REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2019, KRUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem z KRUS

Ubezpieczeni w KRUS również mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. Taka konieczność wynika z zamknięcia żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli, szkół ze względu na epidemię koronawirusa (COVID-19). Aby uzyskać zasiłek, należy złożyć do KRUS Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem.

Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 26 kwietnia 2020 r.

Koronawirus spowodował konieczność zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół. W związku z tym wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców sprawujących w tym czasie osobistą opiekę nad dziećmi. Początkowo liczył 14 dni. Jedna z ostatnich zmian w zasiłku dotyczy wydłużenia okresu jego pobierania do 26 kwietnia 2020 r.

Zwolnienie ze składek KRUS za II kwartał 2020 r.

Osoby ubezpieczone w KRUS mogą ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za II kwartał 2020 r. Jest to związane z obroną przed negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Ubezpieczeni w KRUS zwolnieni z opłacania składek za drugi kwartał 2020 r.

Osoby objęte ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS zostały zwolnione z opłacania składek na to ubezpieczenie za drugi kwartał 2020 r.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS - wniosek

Ubezpieczonemu w KRUS rodzicowi, który sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem, w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19, przysługuje zasiłek opiekuńczy za każdy dzień opieki, przez okres nie dłuższy niż 14 dni. Ubieganie się o świadczenie wymaga złożenia wniosku do KRUS.

Rozwiązania dla rolnictwa zawarte w tarczy antykryzysowej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało zestawienie rozwiązań zawartych w przyjętej przez Sejm tarczy antykryzysowej, które dotyczą rolników i ich domowników. Wprowadzone środki pomocowe obejmują również prowadzących działalność rolniczą w formie spółki osobowej, spółki kapitałowej, spółdzielni rolników lub w innej formie, a także prowadzących działalność gospodarczą związaną z sektorem rolnym, w szczególności w zakresie przetwórstwa produktów rolnych, lub zatrudnianych przez nich pracowników.

Tarcza antykryzysowa - rozwiązania dla rolników i przedsiębiorców rolnych

Zasiłek opiekuńczy na dzieci, zwolnienie z obowiązku opłacania składek do KRUS, zmiany dotyczące zachowania ważności orzeczeń wydanych m.in. na podstawie przepisów o KRUS - to rozwiązania proponowane dla rolników w tarczy antykryzysowej. Ulgi przysługują także przedsiębiorcom rolnym.

KRUS. Wyższy zasiłek chorobowy w związku z koronawirusem

Od dnia 8 marca 2020 r. zmieniła się wysokość zasiłku chorobowego za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy - informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Zmiana ma związek z epidemią koronawirusa.

REKLAMA

Składki KRUS na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2020 r.

Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2020 r. została ustalona w wysokości 42,00 zł za każdą osobę podlegającą temu ubezpieczeniu.

Emerytura matczyna (mama 4+) 2020 - komu przysługuje, wysokość netto, wniosek

Emerytura matczyna przysługuje mamie, która urodziła i wychowała co najmniej 4 dzieci. Jaka jest wysokość netto świadczenia z programu mama 4+? Jak, gdzie i kiedy należy złożyć wniosek?

Zawieszenie lub zmniejszenie emerytur i rent rolniczych - kwoty przychodu od 1 marca 2020 r.

KRUS podaje nowe kwoty przychodu wpływające na zawieszenie lub zmniejszenie emerytur i rent rolniczych. Będą one obowiązywały od 1 marca 2020 r.

Zasady potrącania zaliczek na podatek przez KRUS w 2020 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) poinformowała, że w 2020 r. będzie pobierała zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych emerytur i rent na zasadach analogicznych, jak przed dniem 1 stycznia 2020 r.

Emerytura i renta z KRUS - potrącenie zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej w 2020 r.

KRUS podaje zasady potrącania zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne z emerytur i rent rolniczych w 2020 r. Podaje przykłady jak wyliczać potrącenia.

Ostatni dzień na wniosek o nieobliczanie podatku od emerytur i rent z KRUS

31 grudnia to ostatni dzień na złożenie wniosku o nieobliczanie podatku dochodowego od emerytur i rent z KRUS wypłaconych w 2019 r.

Zmiany w prawie celnym 2020 r.

W dniu 20 grudnia 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne. Sprawdź co się zmieni!

Zmiany w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019

W dniu 20 grudnia 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019. Ustawa wprowadza zmiany w tzw. ustawie okołobudżetowej

27 grudnia 2019 r. - praca w KRUS i ZUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła, że dnia 27 grudnia 2019 r. jest dniem wolnym od pracy dla pracowników KRUS. Czy pracownicy odpracują wolne w innym dniu? Czy ZUS także będzie zamknięty w piątek po Świętach Bożego Narodzenia?

KRUS: ile można dorobić do emerytury od 1 grudnia 2019 r.

KRUS podał nowe kwoty przychodu, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 1 grudnia 2019 r. do 29 lutego 2020.

Czy wiesz już, na czym polega postępowania przygotowawcze w nowym kpc?

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego przyniosła wiele zmian, w tym także wprowadzenie do procesu instytucji posiedzenia przygotowawczego. Na czym ono polega, na jakich zasadach się odbywa i z czym wiąże się przygotowanie planu rozprawy? Kwestie te omawiamy w poniższym artykule.

Sygnaliści (whistleblowing) w innych polskich przepisach prawnych oraz ostatnie zmiany w tym zakresie

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Przedmiotowa ustawa nakłada na kolejne trzy kategorie podmiotów obowiązek posiadania procedur anonimowego zgłaszania naruszeń prawa.

Obowiązkowa podzielona płatność – trzy wpadki i trzy refleksje – w tle schemat podatkowy

Wejście w życie obowiązkowego split payment z dniem 1 listopada 2019 r. uzasadnia sformułowanie kilku ogólnych refleksji dotyczących zarówno stanowienia przepisów podatkowych w Polsce, jak i wspólnotowej wersji podatku od towarów i usług - pisze profesor Witold Modzelewski.

Dopłaty do zakupu nowych samochodów elektrycznych i wodorowych przez osoby fizyczne

Minister Energii i Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju podpisali 5 listopada 2019 roku rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia zakupu nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu osobom fizycznym niewykonującym działalności gospodarczej i warunków rozliczania tego wsparcia. Dokument został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie po upływie 14 dni od tej publikacji. Rozporządzenie określa zasady udzielania dopłat do zakupu nowych samochodów elektrycznych i wodorowych. Z dopłat tych, wbrew pierwotnym planom Ministra Energii, nie skorzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą. Nie będzie też dofinansowania zakupu samochodów na gaz ziemny (CNG, LNG).

Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu pracowników jednostek naukowych

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą minimalnego wynagrodzenia pracowników jednostek naukowych PAN.

Rozstrzyganie sporów dotyczących podwójnego opodatkowania na nowych zasadach

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Sprawdź co się zmieni!

Zwrot pełnych kosztów paliwa zużytego na drogę dzieci oraz ich opiekunów do szkoły i przedszkola 2019 i 2020 r.

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw zmieniającą przepisy dotyczące sposób określania kosztów dowozu dzieci do szkoły lub przedszkola przez rodziców.

Polska przystąpi do Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa już w 2019 r.

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o ratyfikacji Porozumienia ustanawiającego Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa, sporządzonego w Rzymie dnia 13 czerwca 1976 r. Polska przystąpi do Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa ONZ.

Rewolucyjne zmiany w ustawie o sporcie 2019 r.

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o sporcie. Już w 2019 r. będzie można tworzyć polskie związki sportowe w sportach nieolimpijskich.

System Rejestrów Państwowych już w 2020 r.

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy umożliwią działanie systemu rejestrów państwowych.

Zmiany w uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia

Nowe zasady tworzenia tzw. „korytarza życia” 2019 i 2020 r.

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Ustawa wchodzi w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia. Zmienią się zasady tworzenia "korytarza życia".

Kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW - zakaz obrotu w Polsce

Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zakaz obrotu w Polsce kotłami na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW. Kontroli będzie dokonywała Inspekcja Handlowa. Nowa regulacja ma na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie niskiej emisji powstającej wskutek spalania węgla w domowych piecach.

Sąd będzie mógł uchylić decyzję ZUS – zmiany w kpc ważne dla ubezpieczonych

Wchodzące w życie 7 listopada 2019 r. zmiany kodeksu postępowania cywilnego zasadniczo zmienią uprawnienia w zakresie spraw dotyczących sporów z ZUS. Sąd I instancji będzie mógł: uchylić decyzję, przekazać sprawę do rozpoznania do ZUS oraz umorzyć postępowanie. Przykładowo, jeśli ZUS wyda decyzję o braku prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i po wydaniu decyzji pojawią się nowe okoliczności co do stanu zdrowia, Sąd będzie mógł uchylić decyzję i przekazać ją do ponownego rozpoznania do ZUS.

Obniżenie stawek podatku akcyzowego dla samochodów o napędzie hybrydowym spalinowo–elektrycznym 2019 r.

W dniu 25 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Już niedługo wysokość stawek podatku akcyzowego na samochody osobowe będzie uzależniona  od rodzaju napędu samochodu oraz od pojemności silnika.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu 2019 r.

W dniu 25 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terrory­zmu. Zlikwidowano lukę polegającą na na nieuwzględnieniu w dotychczas obowiązującej ustawie organu uprawnionego do nałożenia kary administracyjnej na instytucje obowiązane skontrolowane.

Praca w sektorze rybołówstwa - zmiany już od 15 listopada 2019 r.

W dniu 18 października 2019 r. podpisana została ustawa z dnia 11 września 2019 r. o pracy na statkach rybackich. Co się zmieni w sektorze rybołówstwa?

VAT 2019 - odpowiedzialność solidarna po 1 listopada

1 listopada 2019 r. wchodzą w życie znowelizowane przepisy ustawy o VAT określające solidarną odpowiedzialność nabywców niektórych towarów.

Nowe obowiązki w zakresie metod oceny i zarządzania poziomem hałasu 2019 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska. Zmiany dotyczą metod oceny i zarządzania poziomem hałasu i wynikają z konieczności dostosowania przepisów w tym zakresie do prawa unijnego.

Zmiany w zamówieniach publicznych od 1 stycznia 2021 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Sprawdź co się zmieni!

Rewolucyjne zmiany w Prawie wodnym 2019 i 2020 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in. postępowań w sprawie pozwoleń i zgód wodnoprawnych oraz przepisów dotyczących finansowania niektórych zadań administracji wodnej.

Nowe przepisy dotyczące transgranicznych usług doręczania paczek już od 23 listopada 2019 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo pocztowe oraz ustawy – Prawo telekomunikacyjne. Nowe przepisy dotyczą transgranicznych usług doręczania paczek.

Zmiany w ochronie środowiska 2019 i 2020 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska. Sprawdź co się zmieni!

Uproszczenie procedur obowiązujących w egzekucji administracyjnej 2019, 2020, 2021 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany w split payment - zaliczki i płatności kartami

Od 1 listopada split payment (zarówno dobrowolny, jak i obowiązkowy) będzie mógł być również stosowany do płatności zaliczkowych. Chodzi o płatności całości lub części wynagrodzenia otrzymanego przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, które nie są udokumentowane przez sprzedającego fakturami zaliczkowymi. Ponadto Ministerstwo Finansów chce ułatwić stosowanie mechanizmu podzielonej płatności VAT, umożliwiając wykorzystanie do tego innych niż przelew bankowy instrumentów płatniczych (np. kart płatniczych).

Compliance – prawa osoby której dotyczy zgłoszenie sygnalisty

Czy Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii chroni prawa osób, których dotyczy zgłoszenie?

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników za IV kwartał 2019 r. - termin

KRUS podaje informację dla rolników opłacających składki ubezpieczeniowe o terminie na opłacenie składek za rolników, małżonków i domowników za IV kwartał 2019 r.

Nowe obowiązki dla spółek – Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych rozpoczyna działalność

W dniu 13 października 2019 r. teoretycznie funkcjonować rozpoczęła nowa instytucja – Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. W praktyce, w pełni rozpocznie ona swoją działalność dopiero za 6 miesięcy, tj. 13 kwietnia 2020 r. i najpóźniej z tym dniem bardzo wielu przedsiębiorców będzie musiało spełnić nowy obowiązek – dokonać zgłoszenia do Rejestru informacji o beneficjentach rzeczywistych. To pojęcie jednak budzi wiele kontrowersji i może wiązać się z problemami dla części spółek.

Nowelizacja postępowania egzekucyjnego w administracji podpisana przez Prezydenta

14 października 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw.

Ruszył Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

13 października 2019 r. ruszył Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Kto jest beneficjentem rzeczywistym? Jakie dane podlegają wpisowi?

Uszczelnienie systemu ocen oddziaływania na środowisko już od 11 października 2019 r.

Już 11 października 2019 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Co się zmieni?

Nowa skala podatkowa od 1 października 2019 - co oznacza dla przedsiębiorców?

Od 1 października 2019 r. obowiązują zmiany w podatku dochodowym. Najważniejszą zmianą jest obniżenie progu podatkowego z 18% na 17%, przy kwocie granicznej bez zmian. Dodatkowo zwiększone zostaną: kwota wolna od podatku oraz koszty uzyskania przychodów dla pracowników. Co w praktyce oznaczają powyższe rozwiązania?

REKLAMA