REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niezdolność do pracy, Niepełnosprawni

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dofinansowanie PFRON na pracownika niepełnosprawnego 2022

Zatrudnienie niepełnosprawnego wiąże się z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON. Jaka jest wysokość dofinansowania dla pracodawców zatrudniających pracownika z niepełnosprawnością w 2022 roku?

Skarga na uchwałę gminy - 940 metrów do przystanku nie pozwala skarżyć gminy przed NSA

Skarga na uchwałę gminy. Osoba niepełnosprawna może skarżyć uchwały Rady Miasta na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, jeżeli wykaże naruszenie swojego interesu prawnego. Z reguły osoby skarżące gminy potrafią wykazać jedynie naruszenie interesu faktycznego. Takim naruszeniem jest odległość 940 metrów do przystanku, które musi przejść osoba niepełnosprawna. Naruszenie to nie daje jednak prawa do sądu.

Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?

Czy pracodawcy w stosunku do osób niepełnosprawnych wykorzystują w pełni możliwości pracy zdalnej? Oto wyniki obserwacji ekspertów Manpower.

Dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły niepublicznej w obowiązku gminy

Gmina ma obowiązek zapewnić niepełnosprawnemu uczniowi transport i opiekę w czasie przewozu do placówki oświatowej. Świadczona przez gminę usługa jest nieodpłatna i nie ma tu znaczenia publiczny charakter placówki. Zatem bezpłatny dowóz musi być zapewniony także do szkoły niepublicznej. Wybór placówki należy wyłącznie do opiekunów dziecka. Ani niepubliczny charakter placówki, ani, w przypadku ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, również odległość od miejsca zamieszkania, nie mają znaczenia - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

REKLAMA

Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Projekt o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami

Prezydencki projekt o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami ma trafić do Sejmu do końca roku.

Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych i refundacja składek

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek na ubezpieczenia społeczne - PFRON udostępnia broszury informacyjne i filmy instruktażowe, które ułatwią skorzystanie ze wsparcia.

Czy pracownik ma prawo wycofać przedłożone wcześniej pracodawcy orzeczenie o swojej niepełnosprawności

Czy pracownik, który przekazał pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim i jest ono wpięte do akt osobowych, może prosić o jego usunięcie?

Kiedy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne składa się w określonym terminie. Kiedy złożyć druk ZUS ZNp-7? Jakie dokumenty dołączyć? Jak złożyć wniosek online na PUE ZUS?

Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2021-2030

Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 została przyjęta przez rząd. Zakłada wzrost aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Jakie zmiany i nowości przewiduje? Ile współczynnik aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym ma wynosić w 2030 r.?

Nowe formy pomocy dla uczniów niepełnosprawnych

Pomoc dla uczniów niepełnosprawnych - Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad nową formułą wsparcia dzieci i ich rodzin. Mają powstać m.in. Centra Dziecka i Rodziny oraz Specjalistyczne Centra Edukacji Włączającej. Czy szkoły specjalne zostaną zlikwidowane?

500 plus dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. - jakie zmiany?

500 plus dla osób niepełnosprawnych z wyższym progiem dochodowym od 1 marca 2021 r. zakłada nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. O ile wrośnie próg wysokości otrzymywanych świadczeń, uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji? Kto obecnie może otrzymać takie wsparcie?

Usuwanie barier architektonicznych dla potrzeb niepełnosprawnych

Usuwanie barier architektonicznych jest niezwykle ważne, ponieważ osoby niepełnosprawne uzależniają swoją aktywności od tego czy mogą swobodnie poruszać się po budynku lub przemieszczać z miejsca na miejsce. Jak powinno być wyposażone dostępne środowisko miejskie? Czy istnieją wytyczne, których zadaniem jest wypośrodkowanie potrzeb osób niepełnosprawnych?

Dofinansowanie wynagrodzeń PFRON 2020-2021

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON zależy od: stopnia niepełnosprawności, wymiaru czasu pracy i typu pracodawcy. Ile wynosi dofinansowanie? Co wlicza się w koszty płac? Jak obliczyć miesięczną kwotę dofinansowania?

Ulga rehabilitacyjna 2022/2023 - ile i co można odliczyć, leki, samochód, adaptacja i wyposażenie mieszkań

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne - mogą odliczyć od dochodu (albo przychodu w przypadku ryczałtowców) przed opodatkowaniem wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w danym roku podatkowym. Jest to tzw. ulga rehabilitacyjna. Jest szereg warunków, które trzeba spełnić, by móc skorzystać z tej ulgi. Czym jest ulga rehabilitacyjna? Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna? Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi? Czy opiekun osoby niepełnosprawnej może skorzystać z ulgi? W jaki sposób odliczyć ulgę rehabilitacyjną? Jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną w rozliczeniu za 2022 rok? Czy zmieniły się zasady ulgi rehabilitacyjnej od 2023 roku?

Warsztaty terapii zajęciowej - zmiany na czas pandemii

Warsztaty terapii zajęciowej prowadzą rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnych. Na czas pandemii wprowadzono ułatwienia dla funkcjonowania WTZ. Ustalenie krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć w WTZ nie zmniejszy wysokości dofinansowania działalności warsztatu. Co jeszcze się zmieniło?

Refundacja składek ZUS i KRUS - poradnik

Refundacja składek ZUS przewidziana jest dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, a refundacja z KRUS dla niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnych domowników. Jaki jest termin składania wniosku Wn-U-G i Wn-U-A? Jak je uzupełnić? Przeczytaj poradnik.

Pobyt w sanatorium a ulga rehabilitacyjna w PIT

Czy wydatki na pobyt w zakładzie uzdrowiskowym (sanatorium) mogą być odliczone w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)? W interpretacjach podatkowych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza tę możliwość ale też zwraca uwagę na konieczność właściwego dokumentowania tych wydatków - najlepiej fakturą wystawioną na podatnika (niepełnosprawnego, czy osobę na której utrzymaniu pozostaje niepełnosprawny), który poniósł wydatki i chce skorzystać z tego odliczenia.

Konkurs MRPiPS na projekty wspierające zatrudnianie niepełnosprawnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza konkurs na projekty wspierające zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Konkurs "Rozwój potencjału zawodowego osób z niepełnosprawnościami" skierowany jest do organizacji pozarządowych i agencji zatrudnienia. Przeznaczono na niego 100 mln zł.

Opieka wytchnieniowa 2020/2021 - wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło program „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością – edycja 2020-2021”. W poprzednich edycjach programu o dofinansowanie ubiegały się gminy i powiaty. Obecnie o wsparcie finansowe mogą wnioskować również organizacje pozarządowe.

Ustalanie wysokości wynagrodzenia chorobowego dla pracownika objętego przestojem na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2019 r. w pełnym wymiarze czasu pracy jest objęty przestojem ekonomicznym na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Jego wynagrodzenie za ten okres zostało obniżone do minimalnej płacy. W lipcu 2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 10 dni. To jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Czy wynagrodzenie chorobowe powinniśmy obliczyć tylko od wynagrodzenia za okres przestoju czy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy?

Dofinansowanie dla niepełnosprawnych uczniów na zakup podręczników oraz materiałów edukacyjnych

Rząd realizuje program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020–2022. Ile wynosi dofinansowanie w roku szkolnym 2020/2021 i kto może z niego skorzystać?

Świadczenie rehabilitacyjne 2020 –  wysokość, wniosek, dokumenty

Świadczenie rehabilitacyjne w 2020 r. przysługuje na dotychczasowych zasadach - po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek ZUS ZNp-7. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w 2020 r.?

Program "Rehabilitacja 25 plus" 2020/2021 - wniosek

Od dnia 22 czerwca 2020 r. rusza nabór wniosków na realizację pilotażowego programu „Rehabilitacja 25 plus” w roku szkolnym 2020/2021. Jak złożyć wniosek o środki finansowe?

Fundusze na programy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami

Rząd przekażę gminom i powiatom fundusze na realizację tegorocznej edycji programów „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” i „Opieka wytchnieniowa” ok. 54 mln zł, czyli prawie 5,5 mln zł więcej niż rok temu.

Czy można wypłacić wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy za ten sam dzień?

Pracownik centrum pomocy społecznej rozpoczął pracę, ale po godzinie źle się poczuł i lekarz udzielił mu zwolnienia lekarskiego na ten sam dzień. Czy za przepracowany czas (tj. godzinę) pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za pracę i za ten sam dzień również wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek? Jak rozliczyć takie wynagrodzenie? - pyta Czytelnik z Łomży.

Zmiana etatu w trakcie choroby a podstawa wymiaru zasiłku

Jeżeli w miesiącu powstania niezdolności do pracy (trwania choroby) lub w okresie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy ( art. 40). Nie jest to średnia z miesięcy poprzedzających miesiąc uzyskania prawa do zasiłku.

Odwołanie komisji lekarskich - co z osobami, które nie dostały orzeczenia o niezdolności do pracy?

Prezes ZUS odpowiada na pytanie, co z osobami, które nie otrzymały orzeczenia o niezdolności do pracy z powodu odwołania komisji lekarskich. Osoby te zostaną w pierwszej kolejności poinformowane o terminach komisji lekarskich, gdy zostaną wznowione.

Tarcza antykryzysowa 2.0 - jakie zmiany wprowadza?

Jakie zmiany wprowadza tarcza antykryzysowa 2.0? Jeszcze mniejsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pożyczki, ułatwiono procedurę uzyskania dofinansowania wynagrodzeń pracowników, poszerzono pomoc finansową. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.

Przedłużenie z mocy prawa orzeczeń o niepełnosprawności z powodu koronawirusa

Przedłużenie z mocy prawa orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności przewiduje specustawa dotycząca koronawirusa. Oznacza to, iż opiekunowie osób z niepełnosprawnością nie zostaną pozbawione prawa do świadczeń z powodu nieuzyskania na czas odpowiednich orzeczeń.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek - koronawirus

PFRON podaje najważniejsze zmiany dotyczące dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy wynikają z tarczy antykryzysowej stanowiącej pomoc publiczną dla przedsiębiorców w okresie epidemii koronawirusa.

Ważność orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji (koronawirus)

W związku z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa przedłuża się ważność orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy obowiązują nowe przepisy? Jaki ma to wpływ na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne?

Kim są osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy?

Osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy to kategoria osób wyodrębnionych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Kim właściwie są te osoby? Na jaką pomoc mogą liczyć?

Programy wsparcia dla niepełnosprawnych - wydłużone terminy składania wniosków

Ze względu na epidemię koronawirusa zostały wydłużone terminy składania wniosków w ramach programów Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych oraz Opieka wytchnieniowa edycja 2020. Pierwotnie termin był do 3 kwietnia 2020 r.

Przedłużenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i 500+ dla niesamodzielnych

Z powodu wystąpienia epidemii koronawirusa ważność orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji zostaje przedłużona. Oznacza to, że osoby pobierające świadczenia związane z niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji, takie jak renta czy 500+ dla niesamodzielnych, również będą wydłużone. Na jaki okres?

500 zł miesięcznie na rehabilitację domową dla osób niepełnosprawnych

Wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które na skutek epidemii nie mogą korzystać z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Program realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kwarantanna - bezpłatne posiłki dla potrzebujących

Jeżeli osoba objęta obowiązkową kwarantanną domową nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, może otrzymać taką pomoc bezpłatnie od gminy. Dotyczy to szczególnie osób starszych, samotnych czy niepełnosprawnych.

Staże zawodowe dla niepełnosprawnych w administracji rządowej 2020

W 2020 r. w administracji rządowej odbywają się staże zawodowe dla osób niepełnosprawnych. Organizowane są w ramach programu "Stabilne zatrudnienie". Staże przewidziane są dla 490 osób. Jakie są warunki uczestnictwa w programie? Jak się zgłosić?

Dofinansowanie z PFRON dla niepełnosprawnych 2020 - skutery i wózki o napędzie elektrycznym

PFRON udzieli osobom niepełnosprawnym dofinansowania do skuterów i wózków o napędzie elektrycznym. W 2020 r. można otrzymać nawet 25 000 zł wsparcia. Jak złożyć wniosek o pomoc?

Transport indywidualny door-to-door dla niepełnosprawnych

Odbywają się konsultacje w sprawie wdrożenia przez samorządy usługi transportu indywidualnego door-to-door dla osób niepełnosprawnych oraz poprawy dostępności wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Świadczenia dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2020 r.

Renta socjalna, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy - to niektóre ze świadczeń przysługującym niepełnosprawnym i ich opiekunom w 2020 roku. Ile wynoszą świadczenia?

Renta z tytułu całkowitej i częściowej niezdolności do pracy 2020

W wyniku corocznej waloryzacji, od 1 marca 2020 r. podwyższeniu ulegnie najniższa renta z tytułu całkowitej i częściowej niezdolności do pracy.

Od 2020 r. wnioski o turnusy i sprzęt ortopedyczny można składać internetowo

Od 1 stycznia 2020 r. osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o turnusy i sprzęt ortopedyczny przez Internet. Proces składania wniosku nie jest trudny. Nadal można składać wnioski również w tradycyjnej papierowej formie.

Program ASOS 2020 - 10 pytań i odpowiedzi

W ramach programu ASOS 2020 dofinansowane mogą być koszty merytoryczne związane z uczestnictwem seniorów w zadaniach oraz koszty obsługi zadania publicznego, w tym koszty administracyjne – łącznie do 20% wartości dotacji, w tym obsługi finansowo-księgowej – do 5% wartości dotacji. Poniżej znajdziesz 10 pytań i odpowiedzi dotyczących dotacji z ASOS.

Wyższe kryterium przy 500+ dla niesamodzielnych w 2020 r.

Wyższe emerytury i renty w 2020 r. będą miały wpływ na podwyższenie kryterium przy świadczeniu 500+ dla niesamodzielnych. Kwota ta ma wzrosnąć o 100 zł. Ile wyniesie?

Program ASOS - konkurs ofert do 31 stycznia 2020 r.

Rządowy program ASOS działa na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych w latach 2014-2020. Konkurs ofert do tegorocznej edycji programu trwa do 31 stycznia 2020 r.

Turnusy rehabilitacyjne i przedmioty ortopedyczne - wnioski o dofinansowanie przez internet

Od 1 stycznia 2020 r. wnioski o dofinansowanie z PFRON turnusów rehabilitacyjnych i przedmiotów ortopedycznych można składać przez internet.

REKLAMA