REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Najem okazjonalny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dobre wiadomości w strefie euro

Ożywienie w gospodarce strefy euro jest kontynuowane, ale trzeba pamiętać, że pozytywne tendencje zaznaczyły się w niej później niż w innych częściach świata. Z kolei rekordowo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA sprzyja zainteresowaniu ich refinansowaniem.

Fundusze nieruchomości - wyniki w sierpniu 2010

W sierpniu na prowadzenie wybił się fundusz BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej, który zarobił ponad 4%, gdy większość podmiotów traciła. Należy jednak zauważyć, iż w skali tego roku wszystkie fundusze nieruchomości wychodzą na plus.

Rynek nieruchomości w USA wciąż w dołku

Załamanie na amerykańskim rynku nieruchomości trwa, co potwierdziły lipcowe wydatki budowlane, więc gospodarka z tej sfery nie może liczyć na wsparcie. Jednakże dobre dane o wzroście PKB na świecie w II kwartale neutralizują wpływ obaw o spowolnienie gospodarcze.

Jakie mieszkania są najbardziej rozchwytywane

Polacy chętniej kupują mieszkania niewymagające odnowienia czy przebudowy, do których można wprowadzić się od zaraz. Wyjątkiem jest Łódź, gdzie mieszkania do remontu uważane są za intratną inwestycję, co przekłada się na ich dwukrotnie większą sprzedaż niż średnio w największych miastach.

REKLAMA

Na amerykańskiej giełdzie nastroje wciąż pesymistyczne

Brak reakcji amerykańskiej giełdy na dobre wiadomości gospodarcze jest wyrazem jej słabości i podtrzymuje obawy o przyszłą koniunkturę na rynku akcji. Z kolei wysokim odczytom wskaźnika PMI dla Polski sprzyja wciąż niska baza porównawcza z 2009 r.

Jakie drobne kłamsta zawierają ogłoszenia sprzedaży mieszkań

Zawyżony metraż, upiększony opis okolicy lub zaniżony czas przejazdu do centrum – to tylko nieliczne przykłady nieprawdziwych informacji, które można znaleźć w ofertach sprzedaży. Sprzedający mieszkania chcą w ten sposób podnieść atrakcyjność lokali. Dlatego przed zakupem mieszkania należy wszystkie dane dokładnie sprawdzić.

Mieszkania od deweloperów o 1 pokój za duże

Z danych za I półrocze 2010 r. wynika, że nowe mieszkania, oferowane przez deweloperów, były średnio o 16,6 m kw. za duże w porównaniu do średniej powierzchni preferowanej przez kupujących. W uproszczeniu można przyjąć, że lokale posiadały o jeden pokój za dużo w stosunku do potrzeb klientów.

W USA sytuacja wciąż nie wygląda za dobrze

Ekonomiści oczekują dziś korekty danych o PKB USA w II kwartale do 1,4% z podawanych miesiąc temu 2,5%. Redukują też prognozy na kolejne kwartały. Ponadto już tylko 21% analityków oczekuje wzrostu cen domów w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Tymczasem rosną ceny domów w Kanadzie.

REKLAMA

Słabe wyniki polskich deweloperów

Sprzedaż nowych domów w USA niespodziewanie spadła w lipcu aż o 12,4% w stosunku do czerwca, osiągając roczny poziom 276 tys., najniższy w historii. A co ciekawego u nas? Po wynikach notowanych na GPW deweloperów widać, że rynek mieszkaniowy nie wyszedł jeszcze z dołka. Słabe rezultaty za I półrocze pokazali m.in. liderzy: J.W. Construction i Dom Development.

Koszty utrzymania mieszkania najwyższe w Polsce i Słowacji

Polska jest jednym z najdroższych krajów pod względem kosztów utrzymania domu. Na mieszkanie przeciętna rodzina przeznacza blisko 800 zł miesięcznie, czyli aż 15,8% domowego budżetu. Gorzej mają jedynie Słowacy, gdzie obywatele bardzo dużo wydają m.in. na nośniki energii. Z kolei w Finlandii, na Cyprze czy Hiszpanii koszt utrzymania domu jest trzy, a nawet cztery razy niższy niż w Polsce.

Ile czasu zajmuje sprzedaż mieszkania

47 dni - tyle czasu średnio upływa od wystawienia oferty sprzedaży mieszkania 2-pokojowego do podpisania umowy przedwstępnej. W przypadku kawalerek trwa to blisko dwa razy dłużej. Dodatkowo dwóch pokoi szuka ponad połowa osób zainteresowanych kupnem własnego M.

Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

Zwrot kaucji, którą wpłacił najemca powinien nastąpić w terminie miesiąca od daty opróżnienia lokalu i po potrąceniu należności przysługujących wynajmującemu. Zwrot przysługuje w zwaloryzowanej postaci.

Czy rynek nieruchomości spowoduje recesję w USA

Nie zmieniły się stopy procentowe na Węgrzech i główna z nich nadal wynosi 5,25%. Dziś stóp nie ruszy zapewne także nasza RPP (główna stopa w Polsce wynosi 3,5%). Co jeszcze? W ocenach ekspertów fatalna sytuacja na rynku nieruchomości w USA może wpędzić tamtejszą gospodarkę w ponowną recesję.

Euro traci, a Chiny przeprowadzają stress-testy

Łączony wskaźnik PMI dla przemysłu i usług w strefie euro spadł w sierpniu do 56,1 pkt., z 56,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Warto wspomnieć, iż prognozowano odczyt na poziomie 56,3 pkt. Ponadto jutro w USA pojawią się dane o liczbie sprzedanych w lipcu domów na rynku wtórnym. Rynek oczekuje dużo gorszego odczytu niż poprzednim razem (4,75 mln wobec 5,37 mln w czerwcu).

Ceny mieszkań stabilizują się

Eksperci Home Broker oczekują stabilizacji średniego poziomu cen mieszkań w ujęciu realnym w najbliższych 12 miesiącach. Ich zdaniem w ujęciu nominalnym, ceny mogą podnieść się o 2,8%.

Bez uregulowanego podatku od spadków i darowizn nie sprzedasz nieruchomości

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera wiele nieprzyjemnych z punktu widzenia podatników przepisów (głównie dot. momentu powstania obowiązku podatkowego) - uniemożliwia również w niektórych sytuacjach dokonania czynności w formie aktu notarialnego.

Czy w Norwegii tworzy się bańka na rynku nieruchomości

Ekonomiści oczekują, że inflacja bazowa liczona przez NBP obniży się w lipcu do 1,3%, kontynuując trend obserwowany od początku roku. Z kolei w USA wartość nieruchomości komercyjnych spadła w czerwcu o 4% w stosunku do maja i był to regres największy od niemal roku – wynika z indeksu Moody’s/REAL Commercial Property Price.

Obligacje skarbowe opłacalne... w USA i Niemczech

Niemieckie obligacje 30-letnie były wyceniane wczoraj po raz pierwszy z rentownością poniżej 3%. To oznacza, że są one rekordowo drogie. Tymczasem roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju spadła w lipcu z 14,3% do 10,3%, nieco więcej niż oczekiwano, ale ekonomiści nie wiążą z tym większych zagrożeń.

Zakup mieszkania: w której stolicy Europy jest najtaniej

Chcesz kupić mieszkanie? Zobacz, które stolice w Europie są najtańsze, biorąc pod uwagę relację cen mieszkań do dochodów ludności.

Inwestycje mieszkaniowe w USA spadają

Ekonomiści ostrzegają, że w kolejnych miesiącach dane o produkcji przemysłowej w USA mogą nie być już tak dobre jak ostatnie z lipca. Dodatkowo segment budownictwa jednorodzinnego w USA jest szczególnie słaby. Liczba nowych inwestycji w nim spadła w lipcu do 432 tys. w skali roku, poziomu najniższego od maja zeszłego roku.

Rozczarowujący indeks nastrojów na amerykańskim rynku nieruchomości

Rynki przyniosły nam dobrą i złą wiadomość. Dobrą jest obniżająca się inflacja w Polsce, która sprzyja wzrostowi realnego funduszu płac, co zaś jest korzystne dla przyszłych wydatków konsumpcyjnych. Złą z kolei są pierwsze sierpniowe dane, które niestety potwierdziły słabnięcie koniunktury w amerykańskiej gospodarce.

Kiedy do eksmisji nie potrzeba wyroku sądu?

Wprowadzona w 2010 r. do naszego systemu prawnego instytucja najmu okazjonalnego daje możliwość przeprowadzenia eksmisji bez wyroku. Taką możliwość trzeba sobie jednak zapewnić już przy zawieraniu umowy.

Jak eksmitować lokatora?

Eksmisja lokatora to często droga przez mękę. Zanim pójdziemy do komornika najpierw będziemy musieli uzyskać prawomocny wyrok sądu.

Gdzie wolimy wynająć, a gdzie kupić mieszkanie

Czy wolimy mieszkać w centrum miasta czy na obrzeżach? Z analiz Home Broker wynika, że chętnych nie brakuje w obu miejscach, lecz w pierwszym przypadku chodzi o wynajem, a w drugim o kupno mieszkania. Dane pokazują, iż lokale pod wynajem, znajdujące się w topowej dzielnicy, blisko centrum miasta, są najbardziej preferowane przez osoby poszukujące mieszkań do wynajęcia. Z kolei nabywcy mieszkań chętniej wybierają dzielnice bardziej oddalone od centrum.

Eksmisja lokatorów bez uzyskania wyroku sądowego

Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów całkowicie zmieniła zasady najmu. Właściciele będą mogli eksmitować lokatorów wynajmujących mieszkania bez uzyskania wyroku sądowego. Nowa forma najmu lepiej chroni interes właścicieli.

Wynagrodzenie notariusza za umowę najmu okazjonalnego

Wynagrodzenie notariusza za czynności dokonywane przy składanym przez najemcę lokalu oświadczeniu o poddaniu się egzekucji, wynosić ma nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Powierzchnia mieszkania: sprawdzaj normy pomiaru

Przy kupnie mieszkania sprawdzaj technikę pomiaru jego powierzchni, gdyż przy niekorzystnych normach, cena 2-pokojowego mieszkania może być zawyżona nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rozbieżności w pomiarach mogą dotyczyć np. tynków, ścian wewnętrznych czy skosów.

Umowę najmu okazjonalnego zgłoś do urzędu skarbowego

Dokonanie zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego, umożliwi wynajmującemu mieszkanie prowadzenie eksmisji najemcy zgodnie z nową regulacją. Natomiast lokator zostanie objęty szczególną ochroną prawną.

Załączniki w umowie o najem okazjonalny

Ograniczenia związane z zawarciem umowy najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego pomimo wielu zalet – niesie za sobą ograniczenia. Ograniczenia te związane są przede wszystkim z czasem zawarcia umowy najmu.

Ceny apartamentów znacznie wzrosną od 2011 r.

W 2011 roku ceny apartamentów mogą wzrosnąć o nawet kilkuset tysięcy złotych. Będzie to efekt objęcia podstawową stawką VAT, czyli 23% zamiast obecnie obowiązujących 7%, nadwyżki metrażu wynoszącej ponad 150 m kw. To samo dotyczy usług budowlanych. Czy w takim wypadku deweloperzy zrezygnują z budownictwa luksusowego?

Formy prawne najmu okazjonalnego

Na początku sierpnia 2009 r. został przyjęty projekt – zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw – który wprowadza do ustawy „o ochronie praw lokatorów” instytucję najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego.

Rodzina na Swoim - najciekawsze statystyki

Program rządowych dopłat do kredytów hipotecznych Rodzina na Swoim wciąż budzi wiele emocji. Gdzie udzielono więcej kredytów z dopłatą, a gdzie mniej? Kto zaciąga kredyt w ramach programu i jakie szykują się zmiany? Niedawno Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował statystyki programu. Open Finance wybrał kilka najciekawszych, które przedstawiło poniżej.

Cena mieszkania: zapomnij o negocjacjach?

W wyniku niewielkiego spadku cen ofertowych w 2010 roku przy jednoczesnym wzroście cen transakcyjnych, coraz trudniej negocjować cenę mieszkania. Może to być także sygnał do zbliżenia się oczekiwań kupujących i sprzedających.

Fundusze nieruchomości - wyniki w lipcu 2010

Fundusze lokujące w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości w lipcu odrabiały straty z poprzedniego miesiąca. W efekcie aż o jedną dziesiątą można było pomnożyć kapitał inwestując w najlepszy fundusz.

Zakup mieszkania: jak uniknąć wyższej stawki VAT

Od 2011 roku rząd planuj podwyżkę VAT na nowe mieszkania. Co to oznacza dla kupujących? Z obliczeń Home Broker wynika, że cena 2-pokojowego mieszkania może wzrosnąć średnio o 3600 zł, a 3-pokojowego o 4800 zł. Ponadto możliwe są dalsze podwyżki. Eksperci jednak uspokajają, że wyższej stawki VAT można uniknąć odpowiednio formułując umowę z deweloperem lub po prostu kupując gotowe mieszkanie.

Jak Rekomendacja T wpływa na dostępność kredytów walutowych

Ostateczny termin wprowadzenia rekomendacji T, która ma zmienić oblicze rynku kredytów walutowych, zbliża się wielkimi krokami. W najbliższych dniach co najwyżej 3 banki wprowadzą zmiany w swojej ofercie, aby dostosować się do jej wymogów. Pozostałe banki albo już wymagają przynajmniej 20-proc. wkładu własnego, albo wykupu tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu – wskazują dane Home Broker Doradcy Finansowi. Można więc oczekiwać wzrostu kosztu kredytu.

Od 2010 roku obowiązuje jedna stawka dla najmu

Od 2010 r. obowiązuje jedna niższa stawka ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów z najmu w wysokości 8, 5 procent. To istotna zmiana dla wszystkich osób, które czerpią zyski z wynajmu mieszkań.

Umowa najmu uzależniona od kaucji zabezpieczającej

Umowa najmu okazjonalnego zawarta pomiędzy wynajmującym a właścicielem lokalu może być uzależniona od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej.

Ceny mieszkań używanych nieznacznie spadły

Na początku 2010 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym były nieznacznie wyższe niż obecnie, tj. w lipcu. Największe obniżki zanotowano w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. Jest to efekt presji na ceny, którą wywiera rynek pierwotny.

Wynajem mieszkania dla studenta - gdzie najtaniej

Wakacje to czas, w którym studenci przeglądają oferty wynajmu mieszkań, szukając najbardziej dogodnej lokalizacji, w której będą chcieli spędzić kolejny rok akademicki. Ucieszyć może ich fakt, iż na rynku jest dwukrotnie więcej ofert niż przez rokiem, a same koszty wynajmu spadły w porównaniu do 2009 roku – wynika z danych serwisu szybko.pl. Najbardziej obniżyły się koszty wynajmu kawalerek.

Czy warto kupować mieszkanie do remontu

Czy kupno mieszkania do remontu jest opłacalne? Z danych Home Broker wynika, iż zależy to od miasta, w którym dokonujemy zakupu. Polowanie na okazyjne mieszkania do remontu ma największy sens w Krakowie i we Wrocławiu, a najmniej opłaca się w Warszawie.

Kupno mieszkania u dewelopera: na co zwrócić uwagę przy promocjach?

Sezon letni to sezon przecen i rabatów, również u deweloperów, którzy są skłonni udzielić nawet 20% rabatu na sprzedawane w czasie wakacji nieruchomości. Oferują także dodatkowo samochody, drogie wycieczki zagraniczne lub darmowe miejsce postojowe, wykończenie mieszkania, a nawet jego częściowe wyposażenie. To sposób deweloperów na pozbycie się ostatnich mieszkań albo przyciągnięcie kupujących na wczesnym etapie budowy.

Lepiej wynająć mieszkanie dla studenta czy kupić

Dzieci szybko dorastają i opuszczają rodzinne gniazdo. Nie oznacza to jednak, że budżet domowy rodziców może trochę odsapnąć. Dziecku, które wybiera się na studia do innego miasta, trzeba zapewnić środki na życie, w tym mieszkanie. Często studenci wynajmują pokoje, choć z analizy Expandera wynika, że kupno 3-pokojowego mieszkania dla dziecka-studenta jest bardziej opłacalne niż wynajem, jeśli pozostałe dwa pokoje udostępnimy innym studentom. W przypadku Wrocławia, jeśli rodzice zaciągną kredyt w euro, to przychody z wynajmu 2 pokoi pokryją wysokość raty i dadzą jeszcze 167 zł nadwyżki.

Inwestowanie w nieruchomości - czy to się opłaca

Inwestycja w mieszkania i domy okazała się opłacalną strategią. Zysk w postaci wzrostu ich wartości sprawił, że w ostatnich 5 latach taka forma lokaty kapitału dała dwukrotnie większą stopę zwrotu niż zaobserwowana na relatywnie atrakcyjnych rynkach Ukrainy i Australii. Jednakże wzrost wartości był jedyną pozytywną tendencją. W przypadku czynszów, zysk nie był już tak wysoki, a ryzyko kursowe przeważnie negatywnie wpływało na rentowność.

Rekrutacyjne niespodzianki w branży budowlanej

W czasach spowolnienia gospodarczego słyszymy o zwolnieniach i rosnącym bezrobociu, dlatego każda informacja, że jakaś firma poszukuje pracowników jest dobrą informacją. Jednak życie przynosi nam kolejne paradoksy, również w branży rekrutacyjnej pojawiają się one co jakiś czas.

Gdzie najłatwiej kupić mieszkanie

W Bydgoszczy i Szczecinie jest najkorzystniejsza relacja cen mieszkań do zarobków. Oznacza to, że kupno mieszkania w danych miastach najmniej obciąża domowy budżet ich mieszkańców. Z kolei w najgorszej sytuacji są Krakusi, którzy zarabiają średnio tylko o 11% więcej od Bydgoszczan, a za mieszkania muszą zapłacić prawie dwa razy więcej.

Nowe mieszkania wciąż za duże dla kupujących

Deweloperzy starają się przystosować nowe mieszkania do preferencji kupujących, czego efektem był spadek przeciętnego metrażu mieszkań deweloperskich oddawanych do użytku o ponad 9 m2 w maju br. Mimo to, nowe mieszkania wciąż były średnio o 12,9 m kw. większe od oczekiwań kupujących.

Czy masz obowiązek identyfikacji zagranicznych kontrahentów?

Zagraniczne spółki są obecnie istotna grupą klientów pośredników w obrocie nieruchomościami. Umowy o świadczenie usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami z tymi podmiotami często zawierane są korespondencyjnie. Wspomniane spółki reprezentowana są często przez osoby stale zamieszkałe poza Rzeczpospolitą Polską oraz w związku z tym nie posiadające numeru PESEL. Powstał w związku z tym problem czy od osób reprezentujących zagraniczne spółki powinny być wymagane np. kopie paszportów.

Co z kwalifikacją umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami?

Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. q) ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tj. Dz. U. 2003 r. Nr 153 poz. 1505) wśród instytucji obowiązanych do stosowania ustawy wymienia się także przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA