reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Gwarancja > Mandat za brak gwarancji po polsku

Mandat za brak gwarancji po polsku

Kupiłeś sprzęt, ale nie wiesz jak go używać, bo instrukcja obsługi nie jest w języku polskim? Zgodnie z nowymi przepisami sklep może dostać za to mandat. Kary nakładać mogą inspektorzy Inspekcji Handlowej.

Często zdarza się, że produkt ma przetłumaczoną jedynie jego nazwę, natomiast nie ma żadnej wzmianki sporządzonej w języku polskim o składnikach produktu czy jego właściwościach. W przypadku sprzętu elektronicznego zdarza się, że instrukcja obsługi co prawda jest załączona, ale niestety nie w języku polskim. Może mieć to znamienne skutki w postaci nieprawidłowego jego użytkowania. Poza tym takie informacje są niezbędne do świadomego podejmowania decyzji o zakupie.

Zobacz również: Gwarancja konsumencka – kompendium

Kara musi być

W przeszłości nawet jeżeli takie nieprawidłowości zostały wykryte, to sprawa musiała znaleźć swój koniec w sądzie. To z kolei trwało dość długo. Dzięki nowelizacji przepisów rozporządzenia w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Handlowej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego takie praktyki producentów i importerów zostaną ukrócone. A przynajmniej łatwiej będzie się z nimi rozprawić. Obecnie za brak niezbędnych informacji w języku polskim inspektorzy Inspekcji Handlowej nakładać mogą na producentów, importerów mandaty.

Grzywna wynosić może do 500 zł

Kiedy napisy po polsku

Zgodnie z przepisami ustawy o języku polskim istnieje obowiązek używania naszego ojczystego języka w szczególności dotyczy to nazewnictwa towarów i usług, ofert, warunków gwarancji, faktur, rachunków i pokwitowań, jak również ostrzeżeń i informacji dla konsumentów wymaganych na podstawie innych przepisów, instrukcji obsługi oraz informacji o właściwościach towarów i usług. Obcojęzyczne opisy towarów i usług oraz obcojęzyczne oferty, ostrzeżenia i informacje dla konsumentów muszą być jednocześnie sporządzone w polskiej wersji językowej.

Nie wymagają opisu w języku polskim ostrzeżenia i informacje dla konsumentów wymagane na podstawie innych przepisów, instrukcje obsługi oraz informacje o właściwościach towarów, jeżeli są wyrażone w powszechnie zrozumiałej formie graficznej. Jeżeli znakowi graficznemu towarzyszy opis, to opis ten powinien być sporządzony w języku polskim.

Zobacz serwis: Konsument - usługi

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Inspektorzy Inspekcji Handlowej mogą nakładać mandaty.
Inspektorzy Inspekcji Handlowej mogą nakładać mandaty.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama