciągu dwóch lat przystąpić do realizacji robót budowlanych. W tym celu musi on zawiadomić, co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem inwestycji właściwy organ oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością budowy z projektem.

REKLAMA