ZUS czy OFE - ostatni dzień na decyzję
30 lip 2014
Dziś ostatni dzień na decyzję o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS. Oświadczenie o przekazywaniu części składki do OFE należy złożyć do końca lipca do ZUS-u. Decyzję muszą podjąć wszyscy obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.
OFE czy ZUS - tylko do 31 lipca
30 lip 2014
W czwartek - 31 lipca 2014 roku - kończy się czas na dokonanie wyboru pomiędzy OFE a ZUS. Decyzja OFE czy ZUS dotyczy 1/7 składki emerytalnej. Im bliżej 31 lipca, tym więcej deklaracji ws. pozostania w OFE spływa do ZUS. Eksperci szacują, że klientami funduszy będzie ok 1,2-1,3 mln Polaków.
72 procent internautów deklaruje wybór OFE
28 lip 2014
Większość internautów deklaruje wybór OFE. Zainteresowanie otwartymi funduszami emerytalnymi nie przekłada się jednak na faktycznie złożone deklaracje. Dane ZUS mówią, że do 23 lipca wpłynęło nieco ponad 850 tys. wniosków o wyborze OFE.
Wybór między OFE a ZUS
28 lip 2014
Wyboru między OFE a ZUS można dokonać już tylko do końca lipca 2014 r. 72 procent internautów deklaruje wybór OFE – wynika z raportu Instytut Monitorowania Mediów. Im bliżej końca terminu składania deklaracji, tym więcej dyskusji nad słusznością wyboru jednej z opcji: wybieram ZUS lub zostaję w OFE.
Coraz więcej osób wybiera OFE
28 lip 2014
Jak poinformował rzecznik prasowy ZUS, w ostatnich kilku dniach odnotowano znaczny wzrost oświadczeń o dalszym przekazywaniu składek do OFE.
Wniosek o przekazanie składki do OFE
25 lip 2014
Do 31 lipca bieżącego roku przyszli emeryci muszą podjąć decyzję o pozostaniu w OFE lub przejściu do ZUS. Co należy zrobić, aby pozostać w OFE? Poniższy artykuł wyjaśnia jak prawidłowo złożyć wniosek o przekazanie swojej składki do OFE.
Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE – wskazanie osób przez zmarłego
21 lip 2014
Środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych zmarłego ubezpieczonego bądź przez osoby wskazane w dyspozycji. Na jakich zasadach dochodzi do dziedziczenia przez wskazane uprawnione osoby?
Co dzieje się ze składkami w przypadku rezygnacji z OFE
11 lip 2014
Od 2 lat jestem na emeryturze i pracuję nadal na umowę o pracę. Ponieważ jestem ubezpieczona w II filarze - część mojej emerytury pochodzi z OFE. Gdybym chciała zrezygnować z OFE co stanie się ze zgromadzonymi tam moimi składkami? Czy trafią one do ZUS na moje konto? Czy moja emerytura będzie taka sama czy ulegnie obniżeniu o część wypłacaną przez OFE?
ZUS czy OFE a wysokość emerytury
04 lip 2014
Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy do końca lipca 2014 r., tj. czy zdecydujemy, aby nasza składka nadal była odprowadzana do OFE, czy też w całości pozostała w ZUS, sposób wyliczenia emerytury, którą w przyszłości otrzymamy, będzie identyczny.
Odmowa rozpatrzenia wniosku Konfederacji Lewiatan o zmianach w OFE
03 lip 2014
Trybunał Konstytucyjny odmówił rozpatrzenia wniosku Konfederacji Lewiatan o zmianach w OFE. Uznał, że organizacja pracodawców nie ma prawa do składania wniosków w tej sprawie. Konfederacja nie zgadza się z TK i podaje argumenty.
Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka
30 cze 2014
Środki zgromadzone w OFE mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych oraz inne, dowolne osoby wskazane przez członka OFE. W jaki sposób dochodzi do dziedziczenia przez małżonka i byłego małżonka?
Wysokość odsetek z tytułu nieterminowego przekazania składek do OFE
26 cze 2014
Prezes ZUS wydał komunikat w sprawie odsetek od nieterminowego przekazania składek do OFE. Wysokość odsetek należnych to 4,51%.
ZUS czy OFE – niekonstytucyjność wyboru?
25 cze 2014
ZUS czy OFE to wybór, przed jakim stoją ubezpieczeni w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Konstytucyjność możliwości decydowania pomiędzy ZUS i OFE, a przede wszystkim umorzenie części aktywów postanowiła zaskarżyć do TK Irena Lipowicz – Rzecznik Praw Obywatelskich.
Oświadczenie o wyborze OFE do końca lipca
23 cze 2014
Do końca lipca jest czas na podjęcie decyzji, gdzie mają być gromadzone składki na przyszłą emeryturę – można wybrać OFE i ZUS albo tylko ZUS. Aby pozostać w OFE trzeba złożyć w ZUS-ie stosowne oświadczenie.
Dożywotnia emerytura kapitałowa
13 cze 2014
Dożywotnia emerytura kapitałowa a właściwie emerytura ustalana w powszechnym wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn, dla członków OFE będzie wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od czerwca 2014. Pierwsze dożywotnie emerytury kapitałowe trafią do mężczyzn urodzonych w I kwartale 1949 roku.
Dożywotnie emerytury kapitałowe
11 cze 2014
Już w czerwcu ZUS wypłaci pierwsze emerytury kapitałowe mężczyznom, którzy dopiero teraz osiągnęli odpowiedni wiek. Dotychczas wskazane świadczenia pobierały jedynie okresowo kobiety.
Niewielu przyszłych emerytów wybiera OFE
09 cze 2014
Od 1 kwietnia przyszli emeryci mogą decydować, gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłą emeryturę – w OFE i ZUS czy tylko ZUS. Dotychczas do OFE zapisało się zaledwie 185 tysięcy osób.
Czym jest III filar?
23 maja 2014
III filar daje możliwość dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego. Na wysokość przyszłej emerytury mają także wpływ prywatne oszczędności odprowadzane dobrowolnie.
Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?
22 maja 2014
Członkowie OFE do końca lipca 2014 r. muszą wybrać czy chcą, aby dalej ich składki emerytalne były przekazywane do OFE. W 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane do OFE bądź ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. Decyzję można jednak zmienić w okresie okienek transferowych.
Oświadczenie członka OFE
09 maja 2014
Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE składają te osoby, które chcą aby część ich składki emerytalnej była nadal przekazywana do OFE. Osoby, które chcą aby ich składka była ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS, nie muszą składać żadnych oświadczeń.
Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – nowe zasady od 2014 roku
07 maja 2014
Od stycznia 2014 roku Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) funkcjonują na nowych zasadach. Wprowadzono kwotową wartość odpisu podatkowego i zryczałtowaną składkę podatkową. Dzięki temu IKZE stały się atrakcyjnym produktem oszczędnościowym III filaru.
Ile osób decyduje się na pozostanie w OFE?
05 maja 2014
Członkowie OFE mogą wybrać, czy część ich składki emerytalnej ma być nadal przekazywana do II filaru, czy trafiać na specjalne subkonto w ZUS. Decyzję o pozostaniu w OFE można podjąć do końca lipca. Przez pierwszy miesiąc, z możliwości składania deklaracji o pozostaniu w OFE skorzystało 56 tys. osób.
System ubezpieczeń społecznych jako nowy przedmiot szkolny
05 maja 2014
Od 1 kwietnia 2014 roku system ubezpieczeń społecznych funkcjonuje na zmienionych zasadach. Mamy możliwość decydowania o tym, gdzie ma być odprowadzana część naszej składki emerytalnej. Możemy wybrać pomiędzy ZUS-em a OFE. Zainteresowanie tą zmianą jest jednak znikome (wpłynęło niecałe 60 tysięcy wniosków). Stąd też ZUS postanowił wprowadzić w szkołach pilotażowy program nauczania o systemie ubezpieczeń społecznych.
OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób
24 kwi 2014
Do końca lipca 2014 roku Polacy mają czas na wybór gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłe emerytury. Mają wybór - ZUS i OFE, albo tylko ZUS. Dotychczas OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób.
Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?
14 kwi 2014
Obecni członkowie OFE mają niecałe cztery miesiące na decyzję w sprawie swoich składek emerytalnych, czy chcą, aby część ich składek trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji i złożenie stosownego oświadczenia jest czas do 31 lipca 2014 r.
Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE
11 kwi 2014
Decyzja o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE wymaga złożenia w ZUS oświadczenia. Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE należy złożyć w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku.
ZUS czy OFE – do kiedy decyzja?
09 kwi 2014
Decyzję o pozostawieniu części składki emerytalnej w otwartych funduszach lub przekazaniu jej do ZUS-u możemy podjąć w okresie czterech miesięcy, tj. od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Brak decyzji skutkował będzie przekazaniem środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem ekspertów decyzja ZUS czy OFE ma niewielkie konsekwencje finansowe, bo dotyczy zaledwie ok. 15 proc. składki emerytalnej.
ZUS czy OFE?
09 kwi 2014
Wybór między ZUS i OFE pracownicy mają do 31 lipca 2014 r. Wyboru dokonamy składając odpowiednie oświadczenie.
Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE
09 kwi 2014
W związku z reformą emerytalną, osoby, które nadal chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, muszą złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Termin na złożenie takiego zaświadczenia upływa 31 lipca 2014 r.
ZUS czy OFE - deklaracja do 31 lipca 2014 r.
08 kwi 2014
Co wybrać - ZUS czy OFE? Każdy ubezpieczony powinien złożyć deklarację do 31 lipca 2014 r. Jak złożyć zgodę na odprowadzanie składki emerytalnej do OFE?
ZUS czy OFE – co wybrać?
08 kwi 2014
Od 1 kwietnia do 31 lipca członkowie OFE mają możliwość wyboru, czy chcą, aby w dalszym ciągu część składki emerytalnej była przekazywana do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji członkowie OFE mają czas do końca lipca.
ZUS czy OFE – do kiedy wybrać?
08 kwi 2014
Na wybór pomiędzy ZUS a OFE mamy czas od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Jest to pierwsze tzw. okienko transferowe, w którym możemy wybrać, czy chcemy pozostać w OFE, czy zmienić fundusz, czy korzystać tylko z ZUS. Na wybór – ZUS czy OFE mamy więc 4 miesiące.
OFE, czy ZUS - masz wybór do 31 lipca 2014 r.
02 kwi 2014
Jeżeli chcesz, aby część twojej składki emerytalnej trafiała do OFE, masz czas do 31 lipca 2014 r. by złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Jeżeli nie złożysz takiego oświadczenia, twoje składki, które dotąd trafiały do OFE, będą ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie w ZUS.
Przejście z OFE do ZUS
01 kwi 2014
Przejście z OFE do ZUS jest możliwe na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717). Decyzję w sprawie przejścia z OFE do ZUS podjąć można w ciągu czterech miesięcy, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Kto i na jakich zasadach może przejść z OFE do ZUS?
Reforma systemu emerytalnego – wady i zalety
19 mar 2014
Niedawno przeprowadzona reforma systemu emerytalnego wprowadziła istotne zmiany w gromadzeniu środków finansowych przeznaczonych na pokrycie przyszłych emerytur. Część środków gromadzona jest w OFE, a część w ZUS. Jakie są wady i zalety polskiego systemu emerytalnego?
Reforma OFE zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego
17 mar 2014
Przejęcie z OFE ponad połowy naszych emerytalnych oszczędności, pozorna dobrowolność wyboru OFE, suwak oraz przebieg procesu legislacyjnego to tylko niektóre z przepisów, które kwestionuje Konfederacja Lewiatan
Jak zrezygnować z OFE?
24 lut 2014
Jak zrezygnować z OFE? W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele wątpliwości związanych z OFE i emeryturami. Czym jest OFE i czy naprawdę mamy możliwość rezygnacji z Otwartego Funduszu Emerytalnego. Poniższy artykuł wyjaśni kilka istotnych kwestii
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) – przewodnik po produkcie
13 lut 2014
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to dodatkowy, występujący obok Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) produkt dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Od 15 stycznia 2014 roku zryczałtowana stawka opodatkowania dla wypłat z IKZE wynosi 10%.
OFE – zmiany w 2014 roku
12 lut 2014
Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. Stanowią tzw. II filar systemu ubezpieczeń emerytalnych. Od lutego 2014 roku oszczędzanie w ramach OFE będzie dobrowolne. Jakie inne zmiany w zakresie funkcjonowania OFE wejdą w życie w 2014 roku?
Emerytury 2014
12 lut 2014
Emerytura od 2014 roku będzie uzależniona od dobrowolnej decyzji ubezpieczonego dotyczącej wyboru pomiędzy subkontem w ZUS a Otwartym Funduszem Emerytalnym (OFE). Jakich formalności i w jakich terminach musi dopełnić ubezpieczony by oszczędzać na emeryturę na zasadach wprowadzonych w 2014 roku?
Emerytury 2014 – jakie nastąpią zmiany?
06 lut 2014
Od 1 lutego 2014 r. obowiązują zmiany wprowadzone w niektórych ustawach w związku z zasadami wypłaty emerytur ze środków gromadzonych w OFE. Nastąpi stopniowe przekazywanie całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS. Jakie jeszcze nastąpią zmiany w 2014 r.?
Weszła w życie ustawa zmieniająca funkcjonowanie OFE
04 lut 2014
1 lutego 2014 r. weszła w życie ustawa zmieniająca funkcjonowanie OFE. Zgodnie z nowelizacją część środków zgromadzonych w OFE będzie stopniowo przekazywana do ZUS, skąd wypłacane będą w całości emerytury.
OFE przekazują część zgromadzonych środków do ZUS
03 lut 2014
Weszła w życie ustawa o OFE. Dziś, zgodnie z ustawą, fundusze mają przekazać do ZUS-u 51,5 proc. zgromadzonych środków. Zmniejszenie aktywności OFE na rynku kapitałowym może mieć negatywny wpływ na warszawski parkiet. Z drugiej strony, indeksom giełdowym sprzyjać będzie poprawiająca się koniunktura w gospodarce.
OFE - wchodzą w życie nowe przepisy
15 sty 2014
15 stycznia 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące OFE. Zmiany mają tez zachęcić do oszczędzania w IKZE.
Weszła w życie część przepisów o OFE
14 sty 2014
Dziś wchodzi w życie część zmienionych przepisów o OFE, w szczególności dotyczących oszczędzania w Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Mają one na celu zmobilizowanie Polaków do odkładania oszczędności na przyszłe emerytury.
Zmiany w OFE - komentarz Ministerstwa Finansów
03 sty 2014
27 grudnia 2013 r. Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w OFE i jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Wątpliwości konstytucyjne w tym zakresie komentuje Izabela Leszczyna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Pełnomocnik Rządu ds. Informacji i Edukacji Finansowej w zakresie Budżetu.
Senat przyjął zmiany w OFE
12 gru 2013
Senat przyjął zmiany w ustawie o OFE bez poprawek. Jak przebiegało głosowanie?
Reforma systemu emerytalnego
10 gru 2013
6 grudnia 2013 r. Sejm przyjął reformę systemu emerytalnego. Oznacza to, że pierwszym a zarazem głównym filarem będzie ZUS, a drugim OFE. Co się zmieni w stosunku do obecnych i przyszłych emerytów?
Zmiany w OFE nie poprawią sytuacji sektora finansów publicznych
06 gru 2013
Projekt zmian w OFE ponownie trafił do Komisji Finansów Publicznych. Wzbudza on wiele kontrowersji, w szczególności w planowanej poprawie sektora finansów publicznych. W dłuższym okresie spowoduje osłabienie wiarygodności finansowej Polski.
Zmiany w systemie emerytalnym
03 gru 2013
Dobrowolność przekazywania składek do OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów.