REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki sprzedawcy, Cena

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy produkt na sklepowej półce musi być oznaczony ceną?

W sklepie osiedlowym, w którym robię często zakupy, nagminne jest, że przy produktach nie ma wskazanej ceny. O jej wysokości dowiaduję się dopiero przy kasie. Czy to zgodne z prawem?

Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?

Cena jest jednym z istotnych i zarazem niezbędnych elementów umowy sprzedaży. Może być ona określona w umowie na różny sposób.

Ceny gazu pójdą w górę

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki cen gazu. Rachunki za zużycie tego surowca dla odbiorców indywidualnych mają wzrosnąć o 2,5 proc.

Zakupy w Internecie - kary dla sprzedających

Czy w przypadku oszustwa, sprzedający może ponieść karę? Oczywiście że tak, nieuczciwy sprzedający może ponieść karę za swoje występki. Oczywiście kara jest uzależniona od skali oszustwa. Jeśli sprzedający wysłał nam podrobiony towar, powinniśmy to zgłosić na policję. Sprzedaż podrobionych towarów podlega karze. Nawet sprzedaż jednej pary podrobionych butów czy jednego flakonu podrobionych perfum podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do dwóch lat. Jednak to nie wszystko.

REKLAMA

Obowiązki informacyjne sprzedawcy – czyli co konsument ma prawo wiedzieć

Wchodzimy do sklepu i próbujemy wybrać najlepszy dla nas towar, ale na opakowaniu nie ma informacji, których szukamy, nie ma ich też na półce, gdzie towar leży, a spotkany przypadkiem sprzedawca, na zadawane przez nas pytania, wzrusza bezradnie ramionami. Taki obrazek zdarza się zbyt często. Ustawodawca nakłada na sprzedawców konkretne obowiązki informacyjne, więc je egzekwujmy.

Gdy kupujący nie odbierze towaru

Odebranie towaru jest obowiązkiem kupującego przy umowie sprzedaży. Sprzedawca może nieodebraną rzecz oddać na przechowanie na koszt kupującego.

Zadatek a zaliczka przy umowie przedwstępnej zakupu nieruchomości

Zawierając umowę przedwstępną zakupu nieruchomości sprzedający często wymaga od kupującego określonej sumy pieniędzy celem zabezpieczenia wykonania umowy. Warto znać różnicę miedzy zadatkiem a zaliczka. Ma to, bowiem ogromne znaczenie w przypadku, gdy umowa nie zostanie wykonana.

Ustalenie ceny w umowie sprzedaży

Istotnym elementem przy zawarciu umowy sprzedaży jest określenie przedmiotu transakcji oraz ustalenie ceny. Jeżeli z umowy albo okoliczności jej zawarcia nie można ustalić dokładnej ceny, wtedy też taka umowa jest nieważna.

REKLAMA

Modele cenowe reklamy internetowej

Reklama w internecie stanowi dla wielu firm podstawę działalności marketingowej. W kilku krajach nakłady na nią przebiły już nakłady przeznaczone na reklamę w telewizji. Jeśli chcemy aby i nasza firma zaistniała w świadomości internautów powinniśmy dowiedzieć się ile przyjdzie nam za to zapłacić.

Brak informacji o prawie odstąpienia narusza prawa konsumenta

Kupiłam zestaw noży kuchennych od akwizytora. Jednak po pewnym czasie uznałam, że są mi one zbędne. Sprzedawca powiedział, że owszem miałam 10 dni na odstąpienie od umowy, jednak termin ten już upłynął. Czy takie postępowanie sprzedawcy jest zgodne z prawem?

Jak mądrze kupować na wyprzedażach

Wystartowały w pełni letnie wyprzedaże. Patrząc na metki z cenami obniżonymi o 50% lub więcej łatwo poddać się zakupowej gorączce. Specjaliści z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiadają jak nie popełniać błędów i egzekwować prawa konsumenta.

Umowa sprzedaży czy umowa kupna-sprzedaży

Umowę sprzedaży zawieramy praktycznie każdego dnia, od zakupu świeżego pieczywa po kupno lub sprzedaż nieruchomości. Nazwą „umowa sprzedaży” oraz „umowa kupna-sprzedaży” posługujemy się wymiennie często w sposób automatyczny. Jednak, która nazwa jest właściwa i czy ma jakieś znaczenie, którą nazwą się posługujemy?

Mandat za brak gwarancji po polsku

Kupiłeś sprzęt, ale nie wiesz jak go używać, bo instrukcja obsługi nie jest w języku polskim? Zgodnie z nowymi przepisami sklep może dostać za to mandat. Kary nakładać mogą inspektorzy Inspekcji Handlowej.

Jak sprawdzić ceny w UE

Obecnie wiele produktów m.in. samochodów można kupić poza granicami kraju za atrakcyjną cenę. Warto jest najpierw dobrze przyjrzeć się ofercie i upewnić jakie prawa nam przysługują.

Problemy z ceną

Powszechnie mówi się, że cena powinna być umieszczona przy każdym produkcie. Czy to samo dotyczy potraw w restauracji? Ostatnio trafiłam do lokalu, w którym nie było podanej konkretnej kwoty a jedynie cena za 100 gram dania? Czy nie narusza to interesów konsumentów? Jak jest w przypadku innych usług?

Brak informacji o możliwości zwrotu towaru kupionego na prezentacji

Dwa tygodnie temu moja mam była na pokazie firmy sprzedającej garnki. Są one bardzo drogie. Jest to starsza osoba i nie stać jej na tak wysokie wydatki, szczególnie, że wcale nie są jej one potrzebne. Chciałaby z nich zrezygnować, ale w umowie nic nie ma na temat  prawa do odstąpienia. Co można w takiej sytuacji zrobić?

Kiedy konieczny jest rachunek

Zainteresował mnie ostatnio pewien problem. Niektórzy sprzedawcy zawsze po zakupie wydają paragony, niektórzy o tym zapominają. Podobno istnieją pewne przypadki, w których sprzedawca ma obowiązek wydać powierzenie zawarcia umowy. Jaki to są sytuacje?

O czym sprzedawca musi poinformować konsumenta przed zawarciem umowy

Umowy zawierane w internecie mają swoje wady, jak i zalety. Wraz z szybszym i często tańszym dostępem do produktów konsument ma ograniczony dostęp do niezbędnych dla niego informacji, które decydują o tym czy faktycznie nabędzie dany towar.

Obowiązki informacyjne przy sprzedaży wysyłkowej

Interesuje mnie zakup pewnych towarów od firmy wysyłkowej. Najpierw chciałabym się jednak upewnić, jakie informacje muszą mi być przekazane przez sprzedawcę. Nadmieniam, że ja mam do dyspozycji tylko formularz publikowany w czasopiśmie? Co powinno być w nim zawarte?

Czy konieczna jest instrukcja obsługi

Ostatnio kupiłem robot kuchenny. Niestety nie była do niego dołączona instrukcja obsługi w języku polskim. Czy sprzedawca ma obowiązek przekazać mi taką instrukcję razem z towarem w chwili zakupu?

Potwierdzenie zawarcia umowy

Warto jest zaopatrzyć się w rachunek, potwierdzenie zawarcia umowy bądź paragon na nabywaną przez nas rzecz. W przypadku sporu ze sprzedawcą łatwiej będzie nam udowodnić, że towar został zakupiony właśnie u niego, za określoną cenę i w określonym dniu.

W jakim terminie sprzedawca powinien odpowiedzieć na reklamacje

Samo złożenie reklamacji do sprzedawcy nie powoduje jej automatycznego uznania. Przedsiębiorca  powinien ustosunkować się do roszczenia konsumenta. Sprzedawca ma na to odpowiedni termin w zależności od roszczenia kupującego.

Zakup towaru na prezentacji

Coraz częstszą  formą dokonywania zakupów jest nabywanie rzeczy na prezentacji, czyli poza lokalem przedsiębiorstwa. Firmy zapraszają swoich wybrańców na specjalny pokaz czy wycieczkę, tylko po to by sprzedać im swoje produkty.

Umowa sprzedaży - co to jest?

Umowa sprzedaży zobowiązuje sprzedawcę do przeniesienia na kupującego własności rzeczy i wydania mu tej rzeczy, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę sprzedaży.

Która cena jest prawidłowa

Zdarzają się czasem przypadki, że satysfakcjonująca dla nas cena towaru zamieszczona na półce ulega zmianie gdy przychodzi do płacenia w kasie.

REKLAMA