reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Gdy kupujący nie odbierze towaru

Gdy kupujący nie odbierze towaru

Odebranie towaru jest obowiązkiem kupującego przy umowie sprzedaży. Sprzedawca może nieodebraną rzecz oddać na przechowanie na koszt kupującego.

Zawierając umowę sprzedaży kupujący zobowiązuje się nie tylko do zapłaty ceny ale również do odebrania zakupionej rzeczy. Z kolei sprzedawca jest obowiązany do przeniesienia własności oraz wydania przedmiotu sprzedaży.

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego jeżeli kupujący dopuścił się zwłoki w odebraniu rzeczy, sprzedawca może oddać rzecz na przechowanie na koszt i niebezpieczeństwo kupującego. Oprócz tego sprzedawca ma możliwość sprzedać rzecz na rachunek kupującego, powinien jednak wyznaczyć mu dodatkowy termin do jej odebrania.

Czy sprzedawca może domagać się zapłaty ceny

W sytuacji, kiedy towar pozostaje nieodebrany a kupujący jeszcze nie uiścił ceny sprzedawcy przysługuje roszczenie o jej zapłatę. Wtedy też możliwe jest skierowanie do sądu pozwu o zapłatę. Dodatkowo może również dochodzić naprawienia szkody wyrządzonej przez zwłokę swojego kontrahenta oraz odebrania przez kupującego towaru.

Zobacz również: Przedsiębiorca w sądzie

W sytuacji, gdy kupujący uiścił już cenę, sprzedawca może ją zatrzymać.

Odstąpienie od umowy

Inną możliwość daje sprzedawcy art. 491 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim w przypadku zwłoki będzie on mógł, po uprzednim wyznaczeniu kupującemu dodatkowego terminu, odstąpić od umowy.

W takiej sytuacji będzie musiał jednak zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymał od niej na mocy umowy, a sam będzie mógł się domagać odszkodowania za szkody wynikłe z niewykonania zobowiązania (art. 494).

Zobacz również: Sądy

W sytuacji odstąpienia od umowy sprzedawca będzie musiał zwrócić zapłaconą cenę, jeżeli kupujący ją uiścił. W przypadku szkód będzie miał prawo dochodzić odszkodowania od kupującego.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama