reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?

Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?

Cena jest jednym z istotnych i zarazem niezbędnych elementów umowy sprzedaży. Może być ona określona w umowie na różny sposób.

Określenie ceny jest jednym z podstawowych obowiązków stron przy sporządzaniu umowy sprzedaży. Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Ustalenie ceny

Określenie ceny jest zatem istotne dla określenia danej umowy jako umowy sprzedaży. W przypadku, gdy treść umowy nie będzie dawała możliwości ustalenia ceny, wtedy też taka umowa sprzedaży będzie nieważna.

Nie oznacza to jednak, że cena musi być podana konkretnie już w samej umowie. Przepisy Kodeksu cywilnego dają bowiem stronom swobodę sposobu określenia ceny. W samej treści strony nie muszą bowiem podawać konkretnej sumy pieniężnej, a jedynie ograniczyć do wskazania podstaw jej ustalenia w przyszłości. Przy czym podstawy ustalenia mogą istnieć w chwili zawarcia lub dopiero powstać w przyszłości (art. 536 ust. 1 Kodeksu cywilnego).

Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży

Cena może być określona za pomocą określonych klauzul: „według ceny giełdowej”, „według ceny rynkowej”. Ważne jest jednak wskazanie czasu i miejsca ustalenia ceny zgodnie z powyższymi klauzulami. Ceny rynkowe, jak i giełdowe ulegają wahaniom, mogą być również odmienne na różnych rynkach.

W sytuacji, gdy brak jest w umowie postanowienia wyraźnie określającego cenę lub wskazującego podstawy do jej ustalenia w przyszłości, wtedy też ostatecznie można ustalić ją, jeżeli z okoliczności towarzyszących zawarciu umowy można wywnioskować, iż strony umówiły się na cenę przyjęta w stosunkach danego rodzaju.

Wymagalność roszczenia o cenę

Oprócz samego określenia ceny ważne jest również określenie wymagalności samego roszczenia o zapłatę ceny.

Wymagalność to prawna możliwość żądania zaspokojenia przysługującej wierzytelności (w tym wypadku ceny).

Co do zasady, jeżeli w treści umowy nie znalazły się żadne inne postanowienia, roszczenie o zapłatę ceny staje się wymagalne z chwilą spełnienia przez sprzedawcę świadczenia niepieniężnego (czyli wydanie przedmiotu sprzedaży). W treści umowy możliwe jest oznaczenie zarówno wcześniejszego, jak i późniejszego terminu. 

Zobacz również: Jakie uprawnienia przysługują z tytułu rękojmi za wady fizyczne?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen Tax & Legal

Andersen Tax & Legal w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama